Кабак XVIII століття виявили в ході робіт за програмою «Моя вулиця»

Кабак XVIII століття, який пережив чотирьох імператорів, був знайдений під час проведення ремонтних робіт на Театральній площі. При прокладанні каналів для кабельних колекторів робочі натрапили на фрагменти дерев'яного зрубу і з'ясували, що це частина питного закладу.

Судячи зі знайдених артефактів, воно існувало понад 50 років - з другої половини XVIII по друге десятиліття XIX століття. Залишки зрубу дерев'яного подклета (нижнього нежитлового поверху. - Прим. Mos.ru), перекриті зверху фрагментами статі з дощок, залягали на рівні двох - 2,8 метра від поверхні землі.

«Там же були знайдені мідні монети, якими розплачувалися клієнти закладу, і битий посуд - черепки керамічних кухлів і скляних пляшок для хмільних напоїв. Також виявлені металеві пряжки і гудзики, які провалювалися в щілини підлоги питного закладу. Все, що потрібно було злачного мiсця », - пояснив головний археолог Москви Леонід Кондрашев.

Найбільш ранні з мідних монет були датовані часом правління імператриці Єлизавети Петрівни, а самі пізні відносяться до епохи Павла Першого. Пізніший період роботи закладу відноситься до правління імператора Олександра I, він підтверджений знахідкою фрагмента імпортної скляній винної пляшки, на якій стоїть дата - 1814 рік.

Кабак впритул примикав до правого берега річки Неглинки (в даний час протікає в колекторі). Тривалий термін існування подібного закладу в цьому місці археологи пояснюють його близьким розташуванням до Петровському театру, який зараз носить ім'я Великого. З останньої чверті XVIII століття цей театр був одним із центрів суспільного життя москвичів. В середині другого десятиліття XIX століття в районі сучасної Театральної площі велися роботи по виведенню в трубу річки Неглінки, вони були закінчені в 1819 році. Експерти припускають, що в цей час питний заклад і припинило своє існування.

За словами Леоніда Кондрашева, ще не прийнято рішення, як будуть зберігати і експонувати історичний об'єкт, чи перенесуть його на виставковий майданчик в Музей Москви або ж залишать на місці розкопок під скляним куполом.

За два роки ремонтних робіт за програмою «Моя вулиця» було знайдено більше 1000 предметів побуту стародавніх москвичів. У Музеї Москви з 28 червня по 17 липня відкрито виставку з історичними артефактами, знайденими в ході благоустрою столичних вулиць. Серед експонатів виставки представлені скарб із 91 мідної монети XVIII століття, виявлений в Вознесенському провулку, інструмент фальшивомонетника XVII століття, знайдений на Тверській вулиці, гудзики, втрачені москвичами сотні років назад на Тверській.

Серед знахідок археологів на місцях робіт за програмою «Моя вулиця» є і великі об'єкти - склепіння, фундаменти і стіни древніх будівель. Їх фрагменти залишаться на колишньому місці і будуть законсервовані.

Але деякі об'єкти вирішено показати москвичам і гостям столиці. Наприклад, на Гарматній вулиці частина клінкерної бруківки була залишена на поверхні. На Тверській в тротуарі планується зробити скляну експозицію з підсвічуванням і підігрівом. Скло розмістять прямо над ділянкою бруківці. Ще кілька об'єктів на Тверській, можливо, будуть увічнені в малюнку мощення або рослинному орнаменті. Планується використовувати метод сігнаціі для позначення контурів історичних об'єктів. «Це може бути мощення іншого кольору або кущі на газоні, посаджені по контуру споруди, яке знаходиться під землею», - пояснив Леонід Кондрашев. Поруч буде розташовуватися табличка з інформацією про історичне об'єкті. такий метод планується використовувати для храму Дмитра Солунського і веж стіни Білого міста.