Р оман Качанов - режисер анімаційного кіно, який подарував нам такі шедеври, як «Рукавичка», «Чебурашка», «Таємниця третьої планети» .
Він народився в 1921 році в Смоленську. Перед самою війною, навесні 1941 року, вступив до Московського інституту інженерів транспорту. Під час війни був інструктором парашутно-десантної служби, брав участь у спеціальних операціях в тилу ворога. І саме тоді, в ці суворі й страшні роки, він зустрівся зі своєю мрією, знайшов справу, яким би хотів займатися все життя. Перший мультфільм Качанов побачив в короткі хвилини відпочинку, затишку між боями. «Нам показали американський фільм, в якому розповідалося про переваги автопілота перед ручним керуванням, - згадував Роман Качанов. - У фільм була вкраплена мультиплікація. В голові сидить за штурвалом льотчика раптом виникає паруюча на сковорідці яєчня. Літак починає виляти, але ось яєчня пропадає, і літак знову летить рівно. Потім в уяві пілота виникає образ переодягається дівчата. Літак починає петляти все сильніше і сильніше і врізається в гору. Ця наївна мультиплікація повалила мене в здивування. Я подумав, як чудово було б, якби я зміг оживити власні малюнки і шаржі ».
Після війни, демобілізувавшись з армії, Роман Качанов вступив на курси «Союзмультфільму» . Його старшими товаришами і вчителями були прославлені режисери-аніматори - Дмитро Бабіченко, Валентина і Зінаїда Брумберг, Іван Іванов-Вано, Лев Атаманов , Володимир Полковників. Під їх початком він працював художником-мультиплікатором, асистентом режисера і художником-постановником.
Ляльки з мультфільму «Рукавичка»
Кадр з мультфільму «Рукавичка»
Кадр з мультфільму «Рукавичка»
Свій перший фільм Качанов зробив в 1958 році спільно з режисером Анатолієм Карановича. Це був мультфільм «Старий і журавель». Через рік вони ж разом зробили картину «Закохане хмара» за сценарієм Назима Хікмета. Фільм був відзначений призами міжнародних кінофестивалів.
В самостійне режисерське плавання Роман Качанов відправився в 1960 році, створивши мультфільм «Машенька і ведмідь». Роль Медведя озвучував Анатолій Папанов, і це був, до речі, перший досвід актора на озвучуванні мультфільмів.
Роман Качанов працював в основному в Об'єднанні лялькових фільмів.
У 1967 році режисер створив мультфільм «Рукавичка». У цій 10-хвилинній стрічці не вимовляється жодного слова, та й дії в ній зовсім небагато, але «Рукавицю» полюбили і добрі глядачі - діти, і суворі - критики і члени журі кінофестивалів.
Ескіз до мультфільму «Крокодил Гена»
Кадр з мультфільму «Крокодил Гена»
Кадр з мультфільму «Крокодил Гена»
У 1969 році Роман Качанов подарував друге, екранну, життя знаменитим персонажам Едуарда Успенського - Чебурашку, крокодила Гену, cтарухе Шапокляк. Повість «Крокодил Гена і його друзі» вийшла в 1966 році, а в 1969-му вже з'явився мультфільм Качанова «Крокодил Гена». У 1971 році був створений фільм «Чебурашка», в 1974-му - «Шапокляк», в 1983-му - «Чебурашка йде до школи».
Віддав режисер данину і мальованої анімації. У 1981 році вийшов його повнометражний мультфільм «Таємниця третьої планети» по фантастичної повісті Кіра Буличова «Подорож Аліси». Фільм миттєво став культовим і розійшовся на цитати. Був у картини і прокат за кордоном - в США, Італії, Франції, Чехії, Бразилії, Японії та Кореї. Але найбільший успіх вона мала у радянських дітей епохи 80-х років. Недарма режисер Володимир Котт свій ностальгічний фільм про це покоління назвав «Громозека» - по імені одного з героїв «Таємниця третьої планети».
Романа Качанова Герасимчука 4 липня 1993 року.