Кадровий відповідь, або як і де знаходить роботу випускник ВШЕ

Більшість з нас вчиться для того, щоб знайти потім хорошу роботу. У свою чергу, кожному поважаючому себе вузу цікаво положення випускників на ринку праці та їх оцінка отриманої освіти. Цим питанням присвячено одне з останніх досліджень Центру внутрішнього моніторингу ВШЕ. Навесні 2011 року було опитано тисяча сімсот сорок вісім випускників, які закінчили університет у різні роки (2004-2010).

«Не для школи, а для життя ми вчимося» - такий девіз Вищої школи економіки. «Вишка намагається в першу чергу забезпечити учнів аналітичним інструментом, - пояснює принципи навчання у Вищій школі економіки ректор Ярослав Кузьмінов . - Неможливо дати весь масив знання в жодній галузі знань, можна навчити його здобувати. Абсолютно невідомо, чим будуть заробляти наші студенти через п'ять років, технології і в матеріальному виробництві, і в інформатиці, і в соціальному житті, і в фінансовому житті змінюються так швидко, що якщо ми сьогодні всіх будемо вчити добре відпрацьованим інструментам заробляння грошей, не факт , що вони не програють завтра. Мені здається, що випускник дослідного університету повинен мати можливість освоювати будь-яку технологію самостійно, і це його виділяє, відрізняє від стандартного вузу ».

Саме тому в Вишці роблять акцент на викладанні теорії і розвитку особистісних навичок, що сприяють адаптації до постійно мінливих навколишніх умов. Опитування випускників свідчить, що для більшості отримані у вузі знання і навички в рамках спеціальності відповідають їх зайнятості на ринку праці. Так, респондентів просили оцінити, наскільки їх поточна робота відповідає спеціальності, яку вони отримали. Оцінки виставлялися за 7-бальною шкалою, де 1 - «зовсім не відповідає», а 7 - «повністю відповідає». Більшість випускників оцінюють відповідність поточної роботи отриманою спеціальністю на 5-7 балів (55%). Варто зазначити, що серед тих, хто закінчив два ступені освіти в НДУ ВШЕ (бакалаврат і магістратуру), майже немає тих, хто говорить про розбіжність між їх поточної зайнятістю і здобутою освітою.

Говорячи про придбаних компетенціях, в основній своїй масі опитані відзначили, що вони навчилися справлятися з великим обсягом роботи, самостійно освоювати нові області знання, чітко і ясно викладати свої думки на письмі, розвинули творчі здібності і загальну ерудицію, навчилися працювати в групі над спільними проектами , розвинули навик усних виступів, презентацій, поліпшили знання іноземних мов, розширили можливості у використанні базових комп'ютерних програм, набули практичних навичок для роботи Говорячи про придбаних компетенціях, в основній своїй масі опитані відзначили, що вони навчилися справлятися з великим обсягом роботи, самостійно освоювати нові області знання, чітко і ясно викладати свої думки на письмі, розвинули творчі здібності і загальну ерудицію, навчилися працювати в групі над спільними проектами , розвинули навик усних виступів, презентацій, поліпшили знання іноземних мов, розширили можливості у використанні базових комп'ютерних програм, набули практичних навичок для роботи.

Відповідаючи на питання про те, чому в більшій мірі сприяло навчання в університеті, 55% випускників відзначили появу у них впевненості в можливості самореалізації, 48% вказали, що завдяки навчанню отримали професію, затребувану на ринку праці, у 46% сформувалося коло однодумців і близьких по духу людей, у 27% - коло професійного спілкування, 20% придбали необхідні зв'язки для працевлаштування.

Відповідаючи на питання про те, чому в більшій мірі сприяло навчання в університеті, 55% випускників відзначили появу у них впевненості в можливості самореалізації, 48% вказали, що завдяки навчанню отримали професію, затребувану на ринку праці, у 46% сформувалося коло однодумців і близьких по духу людей, у 27% - коло професійного спілкування, 20% придбали необхідні зв'язки для працевлаштування

Як випускники знаходять роботу?

Як правило, вишкінци знаходили першу роботу самостійно або за рекомендацією студентів і викладачів: 30% - через спеціалізовані сайти, 19% відправили резюме безпосередньо, на 14% вийшли самі співробітники компаній, 12% були рекомендовані викладачами або співробітниками ВШЕ, 11% влаштувалися через студентів або випускників ВШЕ. Тих же, хто знайшов роботу через родичів або друзів, було 23%.

Варто відзначити, що при подальшій зміні роботи відсоток тих, на кого представники тієї або іншої компанії вийшли самі, значно більше - 30%, що свідчить про зростання затребуваності випускників Вишки на ринку праці в міру накопичення досвіду Варто відзначити, що при подальшій зміні роботи відсоток тих, на кого представники тієї або іншої компанії вийшли самі, значно більше - 30%, що свідчить про зростання затребуваності випускників Вишки на ринку праці в міру накопичення досвіду. І чим більше проходило часу після закінчення університету, тим менша частка працевлаштовують за рекомендацією викладачів або співробітників ВШЕ (4%).

Як швидко випускники Вишки знаходять роботу?

Всього 6% опитаних випускників не працювали на момент опитування. З огляду на той факт, що в моніторингу брали участь і випускники специалітети, і бакалаврату, і магістратури, слід зазначити, що багато хто з опитаних не працюють саме тому, що продовжують навчання на наступних щаблях. Втім, були і ті, хто просто не потребує постійного заробітку. У цифрах їх кількість швидше за все близько до статистичної похибки.

Переважна більшість респондентів (94%) працевлаштовані Переважна більшість респондентів (94%) працевлаштовані. При цьому 48% опитаних почали працювати до отримання диплома, інші влаштувалися в перші місяці після закінчення навчання.

Перша робота після університету

За наймом в різних компаніях і організаціях працюють 93% випускників, 3% займаються власним бізнесом, ще 3% стають фрілансерами, тобто виконують проекти для різних замовників в якості «вільних художників».

В останні роки частка найманих працівників серед випускників поступово знижується В останні роки частка найманих працівників серед випускників поступово знижується. Якщо в 2004-2007 роках їх кількість було 96-98%, то в 2008-му частка знизилася до 94%, а в 2009-2010 роках - до 91%. Переломним став 2008 рік. До цього часу частка предпрінімаетелей і фрілансерів дорівнювала 1-2% для кожної категорії. А серед випускників 2008-2010 років тих, хто зайнявся власним бізнесом налічувалося вже 3-5%. Кількість фрілансерів за ці роки досягла 4-6%.

Найбільше підприємців серед випускників факультетів менеджменту, права , Бізнес-інформатики, державного і муніципального управління, а також відділення логістики. Фрілансери переважають серед закінчили факультети прикладної політології, світової економіки і світової політики , Соціології, відділень ділової та політичної журналістики та логістики, а також Міжнародного інституту економіки і фінансів (МІЕФ) .

Скільки платять випускнику Вищої школи економіки?

Найцікавіші тут стартові зарплати випускників 2010 року. Отже, випускники минулого року свою кар'єру почали з зарплати від 25 000 рублів після бакалаврату до 35 000 рублів після магістратури. Найбільший середньомісячний розмір стартовою заробітної плати для випускників усіх ступенів 2010 года (після вирахування податків) спостерігався на факультеті бізнес-інформатики (38 000 рублів), найменший - на факультеті соціології (28 000 рублів). Варто відзначити, що в аналіз не були включені дані по факультетах, на яких розмір свого стартового заробітку вказали менше 20 респондентів.

Надалі зарплата колишніх студентів збільшується. Якщо взяти до уваги, що майже половина респондентів працювала вже перед закінченням навчання, то старт кар'єри у випускників 2010 року припав на весну - осінь 2010 року. Наступний «завмер» їх зарплат припадає на весну 2011 року, коли проводився моніторинг і коли їх запитували не тільки про стартовій зарплаті, але і про поточну. Так ось, через рік середній заробіток випускників 2010 року зріс і коливається в межах від 30 000 до 55 000 рублів. Лідер тут колишній - факультет бізнес-інформатики з заробітною платою 55 000 рублів. Також найбільш високооплачуваними виявилися випускники факультету світової політики і світової політики - 45 000 рублів. Примітно, що далеко від лідерів за розміром заробітної плати не пішли і найменш оплачувані колишні студенти відділення ділової та політичної журналістики - 33 000 рублів.

Де працюють випускники Вишки Де працюють випускники Вишки?

Можна сказати, що колишні вишкінци працюють по всьому світу. Звичайно, переважна більшість (94%) зайнято в економіці Росії. Але є і ті, хто працює в європейських країнах - Німеччині, Франції, Швейцарії та інших, таких 2%. У Великобританії трудяться 1% опитаних. Частка інших країн, наприклад США, Китаю, складає менше 0,5%.

Сфери діяльності випускників цілком передбачувані, враховуючи основну спрямованість університету. Найбільш часто учасники моніторингу відзначали наступні: банки, інвестиції, лізинг, фінанси (11%), IT, Інтернет, телеком (10%), PR, маркетинг (9%), торгівля (9%), освіта і наука (6%) . Потрібно відзначити той факт, що у гуманітарних факультетів - історичного, філологічного - випускників поки немає. І як тільки вони з'являться, можна очікувати, що список сфер діяльності випускників ВШЕ розшириться.

Розподіл за сферами зайнятості випускників окремих факультетів вельми закономірно: в банківській сфері переважають випускники факультету економіки, МІЕФ і світової економіки і світової політики Розподіл за сферами зайнятості випускників окремих факультетів вельми закономірно: в банківській сфері переважають випускники факультету економіки, МІЕФ і світової економіки і світової політики. Більшість зайнятих в сфері інформаційних технологій - випускники бізнес-інформатики, в маркетингу явно мають перевагу випускники факультету соціології та прикладної політології, а також відділення ділової та політичної журналістики. Торгівля видається більш дифузної сферою, проте, можна відзначити, що в ній зайняті 16% випускників факультету менеджменту.

коментар Тетяни Дубовой , директора по роботі з партнерами Вищої школи економіки (Дирекція по роботі з партнерами підтримує зв'язки університету з іншими вузами, а також з випускниками ВШЕ. - Прим. Ред.)

- Як ви оцінюєте підсумки опитування?

- Перш за все, я дуже рада, що даний успішний старт новому, важливого для Школи моніторингового дослідження, отримання зворотного зв'язку від випускників. Всі ми розуміємо, що успішність випускників - це об'єктивний показник успішності вузу. Якщо оцінювати отримані результати, то мені як психологу цікавішим не інтегральні показники, а конкретні люди, які за ними стоять. Дослідження не тільки дало нам цікаві дані, але і підняло нові питання. Наприклад, чому частина наших випускників не відразу знаходять собі роботу? Погодьтеся, якщо людина протягом декількох місяців після закінчення вузу не може влаштуватися на роботу, для нього це може бути серйозною особистою проблемою. Зрозуміло, причини можуть бути дуже різні. Частіше, ніж можна було припустити ми, розмовляючи з випускниками, стикаємося і з таким формулюванням: «Роботу не шукав, хотів відпочити від навчання». Якщо людина може собі дозволити помедитувати півроку - такого роду пауза може бути дуже продуктивна - залишається тільки порадіти за нього.

Але найбільш типова ситуація, з якою стикаються випускники - це небажання роботодавців брати на роботу фахівців без досвіду роботи. Почасти цим пояснюється досить високий серед наших студентів відсоток тих, хто поєднує навчання з роботою. З одного боку, вони отримують після закінчення вузу порівняльну перевагу перед тими, хто тільки вчився. Зворотний бік: подібне поєднання йде не на користь навчання, так як провідним видом діяльності для студента ставала вже не навчання, а робота. Оскільки опитування було анонімним, ми не можемо подивитися кореляції з його успішністю. Або причина в тому, що випускник не зумів проявити свою компетентність в ситуації інтерв'ю? Погодьтеся, висновки, які випливають з однієї цієї цифри абсолютно різні.

Або візьмемо роботу за фахом. Мені здається, що не варто абсолютизувати важливість цього показника. Людина може все життя працювати за фахом і люто її ненавидіти. По-моєму набагато важливіше, щоб людина ніколи не переставав шукати себе і пересуватися в сторону ідеального для себе заняття. Добре, якщо він відразу знайшов собі місце до душі, але на практиці це відбувається досить рідко, з огляду на досконалість неіснуючою в країні системи професійної орієнтації. Це підтверджується і тенденцією, зазначеної проректором ВШЕ Григорієм Канторовичем за результатами нинішнього прийому документів до магістратури, - збільшення кількості тих, хто змінює напрямок навчання через чотири роки. Я вважаю, що це добре, треба активно використовувати віяло наявних можливостей. Поки ж типовою є ситуація, коли абітурієнт (чи то пак його батьки) вибирають вуз, а не освітню програму.

Згідно з експертними оцінками, в найближчі десять років 80% існуючих технологій і обладнання застаріє, до цього часу 4 з кожних 5 працівників матимуть освіту, отриману понад 10 років тому. Що це означає? Тільки одне: не існує альтернативи безперервної освіти. Вибачте за трюїзм. Тобто здатність до навчання стає обов'язковим (але не достатньою) умовою життєвого успіху. Завдання університету - допомогти випускникам швидко заповнити виявлений дефіцит знань або компетенцій, пропонуючи гнучкі програми професійного «тюнінгу». Тому слоган Вишки отримує нове звучання: З Школою по життю!

- Моніторинг показав, що випускники в загальному задоволені своєю освітою. А наскільки їх знаннями задоволені роботодавці?

- Це питання краще задати директору Центру розвитку кар'єри ВШЕ, який підтримує зв'язки з широким колом роботодавців. Але, наскільки я знаю, систематичних досліджень думки роботодавців про наших випускників поки не проводилося. Я бачила результати невеликого дослідження, проведеного ГФК «Русь» по випускникам соціологічних факультетів, але воно носило суто пілотний характер. Такого роду дослідження досить складні і трудомісткі. В даний час ми спільно з факультетом менеджменту запускаємо перше дослідження роботодавців. Однією з цілей цього дослідження є отримання міжнародної акредитації магістерських програм факультету менеджменту. Восени ми зможемо порівняти думка випускників про отриманому в Вишці освіту з думкою роботодавців про наших магістрів менеджменту. Дуже цікаво, що вийде! Далі ми зможемо проводити подібні опитування регулярно. Впевнена, що результати будуть корисні вузу, особливо навчального блоку для корекції освітніх програм.

Якість початих досліджень безпосередньо залежить від зібраної контактної бази випускників і роботодавців. Повірте, це дуже непросте завдання. Досить уявити, як складно знайти контакти тих, хто закінчив Вежу багато років тому. Дуже приємно, що відгук на анкету виявився вищим, ніж ми розраховували - майже 50%. У зв'язку з цим я хотіла б звернутися до всіх випускників з проханням допомогти нам оновити контактну інформацію, зареєструвавшись на сайті Асоціації випускників Вишки . Залишайтеся на зв'язку - ви нам цікаві! І сподіваємося, що інтерес є взаємним.

Також на питання про працевлаштування випускників Вишки відповіла керівник Центру розвитку кар'єри ВШЕ Ольга Борисова .

- Ольга Олександрівна, наскільки легко випускникові ВШЕ знайти роботу?

- В цілому, легко. Така ситуація пояснюється комбінацією ряду факторів. По-перше, безумовно, престижністю вузу і високим рівнем освіти, яке студенти отримують в ВШЕ. Роботодавці активно затребують таких випускників у багатьох сферах. Зокрема, в числі активних партнерів Центру розвитку кар'єри понад 700 компаній і установ, серед них представники фінансової сфери, держслужби, консалтингу, FMCG, компанії нафтогазової галузі, дослідницькі компанії та інші. Більш того, роботодавці намагаються залучити студентів НДУ ВШЕ за допомогою різних рекрутингових і HR-брендінгових заходів, також компанії беруть участь в навчальному процесі, починаючи з третього курсу. Конкурентна боротьба провідних російських і зарубіжних компаній за потенційних співробітників розгортається вже в цей період. Студентів запрошують пройти стажування, виробничу або переддипломну практику, влаштуватися на роботу за гнучким графіком. Так, наприклад, протягом 2010-2011 навчального року в ВШЕ пройшло близько 100 рекрутингових і кар'єрно-освітніх заходів за участю 150 компаній, до числа активних партнерів додалося близько 40 нових роботодавців. У наступному році, за нашими прогнозами, активність компаній буде ще більш інтенсивним.

По-друге, це пояснюється активною позицією самих студентів. Вишкінци відвідують кар'єрні заходи (Ярмарки вакансій, Дні кар'єри, майстер-класи, презентації, тренінги компаній-роботодавців), звертаються за кар'єрними та профорієнтаційними консультаціями, стежать за новинами ринку праці актуальною для них сфери.

По-третє, суміщенням роботи і навчання, проходженням студентами стажувань у потенційних роботодавців. За даними щорічних моніторингів кар'єри студентів випускних курсів, які проводив Центр розвитку кар'єри ВШЕ з 2005 по 2010 роки, нерідкі випадки, коли до моменту отримання диплома Вишки, випускник вже займав керівну позицію або мав досвід роботи (за фахом!) Не менше 3 років.

По-четверте, наявністю в Вишці спеціальних сервісів і підрозділів для студентів і випускників, які сприяють в особистісному і кар'єрному розвитку, щільної взаємодії факультетів з представниками компаній, активного співробітництва університету в різних сферах з бізнесом.

- Які труднощі зустрічаються при пошуку роботи?

- Часто випускнику складно визначитися, яку саме сферу вибрати, оскільки отримана освіта відкриває перед ним широкий спектр можливостей. Одні вдаються до консультацій фахівців, інші вивчають ринок самостійно, треті (якщо не зробили це в роки навчання) просуваються шляхом проби себе в різних сферах економіки.

Також, роботодавці відзначають дещо завищені кар'єрні амбіції і зарплатні очікування випускників (правда, економічна криза скорегував дану ситуацію, самооцінка молодих фахівців на ринку праці стала більш адекватною), неготовність до «роботи руками», до швидкого, але все-таки поступового зростання і просування .

Все це долаються і відноситься до розряду мінусів, легко обертаються в плюси. Так, багатофункціональний фахівець може легко переміщатися між сферами, освоюючи нові області, працюючи на стику областей, тим самим маючи більший інноваційним потенціалом. Завищені амбіції згодом коригуються і стають «здоровими», перетворюючись в ефективний «двигун» випускників по кар'єрних сходах, вони стимулюють до безперервного навчання та саморозвитку, що спочатку і закладається в студентах університету.

Олена Калиновська, Новинна служба порталу ВШЕ

Як випускники знаходять роботу?
Як швидко випускники Вишки знаходять роботу?
Скільки платять випускнику Вищої школи економіки?
Де працюють випускники Вишки?
Наприклад, чому частина наших випускників не відразу знаходять собі роботу?
Або причина в тому, що випускник не зумів проявити свою компетентність в ситуації інтерв'ю?
Що це означає?
А наскільки їх знаннями задоволені роботодавці?
Ольга Олександрівна, наскільки легко випускникові ВШЕ знайти роботу?
Які труднощі зустрічаються при пошуку роботи?