Кафедра «Теорія та історія архітектури»

Кафедра «Теорія та історія архітектури» здійснює підготовку студентів спеціальності «Архітектура» на початковому етапі (1, 2 курси) з архітектурного проектування, а також за основними історико-теоретичних курсів ( «Історія мистецтв», «Історія архітектури та містобудування», «Реставрація пам'яток архітектури »,« Архітектурна композиція »,« Архітектурна графіка »,« Архітектурне креслення »), керує спеціалізацією« Реставрація пам'яток архітектури », в рамках ліцею БНТУ веде довузівську підготовку з архітектурної компози іціі, здійснює керівництво дипломним проектуванням по тематиці, пов'язаній з реставрацією та використанням історико-архітектурної спадщини, проводить обмірні і ознайомчу практики.

Основним науковим напрямком кафедри є дослідження архітектурної спадщини Білорусі, де кафедра займає провідну позицію в республіці. Головна мета - формування у майбутніх фахівців-архітекторів основ професійної діяльності шляхом вивчення досягнень вітчизняного і світового зодчества.

Створення кафедри «Теорія та історія архітектури» в 1969 році було викликано збільшенням контингенту студентів, необхідністю проведення занять на більш високому методичному і науковому рівні, використання національної архітектурної спадщини в навчальному процесі. З початку свого існування кафедра об'єднала в собі два особливих напрямки педагогічної та наукової діяльності - проведення історико-теоретичних дисциплін та практичних занять з основ архітектурного проектування. Це виявилося плідним, тому що дозволило при читанні лекційних курсів піти від зайвого теоретизування, поглибити професійну оцінку творів архітектури даними досвіду проектної діяльності і, крім того, надати практичних занять з архітектурного проектування історичну глибину і більшої ґрунтовності. Ця традиція збереглася і понині.

В організації навчально-методичної роботи викладачі орієнтувалися на використання досвіду найбільших і найстаріших архітектурних шкіл Москви, Санкт-Петербурга, Києва, Львова, Варшави, удосконалюючи і адаптуючи його до місцевих умов. У центрі уваги в організації навчального процесу були розгляд історико-архітектурних проблем, глибокий аналіз генезису і розвитку зодчества, вивчення історії білоруської архітектури та питань збереження і використання пам'яток архітектури.

Основним науковим напрямком діяльності кафедри стало дослідження білоруського зодчества, що було викликано відносно слабкою вивченістю архітектурної спадщини Білорусі і необхідністю його реставрації та використання в зв'язку з реконструкцією історично-сформованих населених місць. Головну увагу при цьому зверталася на вивчення морфології будівель і отримання коротких відомостей про історію їх створення і архітектурно-художні особливості. З цією метою за дорученням Управління у справах архітектури БССР, Держбуду, Міністерства культури, Білоруського товариства охорони пам'яток історії та культури співробітники кафедри і студенти архітектурного факультету під керівництвом професора В. А. Чантурія проводили обміри та фотофіксацію пам'яток архітектури, обстеження історично сформованих населених місць Білорусі для виявлення культурної спадщини і включення його в проектну і наукову діяльність, а також в навчальний процес архітектурного факультету.

Професор В. А. Чантурія вперше видав підручник з історії архітектури Білорусі, який потім двічі перевидавався і був відзначений Державною премією БССР. Статті В. А. Чантурія поклали початок включенню інформації про пам'ятки архітектури в енциклопедичні видання Білорусі, під його керівництвом було підготовлено п'ять кандидатських дисертацій з проблем історії білоруського зодчества.

Підсумком багаторічних обмірів та натурних обстежень пам'яток архітектури колективом кафедри під керівництвом професора В. А. Чантурія стала підготовка двох томів навчального посібника «Атлас пам'ятників архітектури і меморіальних комплексів Білорусії" »(1983, 1987), перший з яких удостоєний Диплома та медалі Всесвітнього бієнале архітектури в Софії в 1985 р

З кінця 1970-х років починається новий етап розвитку кафедри, обумовлений значним збільшенням числа студентів факультету, творчою активністю викладачів кафедри і введенням спеціалізації при підготовці студентів-архітекторів. Він характеризується більш поглибленим, диференційованим підходом при проведенні навчальних дисциплін і значним розширенням тематики наукових досліджень з проблем теорії та історії архітектури.

За названим проблемам було опубліковано понад п'ятдесят книг і півтори тисячі статей в наукових виданнях Білорусі, Росії, України, Литви, Польщі, Німеччини, США та Китаю. Основними виданнями є: В. А. Чантурія «Архітектура Білорусі кінця ХVIII - початку ХIХ ст.» (1962), «Пам'ятники архітектури і містобудівні ансамблі Білорусі» (1986); А. А. Воїнів «І. Г. Ланбард »(1976); А. С. Сардар «Архітектура доріг Білорусі» (1978); В. В. Трацевскій «Історія архітектури народного житла Білорусі» (1989); С. А. Сергачев «Білоруські народні зодчество» (1992); Г. А. Лаврецький «Православне зодчество Білорусі» (1995); В. Ф. Морозов «Гомель класичний. Епоха. Меценати. Архітектура »(1997),« Історія архітектури Білорусі. Епоха класицизму »(2006); Н. В. Кожар «Архітектурна теорія Німеччини епохи романтизму і розвиток західноєвропейського зодчества кінця ХVIII - першої половини ХIХ ст.» (2000); Ю. Н. Кішік «Містобудівна культура Гродно», «Генеральні плани історичних центрів міст. Гродно (2007), «Архітектурна композиція» (2010); В. В. Трацевскій, А. Н. Колосовська, І. А. Чижик «Класичні архітектурні форми» (2008).

Найважливішим напрямком діяльності кафедри є робота в сфері реставрації та реконструкції архітектурної спадщини Білорусі. Завдяки проведенню великих лекційних курсів з історії архітектури і мистецтва, реставрації для студентів-архітекторів, широкому включенню в курсове і дипломне проектування історико-архітектурної тематики було підготовлено не одне покоління архітекторів-реставраторів, удосконалюють в подальшому свою майстерність в об'єднанні «Белреставрація», з яким кафедра налагодила тісну співпрацю. Завдяки науковим дослідженням співробітників кафедри була проведена реставрація понад тридцять пам'ятників архітектури Гродно, Вітебська, Полоцька і Гомеля, в тому числі найбільшого пам'ятника архітектури Білорусі - палацово-паркового ансамблю Румянцевих-Паскевичей в Гомелі. Викладачі та аспіранти кафедри Г. А. Лаврецький, В. В. Трацевскій, В. А. Глинник були авторами та науковими керівниками проектів реставрації багатьох пам'ятників архітектури - від найдавніших творів зодчества - Борисоглібській церкви в Гродно і Благовіщенської церкви в Вітебську - до найбільшого ансамблю соціалістичної епохи - проспекту Ф. Скорини в Мінську.

Багаторічна плідна робота колективу кафедри отримала високу оцінку і визнання суспільства і держави. Лауреатами Державної премії БРСР стали В. А. Чантурія, А. А. Воїнів, Т. І. Чернявська, премії Президента Білорусі за духовний розвиток в області архітектури і мистецтва - Г. А. Лаврецький і Ю. І. Казаков, лауреатами білоруських конкурсів в області архітектури і будівництва - В. А. Чантурія, А. А. Воїнів, Ю. І. Казаков, В. Ф. Морозов, А. С. Сардар, Г. А. Лаврецький.

На ілюстраціях наведені роботи студентів і викладачів архітектурного факультету БНТУ.

На ілюстраціях наведені роботи студентів і викладачів архітектурного факультету БНТУ