Кафедра банківського права

1. Інформація про діяльність кафедри банківської права. 1

Банківська право як наукова дисципліна і навчальна дисципліна в останнє десятиліття зайняло одне з найбільш помітних місць у системі професійної підготовки юристів. Безперечна заслуга Московського державного юридичного університету імені О.Е. Кутафина (МДЮА) (далі також - Університет) в тому, що 11 жовтня 2010 року було створено кафедру банківського права (наказ ректора від 05 жовтня 2010 № 440), яка самим своїм існуванням доводить необхідність нового підходу до викладання банківського права, до співвідношення теорії і практики. Це неминуче внесло свій вклад в розвиток банківського права країни в цілому.

Першим завідувачем кафедри банківської права був призначений доктор юридичних наук, професор Шестаков Дмитро Юрійович.

З 30 серпня 2011 року кафедру банківського права очолює Єфімова Людмила Георгіївна, яка є одним з основоположників сучасного російського банківського права.

Кафедра банківського права є молодий кафедрою, але разом з тим за період свого існування досягла значних результатів у викладацькій і науково-дослідницької діяльності.

В даний час на кафедрі банківського права працює 9 викладачів, багато з яких є відомими вченими в області банківського права та практичними працівниками, які внесли великий вклад у становлення і розвиток банківської системи Російської Федерації.

Викладацька діяльність кафедри банківської права

Однією з основних завдань, поставлених перед кафедрою банківської права, було забезпечення підготовки юридичних кадрів для роботи в банківській системі Російської Федерації шляхом поглибленого вивчення законодавства про діяльність кредитних організацій, Банку Росії, Агентства зі страхування вкладів і організацій банківської інфраструктури, а також питань правозастосування.

В рамках поставленого завдання професорсько-педагогічним колективом кафедри банківської права в короткі терміни були розроблені необхідні методологічні матеріали для організації процесу навчання дисциплін кафедри банківської права студентів Університету, в т.ч. наступні робочі програми: Банківська право; Банківська право Російської Федерації і зарубіжних країн; Правовий статус Банку Росії; Правове становище кредитних організацій; Проблеми правового регулювання банківського кредитування; Суб'єкти банківського права та інші.

В рамках освітнього процесу Інституту фінансового та банківського права Університету значне місце відведено викладання банківського права, що стало одним із заходів, що сприяють поглибленому вивченню даної дисципліни.

Незважаючи на те, що дисципліни кафедри банківської права належать до цивільно-правовим профілем спеціалізації, студенти знайомляться з усіма нормами права, що регулюють банківську діяльність, незалежно від їх галузевої приналежності. В результаті забезпечується необхідна комплексність освіти майбутніх банківських юристів.

В даний час кафедра банківського права готує юристів, в основному, для правозастосовчої діяльності, причому не тільки для роботи в кредитних організаціях. Дисципліни кафедри банківської права є затребуваними також студентів, які планують здійснювати свою професійну діяльність в Банку Росії, Агентстві зі страхування вкладів, факторингових і лізингових компаніях, організаціях, які є професійними учасниками ринку цінних паперів, бюро кредитних історій, клірингових організаціях, суб'єктах національної платіжної системи, а також в судових та інших правоохоронних органах.

Банківська право також викладається студентам, для яких зазначена дисципліна не є що спеціалізується.

У процесі вивчення дисциплін кафедри банківської права велика увага приділяється не тільки вивчення чинного законодавства та теорії банківського права, але також аналізу судово-арбітражної і банківської практики.

Значущим напрямом у викладацькій діяльності кафедри є також викладання студентам банківського права зарубіжних країн.

Науково-дослідницька діяльність кафедри банківської права включає написання наукових праць з банківського права; підготовку молодих вчених в цій галузі права; участь в наукових конференціях, круглих столах, семінарах, експертних радах; участь в розробці законопроектів зі зміни російського банківського законодавства і заснованої на ньому правозастосовчої практики.

Кафедрою банківської права проводяться численні наукові дослідження міжнародного банківського права, російського і зарубіжного банківського законодавства. Результати досліджень видаються як монографії або наукові статті, які публікуються в провідних російських журналах.

У науково-дослідній роботі кафедри задіяні не тільки її викладачі, але також і аспіранти, здобувачі, студенти.

Найбільш значущими працями Кафедри банківського права є:

Банківська право / Відп. ред. Єфімова Л.Г., Алексєєва Д.Г. Підручник для бакалаврату за напрямом «Юриспруденція». М .: Проспект, 2013;

Алексєєва Д.Г., Пихтін С.В., Хоменко О.Г. Банківська право: навчальний посібник. - 4-е изд., Перераб. і доп. Допущено УМО з юридичної освіти вищих навчальних закладів РФ як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, які навчаються за спеціальностями та напрямками «Юриспруденція». - М.: НОРМА. 2012;

Іноземне банківське прав (Банківське право Європейського союзу, Франції, Швейцарії, Німеччини, США, КНР, Великобританії). Монографія / Відп. ред. Єфімова Л.Г. М .: Проспект, 2016 рік

Викладачі кафедри беруть участь у різних конкурсах на отримання грантів, так в 2014 році колективу співробітників кафедри банківської права було доручено НДР в рамках Програми стратегічного розвитку Університету імені О. Є. Кутафіна (МДЮА). Проект 2.1.1.6 по темі «Концептуальні засади діяльності колекторських агентств в російському правопорядок». У 2015 році членами кафедри спрямовані заявки на участь в конкурсі з проведення досліджень банківського права в Російський державний науковий фонд.

Співробітники кафедри беруть активну участь в експертних радах і робочих групах Державної Думи РФ, Федеральних зборів РФ, Банку Росії і уряду РФ з обговорення законопроектів і нормативних актів в сфері банківського права, а також виступають в якості експертів щодо законопроектів, в в т.ч. в Експертній раді Комітету Державної Думи з фінансового ринку, експертно-аналітичній раді при Агентстві по страхування вкладів, Комітеті зі стратегічного планування Агентства з іпотечного житлового кредитування (АІЖК); в робочій групі з розвитку законодавства в банківській сфері при Громадській раді Мінфіну Росії, Науково-консультативну раду при Арбітражному суді м Москви.

В якості експертів беруть участь у розробці федеральних законів, в т.ч. «Про кредитні історії», «Про іпотечні цінні папери», «Про неспроможність (банкрутство) кредитних організацій», «Про особливості емісії та обігу державних і муніципальних цінних паперів», «Про переказний і простий вексель», «Про захист прав і законних інтересів інвесторів на ринку цінних паперів »,« Про інвестиційні фонди », Бюджетного кодексу РФ, Цивільного кодексу РФ.

Окремі члени кафедри входять до складу редакційних рад журналів «Банківська справа», «Держава і право», «Юридична робота в кредитній організації».

Гідним результатом наукової діяльності кафедри останніх років стали захисту кандидатських дисертацій. Ряд аспірантів і здобувачів завершили дисертаційні дослідження і представили їх до захисту.

Члени кафедра банківського права щорічно беруть участь в організації конференцій і міжвузівських круглих столів з банківського права, в т.ч., Московський юридичний форум (Кутафінскіе читання) (листопад 2013 року); VI Міжнародна науково-практична конференція Кутафінскіе читання «Гармонізація української правової системи в умовах міжнародної інтеграції» (квітень 2014 роки); Міжнародна науково-практична конференція Кутафінскіе читання, секції «Судова практика по спорах за участю кредитних організацій» (листопад 2014 рік), II Московський юридичний форум, секція «Сучасна банківська система і шляхи її розвитку» (квітень 2015 рік); Науково-практична конференція (гурток) «Банківські продукти та інфляція« (2015 рік) та інші.

При підготовці і організації конференцій і круглих столів кафедра банківського права активно співпрацює з іншими провідними вузами країни, таким як Російська академія народного господарства та державної служби при Президенті Російської Федерації (кафедра банківського права та фінансово-правових дисциплін юридичного факультету ім. М.М. Сперанського ); МДУ ім. М.В. Ломоносова (Юридичний факультет), Російським державним університетом правосуддя (кафедра фінансового права).

Інформація доповнюється ...