Кафедра фінансів і кредиту є структурним підрозділом економічного факультету, де здійснюється підготовка фахівців у галузі фінансів і банківської справи для фінансових служб організацій державної та приватної форми власності, а також банків і небанківських кредитно-фінансових організацій.
На кафедрі працюють висококваліфіковані викладачі, фахівці в галузі фінансів і банківської справи - 10 штатних викладачів і 3 сумісники, в т.ч .: 1 професор, доктор фізико-математичних наук (комірники С.Ф.), 6 доцентів, кандидатів економічних наук ( Башлакова О.С., Башлаков Г.В., Бонцевич З.В., Дьоргун Л.В., Костенко А.К., Федосенко Л.В.), 5 старших викладачів (Іванова Т.І., Васильєва Г. В., Порошина О.О., Шердакова Т.А., Ярош О.В.) та 1 асистент (Кадовба Е.А.). До читання лекцій, керівництва курсовими та дипломними роботами залучаються висококваліфіковані фахівці підприємств і фінансово-кредитної сфери.
Багато уваги на кафедрі приділяється роботі з обдарованою молоддю. Студенти і молоді викладачі кафедри активно залучаються до науково-дослідницьку роботу, щорічно беручи участь в Республіканських конкурсах наукових робіт, міжнародних олімпіадах і науково-практичних конференціях. За період з 2010 по 2019 рік молоді вчені кафедри фінансів і кредиту стали переможцями в конкурсах наукових робіт студентів вищих навчальних закладів Республіки Білорусь і удостоїлися премій зі спеціального фонду Президента Республіки Білорусь за активну участь в науково-дослідній роботі і відмінні успіхи в навчанні (список переможців олімпіад та міжнародних конкурсів ).
На кафедрі накопичено значний науково-методичний та педагогічний потенціал для якісного відбору і підготовки талановитої молоді. Повною мірою цьому сприяє відкрита в 2004 році магістратура за спеціальністю 1-25 80 03 «Фінанси, грошовий обіг і кредит» (з 2019 року 1-25 80 03 «Фінанси, оподаткування і кредит»), де здійснюється підготовка майбутніх аспірантів і потенційних кандидатів економічних наук. Особлива роль при підготовці і проведенні наукових досліджень відводиться студентської науково-дослідної лабораторії «Фінансист і банкір» , Створеної в 2010 році (керівник доцент Федосенко Л.В.).
Сьогодні першочергове завдання полягає в тому, щоб рівень підготовки студентів відповідав сучасним вимогам ринку праці і поточним запитам і потребам суб'єктів ринкової інфраструктури. У зв'язку з цим, при плануванні перспективи працевлаштування студентів-випускників великого значення набуває співробітництво кафедри і деканату з організаціями банківського сектора, страховими компаніями, органами держуправління і їх структурними підрозділами, займаються питаннями економічного розвитку, фінансової і податкової політики регіону. У процесі такого співробітництва вже на етапі розробки кадрових стратегій організацій-роботодавців закладаються базові критерії компетентності майбутніх фахівців, вимоги до рівня і змісту їх утворення.
Доброю традицією стали щорічні презентації та анкетування, проведені співробітниками комерційних банків для залучення студентів до проходження виробничої практики з можливістю працевлаштування в майбутньому. В останні роки активно беруть участь в даному процесі ВАТ «АСБ Беларусбанк», ВАТ «Белагропромбанк», ЗАТ «МТБанк», ВАТ «БПС-Сбербанк», ВАТ «Бєлгазпромбанку» і ін.
Кафедра має сформовані стійкі зв'язки і розширює співпраця з профільними вузами Республіки Білорусь, Росії, України, країн Балтії та їх структурними підрозділами, серед яких Академія управління при Президентові Республіки Білорусь, Білоруський державний університет, Білоруський державний економічний університет, Брестський державний політехнічний університет, Поліський державний університет, Київський національний економічний університет, Чернігівський національний технологічний університет (навчально-науковий інститут економіки), Кіровоградський національний технічний унів ерсітет, Санкт-Петербурзький державний економічний університет, Міжнародний університет у Москві, а також ВНЗ м Гомеля і Гомельської області, Економічний університет - Варна (Болгарія).
Підготовка фахівців здійснюється за спеціальності 1-25 01 04 «Фінанси і кредит» за спеціалізаціями «Фінанси» і «Банківська справа». Розвиток даної спеціальності вимагає постійного вдосконалення навчального процесу та його навчально-методичного забезпечення з урахуванням вимог сучасних тенденцій економічного розвитку, що забезпечується використанням ефективних форм організації самостійної керованої роботи студентів, впровадженням у навчальний процес сучасних методів навчання та інформаційних технологій, що спираються на можливості мережі Інтернет. Для отримання можливості дистанційного доступу студентів до навчально-методичних матеріалів кафедри вони включені в корпоративну електронну бібліотеку університету. Все це дозволяє активізувати творчий потенціал студентів і викладачів кафедри, підвищити рівень практичної спрямованості підготовки майбутніх фахівців.
З 2013 року ведеться підготовка фахівців зі скороченим терміном навчання (3,5 року) за фахом 1-25 01 04 «Фінанси і кредит» на базі середньої спеціальної освіти.
Кафедра забезпечує читання лекцій і проведення інших форм занять з фінансових і банківських дисциплін на всіх економічних спеціальностях університету. За кафедрою закріплено понад 40 навчальних дисциплін . Регулярно викладачі кафедри проходять стажування на підприємствах і установах м Гомеля, а також здійснюють навчання в аспірантурі, магістратурі та в рамках спеціальних курсів підвищення кваліфікації.
У навчальному процесі беруть участь викладачі з інших вузів м Гомеля, а також практичні працівники реального і банківського сектора економіки. Освоєння студентами практичних навичок за фахом здійснюється в рамках навчальної (проводиться на 1-му курсі) і трьох виробничих практик: організаційно-економічної (проводиться на 2-му курсі), аналітичної (проводиться на 3-му курсі) та переддипломної (проводиться на 4 -м курсі). Підбір та закріплення місць проходження виробничих практик здійснюється відповідно до обраної студентами спеціалізацією.
Сферами діяльності фахівців, які отримали державний диплом встановленого зразка за спеціалізацією «Банківська справа», можуть бути: валютні операції, кредитування юридичних і фізичних осіб, проведення документальних ревізій відділень, планування та аналіз діяльності, робота з цінними паперами, бухгалтерський облік, корпоративний бізнес, робота з персоналом, організація касової роботи та інкасації; за спеціалізацією «Фінанси» - ціноутворення, податковий облік і податкове планування, порядок обчислення і сплати податків, оподаткування зовнішньоекономічної діяльності, оподаткування спільних підприємств і резидентів ВЕЗ.
За останні п'ять років викладачами кафедри опубліковано понад 50 навчально-методичних робіт , В тому числі: 32 навчальних посібників, 1 з яких - з грифом Міністерства освіти Республіки Білорусь.
Розміщені в репозиторії ДКУ імені Ф. Скорини 35 електронних навчально-методичних комплексів з дисциплін кафедри фінансів і кредиту.
У 2000 році при кафедрі відкрито аспірантуру за спеціальністю 08.00.10 - «Фінанси, грошовий обіг і кредит». Аспірантуру з даної спеціальності закінчили 8 осіб, в даний час ведеться підготовка ще 3 осіб.
Співробітники кафедри фінансів і кредиту були неодноразово удостоєні премії Гомельського обласного виконавчого комітету:
- в 2014 році (за підсумками 2013 року) асистенти кафедри фінансів і кредиту Дьоргун Л.В. і Бучик Т.А. за наукову розробку «Фінансовий менеджмент капіталу в системі забезпечення фінансової стійкості підприємства», розділ «Наукові дослідження і розробки в галузі суспільних, гуманітарних, сільськогосподарських і медичних наук», підрозділ «Прикладні розробки»;
- в 2015 році (за підсумками 2014 роки) асистент кафедри фінансів і кредиту Ворожун А.С. за наукову розробку «Фінансовий ризик в системі фінансового менеджменту холдингу», розділ «Наукові дослідження і розробки в галузі суспільних, гуманітарних, сільськогосподарських і медичних наук», підрозділ «Прикладні розробки»;
- в 2016 році (за підсумками 2015 року) доцент кафедри фінансів і кредиту Баннікова З.В. за наукову розробку «Інноваційний потенціал підприємства: управління формуванням і реалізацією», розділ «Наукові дослідження і розробки в галузі суспільних, гуманітарних, сільськогосподарських і медичних наук», підрозділ «Прикладні розробки» за наукову роботу;
- в 2019 році (за підсумками 2018 роки) асистент кафедри фінансів і кредиту Кадовба Е.А. за наукову розробку «Інноваційний потенціал регіонів Республіки Білорусь і ефективність його використання: оцінка, механізми підвищення», розділ «Наукові дослідження і розробки в галузі суспільних, гуманітарних, сільськогосподарських і медичних наук», підрозділ «Прикладні розробки» за наукову роботу.
Напрямки наукової діяльності кафедри:
Цілі наукової діяльності кафедри фінансів і кредиту на найближчу і довгострокову перспективу обумовлені пріоритетними напрямками наукових досліджень в Республіці Білорусь.
Метою наукових досліджень на найближчу перспективу (3 роки) є наукове обґрунтування напрямків вдосконалення фінансових механізмів функціонування національної інноваційної системи Республіки Білорусь як детермінанти забезпечення економічної безпеки в умовах глобалізації.
Метою наукових досліджень кафедри фінансів і кредиту на довгострокову перспективу (10 років) є розробка методичної основи оптимізації грошово-кредитної і фінансово-бюджетної політики в Республіці Білорусь, а також концептуально-методичних підходів до ефективного управління фінансами організацій в умовах інноваційного розвитку.
У 2010-2018 роках кафедра фінансів і кредиту здійснювала виконання семи наукових досліджень за наступними напрямками:
1. НДР ГБ 06-10 «Оцінка інноваційного потенціалу суб'єктів господарювання та розробка стратегії інноваційного регулювання» (01.01.2006 р - 31.12.2010 р), № держреєстрації 20064338. Науковий керівник Кравець Л.М., виконавці - викладачі кафедри фінансів і кредиту;
2. НДР ГБ 11-39 «Фінансове забезпечення зростання конкурентоспроможності економіки регіону» (01.01.2011 р - 31.12.2015 р), № держреєстрації №20112324. Науковий керівник Башлакова О.С., виконавці - викладачі кафедри фінансів і кредиту;
3. НДР за грантом ДФФД Г12М138 «Концептуальні підходи до підвищення ефективності національної інноваційної системи в умовах інтеграції» (15.04.2012 р - 31.03.2014 р). Науковий керівник: к.е.н., доцент, зав. кафедрою фінансів і кредиту Башлакова О.С. Виконавці: Башлакова О.С., Лопанова В.С .;
4 НДР за грантом ДФФД Г13М-051 «Розробка методичних рекомендацій щодо оцінки економічної ефективності інноваційної діяльності на мікро- і мезорівні з метою вироблення заходів підвищення інноваційної привабливості національної економіки» (15.04.2013 р - 31.03.2015 р). Науковий керівник: асистент кафедри економіки і управління Пронузо Ю.С. Виконавці: Ярош О.В. (Асистент кафедри фінансів і кредиту).
5. НДР за грантом ДФФД Г14М107 «Розробка теоретико-методичного базису фінансового менеджменту основного капіталу в умовах модернізації національної економіки» (23.05.2014 р - 31.03.2016 р). Науковий керівник: к.е.н., доцент кафедри фінансів і кредиту Дьоргун Л.В. Виконавці: Дьоргун Л.В., Климова Н.П. (Асистент кафедри фінансів і кредиту);
6. НДР за договором №14-71 з СВАТ «Гомелькабель» «Наукове обґрунтування та розробка практичних рекомендацій щодо оптимізації чисельності працівників усіх структурних підрозділів СВАТ« Гомелькабель »в сучасних умовах господарювання» (науковий керівник Башлакова О.С., зав.кафедрою фінансів і кредиту, 2014 рік).
7. НДР за грантом ДФФД Г15М-092 «Ринок продуктових інновацій в умовах вдосконалення національної інноваційної системи Республіки Білорусь: підходи до дослідження кон'юнктури» (04.05.2015 р - 30.04.2017). Науковий керівник: старший викладач кафедри економічної теорії та світової економіки Лопанова В.С. Виконавці: Лопанова В.С., Кадовба Е.А. (Асистент кафедри фінансів і кредиту).
В даний час на кафедрі фінансів і кредиту ведеться наукова робота над наступними науковими темами:
1. ГБ 16-17 «Фінансове забезпечення національної інноваційної системи Республіки Білорусь як детермінанта економічної безпеки в умовах глобалізації» (науковий керівник зав.кафедрою фінансів і кредиту Башлакова О.С .., виконавці - викладачі кафедри фінансів і кредиту):
Етап 4 Розробка ефективної моделі фінансування малого інноваційного (венчурного) підприємництва в сучасних умовах Республіки Білорусь (з 01.01.2019 по 31.12.2019);
Етап 5 Розробка комплексу практичних заходів щодо вдосконалення фінансового забезпечення функціонування національної інноваційної системи як детермінанти економічної безпеки Республіки Білорусь (з 01.01.2020 по 31.12.2020).
2. НДР ГБ «Узагальнена субнормальность в кінцевих групах», № держреєстрації 20150122 в ГУ «БЕЛІСА» від 27.01.2015. Науковий керівник: професор кафедри фінансів і кредиту комірники С.Ф.
3. НДР за грантом ДФФД Г18М-046 від 30.05.2018 р «Ефективність реалізації інноваційного потенціалу регіонів Республіки Білорусь в умовах формування економіки знань: оцінка та напрями підвищення» (01.05.2018 р - 30.04.2020). Науковий керівник: асистент кафедри фінансів і кредиту Кадовба Е.А. Виконавець: старший викладач кафедри фінансів і кредиту Ярош О.В.
Контактна інформація:
Завідувач кафедри фінансів і кредиту:
Башлакова Ольга Сергіївна
кандидат економічних наук, доцент
телефон 51-00-58, 4 корпус ДКУ, кабінет 3-28.
e-mail: financeschair * gsu.by