Кафедра Історії Казахстану

Кафедра історії Казахстану - дітище Незалежності. Підстава кафедри історії Казахстану збігається з датою набуття Республікою Казахстан державної незалежності. Як самостійний структурний підрозділ університету кафедра історії Казахстану була сформована на базі кафедри історії КПРС (Комуністичної партії Радянського Союзу). У 1991 р на базі кафедри політології була утворена кафедра історії Казахстану. Створення кафедри історії Казахстану було обумовлено багатьма факторами. По-перше, розвиток Казахстану як суверенної держави висунуло на перший план проблему об'єктивного вивчення історії Казахстану в контексті світової історії. По-друге, саме історична спадщина є основою цивільно-патріотичного виховання підростаючого покоління. Історична наука є головною домінантою у формуванні основ казахстанського патріотизму і патріотичного виховання молодого покоління. По-третє, історична наука завжди привертає до себе особливу увагу в силу тієї значимості, яку вона має для будь-якого суспільства в усі періоди його розвитку. Від того, наскільки повно і об'єктивно розробляється історія як наука, залежить те, наскільки суспільство засвоїть уроки минулого і не повторить колишніх помилок. Потужним інструментом впливу на суспільну свідомість є конкретні приклади з життя видатних людей: діячів науки, культури, зразки поведінки народу у важкі і кризові періоди історії. Тому вивчення Вітчизняної історії в процесі освіти відіграє важливу роль у формуванні почуттів казахстанського патріотизму.

Тому вивчення Вітчизняної історії в процесі освіти відіграє важливу роль у формуванні почуттів казахстанського патріотизму

З 1992 року курс історії Казахстану введений в навчальних закладах країни як обов'язкова дисципліна для всіх спеціальностей. Державна значимість вивчення історії Казахстану, її роль в реалізації пріоритетних завдань розвитку казахстанського суспільства зросли в сучасний період, коли Казахстан розвивається в умовах прискореної економічної, політичної і соціальної модернізації, а перед суспільством стоїть найважливіше завдання входження в число тридцяти найбільш конкурентоспроможних країн світу.

Завідувачами кафедрою історії Казахстану були:

  • 1991-1996 рр. - кандидат історичних наук, доцент Агубаев Нуртай Жетпісбаевіч;
  • 1996-2001 рр. - доктор історичних наук Алписпаева Гальяно Айтпаевна;
  • 2002-2004 рр. - доктор філософських наук Абдин Айнур Канапьяновна;
  • 2004-2013 рр. - кандидат історичних наук, доцент Аубакирова Хадіша Алькеевна;
  • 2013 г. - по теперішній час - кандидат історичних наук, Бекмаганбетов Умірбай Жолдибековіч .

Вивчення історії Казахстану будується на основі нових концептуальних підходів і передбачає великий обсяг самостійної роботи студентів. На лекціях і семінарських заняттях використовуються інтерактивні методи навчання, студенти отримують навички критичного мислення. Підвищенню якості знань учнів сприяє активне залучення їх в науково-дослідницьку роботу з краєзнавства, регулярні відвідування музеїв міста та проведення предметних олімпіад.

Кафедра історії Казахстану має інтелектуальним потенціалом, кадрами, здатними навчати і готувати майбутніх професіоналів. На 2017 р оступіненим кафедри становить 72%.
Середній вік викладачів з вченими ступенями і званнями складає 41 рік. 18 викладачів кафедри викладають державною та російською мовами, що становить 100%. Підбір кадрового складу викладачів здійснюється з числа осіб, які мають наукові ступені або звання, що володіють педагогічним і професійним досвідом.

Підбір кадрового складу викладачів здійснюється з числа осіб, які мають наукові ступені або звання, що володіють педагогічним і професійним досвідом

Науково-дослідницька діяльність

На кафедрі історії Казахстану склалися такі наукові напрямки по пріоритетних проблем дисциплін кафедри: історична урбаністика Казахстану XIX-XX ст., Соціальні процеси в північних областях Казахстану в цілинні роки, тюркське історичне, культурне спадщина як одна зі складових світових цивілізацій, проблеми жіночого феномена в історії Казахстану (18-20 ст).

Науково-дослідна робота кафедри історії Казахстану в основному проводиться в трьох напрямках.

Перший напрямок: реалізація та проведення науково-теоретичних семінарів, конференцій, які сприятимуть розвитку мови і історії в сучасному суспільстві, участь в обговоренні соціально-політичних і духовно-філософських проблем.

Другий напрямок: участь викладачів кафедри в міжнародних наукових конференціях, публікація статей в наукових журналах.

Третій напрям: проведення наукових проектів на кафедрі і проходження наукових стажувань.

За першим напрямком, в 2014-2017 рр. ППС кафедри взяли найактивнішу участь в роботі круглих столів, семінарів та конференцій. Щорічно в квітні викладачі кафедри проводять декаду історії.

В рамках другого напрямку викладачі брали участь в роботі науково-практичних конференцій, публікували статті в наукових журналах, видавали монографії.

Кількість опублікованих статей викладачами кафедри за 2012-2017 рр. складає більше 200 статей. Викладачі кафедри щорічно готують студентів до участі в республіканській науково-теоретичної конференції «Сейфуллінскіе читання». Крім того, під науковим керівництвом к.і.н. Джумагаліевой К.В. і Абішева Ж.Р. студенти 1 курсів брали участь в міжнародних конференціях в РФ. За 2012-2017 рр. викладачами кафедри здійснено наукове керівництво більш 100 доповідей.

Науково-дослідні проекти

У 2014-2017 роки проводилась робота по чотирьом науково-дослідницьких проектів:

  1. «Культурний простір Акмоли, Целінограда, Астани: проблеми збереження і трансформації» науковий керівник: д.і.н., доцент Алписпаева Г.А., виконавець - к.і.н., старший викладач Саяхімова Ш.Н .;
  1. «Сибірське козацтво і казахи Степового краю в 18-19 ст.», Науковий керівник: к.і.н., доцент Аубакирова Х.А., виконавець - к.і.н., старший викладач Джумагаліева К.В.
  1. «Розробка термінологічного словника вузівського курсу« Історія Казахстану », науковий керівник: д.і.н., доцент Алписпаева Г.А., виконавець - к.і.н., старший викладач Саяхімова Ш.Н .;
  1. «Соціальні процеси в північних областях Казахстану в цілинні роки і їх вплив на соціокультурне середовище в регіоні», науковий керівник: к.і.н., старший викладач Саяхімова Ш.Н., виконавці - д.і.н., доцент Алписпаева Г .А., асистент Мустафа Д.С.

За підсумками проектів були видані три монографії:

  1. Алписпаева Г.А., Саяхімова Ш.Н., Туксаітова Р.О. Культурний простір Акмоли, Целінограда, Астани: проблеми збереження і трансформації. - Астана, 2016.
  2. Абдіров М.Ж., Аубакирова Х.А, Біжігітова К.С., Каженова Г.Т. Сибірське козацтво і казахи Степового краю в 18-19 ст. - Астана, 2016. - 323 с.
  3. Саяхімова Ш.Н., Алписпаева Г.А. Соціальні процеси в північних областях Казахстану в цілинні роки і їх вплив на соціокультурне середовище в регіоні. - Астана 2017.

У 2017 році вийшла також монографія Джумагаіевой К.В. Розвиток соляного промислу в Західному Казахстані в 19 столітті. - Астана, 2017. - 176 с.

У 2017 році кафедра почала роботу над ініціативної темою «Кочівники і їх роль в політичній історії Євразії». Керівником проекту є д, і, н ,, професор Нурбана К.Ж .; виконавці Джумагаліева К.В., Джумаліева Л.Т., Демеуова Н.Қ., Габдуліна А.Ж., Жума Г.Ж. Реєстраційний номер - 0117РКІ0061, зареєстрований - 03.2017.

Викладачі кафедри для участі в конкурсі на грантове фінансування МОН РК, терміни виконання 2018-2020 рр., Наукових досліджень було подано 5 заявок (керівники - Нурбана К.Ж., д.і.н., професор; Алписпаева Г.А. д .і.н., доцент; Саяхімова Ш.Н., к.і.н., ст. викладач; Джумагаліева К.В., к.і.н., ст. викладач; Габдуліна А.Ж., к. І.М., ст. викладач).

Науково-дослідна робота студентів є продовженням і поглибленням навчального процесу і, отже, однією із складових частин підготовки висококваліфікованих фахівців. В рамках навчального процесу НИРС виконується студентами у формі реферативних, науково-дослідних робіт, що містять елементи досліджень.

В рамках навчального процесу НИРС виконується студентами у формі реферативних, науково-дослідних робіт, що містять елементи досліджень

Науково-дослідна робота студентів є продовженням і поглибленням навчального процесу і, отже, однією із складових частин підготовки висококваліфікованих фахівців. В рамках навчального процесу НИРС виконується студентами у формі реферативних, науково-дослідних робіт, що містять елементи досліджень.

Щорічно за підсумками НДРС студенти КАТУ ім. С.Сейфулліна під науковим керівництвом викладачів кафедри історії Казахстану беруть участь в роботі Республіканської науково-практичної конференції «Сейфуллінскіе читання» і конференцій в інших вузах РК і РФ.

Навчально-методична робота

Забезпеченість дисципліни кафедри навчальними посібниками та методичною літературою на двох мовах становить 100%. Кафедрою при оцінці знань студентів використовуються наступні види контролю: поточний, проміжний і підсумковий контроль, усне опитування, тестовий метод, державний екзамен з історії Казахстан.

За 2012-2017 навчальні роки були видані навчально-методичні посібники викладачами кафедри: Абішева Ж. Р. - навчальний посібник «ХХ ғасирдиң 20-30 жж. Қазақстандағи Саяс үрдістер », Коскеева А.М., Магзумова Г.А. - «Қазақстан таріх бойинша СӨЖ тапсирмалари және әдістемелік нұсқаулар», Саяхімова Ш.Н. - «Колоніальна політика Російської імперії в ХІХ - початку ХХвв», Абдільдін Б.С., Байжұма Г.Б. - навчальний посібник «Тарихи тұлғалар», Аубакирова Х.А., Абішева Ж.Р., Байжұма Г.Б. - УМК з історії Казахстану для тримовність груп. У 2014 році видано посібники викладача Джумагаліевой К.В. «Методичні рекомендації щодо проведення семінарських занять з політології (навчальний посібник для студентів усіх спеціальностей)», «Професійно-орієнтований англійську мову для спеціальностей« Кадастр »,« Землевпорядкування »,« Оцінка »».

У 2015 році було розроблено УМКД з дисципліни «Сакеноведеніе» викладачами Джумагаліевой К.В., Мустафа Д.С. російською мовою, українською мовою - Абішева Ж.Р., Байжұма Г.Б., Абдільдін Б.С., Енсепов Б.Б.

Б

В цьому ж році було видано наступні навчальні посібники:

  1. Бекмаганбетов О.Ж., Енсепов Б.Б. видали «Қазақ халқиниң азаттиқ күресі: таріх мен тағилими»
  2. Енсепов Б.Б., Абішева Ж.Р. видали навчальний посібник «Қазақ зіялилариниң азаттиқ күресі: таріх мен тағилими»

У 2016 році викладачами кафедри Абішева Ж.Р. і Джумагаліевой К.В. були розроблені УМКД по «Сучасній історії Казахстану» російською і англійською мовами, для тримовність груп англійською мовою підготувала Габдуліна А.Ж. А також навчальний посібник Аубакирова Х.А. "Історія Казахстану".

Протягом 2012-2017 рр. ППС кафедри викладали такі курси як:

  • Історія Казахстану
  • Сакеноведеніе
  • культурологія
  • Духовна спадщина казахського народу
  • Сучасна історія Казахстану

Історія кафедри
Професорсько-викладацький склад
Міжнародна співпраця
Студентське життя
Контакти