Кафедра "Іноземні мови"

Завідуюча кафедрою доктор пед

Завідуюча кафедрою доктор пед. наук, професор Ісаєва Тетяна Євгенівна

Тел .: 272-64-85

E-mail: [email protected]

Адреса: 344038, ЮФО, Ростовська область, Ростов-на-Дону, пл. Ростовського Стрілецького Полку Народного Ополчення, 2

аудиторія В208

Положення про кафедру ФГБОУ ВО РГУПC від 28.05.2015

Історія кафедри

Іноземна мова була введена в навчальну програму інституту в 1929 році. Але кафедра "Іноземні мови" була організована тільки в 1930 році. Єдиним вивчаються мовою в той період була німецька. Англійська мова була введена в 1930 році, французький - в 1932 році. Першими стали вивчати іноземні мови студенти, які навчаються без відриву від виробництва.

Першим завідувачем кафедри "Іноземні мови" став Георгій Матвійович Шпарлінскій. Він здобув вищу освіту в університеті м Берна (Швейцарія). Одним з перших викладачів кафедри була Клара Борисівна Фрейдіна, завідувала кафедрою в 1935-1944 рр. Вона отримала вищу філологічну освіту в м Греноблі (Канада), а потім закінчила юридичний факультет в м Петербурзі. Після війни кафедрою "Іноземні мови" завідували ст. викладачі М.С. Аптекман, Ш.А. Аітова, Л.А. Рогова, в 1972-1982 рр. - доцент, кандидат філологічних наук Л.І. Байкеева, в період 1982-2001 рр. кафедру очолювала к.п.н. Вітковська Ж.В., що отримала в1984 р звання доцента, а в 1992 р стала першою жінкою-професором в РИИЖТ і першим професором - зав. кафедрою "Іноземні мови". С2001 р і по теперішній час завідувачем є Т.Є. Ісаєва, д.п.н., професор. У декабре2003 р вона захистила докторську дисертацію з педагогіки.

У числі викладачів іноземних мов першого покоління були викладачі німецької мови В.П. Блох, Е.Гуссер, К.І. Гарінського, Дмитрієва, Залуцький, викладачі англійської мови М.С. Аптекман, М.Я. Брауде, Т.Г. Саркісов, Т.Ф. Светова, Соріева, викладач французької мови Сулацкая. Це їм належить заслуга створення перших технічних словників-довідників на іноземних мовах, а також зміцнення наукових і методичних зв'язків з профілюючими кафедрами інституту.

На найпершої наукової конференції на трьох іноземних мовах, що відбулася 21-22 березня 1941 року, з доповідями виступали студенти всіх курсів і факультетів, а також аспіранти, викладачі та науковці.

Велика Вітчизняна війна порушила мирне життя університету. Кафедра "Іноземні мови" разом з колективом інституту була евакуйована в Тбілісі. Не вистачало підручників, аудиторій, були загублені кадри. Однак процес навчання фахівців-залізничників іноземних мов не припинявся ні на один день.

Період повернення після евакуації був не менше важким. У перші повоєнні десятиліття на кафедру прийшло працювати в другому поколінні викладачів іноземних мов, серед яких було багато молоді. Першими студентами стали колишні фронтовики. З 1945-1955 рр. на кафедру прийшли працювати С.І. Александрова, Л.А. Рогова, А.Н. Шагінян, Г.В. Переславцева, Н.Д. Петрович, Р.А. Ісмаева, Л.П. Євсюкова, К.В. Попова, М.П. Соловйова, І.М. Флакс, Г.І. Тищенко.

З 1952-1958 рр. весь колектив кафедри працював над складанням словників за спеціальностями факультетів. У 60-і рр. на паровозоремонтному заводі і інституті створюються гуртки з підготовки ІТП до складання кандидатських іспитів з іноземних мов. У 1964 році на кафедрі "Іноземні мови" був обладнаний перший лінгафонний кабінет, підготовлена ​​серія з 20 альбомів з малюнками та кресленнями з усіх спеціальностей РИИЖТ.

Кафедра «Іноземні мови» сьогодні

В даний час професорсько-викладацький колектив кафедри складається з 49 співробітників професорсько викладацького складу.

Педагогічний склад кафедри

  • Професорів -3.
  • Доцентів - 20.
  • Ст. викладачів -4.
  • Викладачів-3.
  • Докторів наук - 3
  • Кандидатів наук - 20

Професорсько-викладацький склад

Навчально-методична діяльність кафедри охоплює всі профілі підготовки і спеціальності університету. Викладачами кафедри проводяться заняття з іноземних мов (англійської, німецької, французької та іспанської), іноземної мови в професійній сфері, ділової іноземної мови, лінгвістичного забезпечення комп'ютерних технологій та інших дисциплін (як в університеті, так і в ліцеї РГУПС). На Гуманітарному факультеті ведеться навчання студентів профілю підготовки «Туризм» з двох іноземних мов.

З 2008 року кафедра приступила до реалізації нової дисципліни «Переклад в сфері професійної комунікації» для студентів цільової підготовки 3 курсу очного та заочного відділень.

Провідні доценти кафедри здійснюють підготовку аспірантів і здобувачів до вступного та кандидатського іспитів з іноземних мов.

При кафедрі вже більше 10 років діють комерційні курси поглибленого вивчення іноземних мов, по закінченню яких студенти отримують сертифікати. Після двох років навчання і за умови успішної атестації відповідно до вимог ФГОС ВПО студенти мають можливість отримати запис про ще один вивченому іноземною мовою в диплом. На курсах студенти не тільки вдосконалюють свою комунікативну компетенцію по досліджуваному мови, але можуть вивчити будь-який інший популярний іноземну мову: італійська, японська, турецька та ін.

2 червня 2015 р рамках роботи центру тяжіння кафедри «Іноземні мови» відбулося урочисте вручення сертифікатів студентам нашого університету, успішно закінчили курси поглибленого вивчення іноземних мов.

Навчання на курсах здійснювалося за чотирма мов: англійської, німецької, іспанської та французької. Всього працювали 10 груп, які вели проф. Ісаєва Т.Є., доц. Черкасова Л.М., доц. Горюнова Є.Р., доц. Одарюк І.В., доц. Шефіева Е.Ш., доц. Котляренко Ю.Ю. Від імені всіх студентів, а також від керівництва гуманітарного факультету ми висловлюємо глибоку вдячність цим викладачам за цікаві заняття та творчий підхід до навчання. Особливо хочеться відзначити відмінну організацію роботи курсів, завдяки зусиллям керівника доцента Черкасової Любові Миколаївни.

Багато студентів приступають до занять на курсах, маючи на меті покращити знання з того іноземної мови, який вони вивчають за програмою. Але інші, розуміючи значимість володіння іноземними мовами в нашому полікультурному світі, хочуть вивчити кілька мов. Так, студентка Пономарьова Ірина (ДСБ-3-006), навчаючись на курсах протягом трьох років, навчилася спілкуватися іспанською, французькою та німецькою мовами, а так як вона ще вивчала за програмою англійська, то тепер вона закінчить університет з дипломом, в якому буде атестація по чотирьом мовам. Її практично наздогнали дві студентки: Джелаухова Катерина (ПЮБ-2-006) і Ісаєва Олена (ПЕБ-2-015), які тепер можуть спілкуватися на трьох іноземних мовах.

Кращим студентам надається право захисту випускної кваліфікаційної роботи на іноземних мовах з записом в диплом.

Протягом декількох років силами кафедри проводиться Регіональна Олімпіада з іноземних мов, учасниками якої стають студенти вузів м Ростова-на-Дону та Ростовської області. Усвідомлюючи важливість знання іноземних мов для майбутньої успішної професійної діяльності, хлопці виявляють постійний інтерес до їх вдосконалення На Олімпіаді зустрічаються студенти, які знають іноземну мову найглибше. Тому перемога в цьому змаганні є для них особливо почесною.

Дисципліни за якими ведеться навчання на кафедрі «Іноземні мови»:

  1. Іноземна мова
  2. Іноземна мова (другий)
  3. Іноземна мова для вирішення завдань професійної комунікації
  4. Друга іноземна мова
  5. Ділова іноземна мова
  6. Основний іноземну мову в сфері наукового спілкування

Наукова робота кафедри

Основні напрямки наукових досліджень

  • Педагогічна культура викладача вищої школи (проф. Ісаєва Т.Є., доц. Козак Л.П. та ін.);
  • Удосконалення методики викладання іноземних мов у вищій школі, вивчення інноваційних методів, засобів і технологій викладання іноземних мов (доц. Горюнова Є.Р., Черкасова Л.М. та ін.);
  • Семантика і прагматика мовних одиниць (Кравченко М.А., Первухина С.В., Чуриков М.П.);
  • Політична лінгвістика (доц. Майба В. В.).

З 2005 р на кафедрі ведеться навчання в аспірантурі за спеціальністю 13.00.01 - загальна педагогіка, історія педагогіки і освіти. У 2006 р аспіранти Мазуренко О.В. і Рожкова С.В .. У 2013 році Майба В.В. захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 10.02.19 - теорія мови в Південному федеральному університеті.

Викладачі беруть участь у громадському та профспілкової діяльності університету, проводять виховну роботу зі студентами іноземною і російською мовами, є кураторами студентських груп.

З 2003 р колектив кафедри став ініціатором проведення щорічної міжнародної науково-практичної Інтернет-конференції «Викладач вищої школи в XXI столітті», яка отримала багато позитивних відгуків від російських і зарубіжних учасників, що розглядають її як дієву педагогічну майданчик обміну досвідом, новими технологіями та методиками роботи зі студентами в умовах входження України в єдиний європейський освітній простір. Щороку за результатами роботи конференції публікуються збірники праць.

Всі викладачі кафедри активно залучають студентів до науково-дослідницької роботи. На кафедрі працюють різні наукові гуртки і наукові групи, результати діяльності яких потім апробуються під час щорічної науково-дослідницької студентській конференції .

Участь кафедри в міжнародній діяльності

Викладачі кафедри беруть активну участь в міжнародній діяльності вузу, виступають на міжнародних наукових конференціях, щорічно організовують стажування для студентів з іноземної мови у вищих навчальних закладах Іспанії, Франції, Великобританії. (Завантажити Гуманітарна складова в науковій роботі університету в форматі doc, 37 Kb).

За останні роки багато студентів університету під керівництвом викладачів кафедри побували у Франції (Козак Л.П., Котляренко Ю.Ю., Тулісова Г.В.), в Іспанії (Черкасова Л.М., Недоспасова Л.А.), В Великобританії (Бандурина І.А., Ісаєва Т.Є.), в Туреччині (Колесніченко О.М.,), в Німеччині (Марченко О.М.), в Словаччині (Майба В.В.) та ін.

Починаючи з 2009 р кафедра активно співпрацює навчально-методичним центром мовної підготовки "PILOT" і бере участь в організації семінарів за новими технологіями у викладанні іноземних мов для викладачів ростовських вузів. Так на базі РГУПС був проведений відкритий навчальний семінар професором Оксфордського університету паном Тімом Гердон. Учасниками семінару стали понад 120 викладачів англійської мови вищих навчальних закладів міст Ростовської області і Північного Кавказу.

Учасниками семінару стали понад 120 викладачів англійської мови вищих навчальних закладів міст Ростовської області і Північного Кавказу

В даний час на кафедрі розроблений електронний інтерактивний курс англійської мови для технічних спеціальностей. Курс складається з двох частин: інструктивного матеріалу з граматики, виконаного засобами програмного забезпечення PowerPoint, і системи навчальних інтерактивних вправ. Курс пройшов апробацію і впровадження в навчальний процес і незмінно викликає позитивні відгуки студентів.

На конкурсі електронних навчально-методичних комплексів для електронного навчання серед залізничних вузів Росії курс був удостоєний диплома I ступеня.

Диплом за ЕОР

16 березня в черговий раз в стінах нашого вузу пройшла щорічна регіональна олімпіада з іноземних мов для студентів, що навчаються технічних спеціальностей.

17.04.2018

У роботі взяли участь три секції: англійська, німецька та іспанська. Кількість студентів тільки однієї англійської секції перевищила 100 осіб. Потрібно відзначити, що в цьому році активність студентів нашого вузу була найбільш високою в порівнянні з попередніми роками. Наші давні партнери - вузи: ДДТУ, АСА ДДТУ, консерваторія імені С.Рахманінова представили своїх учасників, а також в цьому році в Олімпіаді з іноземних мов взяли участь студенти ПФУ. Місця серед переможців розподілилися наступним чином:

Секція «Англійська мова»

1 місце - Варов Володимир (РГУПС, ДМС-2-242)

Острикова Алена (РГК ім. Рахманінова)

2 місце - Койіч Мілош (РГУПС, ДГС-1-249)

3 місце - Арік Мухаммад Хавили (РГУПС, ААС-1-199)

Секція «Німецька мова»

1 місце - Волошина Ольга (РГУПС, ДЛС-2-011)

2 місце - Соболєва Ольга (РГУПС, ДЛС-1-014)

3 місце - Мишустина Інна (РГУПС, ВТУ, 1 курс)

Секція «Іспанська мова»

1 місце - Риженкова Анна (ІУБіП, 3 курс)

2 місце - Данченко Олена (ІУБіП, 3 курс)

3 місце - Мухіна Вероніка (РГУПС, ГГБ-3-003)

Шулякова Дар'я (РГУПС, ГГБ-3-003)

У РГУПС писали Тотальний диктант

10.04.2017

У РГУПС Тотальний диктант писали студенти, викладачі та співробітники, працівники СКЖД- філії ВАТ «РЖД» - понад 300 осіб. Щорічно тексти для диктанту готують відомі письменники. На цей раз автором тексту став письменник Леонід Юзефович. Акцію Тотальний диктант в РГУПС проводити допомагали викладачі кафедри «Іноземні мови»: доцент В.В. Майба, доцент Є.Р. Горюнова, викладач О.М. Пернакі і співробітники Центру розвитку кар'єри.

Тотальний диктант - всесвітня щорічна освітня акція, покликана привернути увагу до питань грамотності і розвинути культуру грамотного письма. Суть акції - добровільний безкоштовний диктант для всіх бажаючих, який проходить одночасно в десятках міст Росії і світу (з поправкою на часові пояси).

Диктант проводять багато років з ініціативи Російської Федерації. Організатор проекту - фонд «Тотальний диктант», Новосибірськ. У цьому році він проходив в 800 містах світу.

Тотальний диктант пишуть не тільки в Росії - в цьому році до акції вирішили приєднатися більше 70 країн: Україна, США, Іспанія, Франція. У Китаї текст уже написали в десяти містах. Багато зізнавалися, що «великий і могутній» вивчають з дитинства, але до сих пір не освоїли всі тонкощі.

Багато зізнавалися, що «великий і могутній» вивчають з дитинства, але до сих пір не освоїли всі тонкощі