Како да се губат телесната тежина без штета за здравјето

Екстра килограми фрустрираат не само возрасни, туку и деца. Но честопати тие стануваат витко не преку своја вина, туку од надзор на нивните родители. Тенок, забавен и полн со енергија е лесен! Книгата од нутриционистичката ендокринолога Наталија Фадеева, "Храна без штети: Вкусни совети", објавена од издавачот Алпина, кажува од каде доаѓа тежината, како јадењето влијае на телото на вашето дете и што треба да направите за да изгубите тежина. Ова е вистински измамник за деца на правилна исхрана!

Ова е вистински измамник за деца на правилна исхрана

Бидејќи книгата е наменета за деца и адолесценти, таа е напишана на лесен и достапен јазик. На пример, за метаболичките процеси во телото е напишано така што ќе биде разбирливо дури и за ученик во основно училиште.

Дали некогаш сте се запрашале зошто некој треба да јаде и да пие? Впрочем, веројатно, не само за да уживате во вкусот на сладолед, бухти, слатки и други производи за наводнување на устата? Факт е дека со храна добиваме енергија која го одржува нашиот живот исто како што оградата го држи пламенот на огнот "

Авторот на книгата пишува дека телото прима енергија од храна и објаснува како е потребно повеќе ресурси за да се апсорбира која храна. Исто така, нутриционист вели дека калориите се трошат за време на активностите (прошетки, спорт, проучување) и одмор (поради што е важно полн сон ).

Кога едно лице јаде многу и троши малку енергија, се акумулира во своето тело во форма на маснотии, и тој станува полека. За да го запрете и обратите овој процес, треба да ја зголемите потрошувачката на енергија. Ова ќе биде можно ако направите две работи во исто време: да се откажете од употребата на лесно сварливите производи и да ја зголемите моторната активност. "

Децата се вели дека е подеднакво важно за телото да добие протеини, масти и јаглехидрати, како и микро и макро елементи, витамини , диетални влакна и вода. Зборувајќи за важноста на одредени хранливи материи, диететичар ви кажува што е потрошувачката, на пример, на протеините, каде што се содржани и во каква форма тие најдобро се добиваат.

Не мислам дека ако јадете големо, добро пржено парче месо, ќе добиете толку многу протеини што ќе трае цел ден. Всушност, со силно печење и запалување, квалитетот на протеинот и неговата способност да се апсорбираат во телото се намалуваат. Значи сакате да изгубите тежина - без пржење. Протеинските производи се подобри за да се вари, чорба, печење или пареа "

Деца, или поточно тинејџери, кои веќе повеќе свесно размислуваат да се ослободат прекумерна тежина често паѓаат на куката лош квалитет информации за губење на тежината. Тие одат на различни диети пронајдени на интернет, што може да бидат штетни. Важно е да знаете дека секоја програма за исхрана за губење на тежината кај детето треба да ја направи диететичар! По читањето совети во социјалните мрежи, адолесцентите може непромислено да го намалат внесот на калории или да одбијат јаглени хидрати, што е апсолутно невозможно да се направи.

Ако воопшто одбиете да јадете јадења со јаглени хидрати или да ги јадете во недоволни количини, на крајот ќе бидете мачени од чувство на глад, треперење во нозете и вртоглавица, ќе станете лошо размислување и нема да можете да се движите од слабост. И ти можеш да ја изгубиш свеста! "

По тема:

Авторот на книгата вели дека не треба да ги злоупотребувате мастите, но тие се неопходни за целото тело да живее, како и протеините и јаглените хидрати. Децата објаснуваат кои масти се корисни, и употребата на која треба да се минимизираат.

Премногу маснотии може да се најдат во салатни преливи и сосови. Обидете се да ги одберете вистинските додатоци: растително масло; сок од лимон; јогурт без масти класичен; павлака 10 проценти масти; сосови базирани на домати, бобинки, сливи; домашен кечап

Децата, исто така, ќе научат за важноста на диететските влакна за метаболичките процеси. Целиот зрнести житни култури треба да бидат присутни во нивниот секојдневен оброк. лебот , зеленчук и овошје, зеленчук и морско овошје.

Правилната исхрана, заедно со физички напор - најдобар начин да се добие во форма. Практикувајте фитнес онлајн од тренерот на Холивуд, Џим Барсена и да биде тенок!

Практикувајте фитнес онлајн од тренерот на Холивуд, Џим Барсена   и да биде тенок

Како да сол храна, каде што може да се добие јод, толку неопходен за телото, како да се добијат основни витамини со храна - сето ова му кажува на нутриционист во форма која е разбирлива за секое дете. И главното прашање што ги загрижува сите е зошто колку треба да пиете вода .

Колку човек треба да пие дневно? Ако јадете зеленчук, овошје и супа секој ден (и откако ја читате оваа книга, мислам дека веќе сте почнале да ги јадете секој ден), доволно е да пиете пет до шест чаши течност. На пример, чај, кученца лушпа, компот од сушено овошје или свежо овошје и бобинки, млеко или млечни производи, или само вода. "

Во текот на летото, во топло време и со зголемување на физичката активност, диететичарот ве советува да пиете повеќе обична вода, да ја ограничите употребата на свежи сокови и пијалаци, како и да ги напуштите газирани пијалоци и слатка лимонада.

  1. Постојат деликатеси само на празници.
  2. Следете ја исхраната
  3. Наредете ги вистинските грицки
  4. Помести повеќе

Исто така, во книгата е дадена "креветчето за ученикот", кое ќе му помогне на детето да се движи во она што е најдобро да се јаде за појадок, ручек и вечера, како и за какви закуски се сметаат за точни.

Фото: bigstock.com

Дали некогаш сте се запрашале зошто некој треба да јаде и да пие?
Впрочем, веројатно, не само за да уживате во вкусот на сладолед, бухти, слатки и други производи за наводнување на устата?
Колку човек треба да пие дневно?