Карл Марія фон Вебер. Опери. Обговорення на LiveInternet

Томаовсянка всі записи автора


всі записи автора

Дитинство Вебера минуло в атмосфері мандрівного провінційного театру. Його мати була співачкою, а батько скрипалем і керівником невеликої театральної трупи. Придбане ще в дитинстві прекрасне знання сцени згодом дуже знадобилося Вебером, як оперному композитору. Хоча постійні роз'їзди заважали навчанню музиці, в 11 років Карл Марія став видатним віртуозом-піаністом.


З 18-річного віку починається самостійна діяльність Вебера як оперного диригента. Більше 10 років він переїжджав з місця на місце, не маючи постійного притулку і відчуваючи величезні матеріальні труднощі, працював піаністом і диригентом. Тільки в 1817 Вебер оселився в Дрездені. У 1817 році він одружився на співачці Кароліні Бранд. У Дрездені Вебер узяв на себе керівництво німецьким музичним театром і організував театр німецької опери, на противагу театру італійської опери під керівництвом Морлаккі.


Дрезденський період став вершиною його творчої діяльності, з'явилися кращі опери Вебера: «Вільний стрілець», «Евріанта», «Оберон».


Карл Марія фон Вебер (1786-1826). Опера "Вільний стрілець"


В історії західноєвропейської музичної культури ім'я Вебера пов'язано, перш за все, зі створенням романтичної німецької опери. Прем'єра його «Вільного стрілка», що відбулася в Берліні 18 червня 1821 під керівництвом автора, стала подією історичного значення. Вона поклала край тривалій панування іноземної, в першу чергу італійської, оперної музики на сценах німецьких театрів. Одночасно з «Вільним стрільцем» були створені дві знамениті програмні п'єси Вебера - фортепіанне «Запрошення до танцю» і «Концертштюк» для фортепіано з оркестром. Обидва твори демонструють характерний для композитора блискучий концертний стиль.


У пошуках шляхів створення народно-національної опери Вебер звернувся до новітньої німецької літератури. З багатьма німецькими письменниками-романтиками композитор спілкувався особисто. Драматичні моменти, любовні, тонкі риси музичного вираження, фантастичний елемент - все було доступно широкому даруванню Вебера. Найрізноманітніші образи окреслені цим музичним поетом з великою чуйністю, мелодійністю, рідкісним вираженням. Патріот в душі, він не тільки розробляв народні мелодії, а й створював свої в чисто народному дусі.


Представивши в 1821 «Вільного стрілка», Вебер значно передбачив романтизм таких композиторів, як Белліні і Доніцетті, появівшехся десять років по тому, чи Россіні, що поставив «Вільгельма Телля» в 1829. Взагалі тисяча вісімсот двадцять одна був знаменний підготовкою романтизму в музиці: в цей час Бетховен складає тридцять першу сонату op. 110 для фортепіано, Шуберт представив пісню «Лісовий цар» і почав Восьму симфонію, «Незакінчену». Уже в увертюрі «Вільного стрілка» Вебер рухається до майбутнього і звільняється від впливу театру недавнього минулого, «Фауста» Шпора або «Ундини» Гофмана, або французької опери, що вплинула на цих його попередників.


Опера «Евріанта» - романтична опера. Автор лібрето - Гельміна фон Шезі.
Прем'єра - 25 жовтень 1823 у Відні.
Історія заснована на творах Джованні Боккаччо, Вільяма Шекспіра, а також середньовічному французькому романі «Історія Жерара де Невіра і прекрасної і доброчесною Евріанта Савойської, його милої».
Прерасно дівчина Евріанта заручена з Графом Адоляром де невіра. Також в неї закоханий і граф Лізіарт - в присутності монарха він оголошує, що доб'ється її любові. Більш того, якщо він зможе довести, що дівчина невірна своєму нареченому, то граф Адоляр повинен буде віддати самовпевненому графу свої володіння. Адоляр впевнений в своїй коханій, а тому без тіні сумніву приймає умови спору.


На допомогу графу Лізіарту приходить Еглантін, дочка бунтує феодала. Свого часу вона була врятована Евріанта, але замість подяки вона ненавидить дівчину: адже Евріанта виявилася більш вдалою суперницею в любові. Завоювавши довіру Евріанта, Еглантін дізнається страшну таємницю: Емма, сестра Адоляра, втратила одного разу нареченого. Вона не змогла впоратися з горем і отруїлася отрутою зі свого кільця. Але всім відомо, що самовбивця не зможе знайти спокій, поки на труну не впаде сльоза невинної жертви. Еглантін виймає з труни фатальне кільце і віддає його Лізіарту. Тоді він пред'являє кільце королю і заявляє, що Евріанта стала його коханкою. Землі Адоляра переходять до злому графу, а втрачений Адоляр бажає вбити свою колишню наречену. Евріанта вдається переконати монарха в своїй правоті: адже її оббріхують. Від перенесених потрясінь дівчина втрачає свідомість, а все думають, що вона загинула від горя. Тим часом граф Лізіарт хоче зіграти весілля з Еглантін. Але дівчина майже втратила розум - її замучили докори сумління. Вона випадково розкриває правду Адоляру, і той викликає Лізіарта на поєдинок. Але йому не судилося відбутися: прибув король. Він повідомляє графам про смерть Евріанта. Еглантін радіє, але не довго: в пориві радості вона розкриває моторошну таємницю своєї зради і вже Лізіарт вбиває її, потім вирушає на страту. Адоляр кається в невірі своєї коханої, настільки передчасно пішла в інший світ. Але тут жива Евріанта, плачучи від радості, укладає коханого в свої обійми. Її сльози дарували Еммі вічний спокій.


У 1822 композитор отримав замовлення на написання нової опери від Доменіко Барбайі. Керівник віденського театру бажав отримати твір в народному дусі, з фантастичними і барвистими побутовими сценами. За написання лібрето взялася Гельміна фон Шезі. Текст редагувався 11 разів через складність сюжету і обмежених можливостей сцени. Музичний супровід було написано за півтора року.

Опера «Евріанта» знаменувала собою новий оперний жанр. Партитура відрізняється детальним промальовуванням характерів, хорові та оркестрові партії надають сюжету особливої ​​яскравості.
- Багато критики вважають сюжет опери спочатку заплутаним і нелогічним. Карл Марія фон Вебер керував чотирма першими постановками, опера мала успіх. Однак вважається, що це був успіх скоріше самого автора п'єси, ніж самого спектаклю. А скорочення «Евріанта» після від'їзду композитора зробило твір ще більш складним для сприйняття.
- «Евріанта» була присвячена імператорові Австрії Францу I.


- Перша постановка Евріанта з Генріеттою Зонтаг в заголовній партії успіху не мала. Потім, опера знайшла заслужену значущість і її стали вважати прологом до музичним драмам Вагнера. Образи Лізіарта і Еглантін по музичному вираженню передбачають Ортруду і Тельрамунда в "Лоенгріна" Вагнера.





Коли Вебер підійшов до «Евріанта», пише Ейнштейн, «його самий різкий антипод Спонтини в якомусь сенсі вже розчистив йому дорогу; разом з тим Спонтини лише надав класичної опері-серіа колосальні, монументальні розміри завдяки масовим сценам і емоційної напруги. В "Евріанта" з'являється новий, більш романтичний тон, і якщо публіка не відразу оцінила цю оперу, то її глибоко цінували композитори наступних поколінь ».


Творчість Вебера, який заклав основи німецької національної опери (поряд з «Чарівною флейтою» Моцарта), зумовило подвійне значення його оперної спадщини, про що добре пише Джуліо Конфалоньері: «Як правовірний романтик, Вебер знаходив в легендах і народних переказах джерело музики, позбавленої нот, але готової зазвучати ... Поряд з цими елементами він хотів також вільно висловити власний темперамент: Несподівані переходи від одного тону до протилежного, зухвале зближення крайностей, уживаються один з одним в згоді з новими з конамі романтичної франко-німецької музики, були доведені до межі композитором, душевний стан якого внаслідок сухот було постійно неспокійним і гарячковим ». Ця двоїстість, яка здається суперечить стильовому єдності і дійсно порушує його, породжувала болісне прагнення піти, в силу самого життєвого вибору, від останнього сенсу існування: від реальності - з нею, бути може, тільки в чарівному «Обероне» передбачається примирення, та й то часткове і неповне. Виснажений великий організаційною роботою і невиліковно хворий, після періоду лікування в Марієнбаде (1824) Вебер ставить в Лондоні оперу «Оберон» (1826), прийняту з ентузіазмом.

belcanto.ru > weber.html

Академічний Симфонічний Оркестр Московської Філармонії під керуванням Симонова


У вигляді своєрідного протесту проти «сірих буднів» реальному житті, в пошуках уявної ідилії і краси поети-романтики створили в своїх творах прекрасний феєричний світ. Цей світ романтичної мрії вперше отримав музичне втілення в «Обероне» Вебера. Композитор надав йому грайливий, скерцозність освітлення.
Музика опери немов пройнята чарівним світлом. Картини природи (повітряні танці ельфів при місячному світлі, русалки, які випливають з блискучого океану, польоти духів повітря, води і землі) передані іскристими, найтоншими за своїми відтінкам фарбами оркестру. З особливою віртуозністю і виразністю використані валторна і дерев'яні духові інструменти (кларнет, флейти).
Багатство оркестрової і гармонійної палітри поєднується в «Обероне» з граничною простотою музичних форм. Яскрава мелодійність народно-побутового складу і танцювальні ритми пронизують багато номера цієї опери.

Чудова увертюра «Оберона», повністю побудована на темах з опери.


По блиску, тонкощі, багатства фарб ця увертюра виділяється серед всієї сучасної симфонічної музики. Багато композиторів-романтики слідували по шляху, прокладеному Вебером; Мендельсон в увертюрі і скерцо з «Сну в літню ніч», Берліоз в скерцо «Феї Маб», Шуман в сцені Аріеля з «Фауста».

Новим в «Обероне» виявився і екзотичний колорит традиційно комедійних «східних» сцен. В їхній музиці Вебер використовував справжній орієнтальний мотив, записаний одним з мандрівників по Сходу.


Цікаві факти


У дванадцять років Вебер склав свою першу комічну оперу "Сила любові і вина". Партитура опери зберігалася в шафі. Незабаром незбагненним чином шафа з вмістом згорів. Слід зазначити, що крім шафи, нічого не постраждало. Вебер сприйняв це, як "знак згори" і вирішив відмовитися від музики, присвятивши себе літографії.
Однак, пристрасть до музики не проходила і в чотирнадцять років Вебер написав нову оперу "Німа лісова дівчина". Опера була вперше поставлена ​​в 1800. Потім її досить часто ставили у Відні, Празі та навіть Петербурзі. Після вельми вдалого початку музичної кар'єри Вебер перестав вірити в прикмети і "знаки згори".

Девізом творчості Вебера були знамениті слова, які композитор попросив помістити у вигляді власного автографа на випущеної гравюрі з його портретом: "Вебер висловлює волю Божу, Бетховен - волю Бетховена, а Россіні ... волю віденців"

У Бреславле з Вебером стався трагічний випадок, мало не коштував йому життя. Він запросив друга на вечерю, і в очікуванні його сіл попрацювати. Ставши під час роботи, Вебер вирішив зігрітися ковтком вина, але в напівтемряві сьорбнув з винної фляги, в якій батько Вебера тримав сірчану кислоту для гр У Бреславле з Вебером стався трагічний випадок, мало не коштував йому життя авіровальних робіт. Композитор впав бездиханним. Друг Вебера тим часом запізнювався і прийшов лише з настанням ночі. Вікно композитора світилося, але на стук ніхто не відповідав. Друг штовхнув незамкнені двері і побачив мляво лежить на підлозі тіло Вебера. Поруч валялася розбита фляга, від якої йшов їдкий запах. На крики про допомогу з сусідньої кімнати вибіг батько Вебера, удвох вони відвезли композитора в лікарню. До життя Вебер був повернутий, проте рот і горло були страшно спалені, а голосові зв'язки не діяли. Так Вебер втратив свій гарний голос. Всю подальшу життя він змушений був говорити пошепки. Одному зі своїх друзів він якось сказав пошепки:
- Кажуть, Моцарта вбила Сальєрі, Я ж обійшовся без нього ...

Вебер дуже любив тварин. Будинок його нагадував зоосад: мисливська собака Алі, сіра кішка Мауні, мавпочка-капуцин Шнуф і багато птахів оточували сімейство музиканта. Улюбленцем був великий індійський ворон - щоранку він важливо говорив композитору: "Добрий вечір".
Одного разу Кароліна зробила воістину чудовий подарунок чоловікові. Спеціально до дня народження Вебера були зшиті костюми для звірів, і на ранок веселе хід вирушило в кімнату іменинника - вітати! .. Алі був перетворений в слона з довгим хоботом і великими вухами, нопону йому заміняли шовкові носові хустки. За ним йшла кішка, переодягнена в осла, з парою домашніх туфель замість мішків на спині. Слідом шкутильгала мавпочка в пишній сукні, у неї на голові кокетливо підстрибувала капелюх з величезним пером ...
Вебер по-дитячому застрибав від радості, і тут почалося щось неймовірне: він забув про свої болячки, невдачі і навіть про композиторів-конкурентів ... Домашні тварини та щасливий Вебер носилися по стільців і столів, а серйозний ворон нескінченну кількість разів сказав всім:
- Добрий вечір!
Шкода, що Россіні цього не бачив ...


У паризьких газетах час від часу з'являлися захоплені похвали превеликий з найбільших маестро всіх часів і народів - Вебером. Причому хвалебні статті невідомого автора були написані зі знанням всіх тонкощів музики композитора. І не дивно, адже ці дифірамби Вебером співав ... сам Вебер. Він був настільки закоханий в себе, що за згодою дружини троє з чотирьох дітей були названі іменами батька: Карл Марія, Марія Кароліна і Кароліна Марія.
джерело