(Казань, 21 листопада, «Татар-інформ», Анна Тарлецкая). Казанський художник Альфрід Шаймарданов і мистецтвознавець Діна Ахметова повернулися з відкриття Музею наївного мистецтва в Єкатеринбурзі, яке відбулося 18 листопада. Казанські гості були в уральській столиці на особисте запрошення мера Єкатеринбурга Євгена Ройзмана.
Градоначальник, відомий як меценат і благодійник, два роки тому подарував місту свою колекцію наївного малярства, яку збирав протягом 30 років по всій країні. З цього і почалася історія музею. Незважаючи на те що в колекції зібрано в основному уральський наїв, в ній знаходяться три картини татарстанцев Альфріда Шаймарданова. Більш того, саме робота казанського художника - «Очікування» - стала першою афішею, особою нового музею, тим самим назавжди потрапивши в історію російської наївного малярства.
На відкриття були запрошені музейні співробітники і колекціонери з різних міст: Москви, Пермі, Казані, Ярославля, Одеси. Діна Ахметова, що представляє в Єкатеринбурзі Державний музей образотворчого мистецтва РТ, розповіла кореспонденту ІА «Татар-інформ», що підхід до організації першої експозиції Музею наївного мистецтва був «теоретично і культурологічно вивірений, що трапляється нечасто».
«Наївну живопис сприймають як мистецтво наївно малюють людей, проте в цьому музеї дуже серйозний і професійний підхід до творчості таких художників, тому що їх світ не менше глибокий і осмислений, ніж у" дорослих "художників. Наївний художник бачить світ в іншому ракурсі, помічаючи його в своїй оптичної осі », - зазначила вона.
Вважається, що феномен наївного малярства в Росії не розгаданий. Історично це явище виникло з з'єднання іконописної живопису і домовик розпису селянських художників-самоучок, які свої розповідні, а іноді алегоричним, побутові картини переносили в народний побут.
На першій виставці представлено 150 картин. Вони розташувалися в 11 залах музею, причому кожен художник в окремому залі. Як було відзначено на відкритті музею, дана виставка - культурна подія всеросійського масштабу. Мабуть, це буде найбільший музей наївного мистецтва в нашій країні. Поки такий є тільки в Москві. Крім того, цей проект став підсумком приватно-державного партнерства і повернення традиції створення музеїв через дарування приватних колекцій.
«Для мене це дійсно знакова подія. Більш того, відкриття музею наїву сьогодні дуже своєчасно - в майбутньому році ми відзначаємо сторіччя від дня пам'яті класика наїву грузинського художника Ніко Піросмані. Нас дуже тепло приймали, адже татарстанський наїв представлений в експозиції ще двома моїми картинами: "Москва. Припливли "і" Вигнання з раю ". Більш того, ми говорили про мою виставці в Єкатеринбурзі », - поділився планами і враженнями Альфрід Шаймарданов.
Новий музей - структурний підрозділ Єкатеринбурзького музею образотворчих мистецтв. Завідувач музеєм кандидат філософських наук Андрій Бобріхін зазначив, що за два з половиною роки, як колекція була подарована місту, було знайдено будівлю, зроблений його капітальний ремонт. Надалі на кошти гранту фонду В. Потаніна буде зроблений сучасний дизайн експозиції музею, каталогізована колекція, виданий каталог.
Присутні порівняли подія з даром Третьякова, і це цілком справедливо - колекція вийшла дуже якісна, як художньо, так і хронологічно. Вона починається з народних ікон XV століття, закінчується нашими днями, включаючи в себе і радянський наїв.
Найближча вставка наївного мистецтва в Казані запланована на 18 січня наступного року. Альфрід Шаймарданов представить свої роботи в Національній картинній галереї «Хазіне».
Більше цікавого в стрічці медіа сервер - додайте «Татар-інформ» в обрані джерела.