Картини Едгара Дега. 7 картин видатних художників художника

  1. 1. Блакитні танцівниці.
  2. 2. Таз для миття.
  3. 3. Балет з оперної ложі.
  4. 4. Міс Ла-Ла в цирку Фернандо.
  5. 5. Абсент.
  6. 6. Танцівниця в своїй гримерці.
  7. 7. Прасувальниці.

Едгара Дега зараховують до   імпресіоністів

Едгара Дега зараховують до імпресіоністів . Дійсно, його вміння зупиняти мить життя на своїх полотнах ріднить його саме з цим напрямом в живописі.

Його роботи як ніби створені спонтанно, блискавично, але це оманливе враження. Цим якраз Дега відрізнявся від імпресіоністів.

якщо Клод Моне міг створити картину за 10 хвилин, щоб зупинити мить природного явища, то Дега працював тільки в студії, ретельно готувався і писав одну роботу місяцями.

Спонтанність в роботах Дега лише уявна і є результатом незвичайних і нетрадиційних композиційних рішень і ефектів.

Наприклад, його герої не дивляться на глядача (за винятком замовних портретів), найчастіше перебуваючи в русі. Вони зайняті своїми справами, своїми думками. А Дега лише спостерігає за ними і запам'ятовує один єдиний кадр з їх життів. Як йому це вдається?

Ось кілька моїх улюблених робіт, в яких майстерність зупиняти мить у Дега виражено особливо яскраво.

1. Блакитні танцівниці.

Едгар Дега. Блакитні танцівниці. 1897 р Галерея мистецтв Америки і Європи 19-20 ст. ГМИИ ім. А.С. Пушкіна , м Москва.

"Блакитні танцівниці", на мій погляд, одна з найпрекрасніших робіт Дега. Сяйво блакитного кольору і витонченість поз танцівниць доставляють воістину естетичне задоволення.

Дега любив писати танцівниць балету в найнесподіваніших ракурсах. Не виняток і ця картина. Ми спостерігаємо за ними зверху, тому бачимо тільки їхні плечі і талії. Вони на нас не дивляться, а лише поправляють свої сукні перед початком виступу.

Дега було властиво обрізати кути, щоб ще більше підкреслити спонтанність зображеного. Дві балерини на картині "Блакитні танцівниці" "не потрапили в кадр" повністю. Це ще більше підкреслює ефект "моментального знімка".

Більш детально про цю роботу читайте також в статті "Блакитні танцівниці Дега: 5 неймовірних фактів про картину".

2. Таз для миття.

Едгар Дега. Таз для миття. 1886 р Папір, пастель. музей Д'Орсе , Париж.

Одна з улюблених тем Дега - оголені жінки, які беруть ванну, зачісуватися волосся або витирати рушником.

На картині "Таз для миття" художник вибрав досить дивне композиційне рішення, зрізавши правий кут картини столом з туалетним приладдям. Створюється враження, що глядач тільки що увійшов до кімнати, де миється жінка, і дивиться на неї з боку.

Сам Дега писав про подібні картинах, що як раз прагнув створити у глядача відчуття, що він підглядає в замкову щілину. Це йому явно вдавалося.

3. Балет з оперної ложі.

Едгар Дега. Балет з оперної ложі. 1884 р Папір, пастель. Музей мистецтв Філадельфії, США.

Будь-який інший художник зобразив би лише сцену з танцівницями. Але тільки не Дега. За його задумом саме ви, глядач, дивіться балет, а не він.

Для цього він пише картину як би з ложі і "в кадр" випадково потрапляє сидить в ложі глядачка з віялом і біноклем. Погодьтеся, неординарне композиційне рішення.

Перевірте свої знання, пройшовши онлайн-тест «Імпресіоністи».

4. Міс Ла-Ла в цирку Фернандо.

Едгар Дега. Міс Ла-Ла в цирку Фернандо. 1879 р Лондонська національна галерея.

Знаменита акробатка зображена під дуже незвичайним кутом. По-перше, її фігура зміщена в лівий верхній кут, як ніби саме глядач, а зовсім не художник дивиться на артистку.

По-друге, фігура намальована знизу, що дуже ускладнює композицію. Потрібно бути по істині великим майстром, щоб зобразити людини під таким кутом зору.

5. Абсент.

Едгар Дега. Абсент. 1876 ​​р музей Д'Орсе , Париж.

Дега був також майстром в зображенні емоцій людей. Мабуть, однією з найяскравіших робіт в цьому плані є картина "Абсент".

Два відвідувачі кафе сидять зовсім поруч, але настільки занурені в себе, в тому числі під дією алкоголю, що зовсім не помічають один одного.

Для цієї картини позували в студії його знайомі актриса і художник. Дійшло до того, що після її написання стали шепотітися про їхню пристрасть до алкоголю. Дега довелося публічно висловитися, що вони не схильні до цієї згубної звички.

У картини "Абсент" також незвичайна композиція - обидві фігури зміщені вправо. На сайті музею Д'Орсе я прочитала цікаву версію, що так Дега хотів підкреслити не зовсім тверезий погляд відвідувача, який він нібито кидає на зображених.

6. Танцівниця в своїй гримерці.

Едгар Дега. Танцівниця в своїй гримерці. 1881 р Художній музей Цинциннаті, Огайо, США.

Дега, мабуть, частіше зображував танцівниць не на сцені, за прямим їх заняттям, а в абсолютно звичайних обставинах.

Так, у нього є кілька картин танцівниць, зайнятих своїм туалетом в гримувальних. Разом з художником ми як би підглядаємо за закулісної життям артисток. І тут немає місця постановці: речі на підлозі і столику лежать в легкому безладді. Цю неохайність підкреслюють недбалі мазки синьої і чорної фарби.

Ще про одну незвичайну картину з балеринами читайте в статті "Танцівниці Дега. Історія порятунку однієї картини ".

7. Прасувальниці.

Едгар Дега. Прасувальниці. 1884 р Музей Д'Орсе, Париж .

Написанням працюючих жінок Дега захоплювався кілька десятиліть своєї творчості. До нього простих жінок, зокрема прачок, зображував тільки Оноре Дом'є.

Також життя простих жінок, які заробляють собі прожиток далеко не найблагородніших заняттям, показував і Едуард Мане, ніж чимало шокував публіку. його картини "Олімпія" і "Нана" є одними з найбільш епатажних для свого часу. А купальниці і простолюдинки Дега - це вже данина новій традиції зображати життя різних людей, а не тільки міфічних богинь і знатних дам.

Робота "Прасувальниці" примітна не тільки самим звичайним жестом і позою героїні, яка не соромлячись позіхає на весь рот. Але і тим, що фарби нанесені на необроблений полотно, що створює неоднорідну "неохайну" текстуру полотна.

Можливо, використовуючи таку техніку накладення фарб, Дега хотів ще більше підкреслити спонтанність і буденність зображеного моменту чужого життя.

***

Едгар Дега створював картини принципово по-іншому на відміну від академістів і навіть імпресіоністів. Його картини - немов моментальні фотознімки чужого життя, без постановочних сцен і декорацій.

Він неначе спеціально прагнув залишитися для свого героя непоміченим, щоб вловити найпотаємніше в його рухах, позах і емоціях. В цьому і проявляється геніальність цього художника.

Якщо вам цікаві життя і творчість Едгара Дега, рекомендую також почитати статтю:

"Дружба Едгара Дега з Едуардом Мане і дві порвані картини"

Перевірте свої знання, пройшовши онлайн-тест «Імпресіоністи».

Автор: Оксана Копенкина

схоже

Як йому це вдається?