- Про роботу кастинг-експерта
- Про те, хто стає телеведучими
- Про навичках телеведучого і його «изме»
- Про освіту, «ядрі» і майстрів сторітеллінга
- Про Блогерство і YouTube
Кастинг-експерт телеканалу СТБ Павло Інова - любить запалювати зірки. За 10 років своєї роботи на телебаченні він провів кастинги для більш ніж 50 ТВ-проектів, відбираючи провідних, експертів, журі та героїв для талант-шоу і реаліті.
Павло вивчав телевізійне майстерність не тільки в Україні, але і в кращих школах Європи та США. Він знає все про те, як відкривати і створювати медіалічностей, яких будуть любити мільйони глядачів. До того ж, Павло із задоволенням ділиться своїм досвідом з тими, хто хоче працювати в кадрі: в рамках власного освітнього проекту Pavlinov Project відомі професіонали українського телебачення проводять майстер-класи для всіх бажаючих.
У своєму інтерв'ю для редакції rabota.ua кастинг-експерт розповів про секрети своєї професії, відеоблогерах, головному питанні глядача, як стають телеведучими, чому люди не проходять кастинги і що у кожної медіалічності повинен бути «ізм».
Про роботу кастинг-експерта
www.facebook.com/inov.pasha
- Павло, ви працюєте кастинг-експертом. Чим займаються представники цієї професії?
- Мені пощастило бути корифеєм професії - займаюся цим вже більше 10 років на телеканалі СТБ. Можу говорити про еволюцію цього поняття.
Спочатку навіть у нас на телеканалі не було чіткого розуміння, хто ж такий - кастинг-експерт, або кастинг-менеджер. Позиції навіть такої не було. Шукаєш кадри? Значить, ейчар (посміхається). До речі, в подальшому саме завдяки ініціативі СТБ професія кастинг-менеджера була внесена до Класифікатора професій.
Наша команда шукала закадрові голоси, домовлялася з зірками про інтерв'ю та участь у програмах, підбирала акторів в серіали, героїв і масовку на перші талант-шоу - в загальному, спочатку ми займалися абсолютно всім, що пов'язано з особами і голосами на телеканалі.
З тих пір кількість власних проектів телеканалу значно зросла, тому зараз всі ці напрямки чітко розділені між різними командами. Кастинг-експерт може займатися будь-яким з них. Наприклад, я в даний момент повністю зосередився на підборі телеведучих і ТБ-експертів.
- Чому саме цей напрямок?
- Для мене це саме «смачне» на телебаченні - люди, на яких дивляться і люблять мільйони. Створення медіалічностей - дуже цікава, але в той же час складна і грунтовна робота по кожній людині. Та й мотивація у цих людей інша - вони ХОЧУТЬ.
Про те, хто стає телеведучими
www.facebook.com/inov.pasha/
- За свою кар'єру ви «прокастінговалі» понад 9 000 осіб. Як ви визначаєте, на кого буде цікаво дивитися глядачеві?
- Тут є ряд нюансів - те, що безпосередньо залежить від людини (наприклад, наявність тих чи інших навичок) і то, на що він ніяк не може вплинути. Кандидат може просто не підходити під формат ТВ-проекту, але це не означає, що він поганий телеведучий.
Перше питання, яке виникає у будь-якого глядача, коли він дивиться на ведучого або експерта: «Чому саме ти?» І, наприклад, якщо в проекті «Зважені та щасливі», де люди борються із зайвою вагою, ведучою буде дівчина-модель, то навряд чи це викличе довіру. Їй знайоме, що таке соромиться свого тіла? Ні. Вона може відчути біль цих людей? Теж немає. Якщо довіри немає - все розсипається.
www.instagram.com/pavlo_inov_/
www.instagram.com/pavlo_inov_/
Також в ідеалі ведучий повинен бути відмінним «жонглером», тобто успішно справлятися з кількома завданнями одночасно. Наприклад, перше завдання - дивитися в камеру. Друга - перенести глядача на місце дії, доступно пояснити, що відбувається і що буде відбуватися, при цьому додавши своє ставлення до подій. Третя - пам'ятати текст і не забути, наприклад, що глядачам треба нагадати підтримати учасників, зателефонувавши за таким-то номером і т.д. Це все, звичайно, дуже спрощено, але людина без спеціальної підготовки просто не впорається з тими завданнями, які перед ним стоять.
Перше питання, яке виникає у будь-якого глядача, коли він дивиться на ведучого або експерта: «Чому саме ти?» Якщо довіри немає - все розсипається.
- Ви згадали, що ведучий повинен привносити щось від себе, бути на екрані особистістю, а не просто відстороненим виконавцем ...
- Так, вміння говорити з глядачем, не дивлячись на відстань, впливати на нього - вкрай важливо. Безумовно, провідний, перш за все, повинен бути підкований і знати, ЯК потрібно робити, а потім вже додавати що-небудь від себе. Але це якраз те, що ми шукаємо. Коли вдається - ялинка запалюється різнокольоровими ліхтариками (посміхається).
Наприклад, в однієї з потенційних ведучих на кастингу було завдання переконати героя реаліті-шоу, який не хоче брати участь в конкурсі, все-таки зробити це. Що зробить непрофесійний ведучий? Тиснутиме, нагадувати про контракт і т.д. Що зробить профі? Чи знайде індивідуальний підхід до людини.
Ця дівчина розвернулася до оператора, уявивши, що це і є учасник реаліті, і каже: «Як тебе звуть?» - «Василь» - «Василь, впав і віджався» - Німе здивування. - «А що ти на Пашу дивишся, віджимався!». Ви не повірите, але оператор почав приймати позу, щоб почати віджиматися. Що сталося? Вплив. Ведуча не чекала вказівок, вона знайшла свій підхід і самостійно впоралася із завданням.
Дуже часто на кастингах багато хто починає прикидатися і підлаштовуватися: «А яким ти хочеш, щоб я був?», - ні в якому разі не треба так робити. У відповідь я завжди ставлю зустрічне запитання: «А який ти?»
- Які помилки допускають новачки, які приходять до вас на кастинги?
- Люди не проходять кастинги, тому що приходять непідготовленими, як теоретично, так і практично. Вони не знають, що в них самого «смачного»: у них немає власного бренду, який лежить в основі будь-якої медіалічності.
Дуже часто багато хто починає прикидатися і підлаштовуватися: «А яким ти хочеш, щоб я був?», - ні в якому разі не треба так робити. У відповідь я завжди ставлю зустрічне запитання: «А який ти?» Адже потенційний ведучий прожив не один десяток років - він слухав якусь музику, дивився якісь фільми, у нього були якісь взаємини з людьми і т.д. Ця комбінація може бути дуже цікавою, і тоді така людина доповнює проект.
У той же час можу сказати, що у нас чимало людей, які «майже». Тому я завжди відводжу достатньо часу на кастинг, щоб при необхідності дати таким людям зворотний зв'язок, направити.
Про навичках телеведучого і його «изме»
www.facebook.com/inov.pasha/
- Якими навичками потрібно володіти, щоб бути успішним телеведучим?
- Навички виконавської майстерності: поставлений голос, дикція, вміння працювати з камерою і т.д.
Редакторська мислення і журналістські навички. Коли ведучий може зробити монтаж в своїй голові і бачити картинку в цілому - це величезний плюс. Тоді він не просто виконує завдання режисера, а й, наприклад, при необхідності не забуде сказати додаткову фразу, постояти трохи довше в кадрі або переписати текст, який йому дав сценарист, під себе.
Технічні навики. Це робота з суфлером і «підслухачкою», розуміння, як знімають оператори - в загальному, телеведучий повинен знати, як працює вся знімальна команда, щоб успішно з нею взаємодіяти і знаходити спільну мову.
На навчанні в США нам постійно задавали питання: «What is your fucking brand?». Саме з лайливим прикметником. Ті, кому так і не вдалося визначити свій бренд, - відсівалися.
Зовнішність. Необхідно систематично займатися своєю зовнішністю. Звертати увагу на те, як ви виглядаєте: доглянутість, зуби, волосся, зачіска, руки, макіяж, грим, одяг, аксесуари і т.д. Звичайно, ваша зовнішність залежить і від контексту того, звідки ви ведете свій репортаж - з Евересту або з червоної доріжки.
І, нарешті, особистість самого телеведучого. Це має бути людина зі своїм «я» на екрані. Воно проявляється в умінні коментувати від себе, висловлювати і показувати власне ставлення, іноді навіть без слів. У школі телебачення в США це називають - ism ( «ізм»). Наприклад, я - Інова, і в моєму випадку це буде т.зв. «Іновізм». Моя особливість як ведучого, то, як підношу інформацію тільки я. Те, заради чого глядач включає мою передачу.
Про освіту, «ядрі» і майстрів сторітеллінга
Pavlinov Project
- Який освітній бекграунд повинен бути, щоб працювати телеведучим? Наскільки критично важливо вища профільна освіта?
- За 10 років на СТБ у нас працювало всього кілька телеведучих проектів, у яких було профільну вищу освіту. Воно практично не має ніякого значення, але є ряд обов'язкових навичок, які я перерахував.
Ще один приклад. У США активно розвивається безліч нішевих проектів, під які, відповідно, потрібні і нішеві провідні: медична програма - лікар, передача про моделях - модель. Чи готові ці готові до роботи телеведучими, і чи мають усіма необхідними навичками? Скоріш за все ні. Але вони органічні в проекті, в них є «ядро».
www.instagram.com/pavlo_inov_/
- Чи можна говорити про те, що представники тих чи інших професією «схильні» до того, щоб працювати на ТБ?
- Як правило, гуманітарії тримаються краще за всіх. До приклад, провідні або експерти-психологи виправдані в будь-якому проекті, адже так чи інакше всюди люди долають власні психологічні проблеми. Досить багатогранні і історики - в якійсь мірі їх можна назвати експертами сторітеллінга. Ті ж юристи виправдані в ролі ведучих або експертів в тих програмах, де розбираються якісь спірні ситуації.
Сучасні глядачі хочуть бачити на екрані людину, яка вміє працювати на камеру, але при цьому він справжній і не робить з себе того, ким він не є насправді.
- Як ви оцінюєте українських телеведучих?
- Більшість з них - це професіонали, люди, які володіють усіма необхідними професійними навичками. Вони витягнуть будь-який проект. Але професіоналізм - це тільки одна грань. У США таких називають - провідний ведучий (hosty host), тобто дуже формальний ведучий: ідеальна дикція, ідеальний голос, ідеальний текст, ідеальний зовнішній вигляд і т.д.
Такий стиль відходить у минуле. Сучасні глядачі хочуть бачити на екрані людину, яка вміє працювати на камеру, але при цьому він справжній і не робить з себе того, ким він не є насправді.
- Ви навчалися ТВ-майстерності як в Україні, так і за кордоном, зокрема в США. Як відрізняються підходи в навчанні?
- За кордоном дуже популярні короткострокові інтенсивні курси для тих, хто хоче бути телеведучим. Відмінний формат як для тих, хто «майже» і їм потрібно тільки підтягти певні навички, так і для тих, хто поки не визначився взагалі, чи варто йому цим займатися.
Головна особливість навчання - максимально практичний підхід. Замість часових лекцій на ту чи іншу тему, ти на простих прикладах і вправах за лічені хвилини розумієш, як, наприклад, дихати діафрагментальним диханням.
Ну, і, звичайно, найголовніше питання, яке задавали нам з однокурсниками на протязі всієї школи - what is your fucking brand? «У чому твій ... бренд?», - саме з лайливим прикметником. Причому з цим все досить жорстко - ті, кому так і не вдалося визначити власну особливість в процесі навчання, поступово відсівалися.
www.instagram.com/pavlo_inov_/
www.instagram.com/pavlo_inov_/
- Цікаво. А які бренди розвивали ваші однокурсники?
- Розповім цікаву історію моєї однокурсниці. Спочатку вона розвивала свій бренд в сфері фітнесу та здорового способу життя. Сказати, що в США таких багато - нічого не сказати, кожен другий блогер качає попу (посміхається).
На одній з наших зустрічей я помітив, що моя однокурсниця надто сильно засмучена пошуком нового бренду, сльози в очах. Я запідозрив, що справа не тільки в цьому, і попросив розповісти, що ж відбувається в її житті.
Їй 34 роки, вони з чоловіком хочуть завести дитину, але вже тривалий час вона не може завагітніти. При цьому дівчина брала участь у клінічних випробуваннях експериментального препарату, який може допомогти їй, але лікування дуже хворобливе:
- Це мій останній шанс, - каже вона.
- Вау! - кажу я. - Це неймовірний бренд! Тільки послухай себе! Ти відчуваєш на собі експериментальний препарат, який може допомогти багатьом жінкам мати дитини. Це унікальний досвід, який актуальний для всіх.
Ми купили їй мікрофон, освітлювальний прилад, і вона на свій смартфон почала знімати відео, де розповідала про те, як проходить лікування. У підсумку вона записала блог, закінчила навчання на курсі, а також їй зацікавився продюсер, який на основі її історії знімає передачу. А найголовніше - дівчина завагітніла і народила дитину (посміхається).
У США продюсери все більше цікавляться блогерами - у таких людей вже є свій бренд і опрацьований форма. Весь американський ринок будується на таких передачах - продюсер бачить цікавий формат і його купує.
- Тепер моя черга - вау! Чи збираєтеся переймати закордонний підхід і впроваджувати його тут, в Україні?
- Так, взимку я запустив власний проект - Pavlinov Project для тих, хто хоче стати телеведучим, ТВ-експертом або блогером, але не знає, з чого почати. В його рамках протягом декількох місяців ми провели вісім безкоштовних майстер-класів від практикуючих провідних, журналістів, сценаристів і блогерів. Своїми досвідом і знаннями поділилися відомі телеведучі Григорій Решетник, Надія Матвєєва, Ганна Кушнерук та Павло Костіцин, сценарист реаліті-шоу Маша Кузьменок, відеоблогер Даша Коломієць, а також шоумен Антон Лірник.
Pavlinov Project
Pavlinov Project
Pavlinov Project
Будемо продовжувати навчання. Найближчим часом в планах проведення кількох авторських майстер-класів. Перший буде присвячений всім аспектам процесу кастингу. У ньому я розповім про найпоширеніші помилки, які люди роблять на пробах, і дам практичні поради, як успішно їх пройти Це буде актуально для телеведучих, акторів, а також тих, хто ходить на співбесіди, тобто всім (посміхається).
Другий майстер-клас буде про те, як перебороти страх перед камерою і зберегти природність на відео. Він буде корисний для потенційних телеведучих, відеоблогеров і для тих, хто хоче продавати свою експертність за допомогою відео.
Упевнений, що формат майстер-класів - найефективніший, так як я ділюся конкретними практичними кейсами. А слухач зможе використовувати мій професійний досвід у вирішенні своїх завдань.
Зареєструйте свій канал на YouTube і просто почніть знімати. Прийміть той факт, що перший ролик - провальний, ні про що. І другий теж. І третій, і четвертий. Аналізуйте свої помилки і не переставайте знімати.
Про Блогерство і YouTube
Pavlinov Project
- Ставати YouTube-блогером зараз стало дуже популярно. Як вплине або вже впливає даний тренд на телебачення?
- У США продюсери все більше цікавляться блогерами. По-перше, у таких людей вже є свій бренд. По-друге, сформований і, що важливо, опрацьований формат епізодів їх блогу. У США, на відміну від нашої країни, ідея цінніше, ніж реалізація, тому що на ринку працює безліч хороших продакшн-студій, які можуть все відзняти. Весь американський ринок будується на таких передачах - продюсер бачить цікавий формат і його купує. До речі, я особисто в рамках медіа-коучингу вже допомагаю блогерам реалізовувати їх опрацьовані задумки.
Якщо говорити з професійної точки зору, у блогерів є величезна перевага перед такими, що відбулися провідними - вони повністю «складаються» з практичних навичок, постійно розвиваються і змінюються. Блогер буде пробувати нове, що відбувся ведучий - як правило, немає. Багатьом з них заважає те, що на екрані вони - зовсім не ті, хто в звичайному житті. Але, до речі, деякі українські телеведучі вже ведуть свої відеоблог, і досить успішно.
Особисто я вірю в блогерів - з них виростуть провідні нового покоління.
Головний висновок, який я зробив завдяки сотням кастингів - у кожної людини є цікава історія.
- Як стати відеоблогером? З чого почати?
- Практика - найправильніше рішення.
Зареєструйте свій канал і почніть знімати. Прийміть той факт, що перший ролик - провальний, ні про що. І другий теж. І третій, і четвертий (посміхається). Дивіться на себе, аналізуйте свої помилки, інтереси своєї аудиторії і не переставайте знімати.
Не бійтеся інвестувати в це гроші і час. Тут і зараз результату не буде - потрібно спочатку щось вкласти, тільки так ви зможете щось отримати в майбутньому. Тільки так ви будете цікаві глядачеві.
www.instagram.com/pavlo_inov_/
- Як вибрати тему відеоблогу? Чи можна говорити про якісь найбільш затребуваних тематиках?
- Орієнтуватися на тренди - нерозумно. Не потрібно підлаштовуватися під ринок.
Наприклад, в США зі мною вчилася одна дівчина. У своїй презентації вона розповіла, що її три брата сидять в тюрмі, що було дуже несподівано. Їй запропонували роботу практично відразу - в програмі по реабілітації колишніх тюремних ув'язнених. В даному випадку її життя стала її брендом.
Ще можна продавати Сайти Вся свою експертність. Например, на моєму курсі один з дере знайшов роботу техаській детектив, Який розкрили Чима гучніх злочінів, - ВІН ставши провіднім тематичного телешоу. Якщо ж ви не є експертом в чомусь, але вам дуже цікава якась тема - можна вивчати її разом з глядачами. Можна чомусь вчитися, щось пробувати і т.д.
Головний висновок, який я зробив завдяки сотням кастингів - у кожної людини є цікава історія. Не можна жити на цій планеті, і щоб з вами не відбувалося нічого цікавого. Просто треба знайти цю історію в собі.
Чим займаються представники цієї професії?Шукаєш кадри?
Чому саме цей напрямок?
Як ви визначаєте, на кого буде цікаво дивитися глядачеві?
Перше питання, яке виникає у будь-якого глядача, коли він дивиться на ведучого або експерта: «Чому саме ти?
Їй знайоме, що таке соромиться свого тіла?
Вона може відчути біль цих людей?
Перше питання, яке виникає у будь-якого глядача, коли він дивиться на ведучого або експерта: «Чому саме ти?
Що зробить непрофесійний ведучий?
Що зробить профі?