- Дюжина для золотого складу
- Звітний джем і викладач за дверима
- Словами не передати, має запам'ятати тіло
- Довідка «Уикенда»
У кожного поважаючого себе музиканта - цілий набір губних
гармонік // ЕЛЛІС ЛА ЛУНА
Щоб грати на губній гармошці, потрібно спершу навчитися дихати не грудьми, а животом, як це роблять маленькі діти. Професійні вокалісти називають таке глибоке дихання ніжнереберним діафрагмовим, прихильники східних практик - повним йогівські.
З пихтіння, як паровоз, і релаксу, коли людина відкидається на спинку стільця і закриває очі, починається перший урок в єдиною в Україні Школі гри на губній гармошці.
З'явилося це приватний навчальний заклад в 2010 р Перших учнів було від сили чотири людини, а за три роки їх кількість перевалила за півсотні. Всі вони - дорослі і відбулися люди з парочкою інших, крім гри на гармошці, серйозних хобі, які віддають перевагу велосипедні прогулянки, альпінізм або пішохідні маршрути лежання на дивані і шопінгу.
Лише нечисленна публіка в курсі, що завдяки засновникам школи - ентузіастам і популяризаторам цього інструменту в 2011 і 2012 рр. в столиці відбулися два Міжнародних фестивалю губної гармоніки, пройшли концерти та майстер-класи гуру: американця Ховарда Леві, росіянина Олександра Братецкого, поляка Барта Ленчітскій і угорського Харпера (від англійського сленгу «харп» - гармошка) Матяша Прібойшкі.
Дюжина для золотого складу
Ігор Гурський -
засновник школи і
головний пропагандист
губної гармошки в
Україна
- Грати на губній гармошці в 12 разів легше, ніж, скажімо, на фортепіано, - переконує Ігор Гурський - творець, керівник, педагог цієї школи, і пояснює: - Кожна гармоніка налаштована на одну тональність, наприклад до мажор. Щоб зіграти твір на два-п'ять тонів вище або нижче, харпер візьме іншу гармошку, яка вже звучить в іншій тональності. Піаністу ж доведеться транспонувати (переміщати) твір вгору по клавіатурі або вниз. А це вимагає певної навички або школи.
Саме тому у кожного поважаючого себе гармоніста не одна, а цілий набір губних гармонік (як правило, дюжина - по числу тональностей), любовно покладених в спеціальний чохол з безліччю відділень-кишеньок. Найдорожчий екземпляр, наприклад, у Гурського коштує 800 грн.
Ігор разом з двома іншими колегами і наставниками - Сергієм Пузановим і Антоном Голембіовський - складають кістяк шкільних педагогів. Як сказали б в шоу-бізнесі, золотий склад.
У їхньому житті губна гармошка з'явилася випадково. Всі вони - непрофесійні музиканти: Ігор і Сергій - економісти, працювали кожен у своїй галузі на керівних посадах, Антон - нинішній аспірант-хімік в КПІ.
В кінці 80-х Сергій Пузанов проміняв на губну гармошку, яка потрясла його уяву, автомобільні дроти запалювання. Ігор Гурський купив пілотний екземпляр гармоніки на розпродажі, коли закривався музичний магазин і весь його асортимент виставлявся з величезною знижкою. Антон Голембиовский записався в школу учнем, але швидко виріс, проявилося майстерність, і він залишився в штаті вже в якості викладача. Тут треба зауважити, що приходять в школу багато, а ось педагогом не кожен може стати. З Антоном - одиничний випадок.
Інтерес до інструменту ця трійця не втратила з роками, навпаки, стала його всіляко пропагувати, навчати інших бажаючих помузіціровать. Звичайно, почалося все, як і буває в житті більшості молодих людей, з гітари. Адже завжди знайдеться сусід або приятель, що охоче покаже новачкові три «блатних» акорду, на яких можна зіграти будь-яку дворову попсу або скромненький за звучанням рок.
До речі, до зустрічі з цими хлопцями я уявляла, що гітара і губна гармошка - це класичне поєднання тембрів і з іншими музичними інструментами голос гармоніки зливається погано. Вони мене швидко переконали. З'ясувалося, що гармошка прекрасно звучить в ансамблі собі подібних - наприклад, коли грають сім-вісім Харпер, зі скрипкою - ідеально, з симфонічними духовими побратимами - трубою, флейтою, ріжком - цікаво.
Якщо у вашій голові засів стереотип, що гармоніка - це прерогатива стилю американського кантрі, блюзу, або спливає заїжджений епізод з фільмів про німців, де який-небудь єфрейтор неодмінно награє сентиментальний мотивчик «Ах, мій милий Августин», - помиляєтеся. Справжні музиканти можуть на губній гармошці високу класику «видути», що вимагає особливої віртуозності від музиканта, - наприклад, «Політ джмеля» Римського-Корсакова або східне етно. Як, скажімо, це зробив відомий виконавець - новозеландець Брендан Пауер, зігравши концерт китайських мелодій. Гармошка звучала органічно, адже її далекий предок родом з Піднебесної.
Звітний джем і викладач за дверима
Перше питання, яке задають всі без винятку шкільні новачки: «Коли я зможу грати на гармошці?» Ясна річ, що на перший план тут виходить готовність займатися хоча б по годині в день, виконувати всі необхідні рекомендації педагога. Якщо ці умови дотримуються, то через три-чотири місяці людина, яка вперше взяв у руки губну гармоніку, зможе не тільки цілком стерпно награвати мелодії, але підбирати і навіть - вищий пілотаж - імпровізувати і розвиватися далі. У цьому школа дає гарантію - адже методика викладання вже напрацьована.
- Щоб грати на гармоніці, музичну освіту зовсім не обов'язково, - продовжує дивувати Ігор Гурський, - хоча і не завадить. Багато хто проводить асоціацію зі знайомим собі інструментом. Так, гітарист «бачить» в гармошці гриф гітари, уявляє, які акорди він бере, і робить те ж саме на гармоніці. Тільки метод вилучення звуку інший. Клавішники відповідно представляють клавіатуру, тобто переносять свої знання і досвід гри на фортепіано, синтезаторі на гармошку. Тому серед тих, хто прославив харп, переважна більшість - мультиінструменталіст.
Сергій Пузанов переконаний, що
слух і почуття ритму легко
розвинути
- Відчуття ритму і слух абсолютно развіваемость, - приєднується до розмови Сергій Пузанов. - У нас були випадки, коли приходили люди, які взагалі не чули, скільки звучить нот: дві або одна, і не могли сказати, мелодія піднімається або вниз йде. А через тиждень-другий самі награвали мотив. Так що все залежить тільки від людини і зусиль, які він витрачає.
Це зараз у київської школи прекрасний сайт з повною добіркою інформації про предмет свого інтересу - гармошках, з посиланнями, магазином, де можна придбати інструменти, яких ніде більше не купиш в нашій країні. Але найголовніше, тут викладена авторська методика навчання грі на губній гармошці - праця тутешніх викладачів. За її освоєння може засісти будь-який зацікавлений. Завдяки «горіння» педагогів прийоми і методи освоєння гармоніки постійно вдосконалюються - все це результат досвіду викладання.
Якщо набрати в інтернеті «губна гармошка в Україні», пошуковик вас тут же перенаправить на цю школу. А починалося все з невеликого приміщення і анонса на одному з популярних інтернет-сайтів безкоштовних оголошень.
- Я навчився грати на губній гармошці самостійно, кожен день займався впродовж кількох годин, потім удосконалювався за допомогою відеоуроків, викладених в інтернеті, - розповідає Ігор. - У роки студентства, а вчився я в Польщі, дізнався, що в цьому ж місті живе найкращий польський харпер Бартош Ленчітскій, і мені пощастило потрапити до нього в групу. Брав участь в майстер-класах найвідоміших музикантів.
У якийсь момент захотілося спробувати навчити грати кого-небудь, крім приятелів. Повісив оголошення на «Сландо», мовляв, набираю групу. За три тижні набралося чоловік п'ять, і я зняв у знайомих невелике приміщення на Хрещатику. Уявляв собі, що це будуть колективні заняття. Методологію викладання тільки промацував і після першого ж уроку зрозумів, що ефективність значно падає, коли разом грають кілька людей. Як правило, новачки не чують себе в цьому звуковому хаосі, заважають сусідові. Думав перейти на індивідуальне навчання - пропадав сенс бізнес-ідеї, адже за оренду приміщення я плачу більше, ніж заробляю. Варіант прийшов сам собою. Ази - на групових уроках, для підвищення майстерності - індивідуальне навчання.
Через два тижні стали дзвонити інші зацікавлені. Так утворилася друга група. Тоді я взяв напарника - викладача Сергія, ми зняли приміщення побільше, з кількома кімнатами, сформували міні-групи по 3 - 4 людини. Цей варіант виявився найрезультативнішим.
Зараз ми впровадили методику, коли один викладач одночасно веде двох чоловік. Ми їх розводимо в різні класи (в школі їх чотири) - заходимо до кожного, даємо завдання, слухаємо, як він відпрацьовує, і йдемо до іншого учня. Розумієте, гармошка - це той інструмент, який потрібно відчути через тіло і на рівні м'язової пам'яті закріпити навички. Така система виправдала себе. З'ясувалося, що багато людей повністю розкріпачуються тільки в той момент, коли викладач виходить за двері.
Ця школа - класичне навчальний заклад, визнають мої співрозмовники, тому «зобов'язалівки» немає, атмосфера весела, дружня, за невивчені уроки не лають, максимум - корять.
Але, як і в будь-який «музикалке», тут відпрацьована система звітних концертів. А як ще показати те, чого навчився, і подивитися на те, що змогли інші? Але концерти ці, які влаштовують кожен місяць і називають джем-сейшн (приємне проведення часу в приємній ж компанії), проходять тільки в колі знайомих. Що, загалом, виправдано. Багато дорослих людей відчувають страх перед виступом, соромляться і навіть бояться. А на гармошці від будь-якого м'язового затиску, напруги пропадає звук.
Читання знаків для губної гармошки схоже на розшифровці ієрогліфів // ЕЛЛІС ЛА ЛУНА
Словами не передати, має запам'ятати тіло
Про фестивалі губної гармоніки, що пройшли в Україні, треба згадати окремо. Багато хто скаже: подумаєш, фестиваль - запрошуй музикантів, збирай народ - та й по всьому. Загалом, правильно, але надзвичайно складно. По-перше, знайди приміщення, зроби рекламу, спробуй запроси музикантів, які, можливо, і знати не знають про цю країну. Ну, якщо тільки на рівні «Кличко», «горілка». Але хлопцям все вдалося. Перший фест провели в арт-клубі «44», що на Хрещатику, тільки прорахувалися з публікою. Думали, набереться від сили чоловік 150, а прийшло рази в два більше - стояли пліч-о-пліч. Ніхто й припустити не міг, що у гармошки так багато шанувальників. Для другого фесту знайшли приміщення з розмахом - бар «Шульц» на четвертому поверсі універмагу «Україна» на 400 посадочних місць.
У минулому році відмовилися від масштабних форумів на користь концертних виступів і майстер-класів. Такий варіант у випадку з найбільшим музикантом Ховардом Леві виявився оптимальним.
Система знаків, за якими, як по нотах, читають музику виконавці на губній гармошці, класичним музикантам може здатися на кшталт розшифровці ієрогліфів. Ну, наприклад, що позначає п'ятірка в гуртку чи трійка з трьома стрілками, що вказують вниз?
Антон Голембиовский
починав з учнівською
лави і незабаром став
викладачем
- Ми можемо видобувати звуки на вдих, коли працює вдоховий язичок губної гармошки, і на видих - задіюючи видоховий язичок, - пояснює Антон Голембиовский. - При бенді (прийом, що дозволяє знизити висоту звуку) звучать синхронно два язика, а якщо ми переспрямуємо потік повітря таким чином, що на видиху зазвучить вдоховий язичок, а видоховий не буде, - отримаємо зовсім іншу ноту. Власне кажучи, на диатонической гармошці (звучить як гамма на фортепіано, що виконується тільки на білих клавішах) ми можемо отримати хроматичну (звуки, що підвищують або знижують на півтону в межах однієї октави). До Леві цього прийому (овербенда), що розширює можливості звучання, не вистачало, і тільки зараз він став доступний.
- У гармошці на перших 6 отворах, на всіх, крім п'ятого, ми можемо зіграти бенд на одному вдиху, - продовжує теорію Ігор. - Перше, четверте і шосте знижуються на півтону - цей прийом позначається однією стрілкою вниз, друге знижується на два півтони, тобто цілий тон - на схемі це дві стрілки. Третє отвір - найглибше, тут звук можна знизити на три півтони - отже, три стрілки вниз. Все це можна зробити одним потоком повітря і положенням мови.
Вищесказане на слух вловити складно, потрібно спробувати тільки з гармошкою в руках. Моє спостереження підтверджують і викладачі. Опановуючи грою на скрипці, фортепіано, наочно видно, як викладач ставить пальці, тримає кисть, а на губній гармошці нічого розгледіти неможливо. Все робиться методом проб.
Цікаво, але в цій незвичайній школі шукають досконалості не тільки учні, а й педагоги.
- У нас немає професійної музичної освіти, і передати навик імпровізації, просунути в цьому плані своїх учнів дуже складно, - каже Ігор. - Тому запросили Івана Литвинова - прекрасного викладача і просунутого музиканта. Він проводить заняття з теорії музики - їх ми зробили для всіх наших відвідувачів безкоштовними. Для досвідчених учнів Литвинов розробив піврічний курс по імпровізації, куди із задоволенням ходимо і ми втрьох - вчимося.
Я трохи засмутилася, що інструментів, які б коштували скажених грошей через свою унікальність, як в колекції скрипок, наприклад, найвідоміша Страдіварі, в світі гармошок немає. Як правило, відомі фірми випускають інструменти для масового покупця і виконавців високого класу. Все точно так же, як і в моді: є лінія від кутюр - ексклюзивна і прет-а-порте - готова до шкарпетці.
Гармошка до 100 - 150 грн. заводського виробництва - це з числа ширвжитку: можна грати, але музичну кар'єру з нею не зробиш. Ручна робота підвищує ціну в рази. Але і за тюнінгом гнатися не варто: камені, позолота, вставки з цінних порід дерева впливають тільки на ціну, а не на якість інструменту. Кращими в співвідношенні ціни і якості вважаються гармошки гривень за 700 - 800.
Кожні два тижні школа набирає нову групу. Перші чотири заняття - колективні, проходять по неділях, індивідуальні уроки стартують з п'ятого разу. Від стандартів навчання тут всіляко відходять: якщо бачать, що людина йде в гору, його майстерність зростає, то тут же займаються індивідуально. Прогрес потрібно всіляко підтримувати, впевнені ентузіасти.
До речі, приходять в школу не тільки кияни - зовсім недавно з'ясувалося, що приїжджають сюди з Броварів, Коростеня та навіть Прилук. Цьому відкриттю здивувалися самі педагоги.
Втім, чому тут дивуватися, не сумніваюся, що скоро з ближнього зарубіжжя будуть заявки. Нещодавно школа презентувала уроки по скайпу - вже два першовідкривача вирішили випробувати таку методу на собі.
Довідка «Уикенда»
Школа гри на губній гармошці працює за адресою: Київ, вул. Саксаганського, 131б, оф. 37 (сайт: http: // harmonica. Kiev.ua). У школі три основних викладача: Ігор Гурський, Сергій Пузанов, Антон Голембиовский і близько 60 учнів. Приймають з 15 - 16 років. Заняття проходять по вихідним. Вартість 4 уроків - 450 грн.
Школа організувала і провела Міжнародні фестивалі губної гармоніки в Україні, залучає кращих виконавців з концертами і майстер-класами в столиці. Нові групи тут організовують раз в два тижні. Освоюють нові методи навчання, наприклад викладання по скайпу. Написали і виклали на сайті авторську методику навчання грі на губній гармоніці, якою може скористатися будь-який бажаючий. Методика постійно поповнюється новими прийомами, випробуваними дослідним шляхом.
Школа - офіційний дилер світового бренду Seydel (Німеччина) - першої фабрики з виготовлення губних гармонік.
потрібен сайт
А як ще показати те, чого навчився, і подивитися на те, що змогли інші?Ну, наприклад, що позначає п'ятірка в гуртку чи трійка з трьома стрілками, що вказують вниз?