КОЛЕКЦІЯ "МІНІ-БАР"

На другій міжнародній виставці-ярмарку "Російський Колекціонер 2004", що проходила c 9 по 13 червня 2004 року в Санкт-Петербурзі в виставковому об'єднанні "Ленекспо", мою увагу привернула колекція так званих "Шкаліков" - мініатюрних пляшечок з алкоголем "Міні-Бар" , про яку люб'язно розповів її власник Ігор Володимирович Тигранян.

Ігор Володимирович народився і виріс в місті Тбілісі. Навчався в Ленінграді (колишня назва Санкт-Петербурга) в кулінарному технікумі, після успішного закінчення навчання залишився в місті жити. Зараз Ігор працює шеф-кухарем в одному з барів-ресторанів Санкт-Петербурга, тому вважає своїм обов'язком знати асортимент напоїв, так як багато страв при приготуванні включають в себе алкогольні напої.

Колекція пляшечок збирається давно - з вересня 2000 року, але на виставці колекціонерів Ігор бере участь вперше Колекція пляшечок збирається давно - з вересня 2000 року, але на виставці колекціонерів Ігор бере участь вперше. Матеріал колекції включає в себе велику лінійку алкогольної продукції радянського, російського та зарубіжного виробництва, а також різні предмети, що відносяться до вживання алкоголю. На момент виставки колекція налічувала 324 пляшечки. Ігор при мені додав в колекцію ще чотири пляшки, придбаних на що проходить по сусідству ярмарку вин і горілок. Для цього Ігор спеціально ходив в сусідні павільйони на виставку - доглядав експонати для своєї колекції.

Як будь-який велику справу, колекція починалася з малого. У вересні 2000 року Ігор повертався з міста Тбілісі додому в Санкт-Петербург. На вокзалі придбав дві маленькі пляшечки горілки "Пшенична", одну з яких випив. Оскільки Ігор майже не п'є, то інша пляшечка благополучно дісталася до будинку і була поставлена ​​в меблевій стінці на видному місці за склом. Коли приходили в гості друзі, то, дивлячись на міні-пляшечку, запитували: - "Ти що, колекціонуєш чи що?" А Ігор у відповідь завжди ствердно відповідав: - "Так, колекціоную!" Тоді-то друзі і стали дарувати такі мініатюрні пляшечки. Ну, а першу мініатюрну пляшечку горілки, з якої бере початок колекція, Ігор зберігає вдома окремо від решти колекції. Для цієї пляшечки навіть особливий стелаж хоче зробити.

Родичі і друзі дуже сильно допомагають у поповненні колекції новими експонатами. Якщо Ігор кудись виїжджає, то неодмінно привозить з собою міні-пляшечки. Також надходять і його друзі. Якщо дарують пляшечки, які вже є в колекції, то Ігор такими дублікатами змінюється з іншими колекціонерами.

Перевагу віддає колекціонування пляшечок міцних напоїв, оскільки вина, особливо сухі, при тривалому зберіганні псуються Перевагу віддає колекціонування пляшечок міцних напоїв, оскільки вина, особливо сухі, при тривалому зберіганні псуються. Навіть серед міцних напоїв в колекції вміст деяких пляшечок з часом підсихає, тому для герметизації Ігор такі пляшечки занурює горлечком в розплавлений віск. На знімку добре видно така пляшечка. До речі, це та сама пляшечка горілки, з якої почалася колекція.

- Як виник інтерес до такого колекціонування напоїв?

- Культура напоїв вироблялася з дитинства, коли ще жили в Тбілісі. Там з батьком і родичами навіть робив вино і горілку. Так що до алкогольних напоїв завжди був інтерес - культура спілкування, пиття і тостів. Хоча в тостах я не вважаю себе знавцем. Ось в Грузії тости так тости, гарні і з глибоким змістом, а ще багатовікова культура споживання напоїв! - ділиться враженнями Ігор. - Наприклад, коли в самий раcцвет талонною системи в колишньому СРСР я був в Грузії з друзями, то водив їх в магазин "Тбілвіно", де не було черг і був повний асортимент продукції. Так друзі просто очам не вірили, що таке може бути!

- Скажіть, Ігор, як Ваші домашні ставляться до колекції?

- Ставляться позитивно, допомагають. Коли теща дізналася, що буду брати участь у виставці, то зітхнула з полегшенням: "- Нарешті виставляєшся!" Домашні не обурюються, тому що розуміють - це ж колекція, та й зарплата зараз дозволяє купити в місяць 2-3 пляшечки по 150-200 рублів кожна.

- Які найцікавіші експонати?

- Дві пляшки "Bacardi", куплені безпосередньо на фабриці, куди їздили друзі. На пляшечках рідні акцизні марки, пробку однією з пляшечок прикрашає фігурка жабеня. Є також лінійка лікарів, куплених в колишній НДР, і куплена там же сувенірна "Московська горілка". Ще є мартіні "Baby Gold" в пляшці пірамідальної форми. Коли раніше працював в готелі, то шеф-кухарем був англієць, який теж збирав міні-пляшечки. У його колекції було понад 3000 зразків. Той англієць навіть каталог своєї колекції показував і подарував шотландський віскі в мініатюрному діжці. Природно, був і обмін експонатами.

- Чи є в інтернеті сайт Вашої колекції?

- Такого сайту немає. Я-то інтернетом користуюся рідко, часу на це не вистачає.

- Скільки грошей іде на колекцію?

- Конкретну суму назвати не можу. Іноді нічого не купую, іноді на місяць здобуваю 2-3 експоната. Останні півтора року нічого не купував. А недавно пройшовся по магазинах і жахнувся цінами! Ціни такі, що замість деяких міні-пляшечок набагато вигідніше купувати той же напій в повноцінних, великих пляшках! Взагалі, бував в магазинах всіх великих торгових мереж в місті, асортимент знаю добре. Відстежувати пляшечки в магазинах також допомагають і друзі.

- Були пропозиції продати колекцію?

- Поки що таких пропозицій не було. Років зо два тому були проблеми з грошима, хотів сам все продати, але поступово ситуація покращилася, і потреба в продажу відпала. Іноді до стенду підходять люди і просять що-небудь продати, хоча б з однакових зразків, але я відповідаю, що однакові зразки є тільки на обмін.

- Скільки коштує Ваша колекція?

- Ніколи не ставив за мету визначити її в цифрах.

- Чи були курйозні випадки з колекцією?

- Неодноразові посягання друзів на колекцію, типу прийдемо в гості, всі пляшки розкриємо і все вип'ємо. На що я завжди відповідаю, що завжди будь ласка, але тільки зі своїми пляшками! - посміхається Ігор. - Цікава історія пов'язана з пляшкою коньяку "Hennesy Paradis". У серпні 1994 року, після закриття проходили в Санкт-Петербурзі "Ігор Доброї Волі", було закриття плавучого готелю "Олімпія" (стояв біля одного з павільйонів "Ленекспо"). Міжнародне керівництво влаштувало прощальну вечірку для персоналу, на якій також була присутня маса постояльців - іноземців, які знали про колекцію і щось навіть іноді підвозили. Шеф-кухарем був швед. Він запитав, чого ще не вистачає в колекції. А я при цьому сидів за барною стійкою, тому навмання показав пальцем за спину, на першу підвернувся пляшку. Вийшло, що вибір припав на невелику пляшечку "Hennesy Paradis". Весь присутній персонал готелю переглянувся, але директор був не проти такого вибору. Ось так шеф-кухар і зробив мені дорогий подарунок.

- Як ставляться на роботі до такого хобі?

- Чи підтримують і допомагають, ось на час виставки відпустку надали. На цю виставку приїжджали, в тому числі і директор. У наступній виставці теж планую взяти участь. Там, де я зараз працюю, є три бари, і варто було тільки попросити барменів допомогти з корковими пробками для оформлення стенду на виставці, як бармени всього за три тижні завдали масу пробок, якими легко наповнив велику сувенірну чашу.

- Ваше керівництво не пропонувало Вам розмістити колекцію в ресторані для залучення відвідувачів?

- Ні, ніхто не пропонував. Але в одному ресторані, де раніше працював, я сам запропонував це зробити. Там барна стійка розташовувалася дуже зручно для такого розміщення колекції. Але, з не залежних від мене причин, цього не сталося.

- Чи приймете участь в виставках в інших містах і країнах?

- Якщо буде така можливість, то із задоволенням візьму участь. Поки тільки в цій виставці, та ще в телепередачі Олексія Лушнікова брав участь. (Олексій Лушніков - популярний ведучий на місцевому телебаченні).

- Яким бачите подальший розвиток колекції?

- Поповнення новими екземплярами, особливо екзотичними, а також винної атрибутикою. За Європі зібрані майже всі країни, з колишнього СРСР - країни Прибалтики, Молдова, Грузія, Вірменія. Є також експонати з Ізраїлю і Японії.

Я подякував Ігорю Володимировичу за приємне спілкування і записав йому на листочку адресу сайту в інтернеті одного колекціонера з Краснодара, захопленого точно таким же хобі. До речі, збирання міні-пляшечок є дуже захоплюючим заняттям, якому віддають перевагу багато колекціонерів по всьому світу. На користь цього хобі кажуть невелике місце, займане колекцією, а також той особливий ефект, який вона виробляє на родичів і друзів. Недаpом свої колекції мінібутилочек мають відомий режисер Юpій Гpимов (колекція близько 1000 пляшок) і провідний телепеpедачі "містечко" Ілля Олейников (колекція 500 пузиpьков). Тим же, хто хоче подpобнее познайомитися з подібною колекцією, я привожу ссилочку на інтернет-сайт колекціонера з міста Краснодара Олександра Бондаренко ().

Коли приходили в гості друзі, то, дивлячись на міні-пляшечку, запитували: - "Ти що, колекціонуєш чи що?
Як виник інтерес до такого колекціонування напоїв?
Скажіть, Ігор, як Ваші домашні ставляться до колекції?
Які найцікавіші експонати?
Чи є в інтернеті сайт Вашої колекції?
Скільки грошей іде на колекцію?
Були пропозиції продати колекцію?
Скільки коштує Ваша колекція?
Чи були курйозні випадки з колекцією?
Як ставляться на роботі до такого хобі?