станом на 5 грудня 2004 року
<<< Головна сторінка | <Назад
Стаття 2.Таможенная політика Республіки Білорусь
У Республіці Білорусь здійснюється єдина митна політика, що є складовою частиною внутрішньої і зовнішньої політики Республіки Білорусь.
Цілями митної політики Республіки Білорусь є забезпечення найбільш ефективного використання інструментів митного контролю і регулювання товарообміну на митній території Республіки Білорусь, участь в реалізації торгово-політичних завдань із захисту білоруського ринку, стимулювання розвитку національної економіки, сприяння в проведенні структурної перебудови та інших завдань економічної політики Республіки Білорусь, інші цілі, що визначаються Президентом, Парламентом і Урядом Республіки Беларус відповідно до цього Кодексу та інших законодавчих актів Республіки Білорусь.
Республіка Білорусь прагне до активної участі в міжнародному співробітництві в галузі митної справи. Митна справа в Республіці Білорусь розвивається в напрямку гармонізації та уніфікації з загальноприйнятими міжнародними нормами і практикою.
Основними засобами реалізації митної політики Республіки Білорусь є:
- встановлення тарифних і нетарифних заходів державного митного регулювання;
- здійснення державного митного контролю митними органами Республіки Білорусь;
- участь Республіки Білорусь в митних союзах та інших формах інтеграції економічних зв'язків з іншими державами.
Наведена стаття розвиває положення попередньої статті Кодексу, розкриваючи мета і зміст митної політики Республіки Білорусь.
Митна справа включає комплекс заходів, проте його основу складає митна політика.
У Республіці Білорусь здійснюється єдина митна політика, що є складовою частиною внутрішньої і зовнішньої політики держави. У митній політиці сфокусовані найважливіші завдання державної політики в цілому. Митний механізм, що включає митний контроль, застосування заходів тарифного та нетарифного регулювання товарообміну на митній території та зовнішньоекономічної діяльності, боротьбу з контрабандою і т.п., покликаний захищати білоруський ринок від внутрішніх і зовнішніх загроз, економічних і прямих матеріальних збитків, захищати вітчизняних товаровиробників від дестабілізуючого впливу ззовні і одночасно стимулювати розвиток національної економіки.
Цілями митної політики є:
Відповідно загальної економічної політикою держави можуть встановлюватися й інші цілі митної політики.
Таким чином, саме митна політика визначає основні цілі, завдання та функції митної справи в Республіці Білорусь. Цілком природно, що митна політика спрямована на забезпечення дотримання власних інтересів держави. У той же час, вступаючи в міжнародні економічні відносини, держава повинна прагнути до балансу інтересів, коли кожна сторона цих відносин отримувала б максимум вигод, не зачіпаючи при цьому національні інтереси інших країн. Саме тому одним з основних засобів реалізації митної політики Республіки Білорусь є її участь в митних союзах та інших формах інтеграції економічних зв'язків з іншими державами. Інтернаціоналізація митних відносин, виражена в ув'язненні союзів і багатосторонніх угод, вироблення загальних тарифів, погоджених систем опису та кодування товарів, спрощення та гармонізацію митних процедур, в створенні загальної системи безпеки і міжнародних торгово-митних організацій, що встановлюють правила і стандарти регулювання зовнішньоекономічної діяльності, - важливе свідчення того, що митна політика є відображенням зовнішньополітичних інтересів держави.
Митна політика - це система заходів, що визначає пріоритети, способи і засоби досягнення державних цілей в сфері регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
У митній справі присутня досить складне переплетення економічної, правової, організаційної та морально-психологічної діяльності. Відповідно до цього і митна політика характеризується правовими, економічними, організаційними та психологічними складовими (заходами).
Правову складову можна трактувати як комплекс заходів або правил регулювання ЗЕД за допомогою законодавчої бази і владних повноважень.
Організаційна складова означає те, що митна політика формується через державні організації та інститути, в яких вона розробляється, визначається і реалізується. Це перш за все законодавчі та виконавчі органи влади, відповідні міністерства і відомства, які розробляють дозвільні або обмежувально-заборонні системи по переміщенню товарів через митний кордон та організують їх контроль. У Республіці Білорусь митна справа відноситься до ведення Президента, Парламенту та Уряду.
Економічні аспекти митної політики пов'язані з проведенням в життя внутрішньої і зовнішньої політики країни, заснованої на протекціонізмі, вільну торгівлю або на поєднанні цих двох напрямків. Сучасна митна політика Білорусі спрямована на захист економічних інтересів держави та учасників зовнішньоекономічної діяльності, розвиток форм інтеграції економічних зв'язків з іншими державами. Не секрет, що в даний час в Білорусі існує пріоритет економічних заходів державного регулювання ЗЕД. Це пов'язано з перехідним станом економіки, формуванням ринкових відносин, які передбачають свободу економічної діяльності, в тому числі і в зовнішньоекономічній сфері. Вітчизняне законодавство, забезпечуючи цю свободу, разом з тим регламентує діяльність господарюючих суб'єктів і громадян-підприємців за допомогою митно-тарифного регулювання ЗЕД та заходів економічної політики. Сучасна митна політика в психологічному відношенні - область продуманих конфліктно-погоджувальних кроків, компромісів, бар'єрів, тиску й поступок. Крім цього, митна політика проголошує вимога високої культури управлінської діяльності в системі митних органів, яка виражається в нормах службової етики. Високоморальне виконання свого службового обов'язку, гуманне ставлення до споживачів митних послуг - найважливіша характеристика відносин, що виникають у митній діяльності. Всі названі складові митної політики взаємопов'язані і взаємозалежні, тому всі вони однаково важливі і повиннімати рівну силу. Таким чином, митна політика є потужним інструментом регулювання зовнішньоекономічної діяльності та підтримки балансу інтересів країн світової спільноти.
Здійснюючи міжнародне співробітництво в галузі митної справи та вирішуючи зовнішньоекономічні завдання, митні органи, як провідники митної політики, стоять на сторожі національних інтересів країни, дбають про підвищення її престижу на міжнародній арені. 16 грудня 1993 р Республіка Білорусь приєдналася до Конвенції про створення Ради Митного Співробітництва і стала повноправним членом Всесвітньої митної організації (ВТО). Участь в роботі СОТ допомагає засвоювати досвід світового співтовариства в здійсненні митної справи.
Ведеться підготовча робота, розрахована на кілька років і сполучена з необхідністю прийняття економічних і торгово-політичних зобов'язань щодо вступу Республіки Білорусь в міжнародні міжурядові економічні організації - Генеральна угода з тарифів і торгівлі (ГАТТ) та Світової організації торгівлі (СОТ), які накопичили цінний досвід співробітництва держав в сфері зовнішньої торгівлі і по різним аспектам митної справи.
<<< Головна сторінка | <Назад
Новини партнерів
pravo.kulichki.ru ::: pravo.kulichki.com ::: pravo.kulichki.net
2004-2015 Республіка Білорусь