- Кому належить виплата компенсації при звільненні за рішенням власника
- Коли керівнику при звільненні належить виплата компенсації, а коли - вихідну допомогу
- В якому розмірі виплачується компенсація
- Якщо директор завдав компанії матеріальний збиток, то краще домовитися з ним про добровільне відшкодування...
- Яку відповідальність несе роботодавець за невиплату компенсації
- важливі висновки
Роботодавець може звільнити керівника організації без пояснення причин. При звільненні не має значення вид трудового договору (строковий або безстроковий). Однак завжди необхідно виплатити компенсацію при звільненні. Розберемося, як і в якому розмірі потрібно виплатити компенсацію звільненому працівникові. Допоможемо зрозуміти, чим вона відрізняється від вихідної допомоги. Крім того, розповімо, яка відповідальність загрожує за несвоєчасну виплату компенсації.
З цієї статті ви дізнаєтеся:
- коли директору призначена компенсація, а коли - вихідна допомога;
- яку компенсацію виплачують керівнику при звільненні;
- яка відповідальність роботодавця за невиплату компенсації.
Кому належить виплата компенсації при звільненні за рішенням власника
Компенсація при звільненні за рішенням власника або уповноваженого органу покладається тільки керівнику організації (директору, генеральному директору та іншим виконавчим органам підприємств). Керівнику філії або представництва виплата покладена тільки в тих випадках, коли покладено функції одноосібного виконавчого органу організації.
Компенсація не виплачується працівникам, які здійснюють керівництво лише окремими сферами діяльності компанії (наприклад, науковий керівник, який формує тематику наукових досліджень або художній керівник театру, який відповідає за творчу діяльність). Крім того, компенсація не виплачується індивідуальному підприємцю.
Коли керівнику при звільненні належить виплата компенсації, а коли - вихідну допомогу
Компенсація при звільненні керівника виплачується завжди при звільненні за рішенням уповноваженого органу (власника майна, ради директорів, наглядової ради, загальні збори учасників або акціонерів, органу, наділеного правом прийняти рішення про звільнення керівника).
Питання прийняття рішень про розірвання трудового договору керівника повинен входити в компетенцію уповноваженого органу за законом або статутом. Роботодавець не зобов'язаний доводити рішення звільнити керівника компанії.
Якщо директора переводять на іншу посаду всередині організації, компенсацію платити не потрібно, так як трудовий договір не припиняється, а змінюється трудова функція ( ст. 72.1 ТК РФ ).
Компенсація при звільненні не є вихідною допомогою. Вихідна допомога виплачується будь-якому працівнику, якщо з ним припиняють трудовий договір за визначеними підставами. Компенсація виплачується при звільненні керівника в зв'язку з рішенням уповноваженого органу або зміною власника.
В якому розмірі виплачується компенсація
Законом не встановлено певний розмір компенсації. Сума виплати прописується в трудовому договорі або додатковій угоді. Однак існує є мінімальна межа - компенсація не може бути нижче трикратного середнього місячного заробітку (ст. 181 , 279 ТК РФ).
Якщо з директором припиняють трудовий договір з винним підставах (наприклад, за порушення або невиконання трудових обов'язків, прийняття необгрунтованого рішення), то не можна в трудовому договорі закріпити умова про виплату йому компенсації при звільненні.
Якщо в трудовому договорі розмір виплати не визначений, то її можна вказати в протоколі загальних зборів учасників. Якщо компенсація не буде виплачена, то колишній співробітник може звернутися до суду і той визначить розмір виплати сам. При цьому до уваги будуть прийняті наступні обставини:
- тривалість роботи звільненого директора на цій посаді;
- час до закінчення терміну дії строкового трудового договору;
- розмір заробітної плати, яку міг би отримати звільняється, якщо б продовжував працювати в компанії;
- додаткові витрати, які працівник може понести в результаті звільнення.
Максимальна межа компенсації законом не встановлено, але повинен бути розумним. Якщо суд прийде до висновку, що розмір виплати порушує інтереси організації або інших працівників, то він може її зменшити ( абз. 2 п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ № 21 ).
Для деяких категорій працівників компенсація завжди виплачується в розмірі трикратного середнього місячного заробітку. До них відносяться:
- керівники, заступники керівника, головні бухгалтери, а також члени колегіальних виконавчих органів державних підприємств і корпорацій і господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій знаходяться в державній або муніципальній власності;
- керівники, їх заступники, головні бухгалтери державних позабюджетних фондів Росії, державних або муніципальних установ, державних або муніципальних унітарних підприємств.
Важлива стаття: « Звільнення директора: враховуємо інтереси організації »(№ 1, 2015)
Якщо директор завдав компанії матеріальний збиток, то краще домовитися з ним про добровільне відшкодування шкоди
За пряму дійсну шкоду, заподіяну організації, керівник несе повну матеріальну відповідальність. Однак не можна утримати суму матеріального збитку з компенсаційних виплат. Це пов'язано з тим, що законом не встановлено подібне підстави для утримання ( ст. 137 ТК РФ ). Однак, роботодавець і звільнений директор можуть домовитися про добровільне відшкодування заподіяної шкоди. Для цього потрібно укласти відповідну угоду, в якому повинні бути відображені наступні моменти: визнання працівником факту заподіяння і конкретного розміру шкоди, його обов'язок в повному обсязі відшкодувати шкоду. В угоду можна передбачити графік погашення заборгованості або прохання співробітника провести залік суми шкоди в рахунок належних виплат при звільненні.
Яку відповідальність несе роботодавець за невиплату компенсації
В останній день роботи директора роботодавець повинен виплатити йому всі необхідні суми, включаючи компенсацію за невикористані відпустки та компенсацію. Якщо в цей день керівник не працював, то виплату виробляють не пізніше наступного дня після того, як він їх потребують ( ч. перша ст. 140 ТК РФ ).
Роботодавець порушить порядок розірвання трудового договору, якщо не виплатить звільненому керівникові покладену компенсацію. При цьому компанія може зазнати збитків. Адже якщо співробітник звернеться до суду, то зможе стягнути не тільки суму компенсації, але і відсотки за кожен день прострочення, а також компенсацію моральної шкоди. Крім того, за невиплату або порушення термінів виплати компенсації роботодавець несе адміністративну та кримінальну відповідальність.
важливі висновки
1. Якщо керівника звільняють не за винні дії, а за рішенням власника або уповноваженого органу, йому належить виплата компенсації.
2. Розмір компенсації встановлюють в трудовому договорі, і вона не може бути менше трьох середніх місячних заробітків. Якщо її не прописати, то розмір компенсації визначить суд.
3. Якщо роботодавець в останній день роботи не видасть або несвоєчасно видасть компенсацію, працівник може зажадати відшкодувати йому моральну шкоду, суму компенсації і відсотки за кожен день затримки виплати.