- Системний блок комп'ютера
- Системи зберігання даних на комп'ютері
- Накопичувач жорсткого диска
- Пристрої читання компакт- і DVD-дисків
- Накопичувач на гнучких дисках
- Комп'ютерна миша або маніпулятор
- Комп'ютерна клавіатура
- Монітор для комп'ютера
- Принтер для комп'ютера
- звукові пристрої
- Модем для підключення до інтернету
Якщо ви використовуєте ноутбук, то, напевно, вже знаєте, що не існує окремої складової, яка називається «комп'ютер».
Комп'ютер - це дійсно система з багатьох складових, які працюють разом. Матеріальні частини, до яких можна доторкнутися і які можна побачити, називають обладнанням. Програмним забезпеченням називають інструкції або програми, які наказують устаткуванню, що слід робити.
На ілюстраціях нижче показано найпоширеніше обладнання настільного комп'ютера . Ваша система може виглядати трохи інакше, але, напевно, має більшість з цих складових. Ноутбук має подібні складові, але вони містяться в одному корпусі розміром з зошит.
Подивимося на кожну складову.
Системний блок комп'ютера
Системний блок - це ядро комп'ютерної системи. Зазвичай це прямокутна коробка, розташована на столі або під ним. У ній багато електроніки, яка обробляє інформацію. Найважливіший з цих компонентів - центральний процесор (ЦП), або мікропроцесор, є «мозком» комп'ютера.
Ще один компонент - оперативна пам'ять (ОЗУ), тимчасово зберігає інформацію, яку використовує центральний процесор, коли комп'ютер включений. Після виключення комп'ютера всі дані з оперативної пам'яті стираються.
Майже кожна інша складова комп'ютера з'єднується з системним блоком за допомогою кабелів. Кабелі підключаються в спеціальні порти (гнізда), зазвичай на задній панелі системного блоку. Устаткування, яке не входить до складу системного блоку, іноді називають периферійними пристроями або просто пристроями.
Системи зберігання даних на комп'ютері
У комп'ютері є один або кілька накопичувачів - пристроїв, які зберігають інформацію на металевому або пластиковому диску. Інформація на диску зберігається, навіть коли комп'ютер вимкнений.
Накопичувач жорсткого диска
накопичувач жорсткого диска на комп'ютері зберігає інформацію на жорсткому диску - негнучкою круглої пластині або стосі пластин з магнітним покриттям.
Оскільки жорсткі диски можуть містити великі обсяги інформації, вони зазвичай є основним засобом зберігання даних на комп'ютері і містять майже всі ваші програми та файли. Накопичувач на жорстких дисках зазвичай перебуває в системному блоці.
Пристрої читання компакт- і DVD-дисків
Майже всі комп'ютери сьогодні обладнано пристроями читання компакт- і DVD-дисків , Які зазвичай розташовані на передній панелі системного блоку. За допомогою лазерів пристрої читання компакт-дисків зчитують (отримують) дані з компакт-диска, багато таких пристроїв можуть ще й записувати на компакт-диски даних.
Якщо у вас є пристрій запису дисків, можна зберігати копії файлів на чистих компакт-дисках. Також можна використовувати пристрій читання компакт-дисків, відтворення на комп'ютері музичні компакт-диски.
Пристрої читання DVD виконують усі функції пристроїв читання компакт-дисків і, крім того, читають DVD-диски. Якщо в комп'ютері є пристрій читання DVD-дисків, то можна переглядати фільми. Багато пристроїв читання DVD-дисків можуть записувати дані на порожні DVD-диски.
Якщо у вас є пристрій запису компакт-або DVD-дисків, періодично робіть резервні копії важливих файлів на компакт-або DVD-дисках. Якщо жорсткий диск вийде з ладу, ви збережете важливі дані.
Накопичувач на гнучких дисках
Накопичувачі на гнучких дисках зберігають інформацію на гнучких дисках, які також називають дискетами. У порівнянні з компакт- і DVD-дисками, дискети можуть зберігати невелику кількість даних.
Також вони повільніше записуються та більш стійкі до пошкоджень. Саме тому накопичувачі на гнучких дисках менш популярні, ніж раніше, хоча в деяких комп'ютерах вони все ще використовуються.
Чому ці диски називають гнучкими? Зовнішню її частина зроблена з твердого пластика, і це тільки обкладинка. Сам диск зроблений з тонкого і гнучкого вінілу.
Комп'ютерна миша або маніпулятор
Комп'ютерна миша - це невеликий пристрій, який використовується, щоб вибирати чи вказувати на об'єкти на екрані комп'ютера. Хоча миші бувають різних форм, типова миша справді нагадує живу мишку. Вона маленька, довгаста та з'єднана з системним блоком за допомогою довгого проводу, який нагадує хвіст. Деякі нові моделі мишей бездротові.
Зазвичай миша має дві кнопки: основну (зазвичай розташована ліворуч) і допоміжну. Багато миші також мають коліщатко між двома кнопками, яке дозволяє плавно прокручувати сторінки.
При переміщенні миші рукою, на екрані в тому ж напрямку рухається покажчик. (Вид покажчика може змінюватися в залежності від його розташування на екрані.)
Щоб вибрати об'єкт, слід навести на нього покажчик і клацнути (натиснути і відпустити) основну кнопку. Основний спосіб взаємодії з комп'ютером - це наведення покажчика миші на відповідний елемент і натискання основної кнопки. Додаткові відомості див. Використання миші .
Комп'ютерна клавіатура
Клавіатура використовується в основному для введення в комп'ютер. Як і на клавіатурі друкарської машинки, на ній є клавіші з буквами і цифрами, але також і спеціальні клавіші:
- Функціональні клавіші, розташовані у верхньому ряду, виконують різні функції в залежності від того, де вони використовуються.
- Цифрова клавіатура розташована з правого боку більшості клавіатур, дозволяє швидко вводити цифри.
- Навігаційні клавіші, наприклад клавіші зі стрілками, дозволяють переміщатися по документу або веб-сторінці.
Також за допомогою клавіатури можна виконати багато дій, які виконуються мишею. Додаткові відомості див. Використання клавіатури .
Монітор для комп'ютера
монітор представляє інформацію візуально за допомогою тексту і графіки (Графічний інтерфейс). Частина монітора, на якому відображається інформація, називається екран. Як і телевізійний екран, комп'ютерний екран може відображати статичні зображення або відео.
На даний момент використовуються два основні типи моніторів: ЕПТ (електронно-променева трубка) і РК-монітор (РК). Обидва типи надають чітке зображення, але перевага РК-моніторів в тому, що вони тонше і легше.
Принтер для комп'ютера
принтер переносить дані з комп'ютера на папір . Для роботи з комп'ютером принтер не потрібен, але він дозволяє друкувати повідомлення електронної пошти, листівки, запрошення, оголошення та інші матеріали. Також багатьом подобається друкувати вдома свої фото.
Є два основні типи принтерів - струменеві і лазерні. Струменеві принтери популярні для домашнього використання.
Вони можуть друкувати чорно-білі або повнокольорові зображення, а в разі використання спеціального паперу - навіть фотографії високої якості. Лазерні принтери швидше і розраховані на інтенсивне використання.
звукові пристрої
Динаміки відтворюють звуки. Вони можуть бути вбудовані в системний блок або підключені за допомогою кабелів. Динаміки дозволяють слухати музику і чути звукові ефекти.
Модем для підключення до інтернету
щоб підключити комп'ютер до інтернету , Потрібен модем. Модем - це пристрій, посилає і отримує комп'ютерну інформацію по телефонній лінії чи швидкісному кабелю.
Модеми іноді вбудовані в системний блок, але швидкісні модеми зазвичай є окремими компонентами.
Чому ці диски називають гнучкими?