Композиція видань: Особливості проектування різних типів видань: Проектування книг для дітей

4.

Проектування книг для дітей

4.1.

Загальна характеристика дитячої ілюстрованої книги

Роль книги в процесі формування дитини переоцінити неможливо. Книга спрямовує його природну допитливість, розвиває її і поглиблює, відповідає на тисячі запитань, що виникають в його уяві. Разом з тим дитяча книга повинна формувати в дитині людську особистість, вносити в свідомість маленького читача ідеї гуманізму і справедливості.

Ті часто гарячі і гострі суперечки, які виникали неодноразово з приводу ілюстрацій в «дорослій» книзі, зокрема про закономірності самого їх існування, майже не торкнулися дитячої книги. Необхідність ілюстрацій в книзі для дітей, їх величезна важливість ні у кого не викликають сумнівів. Саме прагнення до синтезу всіх можливостей слова і зображення визначає характерну рису сучасної дитячої книги.

Ілюстрування цих книг вимагає від художника настільки ж великого напруження і відповідальності, які необхідні і в роботі над «дорослої» книгою Ілюстрування цих книг вимагає від художника настільки ж великого напруження і відповідальності, які необхідні і в роботі над «дорослої» книгою. Однак різні можливості у дітей і дорослих сприймати образотворчу мову ілюстрацій змушують художника шукати той чи інший подібний лад зображень в дитячій книзі, шукати ті чи інші сюжети, композиційні побудови і т.д.

Кращі художники дитячої книги - Кращі художники дитячої книги -   В В. Лебедєв, Н. Тирса, В. Конашевич, Н. Купреянов і ін. - енергію, волю, високі художні якості «дорослого» мистецтва вводили в дитячу книгу, природно резделяя характер малювання для дітей і дорослих. Їх ілюстрації з'єднували пластичну цінність мистецтва з особливостями дитячого сприйняття.

У дитячій книзі особливо важлива єдність пізнавального, морального і естетичного начал. Активна дія ілюстрованої книги на що формується естетичний смак дитини, на його уяву і фантазію ставить перед художником високі творчі завдання. При ілюструванні дитячих книг основним художнім методом є образне розкриття змісту, використання метафоричних засобів, так як образність лежить в природі дитячого мислення. Образні засоби стимулюють розвиток уяви у дітей, формують їх емоції, виховують культуру сприйняття.

Принципи оформлення та ілюстрування книг в першу чергу обумовлені віковими особливостями дитячого сприйняття. Для кожного з вікових етапів, які проходить у своєму розвитку дитина, характерні певні особливості засвоєння інформації, які суттєво впливають на конструкцію книги, на якість ілюстрацій, рішення шрифтових композицій і т.д. З віковими особливостями дітей пов'язані і особливі з'єднання ілюстрацій і тексту в книзі.

Важливо підкреслити, що у дитини кожен вік має самодостатню цінність, будучи органічне ціле, яке визначається законами внутрішнього розвитку. Мова не може йти про підпорядкованість однієї фази інший, про службову, підготовчої ролі дитинства по відношенню до отроцтва, отроцтва - до дорослого стану.

Разом з тим, ілюстрації і оформлення книги не пасивно слідують за розвитком дитини, а просувають, стимулюють його розвиток, пробуджуючи в дитині її творчі здібності. Не існує різких кордонів між віковими періодами дитини, і тому якості, важливі і необхідні для однієї вікової групи, можуть залишатися актуальними і для інших вікових періодів розвитку дитини.

4.2.

Тематика і видавнича класифікація дитячих книг

Видання для дітей характеризує те, що вони інакше розкривають теми, які в принципі можуть бути і темами дорослих книг. Деякі з тих книг, які увійшли до «золотого» фонду дитячої літератури, спочатку були написані для дорослих, але швидко набули популярності у дітей ( «Подорожі Гуллівера», «Робінзон Крузо» і ін.).

Тематика дитячих книг багатогранна і обширна: дитячі книги вводять дитину в світ науки і мистецтва, знайомлять з міфами і казками, дають корисні поради, відкривають невідомі країни і т.д. Різноманітність змісту визначає і численні жанри, в яких пишуться дитячі книги: це і вірші, і оповідання, повісті та поеми, науково-фантастичні романи і науково-популярні нариси, пісні і примовки, народні потішки і т.д.

Як і в виданнях для дорослого читача, в дитячій літературі можна виділити майже ті ж типи видань: художні, науково-популярні, дидактичні, довідково-енциклопедичні.

Залежно від типу видання в дитячих книгах використовують різноманітні види ілюстрацій: оригінальні малюнки, репродукції, фотографії і т.д. Характерні риси ілюстрацій до перерахованих типів видань залишаються в силі і по відношенню до видань для дітей.

Облік вікових особливостей розвитку дитини є головним фактором, що впливає на проектування та ілюстрування дитячих книжок. Тому в російській видавничій практиці введена наступна Облік вікових особливостей розвитку дитини є головним фактором, що впливає на проектування та ілюстрування дитячих книжок класифікація:

  • книги для дітей дошкільного віку;

  • книги для дітей молодшого шкільного віку;

  • книги для підлітків (середній і старший шкільний вік).

До дитячих видань не відносять книги для юнацтва, так як вікові особливості вже істотно не впливають на оформлення та ілюстрування цих видань.

Найбільш специфічна робота художника по оформленню книг для дошкільнят і молодших школярів, в цьому віці особливо дитячого сприйняття проявляються найбільш яскраво, цілі і завдання, що стоять перед художником-оформлювачем, складні і різноманітні.

Спираючись на загально принципи проектування книжкових видань, художники дитячої книги розробляють особливий творчий підхід до вирішення виникаючих проблем, що вимагають використання специфічних прийомів і засобів оформлення та ілюстрування дитячої літератури.

В цілому проектування дитячих книг тісно пов'язане зі станом сучасного мистецтва, з досягненнями живопису, графіки, дизайну.

4.3.

Художнє оформлення та ілюстрування книг для дошкільнят

Вимоги, що пред'являються до проектування Вимоги, що пред'являються до проектування   книг для дошкільнят книг для дошкільнят

До дошкільнятам відносяться діти від двох до п'яти і діти від п'яти до семи років (власне дошкільна група).

У цьому віці маленький читач насилу долає текст, складаючи слова по складах. Після невеликого тексту, майже після кожної фрази йому хочеться зробити паузу, відпочити, подивитися картинку. Якщо дитина не вміє читати, то він гортає книгу, розглядає картинки, текст в цьому випадку також сприймається як картинка, але картинка незрозуміла. Тому художнє оформлення та ілюстрацій в книгах для дошкільнят мають особливе значення - вони можуть зайняти чільне місце і відігравати основну роль в порівнянні з текстом. Допустимі і книги без текстів - У цьому віці маленький читач насилу долає текст, складаючи слова по складах книжки-картинки. У цьому специфіка книг для малюків.

Для дошкільного та молодшого шкільного віку гра є провідною психічною діяльністю, це встановлено і розроблено в працях психологів ( Для дошкільного та молодшого шкільного віку гра є провідною психічною діяльністю, це встановлено і розроблено в працях психологів (   Л Л.С. Виготський, А.Н. Леонтьєв, Д.Б. Ельконін, А.В. Запорожець). У психології гра науково пояснена як своєрідна дитяча діяльність, вона являє собою форму активного відображення дитиною навколишнього середовища. Як відмітив А. Потебня, «дитина ще не двоїть своєї діяльності на працю і забаву, ще не знає іншого праці, крім гри; гра - приготування до роботи, гра для нього вичерпує кращу частину його життя, і тому він її високо цінує »(Естетика і поетика. М., 1976). Гра розглядається сьогодні і як прояв творчих сил, здібностей дитини.

Ігрові моменти, рухливість, динамічність дії повинні вноситися художником в книгу, в її конструкцію, в ілюстрації, а сам процес читання в результаті повинен стати більш кінетичним.

Серед якостей, близьких дитячої психології, необхідно відзначити Серед якостей, близьких дитячої психології, необхідно відзначити   антропоморфізм - наділення тварин, рослин і явищ неживої природи людськими властивостями антропоморфізм - наділення тварин, рослин і явищ неживої природи людськими властивостями. Цим прийомом широко користуються автори дитячих книжок. Досить згадати персонажів народних казок про тварин, героїв дитячих анималистических книг. Казки про тварин здавна з'єднували вікові спостереження над їх звичками з уподібненням тварин людським типам і характерам. Так виникли традиційні уявлення про хитрої лисиці, дурному вовка, боягузливому зайчикові.

З огляду на цю особливість дитячого сприйняття дійсності, принцип антропоморфізму повинен отримувати послідовне художній розвиток і в роботі художника-ілюстратора, який розкриває в образній формі задум автора книги.

Психологи виділяють як характерні ознаки конкретність мислення і узагальненість сприйняття у дітей дошкільного віку. Тому, зокрема, зображені на ілюстраціях речі і явища не повинні втрачати конкретність і впізнаваність. Розуміння у дитини молодшого віку часто досягається шляхом впізнавання того, про що йде мова в тексті, через ілюстрацію, її наочність. Зображення є основою розповіді.

Психологи стверджують, що діти дізнаються предмети і в дійсності, і на зображенні по найбільш характерних деталей, аналогічно тому, як запам'ятовують, наприклад, слова з першого і найбільш акцентованого стилю ( «характерним» ознаками слова). Дитяче сприйняття звернене до головного і відкидає все другорядне. як зауважив Психологи стверджують, що діти дізнаються предмети і в дійсності, і на зображенні по найбільш характерних деталей, аналогічно тому, як запам'ятовують, наприклад, слова з першого і найбільш акцентованого стилю ( «характерним» ознаками слова) Б. Житков, «... треба зобразити головне, а інше до головного домалювати і то лише для користі головного. У бику головне роги. З porов і починають »(Ганкін Е. З. Російські художники дитячої книги. М., 1963.) Ця вимога поширюється і на роботу художника з книгою для дошкільнят в цілому. Ілюстрація, що підкреслює характерні деталі, легше сприймається і запам'ятовується дитиною.

Необхідно враховувати і таку характерну рису дитячої свідомості, як Необхідно враховувати і таку характерну рису дитячої свідомості, як   анімізм, - дитина сприймає реальність як одушевлену і живу анімізм, - дитина сприймає реальність як одушевлену і живу. «Ковдра втекло, полетіла простирадло ...»; «Злий вогонь реве і пашить, двох пожежних скинув з даху ...» - ці слова сприймаються дитиною не як метафора, образ, а як жива дійсність.

Формою піднесення тексту та ілюстрацій, особливо близькою дітям дошкільного віку, є Формою піднесення тексту та ілюстрацій, особливо близькою дітям дошкільного віку, є   казка, саме в ній найбільш яскраво проявляються згадані вище якості - антропоморфізм і анімізм казка, саме в ній найбільш яскраво проявляються згадані вище якості - антропоморфізм і анімізм. Через казки дитина вчиться побудови уявної реальності, через казки передаються кращі народні традиції, народна мудрість. У казці знімаються просторові і тимчасові визначеності і обмеження, властиві іншим жанрам. Це і класичні чарівні казки, і ті казки, які пишуться дітям про природу, про тварин, про «чудеса» навколишнього світу.

Жанр казки визначає деякі риси, які повинні бути присутніми в ілюстраціях. Це - особлива яскравість і повнокровності фарб, чіткий поділ моральних цінностей, світлого і темного, яке є в тексті. Недоречні при цьому невизначеності в оцінці ситуацій, занадто детальний аналіз і розмитість зображення.

Присутність кольору в ілюстраціях та оформленні книги - одна з головних вимог, що пред'являються до книг для дошкільнят. У кольорового зображення ширше емоційні, пізнавальні та декоративні можливості, кольорова ілюстрація легше сприймається дітьми.

Дітям дошкільного віку властиво предметне і функціональне сприйняття дійсності на відміну від зорового сприйняття дітей більш старшого віку і дорослих. Дитина, сприймаючи дійсність, образно представляє форму предмета, його функціональність, не враховуючи при цьому точки зору і всіх значних моментів сприйняття, як-то: ракурсів, скорочень, загороджування предметів один одним і т.п. Дитина сприймає річ як би відразу, з усіх боків.

В В. Фаворський пише, що і простір дитина також сприймає функціонально: «Простір, який у дорослого сприймається як середовище, дитиною розуміється як земля, по якій ходять» (Про художника, про творчість, про книгу. М., 1966). Ці характерні особливості дитячого сприйняття також повинні знайти конкретне відображення в роботі над оформленням і ілюструванням книг для дошкільнят.

Принципи проектування книг для дітей дошкільного віку

Сформульовані вище вимоги до оформлення та ілюстрування книг для дошкільнят служать об'єктивними передумовами, що визначають специфіку роботи художника з книгою, є основою методики Сформульовані вище вимоги до оформлення та ілюстрування книг для дошкільнят служать об'єктивними передумовами, що визначають специфіку роботи художника з книгою, є основою методики   проектування книг для дошкільного віку проектування книг для дошкільного віку.

Текст книг для дошкільнят набирають, як правило, шрифтами великих кеглів - 16, 14, 12, які вимагають довгого рядка, яка не є незручною для повільно читає дитини. Смуга набору, «завантажена» дрібним кеглем, недопустима в дитячій книзі - читати її важко, і вона кількістю тексту психологічно відлякує дитини від читання.

Складність засвоєння текстового матеріалу дитиною обумовлює, з одного боку, необхідність зменшення текстового обсягу книжок, з іншого - їх рясне ілюстрування. Увага дитини має залучатися до кожного кроку оповідання, ілюстрації зазвичай невідступно слідують за текстом, нерозривно з ним пов'язані. Так, оформляючи книгу Складність засвоєння текстового матеріалу дитиною обумовлює, з одного боку, необхідність зменшення текстового обсягу книжок, з іншого - їх рясне ілюстрування С.Я. Маршака «Ось який розсіяний», В. Конашевич ілюстрував в ній, наприклад, майже кожні дві строчки вірша. Подібним чином ілюстрував «Азбуку» Л.Н. Толстого А. Пахомов.

Обидві особливості дитячих книг - великий шрифт і велика кількість ілюстрацій - призводять до необхідності користуватися великими форматами: 60 × 90/8, 84 × 108/16, 70 × 90/16, 70 × 108/16 та ін. Для цих форматів характерні просторі з широкими пропорціями сторінки, зручні для розміщення малюнків в тексті і для компонування розворотів ілюстрацій.

Величина форматів добре гармонує з великими кеглями шрифту і з довгою (7-10 кв.) Рядком. Можливість вибору формату дозволяє різноманітно оформляти дитячі книжки, підходити до вибору формату індивідуально, залежно від характеру і кількості ілюстрацій і т.д.

Користуються успіхом у малюків і книжки-малятка (формат 60 × 90/32), а й в цих виданнях залишається велика кількість ілюстрацій і збільшує розмір шрифту.

Характерна особливість психічного розвитку дошкільників на основі гри змушує художника шукати ігрове початок і в оформленні книги. Це завдання прекрасно відчував, наприклад, Характерна особливість психічного розвитку дошкільників на основі гри змушує художника шукати ігрове початок і в оформленні книги В. Конашевич. Він будував ілюстрації на веселому обіграванні ситуацій і предметів, персонажі книжок, пустотливі і живі, заповнювали сторінки книг. Художник вносив ігрові моменти і в шрифт, який сам малював, і в орнамент; він грав ними, як і иллюстрируемое їм автори - К. Чуковський і С. Маршак - грали словами.

У роботі художника над конструкцією книги для дошкільнят ігрове початок обумовлює випуск У роботі художника над конструкцією книги для дошкільнят ігрове початок обумовлює випуск   книжок-іграшок книжок-іграшок. Це видання, складені у вигляді віяла, гармошки і т.д. або вирізані у вигляді будь-якої фігури, що містять картинки з текстом або випускаються без нього.

Багато винахідливості проявляють художники, конструюючи незвичайні форми книжок-іграшок, наприклад у вигляді вертушок (два-три кола зі змінюваною в вирізах картинками); у вигляді книжок-витівок (з «произносящими» звуки або складовими зображеннями); видань з «піднімаються» зображеннями (при розкритті книги зображення встають і утворюють просторові композиції); у вигляді різноманітних ширмочек, «розкладачок» і т.д.

До подібних видань відносяться і пізнавальні книги з магнітними стрілками, спалахують лампочками і т.п. У цих книжках треба знайти, здогадатися, дізнатися, що намальовано. Якщо дитина не може визначити, що зображено на малюнку, то стрілка допоможе йому здогадатися або перевірити, чи правильно вгадав.

У дитячі книжки для дошкільнят включають образотворчі розповіді, які несуть в собі ігрові моменти: дія в них розгортається, наприклад, по спіралі або колі, тобто, розглядаючи такі розповіді, дитина повертає книгу, розгортає складиші, накладає одні зображення на інші, читає і розглядає книгу по всіляких вказівниками і т.д. Звертаючись з подібними книгами, дитина діє і практично, і умовно, отримуючи знання через додаткові дії, що вимагають кмітливості, винахідливості. Вони підвищують в очах дитини цінність одержуваної інформації.

Ігри вчать і практичних дій. Ігри вчать і практичних дій А. Пахомов так активно вживалися в дитячі ігри, які малював в книзі «Наш загін», що діти потім влаштовували ігри по його картинкам.

Характерні для жанру казки принципи антропоморфізму і анімізму не менш важливі для художника книги, ніж для письменника. Емоційний вплив тексту доповнюється і посилюється ілюстраціями. Послідовне художній розвиток цей принцип в ілюстрації отримав у художників Характерні для жанру казки принципи антропоморфізму і анімізму не менш важливі для художника книги, ніж для письменника Ю. Васнецова, Е. Рачева. Їх «герої» носять одяг, живуть в людському середовищі, їх відрізняє і людську поведінку. На ілюстраціях в дитячій книзі пташеня може спати в гнізді під ковдрою, на подушці, звірі посміхаються і т.д.

«Лісова газета» «Лісова газета»   В В. Біанкі булу рясно проілюстрована В. Курдова, тонким знавцем тварин. Серед художників анималистической дитячої книги віняткове місце Займаюсь Е. Чарушин, ілюстрації якого відрізняють незвичайна натхненність і життєлюбність поряд з майстерним зображенням звірів.

Специфіка дитячого сприйняття робить найбільш органічною для книжкових ілюстрацій предметну систему зображення, яка характеризується зниженням поняття простору до порожнечі ( Специфіка дитячого сприйняття робить найбільш органічною для книжкових ілюстрацій предметну систему зображення, яка характеризується зниженням поняття простору до порожнечі (   В В. Фаворський) при виявленні зовнішньої характеристики предмета зображення. Художник повинен образотворчий розповідь будувати можливо предметніше і без фону, що робить всі рухи, всі жести фігур особливо чіткими і вільними. Увага дитини перш за все звертається на контур, тобто на найхарактерніше, і кілька відволікається від дрібних індивідуальних рис, сприяючи конкретності мислення і узагальненості сприйняття, про які говорилося вище.

Яскравий приклад такого ставлення до характеру ілюстрацій дають дитячі книжки Яскравий приклад такого ставлення до характеру ілюстрацій дають дитячі книжки   В В. Лебедєва 20-30-х років. Малюючи звірів, речі, людей, художник дає не подробиці, а точно і гостро схоплені прикмети людей, повадки звірів і т.д. Малюнок може бути дуже узагальненим, площинним (добре сидить на папері), але він ніколи не повинен бути схемою, обвішаної деталями. Середовище, в якому діють персонажі книги, може бути «пояснена» в міру потрібності її і не повинна бути завантажена на шкоду персонажам. Сторінка повинна приковувати увагу цілком; деталі прочитуються тільки після розуміння загального задуму.

Яскраво виражена образність в підході до образотворчого матеріалу вимагає від художника ретельного вивчення природи, уважного спостереження реальних персонажів дитячих книжок. Разом з тим, натура може лише допомогти створенню образу, сам же образ неможливий без фантазії і вигадки невід'ємних якостей дитячої книги. Це відноситься не тільки до ілюстрацій казок, а й до всієї дитячої літератури в цілому. як зазначав Яскраво виражена образність в підході до образотворчого матеріалу вимагає від художника ретельного вивчення природи, уважного спостереження реальних персонажів дитячих книжок Н. Лапшин, один з найцікавіших дитячих художників пізнавальної книги, малюнки повинні не розповідати, а показувати; показувати речі, показувати зв'язок речей між собою, показувати природу, людину, світ, і показувати їх художньо, тобто творчо засвоєними.

Особлива роль у формуванні художнього образу в книзі для дошкільнят відводиться кольором. Мальовничість, яскравість фарб посилюють емоційний вплив ілюстрацій на дитину, пробуджують у нього уяву і фантазію. Однак діти - чуйні спостерігачі, просто яскравість і строкатість зображення для них недостатня, і в кольоровій композиції повинна зберігатися ясність і конкретність відносин.

Цікаві і значні ілюстрації до книг казок для самих маленьких створили чудові російські художники Цікаві і значні ілюстрації до книг казок для самих маленьких створили чудові російські художники   Е Е. Полєнова, І. Білібін, Т. Мавріна, Ю. Васнецов, в творчості цих художників особливо безпосередня зв'язок з народним мистецтвом.

У книгах для дошкільнят зображення займають чільне місце по відношенню до тексту. Однак це не виключає тісному взаємозв'язку картинок і тексту в смисловій структурі книги навіть в книгах, побудованих майже повністю на образотворчому матеріалі. Необхідність органічного поєднання тексту та ілюстрацій призводить до створення так званих авторських книг, де художник виступає і в ролі письменника. Досить згадати авторські книги, зроблені в 20-30-і роки чудовими художниками У книгах для дошкільнят зображення займають чільне місце по відношенню до тексту В. Лебедєвим, А. Самохваловим, Е. Чарушину. В даний час працює ціла плеяда «пишучих» художників для дітей. Книги, зроблені цими художниками, відрізняються особливою цілісністю, гостротою з'єднання картинок з текстом. це художники В. Гусєв ( «Комаріще і слоненя», «Для чого машині кузов»), Г. Юдін ( «Букваренок»), В. Сутеев, який почав випускати свої веселі книжки ще в 20-х роках ( «Казки в картинках», «Ялинка» і ін.), Л. Токмаков, П. Ватин, В. Чапля і ін.

4.4.

Художнє оформлення та ілюстрування книг для дітей молодшого шкільного віку

Вимоги, що пред'являються до проектування книг для молодших школярів

Книги для даної вікової групи призначені для учнів 1-4-го класів Книги для даної вікової групи призначені для учнів 1-4-го класів. Але серед цих дітей потрібно виділити дві підгрупи: школярів 1-2-го класів, лише оволодівають самостійним читанням, і учнів 3-4-го класів, які читають щодо побіжно.

Багато вимог, відмічені раніше і характерні для дошкільної книги, залишаються в силі для книг молодшого шкільного віку.

Важливими залишаються ігрові моменти в психології дитини, не настільки активно вони впливають на конструкцію книги, зберігаючи своє значення лише для побудови ілюстрацій. Не настільки яскраво проявляються такі якості дитячої психології, як антропоморфізм і анімізм, єдність сприйняття казкового і реального світу, конкретність сприйняття, але вони залишаються важливими і впливають на творчі установки для художника, особливо при його роботі над книгами для молодших школярів першої підгрупи.

Мислення дитини до 7 років багато в чому залежить від його сприйняття. Воно характеризується конкретністю і емоційністю, дитина мислить формами, фарбами, звуками, відчуттями взагалі, як зауважив К. Д. Ушинський. Цьому віку доступні і абстрактні поняття, але розповідь в тексті і розповідь в картинках потрібно будувати на яскравих, конкретних прикладах.

Після 7-8 років дитина все більше і більше здатний долати вплив сприйняття і опановує умінням застосовувати логічне мислення до конкретних ситуацій, хоча сприйняття як і раніше відіграє велику роль в мисленні дитини.

У молодшому шкільному віці провідною діяльністю в психічному розвитку дітей є навчання. Кращий стимул до читання - це інтерес. Без активності читача, спрямованої на предмет книги, вона не буде прочитана. Міра прагнення дізнатися, прочитати у дитини зростає зі ступенем «новизни» і У молодшому шкільному віці провідною діяльністю в психічному розвитку дітей є навчання цікавості того, про що йдеться в книзі. Цікавість не може бути самоціллю для письменника і художника дитячої книги, але для того, щоб утримати увагу дитини, вона дуже потрібна. Цікавість у книзі - це каталізатор уваги, уяви, інтересу до предмета книги. Увага активізується емоційно побудованої книгою, цікава книга - це книга емоційно впливає.

Дітей дошкільного та молодшого шкільного віку характеризує «рольове» ставлення до дійсності, до книги зокрема. Вони цілком перевтілюються в героїв книги, повністю віддаючись тому, що сприймають, переживаючи за персонажів, як за себе. Тому дитині особливо цікаво бачити на ілюстраціях в книзі хлопців свого віку.

Особливість психічного розвитку дітей цього віку полягає в практичному, дієвому характері ставлення до дійсності, вони яскраво співпереживають події, активно реагують на те, що відбувається. Тому емоційний початок повинно бути присутнім в ілюстраціях, в оформленні книги, хоча треба зазначити, що це якість ілюстрацій важливо для читачів різного віку.

Емоційне ставлення до зображуваного передбачає і прагнення висловити в ілюстрації особливі і несподівані якості того, що зображується, що робить ілюстрацію дивовижною для читача-глядача. «Незвичайність» зображення пов'язується не стільки з оригінальністю, скільки з відхиленням від сформованої в свідомості читача «банальної» норми. Але перш за все самому художнику необхідно «заразитися» темою, бо, як зауважив Емоційне ставлення до зображуваного передбачає і прагнення висловити в ілюстрації особливі і несподівані якості того, що зображується, що робить ілюстрацію дивовижною для читача-глядача Аристотель, «хвилює той, хто сам хвилюється».

Принципи проектування книг для дітей молодшого шкільного віку

Літературний текст в книгах для школярів молодших класів починає відігравати чільну роль. У цих книгах кегль шрифту дещо зменшується (12-10 п.), Але він залишається в рамках найбільшої легкості читання для дітей. Рядок стає коротшим.

Формати книг - настільного і портативного виду (60 × 90/16, 70 × 90/16, 60 × 84/16, 84 × 108/32 та ін.).

Фактор обмеження обсягу книги труднощами читання дитини в цьому віці своє значення вже втрачає. Навпаки, молодші школярі люблять «товсті» книги, що обіцяють тривалий, багатопланове розвиток сюжету.

В умовах збільшення питомої ваги тексту в книзі для молодших школярів ілюстрації свого чільного місця не втрачають. Навпаки, зростання складності змісту книги змушує художника розкривати все різноманіття взаємозв'язків зображення і тексту як в розкритті смислової структури книги, так і в передачі емоційних станів. Все це зумовлює і більш складне композиційне рішення образотворчого матеріалу.

Школярі молодших класів уже мають уявлення про нескладних явищах життя і простих речах, тому малюнки в книгах від простих форм, що мають пізнавальне значення, переходять поступово до форм більш складного змісту, тлумачення змісту в книгах може носити частково метафоричний або символічний характер. У цьому віці велике значення має розповідь як в ілюстраціях, так і в тексті. Ілюстрації, з одного боку, не повинні буквально розкривати зміст книги, з іншого боку, повинні доповнювати розповідь різними подробицями, деталями, яких немає в тексті.

«Рольовий» ставлення дитини до дійсності змушує художника прагнути до того, щоб герої книг були близькі читачам за віком, своїм прагненням і т.д. Яскравим прикладом в цьому сенсі є творчість художника «Рольовий» ставлення дитини до дійсності змушує художника прагнути до того, щоб герої книг були близькі читачам за віком, своїм прагненням і т А. Пахомова. Героями його ілюстрацій завжди були діти, він створив і розвинув новий тип ілюстрованого видання для дітей - книги про дітей для маленьких дітей.

Цікавість як необхідна умова підвищення інтересу дитини до книги може бути досягнута різними засобами оформлення та ілюстрування.

Важливо, наприклад, «початок» книги - її обкладинка, титул, перші сторінки - як вони вводять в тему книги, в її емоційний настрой. При конструюванні книги художнику необхідно виразно будувати зовнішнє оформлення, зміст книги, її анотацію, тобто ті елементи, які, розкриваючи зміст, можуть залучити, зацікавити читача.

Залучити дитину, повідомити йому настрій можна проблемним побудовою ілюстрацій, тобто таким, яке незвично ставить завдання і висуває шляхи її вирішення. Це можуть бути введення в оформлення, в ілюстрації «непояснених» моментів, інтригуючих читача, використання загадкових малюнків, фотографій, постановка питань і т.д.

Багато дитячих книги будуються за принципом загадок, використовують різні «Угадайки». У загадці світ відкривається несподівано і по-різному - іноді жартівливо, іноді піднесено. На цьому принципі побудована відома книжка Багато дитячих книги будуються за принципом загадок, використовують різні «Угадайки» М. Ільїна «Машини-загадки, іграшки-загадки», в якій на пристрої різних іграшок пояснюються принципи роботи машин. В ілюстраціях художник повинен особливо підкреслювати ті якості, на які треба звернути увагу, щоб здогадатися, про що йде мова. У «загадкових» малюнках при уважному розгляді полягає розгадка.

Книжки-загадки можуть будуватися і на основі фотографій Книжки-загадки можуть будуватися і на основі фотографій. Перед дитиною ці видання ставлять різні завдання: визначити, наприклад, що зображено (предмети зняті в найнесподіваніших ракурсах); додуматися, чому так відбувається (відповідь вийде з зіставлення декількох знімків) і т.д. Текст, підписи до ілюстрацій в книжках-загадках ставляться в такій формі, що в самому питанні найчастіше полягає частина відповіді, або власне «загадковість» ілюстрацій визначається текстом.

Роль кольору в оформленні та ілюструванні книг для молодших школярів дещо змінюється. У міру дорослішання діти все менше люблять і цінують яскраві, відкриті кольори, які «прикрашають» натуру. Реалізм зображення стає все більш важливим для юних читачів. Те ж саме можна сказати і про форму зображуваних предметів.

Придбаний життєвий досвід зумовлює появу у дитини критичного ставлення до побаченого в книзі. Зростає роль і естетичних оцінок. Ці якості юних читачів підвищують відповідальність художника-ілюстратора, змушують скрупульозно вивчати зображувані об'єкти, ставати повноцінним співавтором письменника, поглиблює одержувані дитиною знання.

Разом з тим, реалістичність підходу до зображуваних предметів і явищ повинна поєднуватися з творчим відношенням художника до ілюстрування книги, що розвиває в дитині фантазію, творчу ініціативу, який змушує його активно включатися в роботу з книгою. Саме такий підхід характерний для кращих радянських художників, що працюють з книгою для молодших школярів ( Разом з тим, реалістичність підходу до зображуваних предметів і явищ повинна поєднуватися з творчим відношенням художника до ілюстрування книги, що розвиває в дитині фантазію, творчу ініціативу, який змушує його активно включатися в роботу з книгою С. Алимов, Г. Макавеева, М. Митурич, Б. Киштима, Г. Нікольський, Н. Устинов, Н. Чарушин і ін.).

4.5.

Художнє оформлення та ілюстрування книг для підлітків

Вимоги, що пред'являються до проектування книг для підлітків

Книги для підлітків - це книги для дітей середнього шкільного віку (5-7-й класи) і старшого шкільного віку (8-10-й класи) Книги для підлітків - це книги для дітей середнього шкільного віку (5-7-й класи) і старшого шкільного віку (8-10-й класи). Ці школярі мають вже досить широке коло знань і уявлень і читають побіжно.

Період отроцтва психологічно дуже складний, для підлітка явища і події починають втрачати свою однозначність, зникає і відчуття своєї повної неподільності зі світом, виникає необхідність пристосовуватися до цієї немов би нової дійсності.

Провідною діяльністю психічного розвитку є «діяльність спілкування». Вона полягає в побудові відносин з дітьми свого віку на основі певних морально-етичних норм, які визначають вчинки підлітків. Сфера спільного життя з товаришами займає особливе місце в підлітковому періоді. Тому художнику, як і автору книги, необхідно стосуватися моральних проблем, проблем психологічних.

Прагнення підлітків знайти відповіді на актуальні в цьому віці особистісні проблеми вимагає значущості забезпечення як тексту, так і ілюстрацій, які здатні так чи інакше це зробити.

Теми книг залишаються різноманітними, найбільший інтерес викликають пригоди, подорожі, історія, події сьогоднішнього дня. Успіх книг у дітей, згідно з оцінками самих дітей, зростає в залежності від складності її основної проблеми. Підліток любить рух, любить події, тому його вимога до складності фабули дуже наполегливо: це не тільки «любов до сильних рухів, це і любов до різноманіття осіб, місць, часів, ситуацій, напруг» ( Теми книг залишаються різноманітними, найбільший інтерес викликають пригоди, подорожі, історія, події сьогоднішнього дня А. Макаренко).

Дітям цього віку властива схильність до абстрактного мислення, чого не спостерігалося в молодшому віці. Мислення в цьому віці більш логічне, хлопці здатні самостійно аналізувати і сприймати абстрактні проблеми. У них зростають вимоги до доказовості, обгрунтованості того, про що йдеться і що зображено в книзі, поряд з прагненням до конкретизації, до безпосереднього сприйняття того, про що йде мова.

В цілому вимоги, що пред'являються до проектування книг для підлітків, не настільки специфічні, як для книг, призначених для самих маленьких читачів. Тому принципи роботи художника з підлітковою літературою, базуючись на загальних особливостях дитячої психології, все більшою мірою набувають загально характер.

Роль ілюстрацій предметно-пізнавального характеру в книгах для середнього та старшого шкільного віку помітно знижується, і ілюстрації за своєю образною системою наближаються до тих, що адресуються дорослій людині. Кількість ілюстрацій зменшується, а сам текст займає чільне місце.

Шрифт обирається легким для читання, як простим, так і складним по малюнку, кегль його середній (від 12 до 8 п.), Рядок дається в розмірах звичайної гігієнічної норми. Формати книг коливаються від настільних до кишенькових.

Специфічність способу зображення в ілюстраціях книг для підлітків, проблема вибору і відбору образотворчих прийомів у міру дорослішання дитини зменшуються. Художник може використовувати практично всю палітру художніх і технічних засобів, що надаються йому сучасної поліграфією, образотворчим мистецтвом в цілому. Кожна дитяча книга робиться для дітей певного часу, що виростають серед турбот і проблем своєї країни, свого покоління. Головним критерієм роботи художника в дитячій книзі є її виховна роль, громадянськість позиції художника-оформлювача.