Централізоване тестування, сертифікати якого необхідно надавати при вступі до вузів, починається в Білорусі 13 червня .
Чому після вступних випробувань завдання ЦТ не віддають на руки абітурієнтам? Чи припускають творці тестів помилки? Тестування з фізики і математики з року в рік стає все легше і легше? Відповіді на ці та інші питання оглядач interfax.by отримав у директора РІКЗ Миколи Феськова, в ході оnline-конференції на сайті Міністерства освіти РБ.
- Чи планує РІКЗ видавати абітурієнтам разом з сертифікатом ЦТ завдання з тестування, щоб людина реально міг бачити, на які питання він відповів правильно, а на які ні?
- В цьому немає необхідності. Ми видаємо збірники не раніше проведення в резервний день. До резервного день пропонуються тестові завдання. Вони ідентичні тим, які видаються в основний час. Багато хто запитує: чому абітурієнтам не видають після репетиційного тестування на руки ті тести, які вони виконували, щоб була можливість вирішити складні завдання вдома. Відповім, що, відповідно до договору РІКЗа і відповідальними організаторами, тестові завдання є нашою власністю, в калькуляцію вартості цієї послуги завдання не входить. Щоб дарувати його абітурієнту, ніякої необхідності немає. Всі завдання взяті із збірок, підручників. Репетиційне тестування - це не засіб підготовки навчання, це засіб діагностики.
- Абітурієнти (сьогоднішні студенти) стверджують, що завдання централізованого тестування з математики та фізики з року в рік стають все легше і легше. Чи так це насправді?
- Легше чи складніше - це суб'єктивна оцінка. Тому, хто добре знає матеріал, звичайно, буде легше, а тому, хто відповідає в межах 10-12 балів, - важко. Я вже говорив, що ми намагаємося аналізувати результати репетиційного тестування, яке використовуємо як пробне. Тобто ми дивимося, в яких розділах допущено більше помилок. Це говорить про те, що матеріал засвоєний погано. Значить, коли ці питання будуть на централізованому тестуванні, це може привести навіть до нулях. Тобто дифференцирующая здатність цих завдань буде низькою. Виходячи з цього, ми намагаємося вносити корективи. Так, можливо, є якась динаміка до спрощення. Вона існує, що пов'язано із загальним низьким рівнем підготовки з окремих предметів.
- Чому РІКЗ в день проведення централізованого тестування з того чи іншого предмету не віддає завдання ЦТ членам Держкомісії з контролю над ходом вступних випробувань або в Міністерство освіти? Адже в таких випадках інститут застраховує себе від звинувачень, що творці тестів після централізованого тестування займаються виправленням помилок.
- Для початку зазначу, що всі абітурієнти зобов'язані здати після тестування бланки відповідей і завдань. Хочу підкреслити, що тестові завдання - це не папір для чорнових записів. Для чорнових записів абітурієнтам надається то кількість паперу, яке необхідно. Всі ці листи повертаються в інститут, де зберігаються до 31 грудня. Це робиться для того, щоб можна було використовувати їх в разі виникнення спірних ситуацій: десь щось не надрукований і т.д. Тобто можна до нас звернутися, ми піднімемо, допоможемо. Уявіть, що ж буде, якщо ми всі ці папери - тисяч 95 - відправимо в міністерство.
Після 31 грудня всі це знищується - і незатребувані сертифікати, і бланки відповідей. У нас залишається тільки електронний варіант - є банк даних з 2002 року.
- Чому введений бар'єр в сім балів? Чи не замало це для абітурієнта, який розраховує бути студентом?
- Позитивне значення тестового бала визначалося з урахуванням аналізу результатів централізованого тестування за останні три роки - відсотки виконання завдань в тестах і рівня складності завдань відповідно до специфікації з навчальних предметів, відповідно до яких були складені тестові завдання. Таким чином, у абітурієнтів, що мають у сертифікатах ЦТ 1-6 балів, документи до вузів прийматися не будуть. Традиційно на централізованому тестуванні 10-12% абітурієнтів набирають менше семи балів.
В кінці травня міністр освіти РБ Сергій Маскевіч на зустрічі зі студентами БДПУ імені М.Танка сказав наступне: «Я вважаю, що завжди знайдеться той, хто з якоїсь причини заблукав і вибрав не ту професію. Але для того, щоб обмежити потік випадкових людей, ми в цьому році вводимо бар'єр для допуску в конкурсі. Зупинилися поки на цифрі «7», вважаючи, що вона дуже щаслива ... ».
- Багато хто вважає, що тестування формує «неговорящіх» випускників. Яка ваша думка?
- Дуже часто народ ототожнює ЦТ і ЄДІ, а це в корені неправильне судження. Єдиний державний іспит - це форма підсумкової атестації, результати якої використовуються при вступі до вузу. Такий підхід ближче до заявницьким принципом західноєвропейської системи освіти: в вуз зараховують без іспитів на підставі балів в шкільному атестаті. В системі ЦТ звичайні випускні іспити в школі не беруться до уваги. ЦТ - це підсумковий іспит, який дозволяє скласти рейтинг абітурієнтів. Завдання централізованого тестування - визначити одного випускника школи щодо іншого і надати цей рейтинг приймальним комісіям. В цьому році в Білорусі 141 тис. Абітурієнтів. Вислухати всіх на усних іспитах просто неможливо. Найбільш об'єктивною формою перевірки знань в такому випадку є ЦТ.
- Наскільки швидко будуть оброблятися в цьому році результати ЦТ, чи можна їх буде дізнатися раніше?
- Результати централізованого тестування в Білорусі обробляються дуже швидко. У жодній країні за такий короткий час (не більше 10-12 днів) вони не перевіряються. Більш того, сама перевірка займає секунди, якби не наступна верифікація. Біда в тому, що навіть суперсучасний сканер не може розпізнати текст на папері так, як людське око. Помилки в області реєстраційних даних - прізвищах, паспортних даних - перевіряють люди. До речі, помилки, допущені в цій галузі, не впливають на результати ЦТ. Вони просто ускладнює роботу в області перевірки та призводять до того, що все можна зробити за допомогою комп'ютера.
- А апеляцію на результати ЦТ подати не можна? Так, може, після здачі ЦТ стоїть на сайті РІКЗ викласти правильні відповіді на тести, щоб кожен міг точно знати, де він помилився, і не сумніватися в правильності оцінки?
- Я почну з другої частини питання. На жаль, його автор не звернув уваги на те, що друге речення давно реалізовано. Як тільки закінчується останнє тестування, до закінчення терміну прийому документів до ВНЗ у пресі публікуються всі 10 варіантів по 14 предметів з ключами, з методикою розрахунку і з коефіцієнтами. У абітурієнта є можливість перевірити свій варіант, відповіді на питання, тим більше що у нього є сертифікат. Що стосується першої частини запитання, то, наприклад, абітурієнт вважає, що в запропонованих варіантах немає правильної відповіді. Він може сказати, що в такому-то завданні немає правильної відповіді або, на його думку, питання складений некоректно. Всі присутні організатори в аудиторії зобов'язані внести це в протокол. Це і є апеляція. Коли ми отримуємо бланки відповідей, ми в першу чергу уважно переглядаємо протоколи.
- Яка зараз ситуація з авторським правом, і чи будуть покарані ті абітурієнти, які вивішують завдання ЦТ в Інтернеті?
- Тести є авторським продуктом Республіканського інституту контролю знань Міністерства освіти Білорусі. Ми укладаємо договори з авторами, платимо їм гроші. Це помилка, що завдання, наприклад, з фізики не може бути об'єктом авторського права. Підкреслюю, тести - це авторський продукт. Передача їх в Інтернет є грубим порушенням. Цього не можна допустити. Саме тому абітурієнту забороняється брати з собою на здачу ЦТ пристрої, призначені для прийому і передачі інформації.
- Ви самі написали хоча б один тест? Скільки балів отримали?
- Ні. Сам не писав. І чесно скажу: нічого поганого в тому, що учень напише тест краще свого вчителя, не бачу. Це ні в якому разі не применшує вчительський професіоналізм.
В'ячеслав Жегулев
Чому після вступних випробувань завдання ЦТ не віддають на руки абітурієнтам?Чи припускають творці тестів помилки?
Тестування з фізики і математики з року в рік стає все легше і легше?
Чи планує РІКЗ видавати абітурієнтам разом з сертифікатом ЦТ завдання з тестування, щоб людина реально міг бачити, на які питання він відповів правильно, а на які ні?
Чи так це насправді?
Чому РІКЗ в день проведення централізованого тестування з того чи іншого предмету не віддає завдання ЦТ членам Держкомісії з контролю над ходом вступних випробувань або в Міністерство освіти?
Чому введений бар'єр в сім балів?
Чи не замало це для абітурієнта, який розраховує бути студентом?
Яка ваша думка?
Наскільки швидко будуть оброблятися в цьому році результати ЦТ, чи можна їх буде дізнатися раніше?