фонд президентських грантів опублікував повний список некомерційних організацій, які виграли перший в цьому році конкурс на отримання держпідтримки.
Нагадаємо, що з цього року розподілом грантів глави держави займається якраз ця структура. При фонді створена експертна рада, до якої увійшли вчені, громадські діячі, піклувальники культурних проектів, а також керівники найбільших приватних благодійних фондів. На них покладено завдання підбору експертів, які оцінюють заявки на конкурс по 12 грантових напрямками.
Заявки можна було подати з 17 квітня по 31 травня. Істотна відмінність від попередніх років - максимальне спрощення самої процедури. Наприклад, заявку можна подати в електронній формі на сайті "Презідентскіегранти.рф": їхати з "паперової" заявкою до офісу грантооператора необхідності немає.
Крім того, скорочено перелік необхідних документів, і вимоги до них тепер значно легше. До слова сказати, це було дуже істотною проблемою: не випадково на форумах для громадських активістів та НКО багато уваги приділяється саме темі правильного оформлення заявок на гранти. В принципі, сам по собі навик корисний, але при можливості, звичайно, краще втрати часу на зборі документів мінімізувати, а саму процедуру спростити, - що і було зроблено.
Самі гранти розподілені за трьома категоріями - менше 500 тисяч рублів, від 500 тисяч до трьох мільйонів і понад три мільйони рублів. Відповідно, чим вище запитувана сума, тим більш сувора експертна оцінка чекає претендента. При цьому підкреслюється, що система критеріїв цих оцінок буде максимально прозорою і зрозумілою.
При цьому для НКО, які претендують на грант в розмірі до півмільйона рублів, передбачені певні пільги: організація може бути створена за шість місяців до конкурсу, а не, як мінімум, за рік - як раніше.
Загалом, нічого дивного в тому, що до закінчення першого конкурсу було подано рекордну кількість заявок - 6623, тобто на 40% більше, ніж кількість заявок, поданих всім грантооператорам в минулому році. В результаті відбору 5933 заявки були допущені до експертизи, 690 були відхилені через невідповідність вимогам положення про конкурс. В результаті відбір пройшли 970 заявок від некомерційних організацій.
За словами першого заступника глави адміністрації президента, керівника координаційного комітету з проведення конкурсів на надання президентських грантів Сергія Кирієнка, 81,5% заявок, які набрали найвищі бали, були представлені не з Москви і не загальноросійськими організаціями, а представниками регіонів .
"Пройшли 970 організацій з усієї країни - з 79 суб'єктів Російської Федерації. Тобто в 79 суб'єктах є, як мінімум, один проект-переможець; є регіони, в яких таких переможців значно більше", - повідомив Сергій Кирієнко 31 липня на засіданні комітету, в ході якого розглядалися підсумки першого в цьому році конкурсу.
Він зазначив, що вважає ключовим принцип співфінансування при розподілі президентських грантів некомерційним організаціям (НКО). "Вимога співфінансування означає, що кошти президентських грантів не можуть бути єдиними, які йдуть на фінансування проекту", - сказав Кирієнко.
Перший заступник голови адміністрації президента пояснив, що глава держави "своїм рішенням з президентських грантів підтримує, співфінансує проекти НКО", повідомляє ТАСС.
"Тут така логіка, що якщо це соціально значущі проекти, в них ще хтось готовий вкластися", - зазначив Сергій Кирієнко. За його словами, цей хтось може бути ким завгодно. "Це (можуть бути) власні кошти громадян, це необов'язково грошовий внесок, це може бути внесок, коли люди витрачають свій час, свої сили. Це може бути місцевий бізнес, ніяких обмежень немає", - сказав Кирієнко.
За підсумками конкурсу, регіональні переможці склали 81,3% (789 НКО), вони отримають майже 60% коштів; 148 НКО з загальноросійськими проектами (15,2%) отримають 36% коштів, 33 московських НКО (3,5%) - 4,4%. Найбільший грант - 55 млн рублів - отримав театральний конкурс " Золота маска ". Середній розмір гранту склав 2,32 млн руб. Всього було розподілено грантів на суму 2,25 млрд рублів.
Цього разу перемогу в конкурсі здобули 66 заявок від правозахисних НКО. Причому серед них виявилися і ті, що знаходяться в реєстрі іноагентов: Левада-центр, фонд "Самарська губернія", Центр розвитку некомерційних організацій. А ось байкерської організації "Нічні вовки" вперше з 2012 року в числі переможців не виявилося.
Голова об'єднаного експертної ради Андрій Клепач розповів, що є багато унікальних проектів-переможців. "Є досить цікаві проекти, припустимо, з сліпоглухонімими дітьми, щоб сліпоглухонімі діти могли якийсь час жити в сім'ях, отримувати там спеціальну підготовку. Насправді багато цікавих проектів, абсолютно незвичайних", - додав він.
За словами Клепача, традиційно по числу заявок лідирують Москва, Санкт-Петербург, але по прохідності цих заявок - відсотку заявок-переможців - на першому місці опинилися регіони, наприклад, Красноярський край, Хабаровський край, Дагестан. "Дуже високий рівень якісних заявок - більше 30%, які стали переможцями", - сказав він.
До числа незвичайних проектів, про які говорив Андрій Клепач, можна, наприклад, віднести "Лабіринт" Ліс міжнаціональної єдності ", який планується створити в Тульській області. Суть ідеї в тому, що створити рослинний лабіринт, який увійде в книгу рекордів Росії. При цьому саджанці та насіння рослин надсилають люди з різних регіонів нашої країни і навіть інших держав. Багато хто приїжджає особисто, щоб посадити від себе дерево. і крім того, так збирається банк з рідкісних і зникаючих видів рослин.
Ще один проект - "Творчі сімейні майстерні" - реалізується в кількох районах Новгородської області. Тут організовані майстерні для сімей, які виховують дитину-інваліда: швейна, гончарна ліплення з солоного тіста. Майстерня вибирається сім'єю, яка бажає взяти участь у проекті, виходячи з інтересів і можливостей дитини, попереднього досвіду сім'ї. Проект передбачає проведення майстер-класів із залученням відомих в Новгородській області кравців і гончарів.
Також в числі переможців проект "Кубок сільських територій!" , Над яким працюють ентузіасти з Красноярського краю. Суть його в організації та проведенні "Великого спортивного кубка сільських територій", який включає в себе відкритий Кубок з футболу та хокею, а також облаштування спортивних зон (2 футбольні майданчики і 2 хокейні коробки) і формуванні системного підходу в організації спортивного життя сільської молоді. У проекті будуть безпосередньо задіяні 10 сіл, в яких проживає понад 7000 чоловік. У проекту вже є високорозвинене інтернет-спільнота, сайт, соцмережі з новинами.
При цьому, зазначає член Громадської палати Олена Тополева-Солдунова, в цьому році зріс професіоналізм організацій, які подають заявки на гранти. "Судячи з результатів, по тим проектам, що обговорювалися, в цьому році крен стався в професіоналізм: більше значення приділяється саме професійним речам. Організації, які виграли, отримали солідні гранти, велика частина з них - досвідчені, професійні, добре працюють. Вони дуже ретельно підійшли до підготовки заявок, дуже добре їх опрацювали ", - цитує її агентство Regnum.
У той же час, зазначила вона, багато організацій не змогли отримати гранти з-за того, що сподівалися на свою значимість і "послужний список". "Вони сподівалися, мабуть, на те, що організації відомі, давно існують, і всіх їх знають, вигравали багато разів президентські гранти. Мабуть, сподівалися на те, що зможуть проскочити по інерції. Але цього не вийшло", - сказала Тополева-Солдунова .
При цьому вона наголосила на необхідності розвитку підтримки некомерційних організацій і на муніципальному рівні. "Звичайно, все-таки паралельно потрібно розвивати систему підтримки НКО на муніципальному і регіональному рівні. Так, вона може подати на федеральному рівні на президентський грант, але було б правильно і в своєму муніципалітеті і регіоні підтримку отримати", - вважає представник Громадської палати РФ .
Нагадаємо, що в цьому році пройде ще один конкурс на отримання президентських грантів; заявки можна буде подати з 16 серпня по 29 вересня.