Конкурс до Вищого антикорупційний суд: Все, що відомо на даний момент

Кількість заяв на одне місце на 20% перевищує аналогічний показник першого конкурсу до Верховного Суду

ВККСУ починає відбір членів Громадської ради міжнародних експертів. 18 і 19 жовтня 2018 року члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в режимі скайп-конференції проведуть співбесіди з кандидатами на посади членів Громадської ради міжнародних експертів.

У співбесіді візьмуть участь 16 членів Комісії з одного боку, і кандидати, запропоновані міжнародними організаціями, з іншого.

Рішення про обрання членів ОСМЕ буде прийнято Комісією орієнтовно до кінця жовтня поточного року відповідно до порядку і критеріями, передбаченими статтею 9 Закону України «Про Вищу антикорупційному суді».

Вищий антикорупційний суд України - вищий спеціалізований суд , Який створюється в рамках судової реформи 2016 року .

Вищий антикорупційний суд здійснює правосуддя в якості суду першої і апеляційної інстанцій у кримінальних виробництвах щодо злочинів, віднесених до його юрисдикції (Підсудності) процесуальним законом .

законом визначаються спеціальні вимоги до кандидатів на посаду судді ВАКС, а саме:

- стаж роботи на посаді судді не менше п'яти років;

- науковий ступінь в області права і стаж наукової роботи в галузі права не менше семи років;

- досвід професійної діяльності адвоката мінімум сім років;

- сукупний досвід (стаж) вищевказаної діяльності не менше семи років.

Вищий антикорупційний суд є судом з всеукраїнською юрисдикцією , Який створюється з метою розгляду окремих категорій справ. Крім здійснення правосуддя , ВАКС аналізує судову статистику, вивчає та узагальнює її, а також здійснює інші повноваження відповідно до закону.

Судді цього суду, як і інших судів, призначаються виключно на підставі результатів відкритого конкурсу.

Кількість заяв на одне місце на 20% перевищує аналогічний показник першого конкурсу до Верховного Суду   ВККСУ починає відбір членів Громадської ради міжнародних експертів

Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вищий антикорупційний суд є постійно діючим вищим спеціалізованим судом в системі судоустрою України. Його завданням є здійснення правосуддя відповідно до визначених законом принципами і процедурами судочинства з метою захисту особи, суспільства і держави від корупційних і пов'язаних з ними злочинів і судового контролю за досудовим розслідуванням цих злочинів, дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні .

Також визначається, хто може бути суддею ВАК.

У визначенні відповідності кандидатів в процесі конкурсу створюється Громадська рада міжнародних експертів (ОСМЕ) як допоміжний орган Вищої кваліфікаційної комісії суддів . Громадська рада складається з шести членів, які призначаються ВККС виключно на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює в сфері протидії корупції.

Відповідно до Закону, чотири члени Громадської ради міжнародних експертів мають можливість заветувати будь-яку кандидатуру на посаду судді .

У Вищому антикорупційному суді створюється Апеляційна палата, яка має окремого голови, секретаріат.

ПОЧАТОК КОНКУРСУ У ВИЩИЙ Антикорупційний СУД

Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККСУ) з 8 серпня по 14 вересня 2018 роки провела прийом документів від кандидатів для участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду. Йдеться про 27 посадах суддів цього суду та 12 посадах суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду. Для початку роботи цього суду призначеними повинні бути як мінімум 35 суддів, повідомили в ВККСУ.

Для початку роботи цього суду призначеними повинні бути як мінімум 35 суддів, повідомили в ВККСУ

За умовами конкурсу, в ньому можуть брати участь судді зі стажем роботи не менше п'яти років, а також вчені, адвокати і юристи із загальним стажем не менше семи років. Для участі в конкурсі кандидати повинні були до 14 вересня включно подати в ВККСУ поштою, зокрема, анкету, мотиваційний лист, документи на підтвердження досвіду роботи, фінансову декларацію, декларацію родинних зв'язків і доброчесності тощо.

25 вересня 2018 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України підбила підсумки етапу подачі документів від кандидатів на участь в конкурсі до Вищого антикорупційний суд - надійшло 342 заяви з документами.

Кандидати на участь в конкурсах на посади суддів Вищого антикорупційного суду розподілилися наступним чином:

- 102 заяви - на 12 посад до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду;

- 240 заяв на 27 посад до Вищого антикорупційний суд.

Документи на участь у конкурсі до Вищого антикорупційний суд із загальної кількості подали 45% суддів, 34% адвокатів, 14% - вчених і 7% кандидатів з сукупним стажем.

В середньому конкурс на одну посаду - 9 кандидатів на одне місце. Відзначимо, що під час першого конкурсу до Верховного Суду на 120 вакантних місць було подано 846 заяв з документами, конкурс становив 7 кандидатів на місце.

«Кандидати, які йдуть на конкурси, - це досвідчені адвокати, науковці та судді з досвідом роботи в різних інстанціях. Всі вони дуже уважно стежать за процедурами, які проводить Комісія, і відповідно «голосують» за їх якість ногами. Кількість заяв на одне місце, що на 20% перевищує показник першого конкурсу до Верховного Суду, а в один з касаційних судів взагалі становить 13 осіб на місце, говорить, що Комісії та її процедурам довіряють. Таким чином ми бачимо, що юридична спільнота підтримує публічні конкурси і використовує шанс, який їм надав законодавець, щоб міняти судову владу », - повідомив заступник голови ВККСУ Станіслав Щотка.

«Як ми і очікували, переважна більшість юристів подали свої документи в останні дні. Конкуренція велика. Зараз Комісія почне черговий етап - процедуру оцінки документів з метою допуску цих кандидатів до конкурсу », - додав Станіслав Щотка, підкресливши, що Комісія готова забезпечити справедливі, відкриті і публічні конкурсні процедури.

«Ми створюємо новий Вищий антикорупційний суд, а не ще один правоохоронний орган або продовження системи таких органів. Ми створюємо незалежний і самодостатній орган, який повинен бути ефективним арбітром між сторонами завдяки роботі суддів нової формації », - голова ВККС Сергій Козьяков.

ОСОБЛИВІСТЮ КОНКУРСУ У ВАКС Є ФОРМУВАННЯ ОСМЕ

Особливістю створення цього суду є Громадська рада міжнародних експертів.

Оцінювати і відбирати кандидатів до Вищого антикорупційний суд разом з ВККСУ буде і Громадська рада міжнародних експертів (ОСМЕ).

Члени Ради обираються строком на два роки без можливості переобрання. Допомагати Вищої кваліфікаційної комісії у визначенні відповідності критеріям доброчесності кандидатів у Антікорсуд будуть шість осіб, запропонованих міжнародними організаціями, з якими Україна співпрацює в сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів.

У липні ВККС оприлюднила список з 14-ти таких організацій.

Кожна з міжнародних організацій може запропонувати мінімум двох претендентів на посаду члена ОСМЕ. ВККС закликала міжнародників подати кандидатури до середини вересня, щоб оперативно сформувати Рада.

ВККС із запропонованих кандидатур будуть вибирати шість, але кандидатів має бути мінімум 12.

Рішення про призначення членів Громадської ради міжнародних експертів повинно прийматися на відкритому засіданні ВККС.

Стати членом ОСМЕ можуть громадяни України або іноземці, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, громадський авторитет, мають досвід роботи в інших країнах не менше п'яти років по здійсненню процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення в суді або здійснення судочинства в справах, пов'язаних з корупцією.

Законом також передбачено, що членами Громадської ради міжнародних експертів не можуть бути призначені особи, на яких поширюється дія Закону України " Про запобігання корупції "(Судді, посадові і службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, члени НАПКА).

Також не може бути членом ОСМЕ людина, яка не відповідає спеціальним вимогам, встановленим для кандидатів на посаду судді Вищого антикорупційного суду.

Громадська рада міжнародних експертів допомагатиме ВККС визначати, чи відповідають кандидати на посаду судді Вищого антикорупційного суду критеріям:

- законності джерел походження майна кандидата або членів його сім'ї;

- відповідності рівня життя кандидата або членів його сім'ї задекларованим доходам;

- відповідності способу життя кандидата його статусу;

- наявності знань і практичних навичок для розгляду справ, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду.

Голова ВККС Сергій Козьяков неодноразово підкреслював, що просив міжнародні організації надати кандидатури на членів ОСМЕ до середини вересня.

14 вересня 2018 року п'ять міжнародних організацій надали ВККСУ узгоджену інформацію щодо 12 кандидатів для обрання до складу Громадської ради міжнародних експертів (ОСМЕ), який буде сприяти Комісії у проведенні конкурсного відбору суддів Вищого антикорупційного суду (ВАС).

Офіційний список експертів, рекомендованих міжнародними організаціями для призначення до складу ОСМЕ, надійшов до Комісії 19 вересня поточного року від Міністерства закордонних справ України.

Кандидатів, зокрема, рекомендували Рада Європи, Представництво Європейського Союзу в Україні, Європейське бюро по боротьбі з шахрайством (OLAF), Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР), Організація економічного співробітництва та розвитку (OECD).

Серед іншого, запропоновані експерти мають досвід роботи суддями, адвокатами, прокурорами і суміжний досвід роботи в США, Канаді, Британії, Шотландії, Данії, Іспанії, Італії, Литві, Гватемалі, Македонії.

В офіційному листі міжнародних організацій говориться, що кожна з організацій, яка поставила свій підпис, номінує для обрання в ОСМЕ 12 кандидатів згідно зі списком. Також наголошується, що «вибираючи їх, ми намагалися знайти оптимальний баланс між фахівцями з досвідом здійснення судочинства та з досвідом підтримання державного обвинувачення. Разом з тим, ми намагалися дотримуватися принципу рівномірної географічної представленості ».

У відповідь на запит ВККСУ надати пропозиції щодо найкращих експертів, з яких можна вибрати професійний склад ОСМЕ, представники міжнародних організацій повідомили, що запропоновані кандидати відповідають всім критеріям і вимогам, визначеним у Законі України «Про Вищу антикорупційному суді», мають великий досвід роботи з підтримання державного обвинувачення та / або здійснення судочинства в справах, пов'язаних з корупцією. Крім того, мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, авторитетні в суспільстві і на протязі останніх десяти років не займали політичних посад.

Нагадаємо, статтею 9 Закону України «Про Вищу антикорупційному суді» встановлені чіткі критерії, яким повинен відповідати кандидат в члени ОСМЕ: мати бездоганну ділову репутацію; високі професійні та моральні якості, громадський авторитет, досвід роботи в інших країнах не менше п'яти років по здійсненню процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення в суді або здійснення судочинства в справах, пов'язаних з корупцією.

Саме цими критеріями ВККС буде керуватися, вибираючи шість членів ОСМЕ із запропонованих дванадцяти, які два роки будуть працювати в складі ради.

Представники міжнародних організацій також запевнили ВККСУ, що продовжать підтримувати судову реформу в Україні. «Ми і надалі будемо підтримувати реформу судової системи України і високо цінуємо роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України», - відзначили в листі підписанти від міжнародних інституцій.

У липні 2018 року за підтримки Міністерства закордонних справ України ВККС направила запрошення 15 міжнародних організацій, які офіційно співпрацюють з Україною, щодо надання пропозицій щодо кандидатур для призначення членами Громадської ради міжнародних експертів. Зараз з 12 запропонованих міжнародними організаціями експертів Комісія вибере шість членів ОСМЕ, термін роботи яких складе два роки. Мета створення ради - сприяти Комісії під час проведення конкурсу до Вищого антикорупційний суд шляхом надання оцінки доброчесності та професійних навичок кандидатів в судді.

Мета створення ради - сприяти Комісії під час проведення конкурсу до Вищого антикорупційний суд шляхом надання оцінки доброчесності та професійних навичок кандидатів в судді

Список кандидатур до складу Громадської ради міжнародних експертів:

1. Гутаускас, Аурелійус (GUTAUSKAS, Aurelijus) - суддя Верховного Суду. Досвід суддівської роботи, спеціалізація - кримінальне право, організована злочинність, суддівська етика і дисципліна. Голова відділу кримінальних проваджень та Комісії з питань суддівської етики та дисципліни. Експерт MONEYVAL і GRECO, в минулому член комісії з екзаменації кандидатів при Генеральній прокуратурі.

2. Денкер, Флемінг Сі (DENKER, Flemming C.) - екс-заступник державного прокурора в Управлінні з розслідування особливо важливих економічних злочинів. Працював прокурором, адвокатом. Спеціалізація: корупція і економічні злочини. Колишній член GRECO, мультидисциплінарної групи з питань корупції при Раді Європи та Групи з моніторингу реалізації Конвенції ООН проти корупції.

3. Ескобар Меджі, Клаудіа (ESCOBAR MEJIA, Claudia) - екс-суддя апеляційного суду. Досвід здійснення судочинства зі спеціалізацією в справах, пов'язаних з доброчесністю і корупцією. Подала заяву у відставку після викриття спроби корупційного впливу на процес суддівських призначень. Бере активну участь у сприянні розвитку верховенства права та боротьби з корупцією шляхом зміцнення незалежності суддів. Отримала нагороду за розвиток демократії Democracy Award від Національного фонду підтримки демократії (NED) за відданість справі боротьби з корупцією та підтримки прав людини.

4. ЗАЖЕЧНІ, Тед (ZARZECZNY, Ted) - суддя Суду королівської лави провінції Саскачеван (Канада). Досвід роботи прокурором, адвокатом. Спеціалізація: кримінальне та цивільне право, корупція, шахрайство, злочинну змову. У минулому обіймав посаду державного прокурора. Брав участь в освітньому проекті для суддів в Україні. Екс-співголова Дисциплінарного комітету Юридичного суспільства (об'єднання адвокатів), яке забезпечує дотримання вимог Кодексу професійної доброчесності та етичних стандартів.

5. Кастресана Фернандез, Карлос (CASTRESANA FERNANDEZ, Carlos) - начальник відділу карного права в юридичній фірмі. Має досвід роботи на посадах прокурора, судді, адвоката. Спеціалізація: господарське кримінальне право, корупція, права людини. Екс-голова Міжнародної комісії проти безкарності в Гватемалі, створеної Організацією Об'єднаних Націй. Член Міжнародного антикорупційного консультативної ради (макро) в Україні.

6. Кесслер, Джованні (KESSLER, Giovanni) - екс-голова Агентства митниці і монополій (АММ) Італійської Республіки. Досвід підтримання державного обвинувачення. Спеціалізація: шахрайство та корупція. Колишній генеральний директор Європейського бюро по боротьбі з шахрайством. Член конкурсної комісії з відбору кандидатів на посаду глави Національного антикорупційного бюро України. Член Міжнародного антикорупційного консультативної ради в Україні.

7. корд, Роберт Джей (CORDY, Robert J.) - суддя Верховного суду штату Массачусетс (США) у відставці. Досвід роботи на посадах прокурора і судді. Спеціалізація: боротьба з корупцією, правове забезпечення професійної етики. Член Державної комісії з питань етики. Колишній начальник федерального Управління по боротьбі з корупцією в державній сфері. Сприяв підвищенню ролі суддівської етики та верховенства права в роботі суддів різних країн, зокрема України. Читав лекції кримінального права в Гарвардській школі права.

8. Лазарова ТРАЙКОВСЬКА, Мірьяна (LAZAROVA TRAJKOVSKA, Mirjana) - екс-голова Першої секції Європейського суду з прав людини. Досвід суддівської роботи. Спеціалізація: права людини, конституційні питання і питання, пов'язані з корупцією. У минулому працювала суддею Конституційного суду і членом Венеціанської комісії. В ЄСПЛ протягом трьох років була одноосібним суддею в справах, що стосуються України. Очолювала Державну виборчу комісію.

9. ТРАССЛЕР, Маргеріт Джей (TRUSSLER, Marguerite J.) - Комісар з питань етики в провінції Альберта (Канада). Досвід роботи суддею і адвокатом. Спеціалізація: кримінальне право, етика, шахрайство, корупція. Колишня суддя Суду королівської лави. Оцінка доброчесності, конфлікту інтересів і запобігання корупції серед державних службовців.

10. Файерстоун, Томас (FIRESTONE, Thomas) - адвокат. Має досвід прокурорської та адвокатську роботи. Спеціалізація: корупція і організована злочинність. Поглиблені знання особливостей виробництв у Східній Європі та Росії. Працював у складі конкурсної комісії, яка обирала голову Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА). Обіймав посаду постійного представника з правових питань в посольстві США в Російській Федерації (м.Москва).

11. ХАРРІС, Лорна (HARRIS, Lorna) - британський прокурор у відставці. Спеціалізація: протидія корупції, відмивання грошей і шахрайство, зокрема на міжнародному рівні. У минулому очолювала відділ міжнародного співробітництва та відділ по поверненню активів в рамках цивільного провадження у складі Королівської канцелярії (відділ Суду Королівської лави). Працювала в Бюро по боротьбі з шахрайством в особливо великих розмірах і в Прокурорською службі Шотландії. Очолювала комітет експертів, який розробляв Конвенцію Ради Європи про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом, та про фінансування тероризму.

12. Хупер, Сер Ентоні (HOOPER, Sir Anthony) - суддя апеляційного суду у відставці. Досвід здійснення судочинства зі спеціалізацією в області повернення активів (конфіскації) в рамках кримінального та цивільного виробництв, зокрема конфіскації доходів, отриманих корупційним шляхом. Працював суддею кримінального та цивільного відділень Апеляційного суду Англії і Уельсу. Був призначений членом Комісії з етики Міжнародної асоціації легкоатлетичних федерацій. Викладав навчальний курс для суддів по збереженню і конфіскації доходів, отриманих злочинним чи корупційним шляхом.

Укрінформ