Ректор Санкт-Петербурзької консерваторії Михайло Гантварг 19 серпня був ознайомлений з наказом про звільнення. Що примітно, він залишає посаду без кримінального шлейфу - всупереч усталеній в Петербурзькій консерваторії в останні роки традиції.
Євген Асмолов / ДП
Ректорські обов'язки на період до проведення виборів покладено на нинішнього директора Санкт-Петербурзького музичного училища Олексія Васильєва, який одночасно є доцентом кафедри віолончелі, контрабаса, арфи і квартету Санкт-Петербурзької консерваторії. Новий в.о. ректора продовжує сімейну династію: батько Микола Васильєв служить віолончелістом в оркестрі Маріїнського театру. Сам же Олексій Васильєв свого часу вчився майстерності у Сергія Ролдугина, нинішнього директора Будинку музики, а в 2002 - 2004 роках ректора Петербурзької консерваторії.
З педагогом Олексію Васильєву, до речі, пощастило: Сергій Ролдугіна є визнаним майстром, народним артистом Російської Федерації, співвласником банку «Росія», братом по навчанню Володимира Путіна по Червонопрапорному інституту КДБ, а також хресним батьком старшої дочки Путіна Марії.
Васильєв, до речі, вже був кандидатом в ректори Консерваторії, коли там йшло протистояння навколо приходу на цю посаду Сергія Стадлера. Саме директор музичного училища був тоді кандидатом на виборах від «опозиції» призначеного Москвою знаменитому скрипалеві.
На сайті Мінкульту разом з повідомленням про звільнення Гантварга опубліковано також відкритого листа до міністерства від діячів культури з вимогою допомогти «вийти з кризи» . Підписано воно в тому числі Ролдугіна і ще одним колишнім ректором Консерваторії Владиславом Чернушенко. Правда пізніше в Будинку Музики, який очолює Ролдугіна, офіційно заявили, що їхній керівник ніяких листів опублікованих на сайті Мінкульту не підписував.
Чутки про прийдешню кадровому рішенні почали гуляти по місту в понеділок. У вівторок вони такими залишалися. Принаймні заступник директора Департаменту науки, освіти та інформаційних технологій Міністерства культури Олександра Аракелова на пряме запитання «Фонтанки» про те, чи не планує міністерство в черговий раз розлучитися з ректором Петербурзької консерваторії, переконливо відповіла: «Та ви що, немає такого! Взагалі немає ніякої інформації ». Одночасно Михайло Гантварг був спішно відкликаний з гастролей по Каліфорнії з приписом прибути в Петербург.
Тим часом музичне закулісся Петербурга вирувало, гублячись у причинах зміщення Гантварга і іменах потенційних кандидатів. На пост керівника Консерваторії пророкували Ларису Гергиеву, що означало б часткову здійснення мрій про створення Центру мистецтв, яка передбачала, крім іншого, підпорядкування Консерваторії Маріїнському театру. Також з надією згадували про блискучого піаніста Дениса Мацуєва, який, проте, в розмові в «Фонтанка» не залишив своїм шанувальникам жодного шансу:
- Це абсолютно не відповідає дійсності. Я - концертує піаніст, у мене 215 концертів на рік. Так що найближчі років п'ять про посади думати не буду. Поки, я думаю, у мене для цього немає ніяких талантів. Як то кажуть, чергова качка.
Що стосується причин звільнення ректора, то тут в провину Гантваргу, на думку співрозмовників «Фонтанки», могли поставити зайву делікатність і зволікання при підписанні паперів, пов'язаних з будівельно-монтажними роботами, які проводить в Консерваторії Північно-Західна Дирекція з будівництва, реконструкції та реставрації Міністерства культури РФ. Кажуть, що вивчивши досвід попередників, Гантварг дуже обережно підписував папери про виконані роботи, і тим самим гальмував робочий процес. Проте на офіційному рівні «Фонтанці» інакше озвучили суть претензій, пред'явлених Михайлу Гантваргу. І вони відносяться до адміністративно-управлінській сфері. Ось що заявила нашому виданню вже згадана вище Олександра Аракелова, напередодні спростовує чутки про можливе звільнення: «Консерваторія не пройшла акредитацію по ряду програм. Тому випускники цього року саме за цими програмами не змогли отримати державний диплом ».
«Міністерство культури високо цінує заслуги Михайла Гантварга як чудового музиканта і людини, який зробив значний внесок у розвиток музичного мистецтва країни, але був змушений вжити подібних заходів, - розширює цю думку на сайті Мінкульту Олександра Аракелова. - В даний час в навчальному закладі тільки один проректор - з наукової роботи, це говорить про слабкість адміністративно-управлінського апарату, і, на нашу думку, в такому стані Консерваторія не зможе повторно пройти акредитацію, і під питанням вже видача в наступному році дипломів гособразца всім випускникам ». «Попереду у Консерваторії повторне проходження акредитації, і вона повинна бути до цього готова», - додала глава департаменту.
Зрозуміло, кадрове рішення, коли своє місце втрачає видатний музикант, не могло залишитися непоміченим. Ситуацію коментує екс-віце-губернатор Санкт-Петербурга Василь Кічеджі:
- Я думаю, що це дуже серйозне, знакове рішення. Ректор Петербурзької консерваторії - не тільки фігура петербурзької або російської, а й світової культури. І якщо це рішення пройде непоміченим і таємно для всіх, це буде некрасиво для міста. Консерваторія входить в нашу асоціацію творчих вузів, безумовно, ми відреагуємо.
За цей час Михайло Ханоновіч зробив дуже багато, у Консерваторії хороші показники, вона працює успішно. І - що для культури не цілком зазвичай - досить тихо, без скандалів. І якщо за чиїмось бажанням його просто прибрати - я думаю, це неправильно.
Своїм баченням предмета з «Фонтанка» поділився і екс-ректор консерваторії і видатний скрипаль Сергій Стадлер:
- Ситуація, що склалася з Консерваторією, сумна. Її має очолювати великий артист. Але Михайло Ханоновіч якраз і є великий артист. Він шанована в місті людина, він професор і завідувач кафедри скрипки. Він все життя там викладає - був асистентом ще у професора Ваймана, у якого я вчився. І така зміна викликає моє здивування.
Я продовжую бути переконаним в тому, що класична музика і балет - дуже тонка і спеціальна область, яка вимагає певних знань і майстерності. І якщо в Консерваторію призначити просто хорошого менеджера, то там просто перестануть грати і співати. Ректор - розстрільна позиція, і все це знають. Великий артист не може впоратися з усім, у нього повинні бути помічники, які це роблять. Незрозуміло, чому йому не призначили якогось проректора, який був би потужним менеджером і добре б справлявся, скажімо, з трубами, каналізацією і фарбуванням даху. Ректор же відповідає за творчий процес. Якщо його і змінювати, то на щось адекватне. А ось це рішення викликає у мене подив. Консерваторії в такій ситуації потрібно активно допомагати. А то, що відбувається, навпаки, буде допомагати їй котитися вниз. Повторю: ректором Консерваторії повинна бути велика особистість в мистецтві. Тільки тоді у цього вузу буде авторитет і, може бути, повернеться колишня слава.
Сергій Стадлер знає, про що говорить. Він сам займав посаду ректора з 2008 по 2011 рік, після чого Мінкульт розірвав з ним контракт на тлі перевірки з приводу поточної покрівлі. Втім, тоді ж висловлювалося припущення, що кадрове перетасування була пов'язана з майбутнім ювілеєм Консерваторії і очікуваними з цієї нагоди фінансовими вливаннями.
У нинішній ситуації ніякого кримінального обрамлення немає. І це вибивається із загальної картини зміни ректорів Консерваторії, яка часто межувала з Кримінальним кодексом. Зате дотримана інша традиція: сам Микола Андрійович Римський-Корсаков, іменем якого названа Консерваторія, свого часу був змушений залишити викладання в її стінах. Століття по тому мало що змінилося.
PS: Опубліковане на сайті Міністерства культури відкритого листа:
Євген Хакназаров, «Фонтанка.ру»