- Конструювання з паперу в підготовчій групі дитячого садка
- види конструювання
- Матеріали для конструювання
- Фотогалерея: приклади використання різних паперових матеріалів в процесі конструювання
- Мотивуюче початок заняття
- Приклади використання мотивуючого матеріалу на заняттях
- Конспект заняття на тему «Избушки для звіряток»
- Програма гуртка з орігамі
- Картотека тим гуртка з орігамі
- Відео: Відкрите заняття з орігамі «Яхта»
- Фотогалерея: шаблони для конструювання
- Відео: інструкція по створенню орігамі «Ворожка»
У підготовчій групі дитячого садка перед педагогом ставиться формування в дитині особистості школяра. До Кінця дошкільного віку діти повинні мати високий рівень пізнавального і особистісного розвитку.
Здійсненню цього завдання багато в чому сприяє правильна організація ручної праці вихованців. У віці 6-7 років у дітей продовжує розвиватися образне мислення і сприйняття, навички узагальнення та міркування. Пам'ять розвивається і стає довільною: дитина свідомо зосереджує увагу і сприйняття на об'єкті, направляючи їх вольовими зусиллями, довільне увагу може досягати 30 хвилин.
Основною формою пізнавальної діяльності залишається гра. Ігрові дії ускладнюються, виконуючи їх, дошкільнята осягають взаємодія людей в різних життєвих ситуаціях. Більш продуманим стає простір для сюжетно-рольових ігор. Один з напрямків, яке використовується вихователем - конструювання з паперу.
Конструювання з паперу в підготовчій групі дитячого садка
У цій групі образи з навколишньої дійсності, які діти передають в образотворчої діяльності, ретельніше продумуються, ускладнюються. Для зображення використовуються образи з художніх творів, з якими знайомі дошкільнята ( «Чебурашка», «Снігуронька», «Мойдодир» і ін.). У своїх роботах вихованці намагаються передати детальний вигляд предмета або персонажа. Стають видно різницю в виробах хлопчиків і дівчаток.
На заняттях з конструювання з різних матеріалів (в т. Ч. З паперу та картону) діти віку 6-7 здатні створити саморобку, слідуючи усним інструкціям вихователя і відтворюючи по пам'яті освоєння раніше прийоми. Конструювання моделей різних рівнів складності здійснюється дошкільниками і за задумом. Завдання «Робимо за задумом» розвивають конструкторські і творчі здібності, активізують мислення на продумування конструктивного рішення моделі; вихованці вчаться самостійно керувати своєю діяльністю і організовувати роботу.
Для поглиблення просторових уявлень дітей 6-7 років необхідне включення в програму з образотворчої діяльності занять з конструювання з паперу. Володіючи базовими прийомами роботи з папером, вихованці можуть освоїти складні форми складання аркуша паперу і придумати власні. Вихователю слід заохочувати внесення доповнень до створені раніше образи і бажання прикрасити їх різними матеріалами, - це сприяє творчому розвитку дітей.
Конструювання з паперу в підготовчій групі
види конструювання
- Об'ємне конструювання. Створення тривимірних моделей доставляє дітям більше задоволення, ніж конструювання на площині. Об'ємні вироби дозволяють ретельніше зрадити особливості предметів навколишнього світу. До роботи з папером залучаються природний і викидний матеріали.
Робота в техніці об'ємного моделювання вихованця 7 років
- Конструювання зі смужок, в т. Ч. Плетіння. Діти закріплюють прийоми конструювання з паперових смужок: «колечко», «листочок», «гармошка». Чудово розвиває дрібну моторику плетіння косичок і квадратів з паперових смужок. Плетені елементи використовуються в складі паперової конструкції.
Заняття з конструювання з паперу
- Орігамі - японське мистецтво складання з аркуша паперу різних моделей. Ця техніка паперового конструювання особливо використовується в підготовчій групі дитячого садка, оскільки має ряд незаперечних переваг:
- активний розвиток дрібної моторики;
- через стимулювання сенсорних закінчень на кінчиках пальців, посилюються процеси в мовному і розумовому центрах головного мозку;
- розвиток пам'яті;
- розвиток конструктивного мислення і уяви;
- узгодження роботи очей і рук.
Заняття з орігамі повинні виконувати завдання, які формують у дитини особистісні якості майбутнього школяра, допомагають розвитку зв'язного мовлення і готують руку до листа.Заняття з орігамі в підготовчій групі
- Кусудама - це найдавніше японське мистецтво складання фігурок з паперу. З паперових модулів створюється куляста модель. Елементи кусудами зшиваються між собою або склеюються (для дошкільнят підходить другий варіант роботи). Виготовити кусудами можна з практичною метою - прикраса актового залу, холу і ігрової кімнати Кусудама (підвішуються до стелі).
приклад кусудами
Матеріали для конструювання
Для хлопців підготовчої групи немає обмеження в використовуваних матеріалах на заняттях з конструювання. До віку 6-7 вони добре вирізають геометричні фігури і різні деталі з паперу та картону. Простий матеріал (газетний папір, звичайний картон) використовується для створення окремих елементів конструкції або вироби цілком, але в такому випадку підлягає фарбуванню або обклеювання за задумом. Щоб активувати уяву і спонукати до самостійної розробки задуму створення моделі, кожному вихованцю повинні бути доступні до вивчення і вибору для роботи всілякі види паперу, варіанти непридатного матеріалу, допоміжні елементи для завершення задуму або прикраси вироби (в основному природний матеріал і фурнітура).
Рекомендується встановити в приміщенні, де проводяться заняття з конструювання, встановити стелаж для зберігання необхідного обладнання та матеріалів. Вихованцем старшої і підготовчої груп має бути дозволено вивчати зберігаються в шафі предмети і матеріали в присутності вихователя в приміщенні, вибирати потрібне для втілення задуму.
З обладнання в стелажі повинні знаходитися (набори за кількістю осіб в групі):
- ножиці прості і фігурні;
- клей;
- фарби, олівці, фломастери (потрібні для завершення задуму);
- пензлика;
- лінійки та олівці;
- готові викрійки;
- Технокарта.
Паперові матеріали для конструювання повинні зберігатися на полицях стелажа в підписаних папках або коробках - дитина легко зможе знайти знадобився йому під час роботи аркуш паперу, не відволікаючи питаннями одногрупників.
Матеріали, які можуть зберігатися в стелажі для конструювання:
- Набори писального, кольоровий (глянсовою, матовою і оксамитовою) паперу і картону.
- Спеціальний папір з тисненням або відрізки шпалер.
- Гофрований папір і тишею.
- Рулони і / або обрізки обгорткового або пакувального паперу.
- Паперові серветки і скатертини з візерунком.
- Сторінки з журналів, газети, старі листівки, календарі настінні і кишенькові.
- Всіляка картонна тара: сірникові коробки, коробки з-під парфумів або кондитерських виробів, паперові пакети з-під молочних продуктів і соку.
- Одноразові паперові стаканчики, тарілки, формочки для випічки.
- Непридатний матеріал: картонні втулки від рулонів паперових рушників, харчової плівки або туалетного паперу, картонні котушки для ниток, фантики від цукерок, обгортки шоколадок і ін.
Фотогалерея: приклади використання різних паперових матеріалів в процесі конструювання
Поєднання конструювання з іншими техніками образотворчого творчості
Хлопці 6-7 років вміють продумувати задум створення вироби за допомогою конструювання, залучаючи в творчому процесі інші техніки образотворчого творчості. Вихованці використовують різноманітні прийоми для завершення задуму і прикраси вироби. На заняттях у підготовчій групі відбувається синтез конструювання з паперу з такими техніками образотворчого мистецтва, як:
- Розфарбовування. Конструкції з простого картону, картонних коробок, втулок, білих паперових стаканчиків і тарілок слід покривати фарбою. Виріб з нераскрашенного картонного матеріалу має незавершений вигляд, представляється умовним, а не художнім зображенням предмета. Для розфарбовування картонних виробів в саду зазвичай використовується гуаш. Але для фарбування невеликих за розміром робіт можна використовувати художні акрилові фарби. Особливості акрилових фарб:
- не просвічує фон (можна зафарбувати написи або малюнки на використаної картонної тари);
- швидко сохнуть;
- бувають з різними ефектами (глянцеві, матові, перламутрові, з ефектом «металік»);
- дорогий матеріал, можливо, варто мати набір акрилових фарб для розфарбовування елементів проектних або конкурсних робіт.Модель з картонних елементів розфарбована акриловими фарбами
- Малювання - одне з улюблених занять дітей, яке дає великий простір для творчої активності. На занятті з конструювання з молодших груп хлопці часто надають поделке завершений вигляд шляхом домальовування різних елементів на поверхні моделі (особа, деталі одягу, вікна-двері на будівлях і т. Д.) Або малювання фону на основі заготовки (трава біля будинку, хмари і сонце в небі, гілки дерев і т. д.). У підготовчій групі малювання поєднується з конструюванням в процесі реалізації проектної діяльності. Вироби з паперу на теми «Правила дорожнього руху», «Московський Кремль», «Людина в космосі» припускають детальну промальовування на поверхні об'єкту і створення продуманого фону або малюнка на основі вироби.
Прорісовиваніе фону на підставі для закріплення орігамі
Створення фону роботи за допомогою прямої паперової аплікації
- Аплікація. Цей вид роботи, як і раніше використовується вихованцями в якості способу закріплення сконструйованих предметів на великій основі і для створення візерунка на поверхні самої моделі.
Створення роботи у вигляді аплікації, деталі якої сконструйовані з паперу (в техніці орігамі)
- Ліплення і пластілінографія. Пластилінові деталі використовуються для прикраси моделі і завершення композиції. Елементи пластілінографіі ( «малювання» пластиліном на плоскій основі) застосовуються на етапі заготівлі фону.
Споруда сконструйована з паперу, загальна композиція доповнена Фігурського казкових персонажів, виліплених з пластиліну
Мотивуюче початок заняття
Одним із завдань навчання конструювання з паперу є розвиток мотивації до роботи з паперовими матеріалами. Найбільш дієвий спосіб залучення уваги до процесу конструювання і активізації пізнавальної діяльності - використання мотиваційного матеріалу на підготовчому етапі заняття і, можливо, в кінці, коли завершена робота по виготовленню паперової моделі. Як мотивуючого початку заняття можуть педагогом можуть бути застосовані різноманітні прийоми і залучено додаткове обладнання:
- Використання наочного матеріалу: стенди з тематичними плакатами, картинками, роздатковий матеріал.
- Використання текстів народних і педагогічних казок.
- Читання віршів, потешек, прислів'їв і приказок, загадок.
- Звернення до досвіду і знань вихованців: проведення бесіди, завдання на роздуми.
- Використання ІКТ (показ презентації).
- Музичний супровід.
- Створення сюрпризних моментів, проблемних ситуацій, проведення ігор.
Приклади використання мотивуючого матеріалу на заняттях
Підготовка конспекту заняття
Тимчасової план заняття
Тривалість заняття складає не більше 30 хвилин.
- Організаційний момент 1-2 хвилини.
- Мотивуюче початок заняття - 5-6 хвилин.
- Позначення мети і завдань заняття, усний інструктаж вихованців по слідування схемами або промовляння з хлопцями плану дій по конструюванню предмета 5-6 хвилин.
- Самостійна робота вихованців 8-12 хвилин.
- Демонстрація робіт, обговорення складнощів під час процесу конструювання (якщо виникали) 3-4 хвилини.
- Підведення підсумків заняття 1-2 хвилини.
Розглянемо варіанти постановки цілей і завдань на занятті з конструювання в підготовчій групі в залежності від використовуваних вихованцями прийомів в процесі виготовлення виробу на прикладі конкретних занять:
Конспект заняття на тему «Избушки для звіряток»
Автор: Варенцова Олена В'ячеславівна.
Програма гуртка з орігамі
Заняття гуртка з орігамі проводяться два рази на тиждень, тривалість заняття 25 хвилин. Бажано навчання орігамі в підгрупах не більше ніж з 10 осіб.
З основними поняттями техніки орігамі вихованці могли знайомитися в другому півріччі середній і в старшій групах. В такому випадку програму гуртка слід скласти таким чином, щоб провідною формою занять, спрямованих на повторення раніше вивчених навичок складання, була колективна діяльність: створення тематичної аплікації з використанням фігурок-орігамі, створення предметів для подальшої ігрової або творчої діяльності (наприклад, для постановки лялькового спектаклю, який хлопці покажуть вихованцем ясельної і молодших груп).
Якщо перед дітьми ставляться посильні і відповідні їх здібностям завдання, то до закінчення навчання в гуртку з орігамі вони досягнуть результатів, гідних майбутнього першокласника. На заняттях гуртка діти долучаються до міжнародних культурних цінностей за допомогою знайомство з древнім мистецтвом орігамі (в т. Ч. З окремою технікою створення кусудами). Діти вчаться використовувати при коментуванні дій і тлумаченні схем терміни з області геометрії: точка, кут, гострий кут, прямий кут, лінія, вершини, сторони. Під час складання фігурки з аркуша паперу активізуються рецептори на кінчиках пальців, в мозок надходять імпульси від нервових закінчень, стимулюється робота зорового, розумового і мовного центрів кори.
Тематика занять з орігамі різноманітнимита часто пов'язана з життям саду, проведення заходів або проектною діяльністю. Діти можуть створювати прикраси для свят в групі або фігурки для створення композиції до Дня Перемоги (складання пілотки з аркуша паперу), Дню космонавтики (ракета) і т. Д.
Для гурткової діяльності рекомендовано проведення короткострокових проектів із залученням батьків. Спільна творча діяльність зближує, сприяє формуванню довірчих відносин між дитиною і дорослим.
Таким чином, можна сказати, що основне завдання гуртка з орігамі - формування всебічно розвиненої особистості у дошкільника. А для вихованців підготовчої групи заняття в гуртку стануть хорошою основою для навчання конструювання і моделювання в початковій школі.
Гурток з орігамі для вихованців підготовчої групи
Заняття можна розділити на кілька етапів:
- Демонстрація зразка орігамі вихователем. Хлопці розглядають і аналізують модель: складається вона з одного аркуша паперу або з декількох; яка базова форма орігамі лежить в основі вироби; які прийоми роботи з аркушем паперу були пророблені.
- Вивчення Технокарта - схеми складання орігамі. Залежно від рівня здібностей вихованців схему коментує або вихователь, або бажаючі з хлопців (вихователь може ставити напрямні питання).
- Одночасне складання фігурок. Рекомендується розбивати вихованців по парам, щоб у разі виникнення труднощів у одній з хлопців інший міг наочно продемонструвати для нього необхідні дії і супроводити їх усним поясненням. Слід пам'ятати, що в підготовчій групі прямий показ дій вихователем проводиться у вкрай складних моментах конструювання.
- Надання індивідуальної допомоги. Проводиться вихователем в тих випадках, якщо дитина соромиться попросити допомоги у одногрупників (новенький в колективі, нетовариський, можливо, дитина, для якого російська мова не є рідною).
Роль вихователя на занятті полягає в своєчасному напрямку розумової активності вихованців у потрібне русло. Вихователь заохочує прагнення дітей до самостійності продумування дій і композиції, спонукає до фантазування. Орігамі - складна техніка, вимагає великої зосередженості і посидючості, але діти на заняттях є творцями! Як можна менше заборон має бути в гуртку з орігамі: дитина має доступ до всіляких паперовим матеріалами, якщо він впорався із завданням раніше за всіх, нехай пошукає цікаву Технокарта, яка може зацікавити інших на наступному занятті, діти можуть обговорювати варіанти колективних робіт, що б їм хотілося спільно зробити.
Картотека тим гуртка з орігамі
Фотогалерея: схеми виконання і приклади робіт в техніці орігамі
Конспект НСД для дітей на тему «Поляна з квітами і метеликами»: колективна робота в техніці орігамі
Автор: Сафонова Ольга Володимирівна, вихователь МБДОУ «Дитячий садок« Ромашка »комбінованого виду» г.Ковилкіно, Республіка Мордовія.
Відео: Відкрите заняття з орігамі «Яхта»
Цікаві Ідеї та схеми
Для розвитку інтересу до конструювання з паперу у вихованців необхідно підбирати незвичайні теми для занять, використовувати ігрову форму навчання, підбирати для конструювання предмети, які будуть придатні для самостійної гри вихованців. У дітей зароджуються конструкторські навички, вони захоплено продумують образ моделі і способи її створення, і велике задоволення їм приносить вибір матеріалів для втілення своїх ідей - стежте, щоб у вихованців була можливість цього вибору.
Фотогалерея: шаблони для конструювання
Фотогалерея: приклади готових робіт
Відео: заняття з конструювання з паперу
Відео: інструкція по створенню орігамі «Піаніно» для дітей 5-7 років
«Ворожка» - це не тільки паперова модель, але ще і предмет для розважальної діяльності дошкільнят.
Відео: інструкція по створенню орігамі «Ворожка»
Відео: майстер-клас по складанню човники в техніці орігамі
Відео: майстер-клас «Сніжинки з фантиків для цукерок»
На заняттях конструітірованіем з паперу в підготовчій групі дитячого садка здійснюється розвиток просторового і конструктивного мислення дітей. Вони вчаться аналізувати будівництво, виділяючи геометричні форми в основі конструкції. Розвивається здатність планування: подумки дитина може уявити модель вироби, яка відповідає вимогам завдання, а також представляє, якими способами можна втілити задум. Все це є важливими факторами при формуванні навчальної діяльності, яка стане основною в початковій школі.
Заняття з конструювання надають і продуктивне вплив на формування особистісних якостей майбутнього першокласника. Робота з паперовим матеріалом, дрібними деталями виховує посидючість, терпіння і акуратність. Під час занять з конструювання в підгрупах і створення колективних проектів з паперу та картону вихованці вчаться позитивному взаємодії: допомагають один друг поясненням Технокарта, одночасним показом і усним коментуванням виконуваних дій.
Конструктивна діяльність дошкільнят носить ігровий характер, але закладає необхідні для подальшого розвитку здатності до ручної праці і формує особистісні якості.
Оцініть статтю: поділіться з друзями!