- Де межа Європи і Азії?
- Обеліск «Європа-Азія» м Березова
- Історична особливість обеліска
- «Європа-Азія», як мрія туриста
- Прикордонні стовпи «Європа-Азія»
Протягом уральських гір , Що розтягнулися з півночі на південь на тисячі кілометрів, ділячи незримою лінією дві частини світу - Європу й Азію, стоять прикордонні стовпи, встановлені людьми з метою підкреслити цю пам'ятку і кожен з цих стовпів має свою історію.
Де межа Європи і Азії?
Лінія кордону Європа та Азії проходить від узбережжя Карського моря за східним схилом Уральського хребта.
Паралельно кордоні між Ямало-Ненецькому і Ханти-Мансійський округом зі сходу Ненецькому автономному окрузі і Республікою Комі із заходу. Але, звичайно кордон Європи та Азії проводять по вододілу уральських гір .
Цим ми зобов'язані Татищеву Василю Микитовичу, який вперше висловив цю думку в 1720 році, вказуючи на те, що Уральський хребет є вододілом, а природа і поточні з нього на захід річки відрізняються від поточних на схід, як наявністю різних порід риб, так і рослинністю західного і східного схилів Уралу.
Обеліск «Європа-Азія» м Березова
Один з найкрасивіших і великих обелісків «Європа-Азія» відкритий в 2008 році поблизу м Первоуральска на горі Березовій.
На Старо-московському тракті, тому самому шляху, по якому каторжників вели в Сибір , Тут вони прощалися з Росією, взявши з собою жменю землі на пам'ять про батьківщину.
Історична особливість обеліска
Сьогодні високий 30-метровий стовп з червоного граніту вінчає двоглавий орел, а до цього був більш, ніж скромний. Перший же прикордонний знак з'явився тут ще навесні 1837 року - перед приїздом на Урал 19-річного цесаревича Олександра Миколайовича - майбутнього спадкоємця престолу.
У 1846 році пам'ятник замінили на мармуровий, а На вершині був закріплений позолочений двоголовий орел.
На самому пам'ятнику існувала напис: «В пам'ять відвідин цього місця Їх Імператорська Високість Государем Спадкоємцем Цесаревичем і Великим Князем Олександром Миколайовичем в 1837 році, і Герцогом Максиміліаном Лейхтенбергскім в 1845 році».
Пізніше на дерев'яному паркані пам'ятника повісили таблички «Європа» зліва і «Азія» праворуч, а після революції пам'ятник зруйнували як нагадування про царської влади.
Однак, в 1926 році, схаменувшись, все ж поставили новий пам'ятник, правда не мармуровий, а просто облицьований гранітом і без орла, а навколо прикордонного стовпа встановили чавунну литу огорожу.
В середині 1990-х років її замінили стовпчиками з ланцюгами.
Дістатися до обеліска на горі Березова близько Первоуральска можна по федеральній трасі Р242 Єкатеринбург - Перм, звернувши за вказівником на Первоуральськ або на Новоолексіївське і виїхати на старомосковского тракт.
«Європа-Азія», як мрія туриста
Так як, ми самі живемо на Уралі, а саме, в п'яти кілометрах від цього самого місця, то можемо з упевненістю сказати, що на даний момент - це чисте і акуратне місце являє собою особливу цінність для мандрівника.
Сміємо вас запевнити, для будь-якого туриста, який відвідав середній Урал , А зокрема Свердловську область, буде цікаво постояти одночасно на двох частинах світу правою і лівою ногою, а саме випробувати, як казав класик, самі незабутні. І залишаться такі спогади на все життя.
Ми часто їздимо з заходу на схід і назад по роботі, за день буває, кілька разів перетинаємо цю незриму лінію. Уявляєте! Вранці поїхав до Азії, а ввечері ти вже в Європі або навпаки. Ось так, без всяких кордонів і шенгенських віз! Подібних стел в області кілька, але ця одна з найграндіозніших.
Прикордонні стовпи «Європа-Азія»
По всій кордоні Європи та Азії десятки прикордонних пам'ятників, в тому числі в досить важкодоступних місцях. Правда, не всі з них відповідають реальній кордоні, але розглянемо найвідоміші і популярні серед туристів.
Перша - це стела у самого Єкатеринбурга . Поставили її на початку 2000 років і нічим примітним вона не виділяється, навіть історично. Єдине, що добиратися до неї легко, так як розташовується у жвавого тракту Єкатеринбург-Перм, в декількох кілометрах від столиці Уралу.
Найпівнічніший обеліск на кордоні Європи та Азії стоїть на березі протоки Югорський Шар. Його встановили в важкодоступній місцевості в 1973 році співробітники полярної станції. Прикордонний знак являє собою дерев'яний стовп з написом «Європа-Азія». Також до стовпа прибита ланцюг з якорем.
Пам'ятний знак на ст. Вершина, Свердловської залізниці, один з найстаріших і дістатися до нього можна тільки на електричці Єкатеринбург - Шаля.
На федеральній трасі М5 «Урал» на перевалі через хребет Урал-Тау.
Найсхідніший обеліск, розташований недалеко від Єкатеринбурга на Полевском шосе в д. Курганова, встановлений в 1986 році.
Обеліск, розташований біля автомобільного моста через річку Урал .
Також можна відзначити «космічний» пам'ятник «Європа-Азія», що стоїть на трасі Нижній Тагіл - Уралец, який був відкритий в 1961 році і, відповідно, присвячений польоту в космос Юрія Гагаріна. Виглядає як квадратна колона заввишки 6 метрів, а вінчає її зображення земної кулі.
Існують і інші пам'ятники, але на жаль, втратили свою колишню привабливість, як для корінних жителів, так і для туристів.
Ось такий цікавий екскурс в історію кордону Європи та Азії ми сьогодні провели вам, друзі. Можливо, з часом стаття доповниться новими даними, а поки:
Захоплюючих вам екскурсій і подорожей!
Де межа Європи і Азії?Де межа Європи і Азії?