Корисна інформація

  1. Рейтинги навчальних закладів Хто і як складає рейтинги зарубіжних вузів? Чи варто покладатися виключно...
  2. читаємо рейтинг
  3. Підведемо підсумки
  4. Рейтинг університетів світу QS (QS World University Rankings 2013)

Рейтинги навчальних закладів

Рейтинги навчальних закладів

Хто і як складає рейтинги зарубіжних вузів? Чи варто покладатися виключно на них при виборі закордонного вузу? Які шанси вступити до вузів першої п'ятірки світових рейтингів випускникам казахстанських шкіл?

Якщо Ви твердо вирішили продовжити свою освіту за кордоном, перед Вами неминуче виникне питання критеріїв вибору навчального закладу: адже тільки у Великобританії і США більше 5000 вузів. Як говорить відоме прислів'я про рибу і людини, останній завжди шукає, де краще і, треба сказати, що більшість майбутніх студентів сподівається на те, що рейтинги якраз і вкажуть де саме краще. Для багатьох майбутніх студентів та їхніх батьків рейтинги університетів є єдиним і безапеляційним підставою при виборі вузу за кордоном. У Казахстані до того ж поширена думка, що треба чинити тільки до вузів першої «десятки». Безперечно, престижно мати диплом одного з кращих зарубіжних вузів, але потрібно враховувати і деякі нюанси.

Рейтинг рейтингу ворожнечу

Рейтинг рейтингу ворожнечу

Почнемо з того, що найбільш впливовими рейтингами є Times Good University Guide, US News, QS World University Rankings і Shanghay Ranking. Рейтинг популярного видання The Times складається із загального рейтингу британських вузів і таблиць по 60-ма спеціальностями. Цей рейтинг оцінює програми бакалаврату і є найбільш детальним рейтингом за спеціальностями. Аналогів цьому рейтингу немає в жодній іншій країні. Рейтинги ВНЗ і коледжів США щорічно надаються виданням US News. А найбільш цитованими рейтингами університетів усього світу є рейтинг Шанхайського університету Shanghai Jiao Tong University і QS World University Rankings.

Отже, всесвітньо відомі і вельмишановні організації складають рейтинги вузів, на які орієнтуються майбутні студенти та їх батьки в усьому світі.

Студенти прагнуть потрапити в кращі вузи, а вузи усього світу б'ються за місця в рейтингах. У чому ж підступ?

У чому ж підступ

Справа в тому, що кожен рейтинг має свою методологію: за основу беруться абсолютно різні критерії і їх поєднання. Наприклад, такі як кількість випускників та професорів, які отримали Нобелівську премію, рівень викладання, якість наукових досліджень, вступні вимоги, співвідношення кількості студентів і кількості викладачів, кошти, вкладені в оснащення університету, відсоток відрахування студентів, відсоток випускників «з відзнакою» і відсоток студентів, які влаштувалися на роботу протягом півроку після закінчення вузу. Однак необхідно врахувати, що рейтинги складаються зовсім не в розрахунку виключно на іноземного студента і навряд чи Вам так вже корисно знати, скільки британців влаштувалося на роботу після закінчення цього вузу. Також навряд чи вам прийде в голову вибирати вуз за кількістю випускників - Нобелівських лауреатів: до Вашого навчання у вузі це має, м'яко кажучи, опосередковане відношення, але саме ці критерії і піднімають вуз в рейтингах! Чи означає це, що потрібно зовсім відмовитися від вивчення рейтингів? Зовсім ні! А ось навчитися грамотно, використовувати інформацію, представлену в них, безумовно, варто.

читаємо рейтинг

читаємо рейтинг

Поставити собі за мету вступити до вузу з першої двадцятки відомого рейтингу - досить амбітна задача, але, на жаль, важке. Якщо говорити про найбільш рейтингових вузах світу, таких як Harvard University, Columbia University, University of California Los Angeles, University of Cambridge або University of Oxford, то для вступу необхідно спочатку отримати атестат про повну загальну середню освіту в країні, де знаходиться вуз - в США або Великобританії, тобто мінімум два роки провчитися в школі в одній з цих країн. І атестат цей повинен бути виключно відмінним, що відображає не тільки академічні таланти, а й особистісні якості - така система оцінки за кордоном. Інших варіантів підготовки до вступу в кращі вузи світу немає. Отже, якщо ви амбітні і рішучі, добре знаєте мову, у вас диплом з відзнакою британської чи американської середньої школи - у Вас є шанси вступити в будь-який вуз з першої п'ятірки полюбився Вам рейтингу. Якщо ж Ви не є власником усього перерахованого вище, то, швидше за все, енну кількість рядків загальносвітового рейтингу вузів Вам доведеться пропустити і прийняти до уваги першу двадцятку, тридцятку або навіть сотню вузів тієї країни, в якій Ви мрієте навчатись. І до речі, це не привід засмучуватися: з огляду на, що в США понад 4,5 тисячі вищих навчальних закладів, ВНЗ навіть з першої сотні вважається престижним.

І до речі, це не привід засмучуватися: з огляду на, що в США понад 4,5 тисячі вищих навчальних закладів, ВНЗ навіть з першої сотні вважається престижним

Однак, навіть вступивши до обраного вузу, Ви можете з подивом виявити, що Ваш знайомий, який навчається в куди як менш престижному вузі, освіту за спеціальністю отримує більш глибоке, стажування більш цікаву і працевлаштувався швидше. В чому секрет? Він напевно уважно вивчив рейтинг спеціальностей, який однозначно більш інформативний, особливо якщо ви не просто мрієте про диплом іноземного вузу, але хочете стати найкращим фахівцем у своїй галузі. Так, наприклад, University of Central Lancashire займає в загальному рейтингу британських вузів 34-е місце, а в рейтингу за спеціальністю Tourism, Transport and Travel - на почесному п'ятому. А шотландський університет Robert Gordon в загальному рейтингу і зовсім 52-й, але це не заважає йому очолити рейтинг вузів, які готують фахівців для нафтового бізнесу. Висновок очевидний: орієнтуйтеся на рейтинги вузів за спеціальностями, а не на загальний рейтинг. Вони більш інформативні, якщо Ви хочете оцінити якість навчання за обраною професією, а не впізнати «середню температуру по лікарні», тобто оцінку вузу за сукупністю чинників, велика частина яких Вас взагалі не стосується.

Наша загальна рекомендація - при виборі закордонного вузу при вступі після школи - звертати увагу на навчальні заклади, що пропонують спеціальні програми для іноземних студентів - Foundation, Undergraduate Pathways, і т.д. Такі програми і призначені спеціально для того, щоб «перекваліфіковувати» випускника школи однієї країни до навчання на бакалавраті в англомовних країнах. Багато вузів Великобританії і США, Ірландії та Канади, Австралії та Нової Зеландії пропонують такі можливості. Для надходження на дані програми існують певні вимоги до оцінок в атестаті і знання англійської мови. Правильно обрана підготовча програма забезпечить подальшу успішне навчання і цікаву студентське життя.

Підведемо підсумки

Підведемо підсумки

Вибір університету повинен грунтуватися не тільки і не стільки на вивченні рейтингових таблиць. Рейтинги є колосальним маркетинговим знаряддям, що впливає на вибір студентів і визначальним фінансування наукової діяльності університетів. І хоча не довіряти відомим рейтингам немає причин, задуматися над тим, які критерії покладені в його основу і наскільки вони відповідають Вашим особистим інтересам - точно варто. Якщо загальносвітові рейтинги, з нашої точки зору, малокорисні в сенсі їх практичного використання при виборі вузу, то рейтинги спеціальностей, навпаки, дуже інформативні.

Надходження «за всяку ціну» в вискорейтінговий ВНЗ - не наймудріше рішення. Адже найкращий вуз - це той, який підходить саме Вам і його місце в рейтингу - ... це всього лише його місце в рейтингу. Вдалого Вам вибору!

Рейтинг університетів світу QS (QS World University Rankings 2013)

Рейтинг університетів світу QS (QS World University Rankings 2013)

Компанія Quacquarelli Symonds (QS) щорічно випускає свій власний рейтинг, в якому має університети згідно з тими параметрами, які на думку компанії дозволяють порівнювати вищі навчальні заклади.

Рейтинг QS вважається одним з найавторитетніших в світі. Даний рейтинг виходить один раз на рік і складається з 800 позицій. Причому першим 400 присвоюються індивідуальні позиції, а з 400 по 800 університети розташовуються в групах (наприклад 450-500 в цій групі 50 вузів з приблизно однаковими показниками). Сам факт потрапляння в цей рейтинг вважається досить престижним.

Нижче на цій сторінці наведені всі 300 ВНЗ, але насправді цей рейтинг враховує багато параметрів, за якими визначаються позиції університетів, наприклад професорський склад, якість викладання, умови задоволеності студентів,% працевлаштування, дослідницька база, умови проживання студентів, перелік спеціальностей і тд ). Тому, коли Ви вибираєте університет, в якому плануєте продовжити своє навчання, звертайте увагу на рейтинги саме за спеціальностями і загальносвітові і національні. Наприклад QS випускає ще 30 рейтингів за 5 напрямками в яких порівнюються факультети і конкретні спеціальності.

Для прикладу, в світовому рейтингу в 2013 році перше місце займає Массачусетський технологічний інститут (MIT), а з історичних наук він не потрапляє в 50 кращих, а по психології його взагалі немає в рейтингу, зате з інженерних спеціальностей йому немає рівний.

Рейтинг університетів світу QS 2013

Поділитися:

Рейтинги навчальних закладів Хто і як складає рейтинги зарубіжних вузів?
Чи варто покладатися виключно на них при виборі закордонного вузу?
Які шанси вступити до вузів першої п'ятірки світових рейтингів випускникам казахстанських шкіл?
У чому ж підступ?
Чи означає це, що потрібно зовсім відмовитися від вивчення рейтингів?
В чому секрет?