Вітчизняна освіта загрузло в корупції: середній вуз генерує тіньовий обіг на $ 2 млн. Після скасування вступних іспитів хабарі за вступ змінилися платою «за те, щоб не вигнали». Три чверті студентів хоча б раз у житті давали хабарі викладачам на заліках та іспитах.
Затримання екс-ректора Національного податкового університету Петра Мельника за хабар знову змусило говорити про корупцію в вузах. Її масштаби величезні: три чверті студентів хоча б раз у житті давали хабарі викладачам на заліках та іспитах. Такі дані Харківського інституту прикладних гуманітарних досліджень за 2012 рік красномовно характеризують ситуацію з корупцією в українських вузах.
Побороти хабарництво не допомогло навіть введення в 2008 році незалежного зовнішнього тестування, яке залишило університети без основної статті корупційних доходів - хабарів за вступ. Але співробітники університетів дуже швидко знайшлися, почавши брати гроші за те, щоб студента не відрахували за неуспішність.
Деякі з наших воліють спеціалізуватися на чому - то одному. Ось я, наприклад, всерйоз захопився віконними шторами. Знаєте, скільки штор за один раз можна пронести на собі через прохідну? 14! .. Не вірите? .. Зайдіть в будь-який салон штор Київ це або Харків не має значення і прикиньте ласка, рахуйте самі ... За дві віконні штори намотати на руки під одягом, по дві - на ноги, дві - на тулуб замість пояса, одну - на шию на кшталт шарфа, ще дві - в портфелі.
Солдати народу - 4. Невезуха
Хабарі «на вимогу» студенти дають удвічі частіше, ніж добровільні підношення, свідчить дослідження громадської організації Uniter. Це не дивно, якщо врахувати, що середня ставка викладача - 1800 грн. у місяць. При цьому майже половина студентів схвально ставляться до корупції в вузах. Для багатьох з них хабара - це не тільки швидкий і відносно простий спосіб вирішення проблеми, а й невід'ємна частина життя. Лояльність студентів до корупції винагороджується: зростання успішності експерти пов'язують з хабарництвом, а не з підвищенням рівня навчання.
За що беруть
Співробітники вітчизняних вузів винайшли масу способів наповнити свою кишеню за рахунок студентів
благодійний внесок
Регулярно стягується з кожного студента, в залежності від вузу може варіюватися від 2000 до 5000 грн. на рік.
Хабар за оцінку або залік
Від 100 грн. за залік до 500 грн. за вищий бал. В особливо складних випадках відмінна оцінка може потягнути на 800 грн. - наприклад, за вищу математику.
Збори на захист диплома
З кожного студента збирають по 500-1000 грн. з формулюванням «щоб все нормально здали іспити».
платний факультатив
Нібито необов'язкові заняття, на яких дається матеріал, відсутній на основних лекціях. Пропускати факультативи небажано: згодом цей матеріал входить до екзаменаційних білетів.
Збори на ремонт
Скинутися на ремонт аудиторій - звичайна справа для українських студентів. При цьому мало хто згадує, що на ці ж цілі виділяються гроші з держбюджету.
Купівля обладнання
Схема схожа на фінансування ремонту: студенти скидаються на проектор або ноутбук «для кафедри».
Підручники і методички
Купивши «правильний» підручник, написаний викладачем рідного вузу, студент отримує не тільки знання, а й лояльність на іспиті.
замість мізків
Тіньові обороти в українських вузах обчислюються мільйонами доларів. Але багато студентів вважають це нормальним
376 грн. - середній розмір хабара за іспит
$ 2 млн на рік - оборот корупційних коштів в вузі обласного центру з середньою чисельністю студентів в 5000 чоловік
43% студентів в лояльно ставляться до проявів корупції в вузах, вважаючи її способом вирішення проблем і невід'ємною частиною життя
19% респондентів відкрито заявили про факти корупції в вузах
73% опитаних стикалися з цим явищем
Джерело: дослідження Фонду «Демократичні ініціативи»
Сміття з хати
5 корупційних скандалів в українських вузах
Лютий 2003
Тодішній голова Нацбанку України Сергій Тігіпко звільнив ректора Національної академії банківської справи (Суми) Анатолія Єпіфанова. Офіційна версія - нецільове використання 40 млн грн., Неофіційна - політичне протистояння між Сергієм Тігіпком і засновником академії Віктором Ющенком.
Май 2012
У Національному університеті імені Шевченка розгорівся «фуршетний» скандал. На захист дипломів викладачі факультету психології вимагали від студентів накривати щедрі столи. Після скарг учнів керівництво вузу провело внутрішнє розслідування, за результатами якого було звільнено декан факультету і його заступник.
Грудень 2012
Доцента Кіровоградського національного технічного університету Віталія Баранова звинуватили в зловживанні службовим становищем. Навесні 2012 року він отримав від студентки хабар в розмірі 2400 грн., Гарантувавши замість успішний захист дипломної роботи. Після цього випадку Міністерство освіти і науки провело перевірку вузу.
Червень 2013
Проректора Ужгородського національного університету Романа Офіцинського затримали за підозрою в отриманні хабара на суму 43 тис. Грн. Ці гроші він нібито отримав від місцевого підприємця, натомість пообіцявши не розривати договір оренди буфета, розташованого в приміщенні університету та перебуває на балансі вузу.
Липень 2013
Начальника Київського військового ліцею імені Івана Богуна генерал-майора Данила Романенко співробітники СБУ затримали за підозрою у вимаганні. Керівник військового вузу нібито вимагав $ 5 тисяч за вступ до ліцею абітурієнта. Колеги Романенко не виключають, що він просто став жертвою боротьби за владу в вузі.
Олександр Савченко, ректор Міжнародного інституту бізнесу, екс-заступник голови Нацбанку України
В Україні розмір тіньового обороту коштів в сфері вищої освіти становить $ 3-4 млрд на рік. Цю цифру я вирахував, підсумувавши хабара в державних вузах з офіційною вартістю навчання в університетах, які я називаю «роги і копита». Студенти там не ходять на лекції, не читають книжок, а відвідують вуз два рази в рік - під час іспитів. Їх диплом не закріплений навіть найменшими знаннями. Таких вузів в Україні я нарахував близько 60. Як правило, студенти цих університетів - з бідних верств населення. Їх батьки віддали за навчання своїх чад останні гроші, а у відповідь не отримали послугу. В цьому небезпека.
Ірина Бекешкіна, соціолог, голова Фонду «Демократичні ініціативи»
Під час соцопитування дві третини студентів відповіли, що їм простіше заплатити, ніж вивчити. І лише 15% зізналися, що давали хабар на вимогу. Очевидно, це вже звична практика. Ми вивчали технологію, як це робиться. Як правило, про те, хто з викладачів бере, першокурсники дізнаються від студентів старших курсів. Потім староста через посередника-методиста налагоджує контакт з викладачем, група збирає гроші і передає їх екзаменатора. Після цього його ставлення до них на іспитах або заліках більш ніж лояльне. Студенти задоволені тим, що не потрібно вчити, викладач радий зі зрозумілих причин. Цей процес відпрацьований роками. Зрештою жертвою виявляється або суспільство, яке платить за те, щоб студенти навчалися, або ж сам студент, який оплачує навчання, але не вчиться. В результаті виходять відповідні «фахівці».
Автори: Сергій Одаренко, Христина Абрамівська, Фокус
Знаєте, скільки штор за один раз можна пронести на собі через прохідну?Не вірите?