Корупція в РДГУ? Як ВУЗИ потрапляють в «Чорний список»

Екс-директор філії Російського гуманітарного університету в місті Кашира, викриваючи корупційні схеми, закликає керівництво ВНЗ працювати чесно Екс-директор філії Російського гуманітарного університету в місті Кашира, викриваючи корупційні схеми, закликає керівництво ВНЗ працювати чесно. Особистий комерційний інтерес деяких співробітників, за його словами, вже став причиною попадання університету в список неефективних (Міністерства освіти та науки опублікувало його в листопаді 2012). В результаті, декілька підмосковних представництв були закриті, а якість освіти в РДГУ та його філіях досі залишає бажати кращого.

На думку Володимира Юркова, в тому, що РДГУ виявився в «чорному списку», винне керівництво ВНЗ, яке було стурбоване не якістю освіти, одержуваного студентами в філіях, а кількістю грошей, які можна «витягнути» з представництв.

«Річний оборот від платної освітньої діяльності у філій і представництв становив близько одного мільярда рублів в рік. Офіційно в головний ВНЗ перераховувалася тільки п'ята частина цих грошей, - заявляє Володимир Олексійович. - Решта через корупційні схеми «відмивалися» в готівку і передавалися безпосередньому керівництву. Засоби використовувалися, в тому числі, і для проходження РДГУ та його філіями акредитації та ліцензування через хабарі ».

Екс-директор Каширського філії зіткнувся з «порочною системою», за його словами, в 2000 році, коли був укладений договір про співпрацю між Каширським філією і Некомерційним партнерством «Інститут Нових освітніх технологій» (НП Инот р Тула. Дог.No. No . 82-08-35 / 1 від 17.11.2000 р). Цей договір, на думку Юркова, дав право легалізувати відносини між підрозділами РДГУ та НП Инот. Директор некомерційного партнерства одночасно був директором Тульського представництва РДГУ. Дана організація пропонувала купувати один і той же інтелектуальний матеріал відразу декільком представництвам, який, за словами Юркова, вони були змушені купувати.

«При цьому вартість матеріалу не відповідала якості, - говорить Володимир Олексійович. - За матеріал «Особливості дистанційного навчання», згідно з договором (No.1 від 05.01.2001), представництво заплатило 57 тисяч рублів ».

Володимир Юрков, не бажаючи витрачати гроші філії на непотрібні, на його думку, навчальні матеріали, звернувся до начальника управління регіонального розвитку та централізованого екстернату (УРРЦЕ) Миколаєву.

«Мені пояснили, що таке життя. - каже Юрков, - Філіям і вузу потрібно проходити акредитацію та ліцензування. При цьому за таку угоду укладеного з НП Инот директорам пропонувався бонус 20% від перерахованої суми. У той же час, не заборонялося укладати з іншими комерційними організаціями угоди за умови, якщо принесеш за погодженням з УРРЦЕ необхідну суму ».

Ця перша угода, на думку Володимира Федоровича, визначила подальший стиль роботи директорів регіональних підрозділів з керівництвом РДГУ.

У 2003 році договір між Каширським філією і некомерційним партнерством «Інститут нових освітніх технологій» був продовжений (договір No.БН від 02.04.2003).

У заявці, яка виявилася в розпорядженні пасмами, зазначено, що дана організація повинна розробити навчально-методичні посібники на паперовому та електронному носіях за фахом «Фінанси і аудит» на суму 225 тисяч рублів. Обсяг, так само як і тематика, в цьому договорі не прописані. Термін виконання робіт, відповідно до поданих заявок - до 1 вересня 2003 року. Але, матеріал, за даним договором, за словами Юркова, філія отримав лише через два з половиною роки, і то після неодноразових звернень директора Каширського філії в УРРЦЕ РДГУ.

«Тривале виконання своїх зобов'язань за договором дало мені можливість відмовлятися від таких пропозицій аналогічного характеру. У той же, час я отримав попередження, що хто не бере участі в даних схемах, погано вписується в філіаловское РДГУ співтовариство », - каже Володимир Федорович.

У розпорядженні пасмо знаходяться і інші платіжні документи, згідно з якими філія РДГУ в Кашире замовляв поліграфічні роботи на суму 52 404 рубля. А також розпорядження, підписане проректором з навчальної роботи Мінаєвим та начальником управління регіонального розвитку УРРЦЕ Ніколаєвим (датована 19.12.2000), про розробку маркетингових та рекламних заходів для філій РДГУ. Сума, згідно рахунку-фактурі, невелика - 15000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Але виконаної роботи, за словами Юркова, він не побачив.

У підтвердженні корупційних схем, які використовуються керівництвом ВНЗ, Володимир Юрков також призводить розпорядження начальника УРРЦЕ Арсеняна (який змінив на цій посаді Миколаєва), підписану 2 квітня 2008 року. У ньому Артешес Завенович просить директора Каширського філії перерахувати ТОВ «Книжкова крамниця» 452 тисяч рублів за розробку CD-дисків за фахом «Кримінальне право України» в кількості 2000 штук. Це, за словами Юркова, для філії явний перебір. «На той момент, в Каширському філії значилося 99 осіб, які навчалися за спеціалізацією« Цивільне право ». Навчальної літератури в бібліотеці було досить і без того », - каже Юрков.

Крім того, за словами екс-директора, навчання студентів-юристів йшло на нелегальному становищі, так як з 2005 року набір студентів на цю спеціальність був припинений у зв'язку з відсутністю ліцензії. У той же час, в Каширському філії вівся повноцінний навчальний процес з підготовки юристів: з читанням лекцій, проведенням атестаційних підсумкових держіспитів, захистом дипломів. Аналогічна ситуація, за словами Юркова, була і при підготовці психологів. Розпорядження Юрков не виконав. Обгрунтував це відсутністю грошей на виплату зарплати викладачам і співробітникам.

Аби не допустити бути «ланкою корупційної ланцюжка», Володимир Олексійович довів до відома керівництва ВНЗ, написавши службову записку першому проректору з навчальної роботи Мінаєву і ректору РДГУ Пивовара (Службова записка No.92 від 18. 08.2008, службова записка No.121 від 26.09.2008 ).

Але реакція керівництва, за його словами, була несподіваною. У нього відібрали довіреність на керівництво філією, відсторонили від посади і перевели з посади директора філії на посаду заступника. В даний час Володимир Юрков є депутатом Ради депутатів Каширського муніципального району Московської області і продовжує відстоювати честь Російського освіти. Листи з проханням працювати чесно, виключити корупційну складову, він відправляє керівництву ВНЗ регулярно. На жаль, за його словами, вони залишаються без відповіді. Керівництво РДГУ впевнене в тому, що Юрков "пише скарги і направляє їх в різні інстанції, керуючись мотивами особистої неприязні». (Відповідь прес-служби РДГУ від 18.06.2013).

Звільнено Володимир Юрков в 2008 році за рішенням спеціальної комісії, до складу якої увійшли начальник Управління кадрів РДГУ, начальник відділу по адміністративній, реєстраційної та судово-правової роботи Правового управління РДГУ, голова профспілкового комітету викладачів і співробітників РДГУ та інші співробітники вузу. Причиною звільнення, виходячи з відповіді прес-служби, послужили систематичні скарги на некоректну поведінку директора Каширського філії, що надходять на адресу ректора.

«Окрема перевірка фінансової діяльності філії здійснювалася головним бухгалтером - начальником Управління бухгалтерського обліку та фінансового контролю РДГУ. Комісією було проведено аналіз організаційної, фінансової, освітньої діяльності. За результатами діяльності комісії було складено акт. Ректоратом ВНЗ було прийнято рішення відсторонити директора філії Юркова В.А. від займаної посади ».

Всі факти нецільового витрачання коштів, викладені Володимиром Юрковим (укладення непотрібних і невигідних договорів) керівництво ВНЗ заперечує: «Проведені в філії неодноразові перевірки показали, що інформація, викладена Юрковим В.А. в його листах, не має під собою фактичних підстав і підтвердження ».

PS Тема розквітлої корупції в РДГУ не раз піднімалася в ЗМІ. У січні цього року рахункова палата РФ виявила в РДГУ нецільове витрачання коштів на суму 156,6 мільйона рублів. Які фактично витрачалася на заробітну плату адміністративно-управлінському апарату. Також були розкриті факти в частині здачі в оренду федерального майна. Галас навколо перевищення керівництвом ВНЗ службових повноважень призвела до того, що два проректора РДГУ, Мінаєв і Миколаїв, звільнили свої посади, а ректор Юхим Пивовар заявив, що покине пост глави Університету.

Марина Ільїна