«Козачки» рвуться в небо

Вітчизняний двомісний автожир «Козачок» з відмінними льотними характеристиками, створений в Підмосков'ї, справив враження на фахівців.

Як відомо, літальний апарат - задоволення не з дешевих, до того ж вона вимагає гарної льотної підготовки. Ті, хто мріє про небо ентузіасти все частіше і частіше беруться за розробку простих і надійних літальних апаратів - автожирів. Один з них - винахідник і конструктор з Сергієва Посада Юрій Корнєєв, який створив на сьогоднішній день вже ціле сімейство автожирів.
Його перший автожир під ім'ям «Козачок-Первісток» піднявся в небо в 2003 році. Це був двомісний автожир з обігрівається кабіною. Перш автожири робили, в основному, з тягне гвинтом (спереду апарату, що ускладнювало центрування). Корнєєв ж зупинився на конструкції з штовхає гвинтом, переніс силову установку назад, що сильно спростило центрування. А компоновка вузлів забезпечила безпечний, маневрений і стійкий політ.
Обліт автожиру виробляв пілот-конструктор Петро Грушин (онук академіка П.А. Грушина - видатного конструктора-ракетобудівника) і дав хороший відгук про льотних якостях «первістка». Він же навчив Корнєєва літати на власних машинах. До речі, перший з «Казачков» живий-здоровий до цих пір і, змінивши господаря, продовжує літати в Орську (загальний наліт вже понад 1700 годин).
«Автожир - літальний апарат з несучим гвинтом, вільно обертається під дією набігаючого потоку повітря і створює підйомну силу. Двигун на автожирі служить для створення тяги, що забезпечує поступальний рух, - розповідає Ю.Корнеев. - Головним і найбільш цінною властивістю автожиру є його безпеку. Вона досягається відсутністю режиму звалювання при втраті поступальної швидкості, можливістю при відмові двигуна виконати посадку на непідготовлену площадку, порівнянну з розмірами самого апарату, і малою чутливістю до атмосферної турбулентності. Правда, слід зазначити, що безпека автожиру лише тоді має місце, коли він правильно спроектований і грамотно виготовлений з надійних матеріалів ». Починаючи конструювати автожир, Корнєєв вирішив, що апарат повинен бути з обігрівається, закритою кабіною, і, крім усього іншого, мати надійний і не примхливий до наших паливно-мастильних матеріалів мотор. До 2007 року він побудував ретельно прорахований і спроектований в системі автоматизованого проектування (САПР) двомісний автожир «Рижик». У 2009 році з'явився новий автожир з двигуном 2,5 л «Козачок-Золотий». Сьогодні в арсеналі конструктора - спроектований з нуля і виготовлений двомісний вертоліт - теж «Козачок».
Один з «Казачков» був показаний лише один раз на зльоті легкомоторної авіації у Володимирі. На Салоні «Архімед-2012» автожир Корнєєва був присутній тільки один день, і далеко не всі відвідувачі змогли його побачити, але автор апарату встиг отримати диплом «Кращий винахідник р Москви».
Вперше по-справжньому «Козачок» став експонатом на травневій міжнародній спеціалізованій виставці Helirussia-2012 в «Крокус-Експо». Багатьох відвідувачів зацікавила, перш за все, ціна - 1,5 млн рублів, за яку готові продавати автожир виробники. Сьогодні потреба в автожирах на російському ринку оцінюється приблизно в 1000 примірників на рік. Однак навіть при серійному випуску ніхто з передбачуваних виробників не може запропонувати ціну менше 2,5 - 6 млн руб. І така машина, як «Козачок», може скласти серйозну конкуренцію.
Багато що в «Козачку» робиться по автомобільній технології на хорошій виробничій базі. На апарати встановлюються нові двигуни SUBARU 2,5 л 173 к.с., обмежені гвинтом до 155-160 к.с. В якості палива використовується бензин Аі-92, ємність паливного бака - 85 л, витрата палива - від 13,5 до 23 л / год на різних режимах польоту. Опалення забезпечується піччю з двошвидкісним режимом і можливістю регулювань припливного повітря на ноги і лобове скло. Максимальна злітна вага - 450-600 кг. Крейсерська швидкість автожиру 90-130 км / год, максимальна - 160 км / ч. Дальність польоту - до 500 км. Автожир оснащений безліччю приладів для контролю роботи систем. Також на ньому стоять чотири посадочні, дві польотні фари і проблисковий маячок.
Юрій Корнєєв вже навчив літати на автожирах чотирьох осіб, в тому числі свою дружину - Надію. «З жінок пілотів автожиру, наскільки я знаю, вона перша в Росії», - каже конструктор.
На знімках - автожири з сімейства «Казачков»: 1, 2) «Рижик» на лижах; 3) «Тріумф» в польоті; 4) Юрій Корнєєв зі своїми дітищами; 5) в кабіні «Тренера» - Надія.

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

<

>

>