Красива людина і чудовий співак Юрій Гуляєв. Обговорення на LiveInternet

Томаовсянка всі записи автора

всі записи автора

Соліст академічного театру опери та балету Української РСР, Великого театру.
Народний артист Української РСР

Лауреат Державної премії СРСР (за виконання концертних програм)
Народний артист СРСР (1968)
Лауреат Державної премії СРСР (1975)
Лауреат Державної премії СРСР (за виконання концертних програм)   Народний артист СРСР (1968)   Лауреат Державної премії СРСР (1975)

Юрій Гуляєв народився 9 вересня 1930 року в Тюмені. Величезний вплив на Юрія зробила його мама, Віра Федорівна. Вона знала і любила музику, сама добре співала. Юрій з дитинства вчив пісні і романси, які звучали на платівках, з яких звучали голоси Лялі Чорної, Вари Паніної, Тамари Церетелі, і Сергія Яковича Лемешева, якого він обожнював з дитинства.
Після десятирічки Гуляєв поступив до Свердловського медичного інституту. Там брав активну участь у художній самодіяльності і йому порадили вчитися співу професійно.
Юрій вступив до Свердловської консерваторії, але навчання ледь не завершилася сильним психологічним стресом. Педагог неправильно визначив його голос. Через широкого діапазону, що дозволяє брати високу тенорове «до», його, баритона, вчили як тенора. Тому голосові зв'язки у юнака швидко втомлювалися. Професор Фріда Образцовская зрозуміла, в чому справа, і взяла Гуляєва на п'ятому курсі в свій клас. Вона так його чудово підготувала, що Юрію Гуляєва після випуску запропонували відразу стати солістом Свердловської опери.

Пропрацювавши рік в Сведловске, молодий співак переїхав до Донецька
Пропрацювавши рік в Сведловске, молодий співак переїхав до Донецька. Це було в 1956 році. А в 1959 році 29-річний Юрій Гуляєв отримав золоту медаль на змаганні вокалістів в рамках Всесвітнього фестивалю молоді та студентів, що проходив у Відні.


В. В. Барсова, що входила в журі відбіркового прослуховування претендентів на поїздку в австрійську столицю, сказала про Гуляєва: «Це майбутній великий співак». А в 1960 році відбулася Декада українського мистецтва в Москві. Щасливий випадок дозволив молодому артисту блиснути у всій красі. Очевидець і кращий друг Юрія Гуляєва, народний артист України, диригент Вадим Гнєдаш розповідав.
- Після концерту запросили всю нашу українську делегацію на банкет на Воробйових горах до Хрущова. Оскільки гостей було дуже багато, все перебралися в великий зал. Його перегороджував стіл з закусками, за яким стояли артисти і гості. Бенкетував все політбюро на чолі з Хрущовим. На банкеті були присутні тодішні партійні чини: Ворошилов, Будьонний, Брежнєв. Вони закликали до свого столу артистів, щоб ті в мікрофон співали. Фортепіано в цьому залі не було. Спочатку Микола Ворвулєв заспівав пісню без акомпанементу, потім ще хтось ... Господарі не дуже задоволені ... Раптом чую розмову: Іван Семенович Козловський каже: «Я подзвоню знайомому баяністові, щоб він виручив». Приїхав баяніст через 15 хвилин, але він по слуху не вмів грати. Тоді секретар ЦК України Скаба покликав Гуляєва, з яким був добре знайомий, і запропонував стати акомпаніатором. І ось Юра, соліст опери, бере баян і без нот, по слуху (а він у нього був відмінний), спочатку акомпанував собі, а потім всім українським артистам. І вже до кінця вечора він не знімав з плечей баян. Ворошилов, який прекрасно знав романси, весь час контролював Юру, щоб він куплети не пропускав. Після того «концерту» 26-річному Гуляєва присвоїли звання заслуженого артиста України і запропонували переїхати до Києва ...
На сцені Національної опери України співак став справжньою зіркою. Він впевнено входив в баритональний репертуар, починаючи з Моралеса в «Кармен» і доходячи до Єлецького в «Піковій дамі», Валентина в «Фаусті», - партій, які потім будуть заспівано їм у Великому театрі.

Він впевнено входив в баритональний репертуар, починаючи з Моралеса в «Кармен» і доходячи до Єлецького в «Піковій дамі», Валентина в «Фаусті», - партій, які потім будуть заспівано їм у Великому театрі

У нього було багато товаришів, серед яких Е. Чавдар, Б. Гмиря, Л. Руденко, Є. Червонюк, Б. Руденко, В. Третяк, «голосові» колеги Д. Гнатюк, А. Мокренко та багато інших. З цим періодом у Юрія Олександровича буде дуже багато пов'язано. Він виконував понад десяти оперних партій, в числі яких Фігаро, Валентин (минулий з Гуляєвим від Донецької опери до Великого), так і не побачений москвичами Папагено з «Чарівної флейти» Моцарта. В активі Гуляєва були концертні програми, робота в студіях грамзапису, звання народного артиста СРСР в той час, коли йому не було ще сорока років. І перший вихід на сцену головного театру країни в 1971 році.

Ми були дублерами, - згадував народний артист СРСР Анатолій Мокренко. - Співали один і той же репертуар в театрі. Коли я, молодий співак, прийшов в Київську оперу, то Юрій Гуляєв і Дмитро Гнатюк були вже дуже популярними артистами. Вони хотіли виступати не тільки в нашому театрі, а й співати в концертах, їздити на гастролі, тому моя поява в трупі вони прийняли дуже добре. Я згадую, як вперше його почув у партії Валентина в опері «Фауст». У Юри був ліричний баритон, і його голос був дуже гарний. Ми, баритони, ніколи не сварилися, що не інтригували, а жили дружно. Знали, що завжди можемо підстрахувати один одного.


Гуляєв на сцені здавався сорочкою-хлопцем, а насправді він був тонкий лірик. Трепетно ставився він до своєї матері, що був патріотом рідного міста - Тюмені. Часто туди їздив. Він був чудовим товаришем і людиною слова. Відкритий, усміхнений, але не допускав панібратства. Юра чудово знав поезію, віртуозно грав на баяні, без акценту співав по-українськи, сам складав музику. На концертах публіка його не відпускала, поки співак не виконає «Знаєте, яким він хлопцем був» Олександри Пахмутової і «Романтики», «Бригантина» Ігоря Шамо. Він блискуче співав романси, арії, народні пісні.

Приводом для від'їзду Гуляєва в Москву стала розгромна рецензія в одній з київських газет після прем'єри «Євгенія Онєгіна». Критик ополчився не тільки на Ірину Молостову, що поставила цю оперу Чайковського, але і на виконавця головної ролі - Юрія Гуляєва. Співак дуже переживав, що його трактування образу рецензент не зрозумів. Юра був творчою натурою і болісно переносив несправедливість. І він вирішив довести, що стане зіркою в Великому театрі. У всякому разі, з переїздом до Росії він частіше став зніматися на Центральному телебаченні, звучати по радіо. А ми, в Києві, втратили чудового співака. Був у Юрія ще один особистий привід перебратися в Москву. У Гуляєва єдиний син, якого теж звали Юрою, був тяжко хворий (інвалід з дитинства). Заради нього співак поїхав, т. К. В столиці йому обіцяли допомогти з лікуванням дитини. Юра обожнював сина, страждав через нього ... ».

»

Після приїзду в Москву Юрій Гуляєв півроку жив в готелях ... В перервах між концертами і виставами робив записи на Всесоюзному радіо. Але щастя Москва співакові, як розповідають його друзі, не принесла. У той час у Великому театрі була величезна трупа, а солістів, які ногами відкривають двері до високих кабінетів, дівати було нікуди. За три роки в черзі стояли, щоб на сцену вийти. А тут ще чужак з'явився ... Почалися інтриги, ролей вдалося зіграти трохи. Він став більше виступати з концертами, об'їздив весь СРСР. Саме Гуляєв був першим виконавцем багатьох естрадних пісень ... Але Гуляєва стало підводити здоров'я: розігралася астма, мучила Юрія Олександровича ще в Києві.

Але Гуляєва стало підводити здоров'я: розігралася астма, мучила Юрія Олександровича ще в Києві

Концертна діяльність принесла співакові широку популярність. Глядачів підкорювали його теплий і багатий за тембром баритон, непересічна зовнішність, чарівна усмішка. Репертуар Гуляєва становили народні пісні ( «Вдоль по вулиці метелиця мете», «Дивлюсь я на небо»), російські романси ( «Средь шумного бала», «Не лукавте», «Не буди спогадів»), зарубіжна класика (Шуман, Гріг) і, звичайно, сучасна пісня.



У 1968 році з'явився музично-вокальний цикл пісень Олександри Пахмутової на слова Миколи Добронравова «Сузір'я Гагаріна», до якого увійшли пісні «Знаєте, яким він хлопцем був», «Як нас Юра в політ проводжав», «Заспівувала зіркових доріг». Пісня «Знаєте, яким він хлопцем був» назавжди стала візитною карткою Гуляєва, як і пісні «Російське поле», «На безіменній висоті».
Цілий цикл творів написав для нього Мікаел Таривердієв. Так само Гуляєв виконував пісні Т. Хреннікова, Г. Свиридова, Д. Шостаковича, Д. Кабалевського. Юрій Гуляєв і сам написав кілька десятків пісень, найбільш відомі з них - «Спогади про польовому оркестрі», «Бажаю Вам» на вірші Роберта Рождественського та цикл пісень на вірші Сергія Єсеніна ( «Під віконцем місяць», «Дорога, сядемо поруч») .



Гуляєв багато гастролював в США, Канаді, Франції, Японії, Бельгії та на Кубі. Друзі та знайомі Юрія Олександровича розповідали, що він ніколи не страждав на «зіркову» хворобу. Ставши знаменитим співаком, він охоче спілкувався з молодими, просив у колег ради, як заспівати ту чи іншу музичну фразу. Хоча при цьому міг дати в якомусь місті колишнього СРСР п'ятнадцять концертів поспіль на стадіоні в 15 тисяч глядачів, і кожен день були аншлаги.
Юрій Гуляєв мав гарний голос, музичною культурою. Прагнення передати думку пісні, її поетичний образ, увагу до слова, благородний темперамент і виразність - характерні риси його манери виконання.
Олександра Пахмутова говорила про співака: «Юру відрізняє велику повагу до героя пісні, в його виконанні це завжди людина високо інтелектуальний і виключно багатий душею, а, по-моєму, саме в цьому - істота вигляду нашого молодого сучасника ...».

»

У Юрія Олександровича були золоті руки. Він міг змайструвати програвач для грамплатівок і тумбочку під нього, розібрати чи і зібрати по гвинтика автомашину. Багатьом співак здавався усміхненим, щасливим і безтурботним людиною.
Але в суперництві, нехай і негласному, з багатьма іншими першокласними баритонами йому доводилося вельми нелегко. Співак, за його власним визнанням, любив уявити, "..." показати "весь характер відразу". Однак це не означало, що виконавець "нападав" на слухача, не даючи йому можливості і вникнути в те, що відбувається на сцені. Йшлося про намір з самого початку визначити перспективи й виділити найбільш важливі риси персонажа.

Це був неординарна людина і легендарний співак
Це був неординарна людина і легендарний співак.

Ставши солістом Великого театру, Гуляєв виступав з Лемешевим. Про їх незвичайно теплих, дружніх відносинах розповіла вдова співака Лариса Гуляєва. Одного разу був такий випадок. Закінчився художня рада, всі артисти роз'їжджалися з театру, а про Лемешева в суєті забули. Він стоїть один ... Юрій Олександрович не знав, що робити. Підійти - начебто незручно. Потім підійшов і запитав: «Можна, Сергій Якович, я вас до будинку довезу?» Лемешев вдячно посміхнувся: «Так, велике спасибі, Юрочка!»
Всі, хто близько знав Юрія Гуляєва, стверджують, що він був геть позбавлений заздрості, навпаки, умів радіти за своїх колег. Неймовірно гарне зовні, Юрій Гуляєв вмів вести себе як лорд і при цьому ніколи не був достатній над людьми. Всі відчували себе з ним на рівних. Він легко знаходив спільну мову з кожним, йому не важливо було, хто перед ним, прибиральниця чи міністр культури. Коли йому сказали, що Фурцева незадоволена тим, що Гуляєв співає «Семенівну» з естрадним ансамблем, він безпосередньо висловив своє ставлення: «Дура ваша Фурцева».
На дозвіллі його улюбленими заняттями були шахи і гра на піаніно. Гуляєв сам складав музику, причому був дуже суворий по відношенню до себе. Він говорив: «Якщо композитору достатньо написати на трійку - це буде моєю п'ятіркою, але якщо я напишу на п'ятірку, це буде всього лише трійка». З письменників найбільше любив Чехова і Єсеніна. Гуляєв любив водити машину.
Він помер, сидячи за кермом. Виїжджав з гаража і відчув себе погано. Йому здалося, що почався напад астми, і він витягнув з кишені алупент. Але це була не астма, а серце. Смерть наступила майже миттєво.
Яким чином могло статися так, що не зустрілося жодної - по крайней мере, виконаної в студії і виданої офіційно, - повної оперної записи з його участю? Зараз залишається лише дивуватися з цього приводу. Багатьох партій він так і не заспівав.
Дуже багато зробив для пам'яті цієї чудової людини Фонд російської класики його імені за найактивнішої участі дружини співака Лариси Максимівни. Її незамінна підтримка супроводжувала Юрію Олександровичу багато років. А так же сина Юрія Гуляєва-молодшого, і спонсорських організацій.
Після смерті Гуляєва видавалися його записи, розширювалася його дискографія, виходили друковані матеріали.
"... Як жахливо непростимо ми в буденній суєті неуважні один до одного", - писала І. К. Архипова, згадуючи про Юрія Гуляєва.

У 2009 році про Юрія Гуляєва був знятий документальний фільм "Незакінчена пісня. Юрій Гуляєв".
Використані матеріали:
матеріали сайту www.gudok.ru
матеріали сайту www.partyofregions.org.ua
матеріали сайту www.opera-news.com
Свердловський театр опери і балету
Моралес - «Кармен», Ж. Бізе
Молодий циган - «Алеко», С.В.Рахманинов
Януш - «Галька», С.Монюшка
Єлецький - «Пікова дама», П. І. Чайковський
Валентин - «Фауст», Ш. Гуно
Донецький оперний театр
Валентин - «Фауст», Ш. Гуно
Лісницький - «Тихий Дон», І. Дзержинський
Онєгін - «Євгеній Онєгін», П. І. Чайковський
Фігаро - «Севільський цирульник», Дж. Россіні
Сільвіо - «Паяци», Р. Леонковалло
Жермон - «Травіата», Дж. Верді
Єлецький - «Пікова дама», П. І. Чайковський
Ренато - «Бал-маскарад», Дж. Верді
Київський театр опери і балету
Фігаро - «Севільський цирульник», Дж.Россіні
Ренато - «Бал-маскарад», Дж.Верді
Валентин - «Фауст», Ш. Гуно
Алеко - «Алеко», С.В.Рахманинов
Еськамільо - «Кармен», Ж. Бізе
Щорс - «Полководець», Б.Лятошинський
Максим - «Арсенал», Г.Майборода
Султан - «Запорожець за Дунаєм», М.Лисенка
Папагено - «Чарівна флейта», В. А. Моцарт
Граф ді Луна - «Трубадур», Дж.Верді
Роберт - «Іоланта», П. І. Чайковський
Великий театр
Онєгін - «Євгеній Онєгін», П. І. Чайковський
Граф ді Луна - «Трубадур», Дж.Верді
Фігаро - «Севільський цирульник», Дж.Россіні
Валентин - «Фауст», Ш. Гуно
Жермон - «Травіата», Дж.Верді
Тараш - «Викрадення місяця», О.Тактакішвілі
Еськамільо - «Кармен», Ж. Бізе
Раміро - «Іспанська година», М.Равель
Роберт - «Іоланта», П. І. Чайковський
Дон Карлос - «Заручини в монастирі», С.С.Прокофьев
Шарплес - «Чіо-Чіо-сан», Дж.Пуччіні
У 2009 році про Юрія Гуляєва був знятий документальний фільм Незакінчена пісня

джерело: http://chtoby-pomnili.com/chapter.php?id=325&country=Russia

Потім підійшов і запитав: «Можна, Сергій Якович, я вас до будинку довезу?
Яким чином могло статися так, що не зустрілося жодної - по крайней мере, виконаної в студії і виданої офіційно, - повної оперної записи з його участю?
Php?