- Заощадив на освіту - втратив у зарплаті
- «Не подарунок», але вигідно
- Scholarship по-російськи
- «Довгий марафон» і його продовження
8 червня в прес-центрі РІА Новини відбулася прес-конференція на тему «Освітнє кредитування: перезапуск після кризи». У дискусії взяли участь голова Сбербанку Росії Герман Греф, начальник управління Ощадбанку Росії Наталя Карасьова, ректор ГУ-ВШЕ Ярослав Кузьмінов, проректор ГУ-ВШЕ Сергій Рощин.
Відеозапис прес-конференції
Як було оголошено на початку обговорення, з цього року Ощадбанк Росії і Вища школа економіки відновлюють практику освітнього кредитування, припинену на час кризи. Програма Ощадбанку і ГУ-ВШЕ - перша в рамках експерименту щодо державної підтримки освітніх кредитів, за яким відсоткова ставка становить менше 5% річних в рублях.
Заощадив на освіту - втратив у зарплаті
У Росії, як зазначив Ярослав Кузьмінов , Величезний попит на вищу освіту: 600 чоловік з 1000 - більше, ніж в будь-якій іншій країні, продовжують навчання у вищих навчальних закладах, при цьому 50% студентів (3,5 мільйона чоловік з семи) - платники. З одного боку, подібна спрямованість - гарантія майбутнього країни, з іншого - якісну освіту дають далеко не скрізь. Не володіючи засобами на оплату навчання в хорошому університеті, багато абітурієнтів вважають для себе прийнятним вступити до вузу більш низького рівня - зате «на бюджет».
Чи ефективна така стратегія? Середня зарплата випускника масового вузу менше 20 тисяч рублів, вузу з першої «десятки» - тієї ж Вищої школи економіки - 40-50 тисяч. Щомісячні виплати за новою програмою освітнього кредитування не перевищують 6000 рублів після закінчення вузу - неважко підрахувати, що той, хто заощадив на освіту сьогодні, завтра втратить в окладі більш ніж в 2 рази.
«Освіта - один з найстаріших інструментів боротьби з бідністю», - продовжив тему Герман Греф. Підвищення його якості і доступності сьогодні має стати ключовим завданням Уряду Росії. З цієї точки зору, введення нового типу кредитування дозволить вузам розвиватися за рахунок збільшення кількості платних студентів, а талановитим дітям з малозабезпечених сімей - вступити в кращі вузи.
Сбербанк був першим банком в Росії, почали надавати освітні кредити, але до сьогоднішнього дня їх було видано лише близько 5000. Таке «смішне» кількість було пов'язано з відсутністю підтримки з боку держави - новий тип кредитування, за словами глави Ощадбанку, буде мати для позичальника рядом переваг.
«Не подарунок», але вигідно
Кредит надається на весь час навчання у вузі плюс 10 років після закінчення, держпідтримка здійснюється протягом усього періоду. Витрати банку будуть надаватися субсидія в розмірі ¾ ставки рефінансування ЦБ РФ, що діє на дату укладення кредитного договору, за весь термін користування кредитом. Таким чином, виходячи з сьогоднішньої ставки рефінансування - 7,5%, процентна ставка становить 10,75%, де держсубсидія - 5,81% і ставка позичальника - 4,94% (мінімальна цифра в порівнянні з середньою по ринку - від 12 до 25% в банках, які не беруть участі в пільговою програмою кредитування). Частина неповернених кредитів - до 20% від загального обсягу виданих, згідно з умовами програми, може бути компенсована за рахунок бюджету.
Крім низької процентної ставки, позичальник отримує й інші переваги: по-перше, скасовуються всі комісії і додаткові платежі, по-друге, не потрібно забезпечення платоспроможності або наявність созаемщика. Відстрочка платежу по основному боргу і частини процентів надається на весь термін навчання і 3 місяці після його закінчення. Додатково - при догляді в академічну відпустку або переході в інший вуз або на іншу спеціальність. Можливості дострокового погашення не обмежуються.
Сума щомісячних платежів змінюється від семестру до семестру: якщо студент візьме середньостатистичний кредит в розмірі 500 тисяч рублів, графік погашення буде виглядати наступним чином:
- 1-е півріччя 1-го курсу - 88,55 рублів на місяць, з другого - 177,1;
- 2-й курс - 398,48 і 531,3 відповідно;
- 3-й курс - 1106 і 1328;
- 4-й курс - 1549 і тисяча сімсот сімдесят один;
- 5-й курс - 1992 і 2213;
- перші 3 місяці після закінчення вузу - 2213 рублів.
Максимальний платіж після цього складе не більше 5800 рублів на місяць.
«Ми могли б збільшити відстрочення на 1-2 роки, але у студента не повинно виникати відчуття, що йому зробили подарунок», - підкреслив Герман Греф. Розуміння того, що виплати зростуть майже відразу після отримання диплома, буде дисциплінувати студента і сприяти поліпшенню його навчання.
Як зауважив президента Ощадбанку, «програма носить малокоммерческій характер, головне - це створення міцних відносин з майбутніми клієнтами». Якщо студент платить вчасно, можливості отримання позики іншого типу в тому ж банку збільшуються: позичальнику з гарною кредитною історією довіри більше.
Scholarship по-російськи
Частина студентів Вишки подібну історію вже має - в 2006-2007 роках освітні кредити надавалися за програмою «Кредо» - за згодою з АКБ «Союз». Близько 3000 російських студентів (в основному факультетів МДУ і ГУ-ВШЕ) встигли скористатися такою позикою, однак з вересня 2008 року укладати договори і фінансування програми припинилося. З листопада 2008 по червень 2009 року виплати проводилися з затримками.
У Вищій школі економіки такий договір уклали понад 400 осіб: що сталося з цими студентами, і чи можна довіряти новому експерименту? Відповідаючи на цей резонне питання, проректор ГУ-ВШЕ Сергій Рощин пояснив: програма з АКБ «Союз» трималася лише на приватному інвестуванні, тому в кризу з її реалізацією виникли труднощі. Втім, до честі банку, до літа 2009 року, коли ситуація на ринку нормалізувалася, заборгованості погасили. Чутки про відрахування не мають під собою підстави: студенти-позичальники вчилися за рахунок університету; з осені 2009 року фінансування відновилося - вони отримують наступні транші кредиту і благополучно вчаться далі. «Але досвід" Кредо "показав: важливо реалізовувати подібні програми з держпідтримкою», - підкреслив Сергій Рощин.
Список вузів-учасників нової держпрограми кредитування опублікований на сайті Міносвіти Росії - сьогодні їх 90, включаючи Вищу школу економіки. Коло спеціальностей обмежений - як пояснив Ярослав Кузьмінов, критеріїв відбору було кілька: по-перше, наявність додаткових випробувань під час вступу і попередній досвід участі вузу в програмі «Кредо»; по-друге, профіль навчання - перевага віддавалася технічним відділенням, і по-третє, високий середній бал на ЄДІ у надійшли на цю спеціальність.
Втім, на думку ректора ГУ-ВШЕ, реально вузи і спеціальності, відібрані за останніми двома критеріями, попитом користуватися не будуть - число платних студентів технічних факультетів близько до нуля, і важко уявити собі людину, яка не надійде «на бюджет», маючи за ЄДІ 100 балів. Що стосується першого критерію - в Вишці йому задовольняють майже всі спеціальності.
Особливістю реалізації нової програми освітнього кредитування в ГУ-ВШЕ стане її поєднання з введеної раніше програмою знижок. Як зазначив Сергій Рощин, близько 38% студентів-платників Вишки користуються сьогодні знижками по оплаті навчання - у розмірі від 30 до 70%. Близько 15% вчаться тільки на «4» і «5» і можуть отримати освітній кредит (відповідно до встановлених Урядом РФ критеріям успішності, допускається не більше однієї «трійки» в сесію і не протягом двох сесій підряд).
«Фактично ми створили систему scholarship - за аналогією із західними університетами, коли студент платить лише 10-15% вартості навчання, а інше покриває стипендія» - додав Ярослав Кузьмінов. При цьому, за словами ректора ГУ-ВШЕ, мова йде не тільки про маркетингову політику. З одного боку, Школі цікавіше вкладати в більш сильних студентів - «ми не хотіли б, щоб у нас навчалися трієчники, навіть на платному». З іншого - турбота про зниження фінансових бар'єрів і надання більшій кількості здібних молодих людей можливості отримати якісну освіту зближує вуз з провідними університетами світу.
«Довгий марафон» і його продовження
У розвинених країнах програми освітнього кредитування за участю держави з'явилися ще в кінці 1950-х років. У Росії цей процес тільки починається, і, за зауваженням президента «Ощадбанку», не менше двох років має піти «на розкрутку» нової програми.
У 2010 році на реалізацію експерименту з коштів федерального бюджету виділено 750 мільйонів рублів - передбачається видати не більше 10 тисяч кредитів. Відповідну угоду «Ощадбанку» з Міністерства освіти та науки було підписано 7 червня. «Це був довгий марафон, але зараз всі формальні питання вже вирішені», - підвів підсумок Герман Греф. Програма стартує з 15 червня: за словами Наталії Карасьова, «необхідний час, щоб філії банку почали надавати інформацію». Список банків-учасників ще уточнюється - очікується, що крім «Ощадбанку» і АКБ «Союз», в нього увійдуть два комерційні банки.
На закінчення дискусії ректор ГУ-ВШЕ зазначив, що подібні програми мають бути не тільки для тих, хто отримує свій перший диплом. Рік тому у співпраці з Ощадбанком Вища школа економіки вже намагалася ввести освітній кредитування для студентів інших рівнів навчання, звернень було багато, проте число виданих кредитів виявилося невеликим. «Ми вважаємо, це сигнал того, що держава повинна поширити умови державної програми підтримки освітніх кредитів на систему додаткової освіти», - заявив Ярослав Кузьмінов.
Реалізуються чи подібні плани, буде залежати від позиції уряду. Але, як зауважив Герман Греф, «це був би правильний крок - адже зараз все більше людей розуміють, що першого освіти часто недостатньо, і прагнуть підвищити кваліфікацію».
Марія Салтикова, спеціально для Новинний служби порталу ГУ-ВШЕ
Відеозапис прес-конференції
Чи ефективна така стратегія?У Вищій школі економіки такий договір уклали понад 400 осіб: що сталося з цими студентами, і чи можна довіряти новому експерименту?