Криза середнього віку

  1. Що таке криза середнього віку?
  2. Ознаки кризи середнього віку
  3. Криза середнього віку у чоловіків і жінок

© Corbis / Fotosa.ru © Corbis / Fotosa

Що таке криза середнього віку?

Криза середнього віку - одне з тих психологічних понять, які сьогодні активно використовуються не тільки фахівцями, але і обивателями. Від людей з гарною дикцією часто можна почути вираз «екзистенційну кризу», від молодих і просунутих - midlife crisis, кальку з англійської (криза середини життя). Незалежно від назви, мається на увазі у всіх випадках один і той же - етап, коли нездійснені надії і втрачені можливості починають сприйматися як незворотні.

Перші згадки про кризу середнього віку в наукових роботах зустрічаються у швейцарського психіатра Карла Густава Юнга і вітчизняного психолога Льва Виготського, хоча задовго до них на цю тему розмірковували багато видатних мислителів (досить згадати хоча б нетлінні рядки Данте: «Земне життя пройшовши до половини, я опинився в похмурому лісі ... »). І Юнг, і Виготський відзначали, що саме в певний період у людини (переважно у чоловіків) відбувається серйозна переоцінка цінностей, він задається філософськими питаннями ( «заради чого я живу?», «Який слід залишу після себе?»), На деякі з яких відповідь так і не знаходиться. У кого-то цей період починається в 35 років, в іншого - в 40, а хтось «хворіє» кризою в 50 років.

В середині XX століття провідним дослідником вікових криз був американський соціопсихолог Деніел Левінсон. Криза середини життя він визначив як «стан глибокого фізіологічного та психологічного стресу, що виникає на стадії переходу в середню дорослість». Левінсон звузив тимчасові рамки цього етапу до 40-45 років, але, як і його попередники, дотримувався переконання, що midlife crisis - проблема в основному чоловіча.

Можливо, століття тому, коли успішний бізнес, керівні позиції в політиці і економіці, досягнення в науці, творчості та спорті вважалися долею переважно чоловіків , Так воно і було. Сьогодні ж ситуація змінилася кардинально: стерлися і гендерні стереотипи, і уявлення про часові рамки. Сучасні психологи пов'язують кризу середини життя ні з ювілеями та паспортної датою народження, а з накопиченим досвідом і тими цінностями, якими людина встигає обзавестися. За останні півстоліття життя стала більш динамічною, і з'явилося покоління молодих, вкрай амбітних людей, в поданні яких до 25-30 років людина зобов'язана реалізуватися: не тільки отримати гарну освіту і створити сім'ю, але і зробити серію сходжень по кар'єрних сходах. Тому симптоми кризи середнього віку в наші дні можна спостерігати у представників обох статей майже будь-якого віку: від 25 до 50.

Ознаки кризи середнього віку

Більшість людей описує криза середнього віку як глибоке розчарування. З одного боку, людина раптом задається питанням: заради чого стільки років поспіль я напружувався, досягав, примножував, рвався до мети? З іншого боку, він починає розуміти, що часу і сил стає менше, а нереалізованих ідей - як і раніше безліч. Юність ідеалізується, згадується як час, повне пригод, надій і планів, яке назавжди пішло. А майбутнє вже не здається низкою безмежних можливостей, а сприймається як залишок дороги, по якому доведеться волочитися по інерції ... У порівнянні з іншими віковими кризами (підлітковим, батьківським і т. Д.) Криза середини життя - найважчий. За статистикою, більшість розлучень, різких змін в професійній сфері, серйозних психологічних розладів (депресії, неврози) і навіть самогубств припадає саме на цей час.

Криза середнього віку у чоловіків і жінок

На думку нинішніх психологів, криза середнього віку переживають всі без винятку люди. Правда, одні в силу свого темпераменту і внутрішнього настрою переносять цей період особливо болісно і гостро, а інші, не схильні до рефлексії і філософствування, майже не відчувають його. У будь-якому випадку фахівці стверджують, що завжди є шанс знизити негативний вплив цього періоду.

Для початку можна спробувати:

- більше часу приділяти собі і своїй зовнішності;

- перейти на здорове харчування;

- повноцінно відпочивати, бажано активно (Спорт, творчість, подорожі);

- обзавестися новим захопленням, навчитися чомусь новому (наприклад, отримати другу освіту, почати освоювати іноземну мову, пройти психологічний тренінг);

- стежити за тим, щоб ваш лексикон не засмічувати виразами на кшталт «Старість - не радість» або «Це в мої-то роки!».

Коли криза середнього віку переживається особливо гостро, це, безумовно, привід, щоб звернутися до фахівця. Вважається, що найбільш досвідчені в питаннях його подолання екзистенційні психологи, чий фірмовий коник - пошук сенсу життя і глобальної переоцінки цінностей. Хоча практика показує, що з кризою середини життя успішно справляються майже всі досвідчені психологи, незалежно від напрямку, в якому вони практикують.

НАТАЛІЯ Гаєвський психолог, фахівець з тілесно орієнтованої терапії

Що таке криза середнього віку?
«заради чого я живу?
», «Який слід залишу після себе?
З одного боку, людина раптом задається питанням: заради чого стільки років поспіль я напружувався, досягав, примножував, рвався до мети?