Ксенія Кирилова: Почалася нова хвиля репресій - блог - новини України

Вранці 19 липня російські силовики провели обшук в будинку фігуранта ялтинського "справи Хізб ут-Тахрір" Мусліма Алієва в селі Верхня Кутузовка. Вони вилучили всю техніку, крім смартфона старшої дочки, активістки ініціативи "Кримська солідарність" Гульсум Алієвої. Їй інкрімініруютстатью 282 Кримінального кодексу Росії - "збудження ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності" - за пости в соціальних мережах, пише Ксенія Кирилова для "Крим. Реалії".

Кримськотатарський активіст Заїр Смедляєв впевнений: кримінальну справу і обшуки - це в першу чергу засіб, за допомогою якого російські спецслужби намагаються вплинути на батька Гульсум, Мусліма Алієва, і зробити його більш "поступливим".

"Як ми і прогнозували, почалася нова хвиля репресій. Очевидно, що Путін скористався тією" індульгенцією ", яку отримав від Трампа та інших світових лідерів. Втім, спроба впливати на батьків через дітей здійснюється не вперше. Згадаймо, як до дев'ятирічного на той момент синові Емір-Усеіна Куку через кілька місяців після арешту батька в школу прийшов чоловік, який дочекався хлопчика після уроків, зупинив і став говорити, що його батько "погана людина і буде дуже довго сидіти, якщо не стане співпрацювати". Як вияс ілось, це був співробітник ФСБ, колишній працівник СБУ Олександр компанійців. Сім'я і адвокат Емір-Усеіна подали скаргу в прокуратуру і ФСБ, але силовики у відповідь на це звинуватили самого Куку в тому, що, перебуваючи в СІЗО, він "не приділяє належної уваги вихованню сина "і" допустив приставання до дитини невідомого чоловіка ". на щастя, дитину тоді не відібрали, але саме звинувачення звучить просто дико", - згадує Заїр Смедляєв.

Ще однією можливою причиною обшуків Заїр Смедляєв називає можливість увійти в будинок Мусліма Алієва і знайти, або навіть підкинути, якісь докази його провини у "справі Хізб ут-Тахрір". Також активіст не виключає і того, що діяльність самої Гульсум може дратувати силовиків.

"Я знаю цю сім'ю, це дуже порядні і віруючі люди. Я познайомився з ними вже після затримання Мусліма Алієва. Вони намагалися підтримувати батька, бували в судах, повідомляли інформацію про те, що відбувається. У" Кримської солідарності "Гульсум і інші родичі ув'язнених організували щось щось на зразок "служби першої допомоги", даючи поради родичів знову заарештованих людей щодо порядку передач в СІЗО і ІТУ, роз'яснювали деякі правові моменти. я пам'ятаю, коли заарештували мого брата, я теж не знав, куди звертатися і що робити, і така допомога б кість в такі моменти дуже цінна. Звичайно, вони надавали часом і юридичні поради - з написання скарг і так далі. Так що цілком можливо, що їх активна громадянська позиція стала ще однією причиною репресій ", - припускає Смедляєв.

Заїр Смедляєв

Нагадаємо, що спроби тиску на родичів кримських політв'язнів робилися і раніше. Так 21 червня підконтрольний Росії Кіровський районний суд Криму залишив без змін рішення мирового суду у справі матері кримськотатарського активіста Гірая Куламетова Зареми Куламетовой, яку засудили за "образу поліцейського". Ще раніше, 13 червня, в Ялті пройшов обшук в будинку 27-річної Еліни Мамедової, потім кримчанку допитали у відділенні Слідчого комітету Росії і відпустили під підписку про невиїзд. Їй також ставили збудження ненависті і ворожнечі за перепост чужих записів на своїй сторінці в соціальній мережі. 18 червня пройшов обшук і допит жителів Старого Криму Назіф Сейтумерова і її батька Юнуса Сейтумерова. В кінці дня Сейтумерова відпустили, не висунувши звинувачень. Нарешті 20 червня співробітники ФСБ Росії провели обшук в домоволодінні жительки Алупки Наджі Кайданова. Потім її відвезли на допит в управління ФСБ і пізніше відпустили. Подібна тенденція навіть змусила поцікавитися, чи не чи почалися на півострові репресії за гендерною ознакою.

При цьому Заїр Смедляєв зазначає: у нової тактики "заручництва" є давні традиції в російській історії.

"Згадаймо сталінське поняття" член сім'ї ворога народу ". За фактом, до родичів заарештованих кримчан силовики належать саме так, навіть якщо не вимовляють цього вголос", - вважає Заїр Смедляєв.

Ще однією показовою тенденцією активіст називає звільнення з СІЗО учасника "поляни протесту" Фазіла Ібраімова. 19 липня підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя змінив йому запобіжний захід на домашній арешт.

"Мабуть, вони намагаються звільнити місця в СІЗО для нових репресій. Якщо серйозно, схоже, що завжди лояльний Кремлю Ібраїмов просто не вписувався в створюваний російськими властями образ" терориста ". Цілком можливо, що силовики тим самим подають знак, що лояльність Москві все ж здатна захистити від репресій, і ставлення до таких людей в будь-якому випадку буде іншим, ніж до противників анексії. Однак практика показує, що це брехня, і співпраця з окупаційною владою не дає ніяких гарантій. Згадаймо так званого "алуштинського ті рроріста ", який нібито ножівкою по дереву перепилювати залізобетонні опори на високовольтних лініях" Алушта-Лучинська "і" Алушта-Перевальне ". У разі співпраці йому обіцяли дати умовний термін. Коли ж він погодився співпрацювати зі слідством, в результаті він отримав вісім років позбавлення волі, а хтось - грошову винагороду і зірки на погони. Тут і стає зрозумілим, що не можна вірити обіцянкам силовиків ", - робить висновок Заїр Смедляєв.

Чи не набридаємо! Тільки найважливіше - підписуйся на наш Telegram-канал