Куди піти вчитися і де знайти роботу в Москві людям з обмеженими можливостями здоров'я

  1. Право на працю і чемпіонат профмайстерності
  2. Куди піти вчитися?
  3. Всі види допомоги: відпочинок і лікування, спорт і навчання
  4. Фестивалі, виставки та майстер-класи

Інвалідність - складне поняття, у якого є медичний, соціальний та юридичний аспекти. Вона може бути вродженою або набутою - через важку травму або нещасного випадку, тимчасової або постійної. Відповідно до одного з визначень, інвалід - людина, чиї можливості обмежені через фізичні, сенсорних, розумових або психічних порушень.

Зараз в Москві живуть близько 1,2 мільйона людей з обмеженими можливостями здоров'я. Загальна кількість інвалідів, які перебувають на диспансерному обліку, становить 878 774 осіб, з них працездатного віку - 852 690, дітей - 26 084.

Часто інвалідність стає бар'єром між людиною і суспільством. Мова йде не тільки про фізичну перешкоду, не менш страшні психологічні, економічні та інші перешкоди. У людини звужується коло спілкування, стає менше можливостей для навчання, роботи, подорожей - всього, що є іншим людям.

При цьому у кожного з нас є здібності або таланти, які часто не залежать від наших фізичних здібностей. Щоб їх розвинути, потрібні лише відповідні умови.

Таким чином, інвалідність - проблема не тільки для самої людини, а й для суспільства. У 2012 році Росія ратифікувала Конвенцію про права інвалідів і вживає заходів щодо її реалізації. Її основна мета - заохочення, захист і забезпечення повного і рівного здійснення всіма інвалідами всіх прав людини і основних свобод, а також заохочення поваги притаманного їм достоїнства.

В рамках державної програми «Соціальна підтримка жителів міста Москви на 2012-2018 роки» в столиці діє підпрограма «Соціальна інтеграція інвалідів та формування безбар'єрного середовища для інвалідів та інших маломобільних груп населення».

Право на працю і чемпіонат профмайстерності

Незважаючи на обмежені можливості здоров'я, багато хто може і хоче працювати. Допомагає в цьому служба зайнятості населення . За 10 місяців цього року сюди звернулися понад 2200 москвичів з інвалідністю, більше половини з них отримали роботу. Також для них проходять заняття з профорієнтації, навчальні курси, консультації психологів та лекції, де можна дізнатися, як відкрити власну справу.

У листопаді в банку вакансій служби зайнятості було близько 900 пропозицій для інвалідів. Середня зарплата за робітничими професіями становить майже 30 тисяч рублів, для службовців - близько 40 тисяч рублів.

Департамент праці та соціального захисту населення міста Москви не тільки стежить за працевлаштуванням інвалідів, а й контролює підприємства, які виділяють відповідні робочі місця.

II Чемпіонат конкурсів фахової майстерності серед людей з інвалідністю «Абілімпікс», що пройшов у Москві 18-19 листопада, дозволяє оцінити високу компетенцію і працьовитість учасників. Це своєрідна трудова олімпіада організована в рамках міжнародних конкурсів «Абілімпікс», які проходять у багатьох країнах світу з 1972 року. Показуючи, яких висот майстерності можна досягти, інваліди подають приклад іншим і вселяють непідробне повагу. Один перелік професій чого варто - від різьблення по дереву, кухарського та перукарського мистецтва до флористики, ювелірної справи, художнього, ландшафтного та комп'ютерного дизайну.

Цього року чемпіонат відвідали понад п'ять тисяч осіб, безпосередніми учасниками стали близько 500 осіб з 63 регіонів Росії. Серед переможців «Абілімпікса» - 45 представників Московського регіону, в тому числі 26 школярів. Крім того, на чемпіонаті пройшов ярмарок вакансій, де було представлено близько 8500 пропозицій. Шукачам допомагали складати і розміщувати резюме в банках даних, надавали консультації щодо умов праці та професійного навчання.

Куди піти вчитися?

У Москві працює вісім реабілітаційно-освітніх установ, де створені сприятливі умови для навчання і виховання громадян з обмеженими можливостями здоров'я. Їх основна аудиторія - діти від трьох років і молодь, але є і спеціальні проекти для людей середнього віку (до 45 років). Зараз в них навчаються понад дві тисячі дітей-інвалідів, в тому числі понад 300 - за програмами професійної підготовки.

Крім того, впроваджуються методики раннього втручання: дітям від одного року, у яких виявлені відхилення в розвитку, надають всебічну допомогу, щоб запобігти інвалідність або мінімізувати можливі наслідки для здоров'я. Активними учасниками програм стають батьки і близькі родичі.

Один з найбільш затребуваних центрів професійно-трудової реабілітації - «Ремесла» в Зеленограді. Гончарна, деревообробна, текстильна і поліграфічна майстерні проводять індивідуальні та групові заняття для інвалідів у віці від 14 до 45 років, є також групи раннього розвитку (від трьох років), літні дитячі табори та інші напрямки. У 2016 році послугами центру скористалися понад 1500 осіб.

Науково-практичний реабілітаційний центр також проводить навчання по популярних творчим і технічним спеціальностям - живопису, дизайну, ландшафтного будівництва, видавничої справи, документообігу, економіки, права і так далі. Цього року тут навчаються понад 300 осіб.

Цього року тут навчаються понад 300 осіб

Всі види допомоги: відпочинок і лікування, спорт і навчання

Реабілітація інвалідів включає психологічну, медичну та юридичну допомогу, профорієнтацію і навчання затребуваним спеціальностями, фізкультуру, спорт і різні види терапії. У Москві працює понад 100 держустанов, які займаються реабілітацією, в основному на базі територіальних центрів соціального обслуговування. За підсумками перших трьох кварталів цього року їх послугами скористалися понад 41 тисячі осіб. Планується, що до кінця року комплексну реабілітацію пройдуть понад 55 тисяч москвичів з інвалідністю. Новітні технології використовуються в Науково-практичному центрі медико-соціальної реабілітації інвалідів імені Л.І. Швецової та реабілітаційному центрі «Текстильники» .

На основі діючих установ створюються багатопрофільні комплекси, в яких використовуються сучасні програми і методики. Один з таких центрів планується відкрити в наступному році в Бутові (вулиця Поляни, будинок 42): в приміщенні проводиться ремонт, йде закупівля необхідного обладнання та навчання персоналу.

Також послуги комплексної реабілітації надають недержавні центри: реабілітаційний центр для інвалідів «Подолання», Марфо-Маріїнський медичний центр «Милосердя», науково-виробничий центр «Вогник», реабілітаційний центр «Три сестри», Російський реабілітаційний центр «Дитинство» та інші.

Крім того, застосовуються унікальні методики, наприклад іпотерапія - лікувальна верхова езда- і каністерапія, коли позитивний ефект досягається завдяки спілкуванню зі спеціально навченими собаками.

Розвивається програма по реабілітації дітей-інвалідів та молодих інвалідів в здравницях Підмосков'я, середньої смуги Росії, Краснодарського краю, Північного Кавказу і Криму. Тільки для дітей-інвалідів Департамент праці та соцзахисту закупив в 2016 році близько 14 тисяч путівок в кращі вітчизняні санаторії.

Фестивалі, виставки та майстер-класи

У листопаді - грудні в Москві пройде близько 300 концертів, майстер-класів, екскурсій, квестів, виставок, ярмарків, творчих вечорів та інших заходів, приурочених до Міжнародного дня інвалідів. Організатори очікують, що в них візьмуть участь понад 29 тисяч інвалідів, але насправді кількість гостей в кілька разів перевищить цю цифру. По-перше, багато хто прийде з супроводжуючими. По-друге, більшість заходів відкрито для всіх бажаючих, тому що їх головна мета - подолати психологічні та комунікативні бар'єри, показати можливості і таланти особливих людей.

Одним із заходів стане десятий фестиваль прикладного мистецтва для інвалідів «Я такий же, як ти!», Який відбудеться 3 грудня в Експоцентрі, - він збере понад 1500 осіб. На відвідувачів чекають виставка-ярмарок предметів, зроблених руками інвалідів, майстер-класи з бісероплетіння, живопису, розпису по дереву, в'язання і скульптурі.

Центральний будинок художника 6 грудня збере дітей-інвалідів та сиріт на традиційну, сьому за рахунком благодійну акцію «Дерево бажань». Хлопці зустрінуться зі знаменитостями, візьмуть участь в майстер-класах, пройдуть квест «Дорогою добра» і, звичайно, отримають подарунки. Цю зустріч можна вважати своєрідною репетицією Нового року.

7 грудня о ГЦКЗ «Росія» в «Лужниках» нагородять переможців щорічного конкурсу «Місто для всіх», а також відзначать представників громадських організацій, які сприяють соціальній інтеграції інвалідів. Після урочистої частини відбудеться святковий концерт. На захід запрошені близько 2500 інвалідів.

На захід запрошені близько 2500 інвалідів

Куди піти вчитися?