КУДИ ПІТИ ВЧИТИСЯ? ЯК ВИБРАТИ ПРОФЕСІЮ?

Архів (2010р.) Архів (2010р

Зовсім скоро школа залишиться позаду і 11-класникам належить зробити життєво важливий вибір - визначитися з майбутньою професією. Радимо отнестіcь до цієї події максимально серйозно і звернути увагу на типові помилки абітурієнтів при виборі професії .

Помилка перша: імідж - ніщо

Деякі абітурієнти при виборі професії спираються на престижність і популярність. Ні для кого не секрет, що в нашій країні робота, пов'язана з фізичною працею, вважається непрестижною і підходящої лише для тих, кого природа нібито не нагородила видатними розумовими здібностями. Саме тому велика частина шкільних випускників мітить в юристи, економісти, журналісти і т.д., а після закінчення вузу досить складно знайти роботу за фахом. Представників же «непрестижних» робочих спеціальностей досить мало, проте їх послуги користуються попитом і високо оплачуються.

Потрібно відзначити, що подібний стан речей грає злий жарт з тими, кому дійсно цікава та чи інша професія сама по собі - часто таких молодих людей відмовляють батьки, вчителі чи знайомі: «Навіщо тобі йти на юридичний, якщо навколо повнісінько юристів? Буде складно влаштуватися на роботу ». Ці побоювання цілком виправдані, однак, вирішуючи, подавати чи не подавати документи на юрфак, не варто забувати, що є просто дипломовані юристи, яким дійсно складно знайти роботу, і є дуже хороші юристи, вкладають душу в свою справу і отримують відповідні гонорари за свій працю.

В останні роки стали однаково затребувані і популярні професії, пов'язані з програмуванням, інтернет-технологіями і роботою обчислювальною технікою.

Помилка друга: за компанію

Не варто підлаштовуватися під кращого друга і йти в той чи інший вуз тільки тому, що він планує туди вступити. Зазвичай таку помилку роблять не дуже впевнені в собі люди, які відчувають потребу в постійному супутнику, пораднику і наставника. Якщо ця ситуація вам знайома, подумайте: чи цікава вам та чи інша спеціальність, чи підходить вона вашому характеру, стану здоров'я, як вам давалися шкільні дисципліни, які належить детально вивчати у вузі? Якщо ви добре обміркували питання і прийшли до висновку, що обраний одним навчальний заклад вам не підходить, не варто сприймати це як трагедію. По-перше, ваша дружба не припиниться тільки тому, що один стане медиком, а ви, наприклад, дизайнером. По-друге, рано чи пізно вам доведеться почати розвивати самостійність і незалежність своєї особистості, будувати власне особисте життя і професійну кар'єру. І краще, якщо ви самі щосили будете цьому сприяти, а не опиратися. Адже, як відомо, ми не шукаємо легких шляхів - у нас є карта.

Помилка третя: батьківське благословення

Вплив батьків на вибір майбутньої професії дитини може бути як позитивним, так і негативним. Потрібно розрізняти так звані династичні професії, коли ви виростає інформаційно підкованим в якійсь галузі і завдяки цьому вже перед вступом до вузу знаєте набагато більше, ніж інші абітурієнти: плюси і мінуси спеціальності, її рутинну частину і романтичну сторону, часи безгрошів'я та кар'єрних злетів . Це позитивна сторона вибору династичної професії. Але є і негативна. Частенько ваші батьки свідомо чи підсвідомо прагнуть реалізувати в вас свої нездійснені мрії. У разі, якщо ваш тисячу разів обдуманий вибір все-таки не збігається з очікуваннями батьків або більш того - загрожує миру в родині, попросіть маму з татом аргументувати, чому вони так хочуть, щоб ви, скажімо, стали саме юристом, а не педагогом або журналістом? Запитайте їх, яким вони бачать своє майбутнє, розкажіть їм про свої плани і прагненнях, зважте всі «за» і «проти». Іноді батьків вдається переконати, іноді - ні, навіть всупереч здоровому глузду. Але не зовсім праві ті, хто переконаний, що в спірній ситуації професію потрібно вибирати наперекір дорослим або беззастережно з ними погоджуватися. У цьому питанні необхідно знайти компроміс, інакше ви або зіпсуєте відносини, або опинитеся в чужої вам освітньої та професійному середовищі з горою нереалізованих бажань. Компромісом можуть бути дві освіти або вибір професії, що задовольняє як ваші побажання, так і батьківські. Наприклад, якщо ви хочете стати журналістом, а ваші батьки бачать вас виключно в ролі лікаря, можна поступити на спеціальність «Психологія» - і вчитися менше, ніж на «лікувальній справі», і навички можна використовувати не тільки в медичній сфері, але і в настільки залучає вас журналістиці - писати про медицину, наприклад.

Помилка четверта: мрії, мрії ...

Безумовно, багато сучасних випускники шкіл дуже амбітні. Їх кумири - молоді й успішні зірки шоу-бізнесу; пояснити вчорашньому школяреві, що він, на жаль, не зірка, буває часом практично неможливо. У головах мрійливих підлітків зріють плани про те, як прославитися, підкорити країну або весь світ. Насправді більшість хлопців, а іноді і дорослих людей сприймають творчу діяльність не як роботу, а скоріше як приємне проведення часу, за яке до того, крім грошей, платять популярністю та повагою. Але на ділі творча діяльність - важка робота, що забирає багато фізичних і моральних сил. Доходи представників творчих професій нестабільні, великі гонорари заробляють тільки найзнаменитіші, причому не виступами, а зйомками в рекламних роликах. Якщо ви не впевнені в своїх моральних силах, але в той же час не уявляєте життя без сцени або мольберта, спробуйте отримати навколотворчі професію (дизайнер, журналіст, рекламіст, копірайтер, помічник режисера), а творчість залиште як хобі - раптом коли-небудь запалиться ваша щаслива зірка.

Помилка п'ята: гонитва за грошима

Для багатьох людей робота не стає джерелом реалізації власних талантів, а є лише джерелом матеріального доходу. Нерідко молодим людям ще під час навчання у вузі випадає шанс влаштуватися на хорошу роботу, яку рідко вдається поєднувати з навчанням. Так, спочатку ваші доходи можуть істотно відрізнятися від кишенькових витрат однолітків, але навряд чи ваш матеріальний капітал збільшиться з роками, в той час як зарплати дипломованих фахівців будуть підвищуватися в залежності від набутого досвіду та їх просування по кар'єрних сходах.

За матеріалами www.ucheba.ru