Кукурудза повертається на поля - Аграрні новини, зерновий ринок, землеробство, агротехнології, тваринництво, захист рослин, сільгосппереробка, питання і відповіді по сільському господарству

Наша довідка   Володимир Сотченко - академік, директор ВНДІ кукурудзи

Наша довідка

Володимир Сотченко - академік, директор ВНДІ кукурудзи.

За 28 років роботи у Всеросійському НДІ кукурудзи під його керівництвом створено і районовані в різні роки в регіонах Росії більше 60 гібридів кукурудзи різних груп стиглості (ФАО 150-500). Створені інститутом ранньостиглі гібриди Машук 150 МВ, ППР, Катерина СВ, До 180 СВ, Машук 170 МВ, Машук 175 МВ, Машук 180 МВ, середньоранні Ньютон, Машук 220 МВ та Машук 250 СВ впроваджені у виробництво і користуються великим попитом.

Новітня історія Інституту кукурудзи

- Володимир Семенович, яку роль сьогодні кукурудза відіграє в світовому балансі кормів?

- Про це красномовно свідчить такий факт - в світі виробляється близько 2,7 мільярда тонн зерна. З них 900 з гаком мільйонів тонн - це зерно кукурудзи. Виробництво зерна пшениці набагато менше. На третьому місці - рис, на четвертому - ячмінь.

- За якими напрямками наукових досліджень працює ваш інститут?

- Коли інститут створювався в 1987 році, була чітко поставлена ​​задача - розвиток селекції і насінництва ранньостиглих і середньоранніх гібридів кукурудзи. Для 50% території Росії, де можливо обробіток кукурудзи, потрібні ранньостиглі гібриди, а зона насінництва сконцентрована тільки на півдні. І ми це завдання всі роки виконували. Тому у нас селекційно-насінницький інститут. Але при цьому є відділ, де вивчаються елементи технології вирощування кукурудзи - роль гербіцидів, добрив, способи обробки грунту, строки сівби.

- Хто ваші головні помічники?

- Можна сказати, у нас сімейний підряд. Мої діти працюють разом зі мною. У селекції дуже важлива спадкоємність поколінь. Тоді є шанси, що розпочату справу буде і далі продовжуватися. А коли бізнес продовжують інші люди, які не дуже ознайомлені з його особливостями, часто ні до чого хорошого це не призводить. У 1994 році наш інститут передислокувався з Нальчика до П'ятигорська. Ми, 6 співробітників інституту, переїхали на абсолютно порожнє місце. Єдино, що ми від держави отримали, - 400 га землі і 2 поверху корпусу в цій будівлі, де ми зараз знаходимося. І все. З цього ми починали працювати. Спочатку доводилося домовлятися з господарствами, щоб дали можливість посіяти кукурудзу на їх землях. Все, що сьогодні є в інституті, створено, куплено за власні зароблені кошти. І все це завдяки тому, що ми успішно займалися селекцією і насінництвом. Сьогодні не менше 30% насіння кукурудзи вітчизняного виробництва - це насіння нашої селекції. Інститут розвивався виключно за рахунок коштів, зароблених своїми руками.

Інститут розвивався виключно за рахунок коштів, зароблених своїми руками

- У вас велика дослідне поле?

- Дослідне поле інституту і селекційно-насінницької компанії «Кукурудза» становить 2 тисячі гектарів. При цьому власне федеральної землі - 370 гектарів, решту землі ми орендуємо.

- Ви сьогодні субсидії отримуєте?

- Ми отримуємо субсидії, але всі вони йдуть на зарплату. Я завжди ставив завдання своїм співробітникам ще з радянських часів - нам потрібно вчитися заробляти гроші. Держава зобов'язана контролювати виділяються на науку кошти, але при використанні коштів, зароблених колективом, виникають проблеми, так як існуючі закони, положення не завжди узгоджуються з реальностями життя, виробництва.

- У вас мирно існують під одним дахом інститут і селекційно-насінницька компанія «Кукурудза». Чому вирішили її організувати?

- Ця компанія з'явилася в зв'язку з тим, що ми багато працюємо з іноземними вченими, з якими у нас сьогодні створено ряд гібридів.

А коли ми тільки починали цю співпрацю, вони поставили умову, що готові працювати тільки з приватним підприємством і ніякого державної участі не повинно бути. Сьогодні із зарубіжними вченими ми обмінюємося селекційними матеріалами «без оглядки». У нас є спільні програми. Чому ми за короткий час так зробили крок вперед? У своїй роботі ми ефективно використовували як вітчизняний, так і зарубіжний генофонд для виведення нових гібридів. В результаті спільної роботи з угорцями та німцями ми створили цілий ряд гібридів.

І від тайги до британських морів ...

- Сьогодні кукурудза в багатьох країнах зробила крок далеко за межі звичного ареалу її вирощування ...

- Абсолютно вірно. На моїй пам'яті у Франції кукурудзу вирощували тільки на південь від Парижа. А зараз до самого Ла-Маншу можна бачити поля зернової кукурудзи. У Німеччині я раніше теж ніколи її не бачив. Зараз вона і там є. У Білорусі в рази збільшили площі її посівів. У Росії сьогодні сіють близько 2,5 мільйона гектарів кукурудзи на зерно (таких площ під зерновою кукурудзою раніше ніколи не було). Ставиться завдання довести цю цифру до 5 мільйонів гектарів. Поки це проблематично, але 2-3 мільйони гектарів цілком реально посіяти. Посіви кукурудзи значно розширилися в Центральній Росії. Наші гібриди зараз визрівають на території від П'ятигорська до Москви. А в цілому гібриди інституту висіваються від Калінінграда до Хабаровська.

- Розкажіть про географію вирощування ваших гібридів в регіонах Росії і які з них можуть підійти до умов зерносіючих областей Казахстану?

- Наприклад, нещодавно районований гібрид Нур виведений для умов Татарстану і п'яти російських областей. Гібрид Машук 150мВ затребуваний в Мордовії, Удмуртії, Красноярському краї, Курганській, Московської, Нижегородської, Саратовської, Свердловській, Челябінській областях. Гібрид Катерина СВ вирощується на силос на величезній території. Для Казахстану, думаю, ближче всього підійде гібрид Машук 171, який тепер входить до Держреєстру з 2015 року. А якщо говорити про торгівлю насінням, наш інститут продає їх в 33 області. Ми працюємо з 8 насіннєвими заводами, кожен з яких сам теж торгує, а значить, областей, в які надходять наші насіння, ще більше.

- Селекцією яких груп кукурудзи ви займаєтеся?

- Ми займаємося селекцією звичайної кукурудзи, цукрових, кукурудзи для попкорну, білозерної кукурудзи на харчові цілі. Треба розуміти, що ця культура може йти і на технічні цілі. Основна мета кормової кукурудзи - отримання крохмалю, який у неї особливий і відрізняється від крохмалю інших культур. Для ВРХ він, можна сказати, є ідеальним. Цінність кукурудзи не тільки в тому, що вона дає високий урожай, а в якості цього врожаю. Наприклад, у нас є гібрид Бештау, в якому високий вміст амілазного крохмалю, - 53%. Такий крохмаль важливий не тільки для тварин, але і для людини - для поліпшення травлення. Ми у себе створюємо лабораторію, яка буде займатися питаннями якості зерна кукурудзи. Зі збільшенням посівів цієї культури в нашій країні рано чи пізно, але ми серйозно займаємося переробкою зерна не тільки на кормові цілі, а й на технічні та харчові. Ми повинні від виробничників отримати чітке замовлення - яку кукурудзу і з якими властивостями вони хочуть отримати. Це питання я завжди ставлю тваринникам.

агрономічні тонкощі

- Позначте суму ефективних температур, необхідну для визрівання ваших гібридів зернової кукурудзи.

- Загалом, міркувати можна так - якщо ви маєте в своїй зоні 800 градусів ефективних температур (щоденна середня температура повітря вище 10 градусів. - Прим. Авт.), То цілком реально вирощувати кукурудзу на зерно. У нас сьогодні аж до Москви можна займатися зерновою кукурудзою. Якщо брати районовані гібриди ФАО 150-160, то можна вирощувати Машук 150 МВ, Нур, Уральський 150 і Биляр. Але головний недолік ранньостиглих гібридів - вони, як правило, низькорослі. Але це не біда, якщо ми говоримо про зерно. Чим менше рослина, тим менше проблем із закладенням рослинних залишків. Але головне, на якій відстані від землі розташований початок. При збиранні кукурудзи з низьким прикріпленням качанів можливі великі втрати і захоплення землі в силосну масу, що впливає на якість силосу. У пропонованих нами гібридах висота прикріплення качанів забезпечує прибирання без втрат.

* Примітка. Показник ФАО використовується для оцінки скоростиглості гібридів кукурудзи. Це умовний показник, прийнятий Міжнародною організацією з продовольства і сільського господарства при ООН (ФАО). При цьому 9 відомих сортів або гібридів, що розрізняються за скоростиглістю, були в якості стандарту занесені в одну з груп стиглості (найраніша з числом 100-199, потім 200-299 і т.д.). Чим нижче число ФАО, тим більше скоростиглий гібрид.

- При якій температурі грунту на глибині загортання насіння слід сіяти кукурудзу?

- Раніше говорили, що сіяти кукурудзу потрібно, коли грунт прогріється до температури 10-12 градусів. Зараз є гібриди, які починають проростати при 6 градусах. Ми ведемо селекцію гібридів більш ранніх груп стиглості і приділяємо особливу увагу холодостойкости.

- Розкажіть про вимоги, що пред'являються до кукурудзи, яка йде на силос.

- Вміст сухої речовини в силосної кукурудзи має бути 30-35%, але не менше 25%. Інакше ви отримаєте кислий силос. Силосний курган при заповненні буде «в болоті». До нього ви просто не під'їдете. А силос в ідеалі повинен бути такий, щоб він не мав кислого запаху. Коли ви заходите на ферму, то часто там відчуваєте запах аміаку. Так не має бути. У Татарстані є фірма «Червоний Схід». Коли приїжджаєш до них на тваринницьку ферму і підходиш до силосної траншеї, то абсолютно не відчуваєш звичного запаху. Береш цей силос і враження, що вам хліб дали - він має хлібний запах. А вся справа в тому, що там силосують кукурудзу в воскової стиглості. Раніше, коли таких гібридів не було, силосування гібриди в молочної стиглості. Потім, коли з'явилися більш ранні гібриди, стали говорити про силосовании кукурудзи в молочно-воскової стиглості. Але краще, щоб гібрид був у воскової стиглості, зберігаючи зелене листя. Коли ми залишаємо кукурудзу до морозів, щоб вона підсохла, це погано. Годувати такий кукурудзою все одно, що годувати худобу зерном і соломою. Але тільки не зеленим кормом. Це різні речі. А якщо у вас ремонтантная кукурудза, то вона повинна зберігати зелений лист. Розвернеш такий початок, а всередині початок вже жовтий.

(повну версію інтерв'ю читайте в журналі "Аграрний сектор" (№2 (24) за червень 2015 р

Щоб підписатися на журнал, пройдіть по посиланню: http://agrosektor.kz/subscription.html

або напишіть на пошту: [email protected]


Автор: Микола Латишев

Переглядів: 5004

На друк: На друк:

Опублікований: 19.10.2015 | 14:30

Мітки:

категорії Аграрна наука

За якими напрямками наукових досліджень працює ваш інститут?
Хто ваші головні помічники?
У вас велика дослідне поле?
Ви сьогодні субсидії отримуєте?
Чому вирішили її організувати?
Чому ми за короткий час так зробили крок вперед?
Розкажіть про географію вирощування ваших гібридів в регіонах Росії і які з них можуть підійти до умов зерносіючих областей Казахстану?
Селекцією яких груп кукурудзи ви займаєтеся?
При якій температурі грунту на глибині загортання насіння слід сіяти кукурудзу?