- Історико-меморіальний музей-заповідник «Сталінградська битва»
- Музей образотворчих мистецтв ім. І.І. Машкова
- Музей мір і ваг волгоградського заводу ваговимірювальної техніки
- стара Сарепта
- Храм святого Миколая Мирлікійського в Волгограді
- Казанський собор
З овременного Волгоград називають одним з найкрасивіших міст Росії, він простягнувся вздовж річки Волги на 70 кілометрів. За більш ніж 400-річну історію місто змінило три назви. Царицин заснували в XVI столітті - він служив сторожовою фортецею на південно-східних рубежах країни. Після революції місто отримало назву Сталінград - тут в 1942-1943 роках відбулася одна з ключових битв Великої Вітчизняної війни - Сталінградська битва. З 60-х років минулого століття місто називається Волгоградом.
Пропонуємо прогулятися вулицями міста-героя і дізнатися про його історію та культуру.
Фотографія: Elena / фотобанк «Лорі»
Історико-меморіальний музей-заповідник «Сталінградська битва»
Музей-заповідник знайомить з історією одного з найбільших битв Великої Вітчизняної війни - Сталінградської битви. До складу заповідника входять кілька пам'ятників і меморіальних комплексів.
Пам'ятник-ансамбль «Героям Сталінградської битви» на Мамаєвому кургані - унікальна споруда скульптора Євгена Вучетича і архітектора Якова Білопільського. Комплекс включає Зал Військової Слави, площа «Стояти на смерть», площа Героїв, площа Скорботи, Стіни-руїни і Військове меморіальне кладовище. Меморіал вінчає головний монумент - статуя «Батьківщина-мати кличе!». Відомий всьому світу пам'ятник зображує Батьківщину в образі жінки з мечем в руках - вона закликає воїнів йти на битву з ворогом.
У музеї-панорамі «Сталінградська битва» зберігаються особисті речі учасників битви, серед них - снайперська гвинтівка Василя Зайцева, шинель генерала Василя Глазкова з 168 кульовими і осколковими пробоїнами, бойові прапори частин і з'єднань, які воювали в місті. Тут працює одна з найбільших в світі панорам - «Розгром німецько-фашистських військ під Сталінградом» - її довжина досягає 120 метрів, висота - 16 метрів.
Музей образотворчих мистецтв ім. І.І. Машкова
Музей образотворчих мистецтв імені Іллі Машкова відкрився в 1960 році - це єдиний художній музей регіону. Зібрання нараховує понад 8,5 тисячі творів - живопис, графіку, декоративно-прикладне мистецтво і скульптуру.
В експозиції вітчизняного мистецтва XX століття представлені роботи Петрова-Водкіна , Кончаловського , Самохвалова, Лентулова, Белютіна, невідомого та інших авторів. Гордість музею - колекція з 98 живописних і графічних творів художника Іллі Машкова. Архівний фонд «Машков І.І. Художник »зберігає документи, фотографії, рукописні матеріали Машкова 20-30-х років минулого століття.
Музей мір і ваг волгоградського заводу ваговимірювальної техніки
Перші колекції Музею мір і ваг стали з'являтися в 90-х роках XX століття - експонати приносили працівники Волгоградського заводу ваговимірювальної техніки. З 2009 року збори заводу отримало офіційний статус музею, з тих пір унікальні предмети можуть побачити всі бажаючі.
Сьогодні в колекції музею знаходиться понад 2 тисячі справжніх предметів XII-XX століть, серед них - гирі з бронзи, чавуну, свинцю і каменю, надточні ювелірні годинники в дерев'яному чохлі, аптечні ваги першої половини XX століття і ваги для новонароджених.
стара Сарепта
Стару Сарепти називають куточком Німеччини в пониззі Волги - сюди в XVIII столітті прибули німецькі переселенці на запрошення Катерини II. Сьогодні на місці колишньої німецької колонії перебуває музей заповідник «Стара Сарепта», тут розташовуються 26 історичних споруд XVIII-XIX століть.
На цій землі до наших днів збереглися Будинок незаміжніх жінок і Будинок неодружених чоловіків, в старій німецькій церкви - кірсі - досі звучить органна музика. Сарептенскій орган - єдиний в регіоні орган з живим звуком.
Храм святого Миколая Мирлікійського в Волгограді
Волгоградська область
Католицький храм у Волгограді побудували в 1899 році з випаленої цегли. Головний фасад прикрасили стрілчастої аркою, над входом збудували вежу в готичному стилі з дзвонярській дзвіницею.
У 30-х роках XX століття храм закрили, в ньому розмістилася школа і клуб. Через 50 років будівлю застаріло і його хотіли знести. Однак храм передали Католицької церкви, коли в 1991 році в Волгограді зареєстрували прихід. Будівля відреставрували і освятили на честь святого Миколая Мирлікійського. Сьогодні в храмі знаходиться местнопочітаемий ікона Сталінградської Мадонни і частка мощей Миколая Мирлікійського, привезених з італійського міста Барі.
Казанський собор
Собор Казанської ікони Божої Матері (Казанський собор), Волгоград. Фотографія: Людмила Стешенко / фотобанк «Лорі»
Собор Казанської ікони Божої Матері (Казанський собор), Волгоград. Фотографія: Іванов Олексій / фотобанк «Лорі»
Собор Казанської ікони Божої Матері (Казанський собор), Волгоград. Фотографія: Іванов Олексій / фотобанк «Лорі»
Казанський собор заснували на початку XVIII століття всередині Царицинської фортеці. Першу дерев'яну споруду знищила пожежа, будівництво нового храму розпочалося в 1896 році.
Ошатний собор з декоративною обробкою з цегли і ліпнини нагадував давньоруські церкви. У 1904 році до храму прибудували дзвіницю і трапезну.
Після революції внутрішнє оздоблення церкви сильно постраждало, в приміщеннях храму влаштували хлібозавод. У роки Другої світової війни через пожежі і обстрілів від собору залишилися тільки стіни. Після війни Казанський собор вирішили відновити і надати йому первісний вигляд - московські художники заново розписали храм, тут з'явилися нові ікони із зображенням Архангела Михаїла, Спасителя і Преподобного Сергія Радонезького.