Курилова: Увійти до першої двадцятки рейтингу інвестпривабливості може кожен регіон ДВ

Ольга Курилова. Фото: ІА PrimaMedia

Оголошено результатів Національного рейтингу інвестклімату в суб'єктах РФ, яке відбулося на Петербурзькому міжнародному економічному форумі (ПМЕФ) на початку червня, змусило глав регіонів Далекого Сходу задуматися про роботу з поліпшення ділового середовища, яку вони виконали за минулий рік. Як показали результати, жоден з регіонів не потрапив до першої двадцятки рейтингу, проте динаміка у суб'єктів ДФО вище середнього, ніж по країні. Деякі території показали хороші результати (Хабаровський край і Амурська область), хоча і не обійшлося і без тих, хто значно впав в рейтингу (Єврейська автономна область, Сахалінська область, Приморський край). Детальніше про методологію рейтингу, успішні практики та зміні ділового клімату в регіонах Далекого Сходу в інтерв'ю ІА PrimaMedia розповіла керівник представництва Агентства стратегічних ініціатив в Далекосхідному федеральному окрузі Ольга Курилова.

Довідка: Національний рейтинг стану інвестиційної привабливості регіонів - це спільний проект Агентства стратегічних ініціатив і чотирьох ділових об'єднань (Російського союзу промисловців і підприємців, Торгово-промислової палати, "Ділової Росії" і "Опори Росії"). Рейтинг оцінює зусилля регіональної влади щодо створення сприятливих умов ведення бізнесу та виявляє кращі практики, а його результати стимулюють конкуренцію в боротьбі за інвестиції на регіональному рівні.

- Розкажіть, що саме відображає рейтинг? Яким чином збирається і зіставляється інформація?

- Рейтинг інвестиційної привабливості складається з 2014 року і тільки в цьому році до нього увійшли всі 85 суб'єктів, а кількість опитаних підприємців досягло близько 400 тисяч. Це наймасштабніше дослідження інвестиційного клімату в Росії, яке дозволяє оцінювати зусилля органів влади щодо створення сприятливих умов для ведення бізнесу в кожному регіоні країни. Оцінюють ділове середовище саме підприємці, компанії з державною участю в опитуваннях не беруть участь.

Опитування здійснюються за спеціальною вибіркою (отримання дозволу на будівництво, реєстрація права власності), за експертною (робота ради по інвестиційному клімату, прямий зв'язок керівництва суб'єкта з інвестором), так і питання загального характеру, наприклад, оцінка доріг і зв'язку, їх якість і вартість .

- Рейтинг суб'єктивний?

Рейтинг почасти суб'єктивний, тому що його результати залежать від того, наскільки підприємець залишився задоволений отриманою послугою. Але важливо відзначити, рейтинг заміряє правозастосовчу практику в кожному регіоні. Не варто забувати, що закон єдиний для всієї території Росії і повинен працювати однаково для всіх. Якщо повинні реєструвати право власності за 7 днів, то так має бути скрізь, а на практиці виявляється, що це відбувається в діапазоні від 7 до 40 днів. Значить, десь є збій, потрібно зрозуміти, чому так відбувається, і виправити це.

Більш того, рейтинг створює систему стимулів. Наприклад, коли ми тільки починали свій аналіз в 2014 році, дозвіл на будівництво в середньому по Росії отримували за 1 тисячу днів, з часом цифра дійшла до 400, а зараз це відбувається від 84-240 днів.

- Методологія рейтингу підходить всім регіонам чи ні? Адже, кажучи про Далекому Сході, не можна не брати до уваги підвищену увагу до регіону.

- Увага до Далекого Сходу безпрецедентно: прийнято велику кількість законів, є міністерство з розвитку території, працюють в регіоні спеціалізовані корпорації і інститути. Але не варто забувати, що рейтинг оцінює інвестиційний клімат в цілому в суб'єкті, а не тільки території випереджаючого розвитку або зони Вільного порту. Дуже часто ми чуємо від глав суб'єктів, що рейтинг Далекого Сходу повинен бути особливим. Але, повторю, результати рейтингу не залежать ні від географічного положення суб'єкта, ні від того, ресурсодобивающій регіон чи ні. Хабаровський край і Амурська область показали, що в рейтингу можна з 70-х позицій зробити крок в середину майже за 2 роки завдяки плідній та ефективній роботі з бізнесом.

Чим відрізняється Магадан, Камчатка, Москва, Владивосток, Новосибірськ, коли в будь-якому з регіонів підприємець повинні реєструвати право власності за 7 днів? Росреестр - це федеральна структура, тільки в одному регіоні робота йде швидко і легко, а в іншому виникають проблеми. Чому підключаються до електромереж десь швидко, а десь підприємцю доводиться пережити бюрократичний кошмар? На ці показники географічне положення не впливає.

Звичайно, можна лаяти методологію або підприємців ... Завжди знайдеться кого посварити. Коли виходить рейтинг - він не всім подобається, але він і не повинен. Рейтинг - це оцінка роботи регіональних проектних команд, погляд на розвиток бізнесу з боку підприємців. Підприємці - це економічно активна частина населення, яке проживає у вас на регіоні. Тут все просто, вибудовування взаємодії влади і бізнесу.

У рейтингу важливо показати динаміку. Ви покращуєте показники, стоїте на місці або падаєте вниз? Рейтинг за 4 роки показав, що продемонструвати динаміку і зростання під силу кожному суб'єкту.

- А що далекосхідники пропонували змінити в рейтингу?

- Багато чого. Наприклад, знизити вимоги до мінімальної чисельності респондентів для розрахунку показників рейтингу. Цього року далекосхідників почули і за цими показниками знизили мінімальну планку. Враховується тепер і думки резидентів територій випереджаючого розвитку і Вільного порту.

Регіонам важливо розуміти, що в рейтингу йде оцінка по 44 основним показниками, і якщо хоча б на 30 з них зосередиться, то буде позитивна динаміка.

- Які результати по зміні ділового клімату показали регіони Далекого Сходу?

- Головне, що Далекий Схід показав динаміку. Інтегральний індекс в цілому по країні зріс на 5,3 бала, а в ДФО - на 8,6 бала. Велике зростання саме за цим показником продемонстрував Хабаровський край, який виріс на 33 позиції, посівши 40 сходинку в рейтингу, і Амурська область, яка піднялася на 31 позицію, зайнявши 47 сходинку. Замикає трійку лідерів Єврейська автономна область, яка зайняла 50 позицію в рейтингу.

Потрібно відзначити показники Магаданської області, які ростуть з року в рік. У цей раз регіон піднявся відразу на 6 позицій, виконавши величезну роботу за короткий час. Не можу не сказати, що саме губернатор Магаданської області Володимир Печений перший з глав регіонів Далекого Сходу приділив більше уваги рейтингу, зумів розібратися в безлічі показників, а також не забув про тісну взаємодію з бізнесом.

В цілому за весь час проведення рейтингу, а це 3 роки - Амурська область, Хабаровський край, Магаданська область і Республіка Саха Якутія поліпшили показники.

Сахалінська область і Приморський край, незважаючи на те, що змістилися трохи вниз на кілька позицій, змогли зберегти позитивну динаміку за певними показниками.

- Які слабкі місця у регіонів Далекого Сходу ви б відзначили?

- Наявність бізнес-інкубаторів - слабке місце всього Далекого Сходу. Він працює тільки в Якутії і в Магаданській області. В інших регіонах немає інкубаторів, які б діяли і задовольняли бізнес. За іншими критеріями рейтингу складно виділити загальну тенденцію, у кожного свої слабкі і сильні сторони.

- Тоді розкажіть про позитивно досвіді регіонів Далекого Сходу, які підвищив свою інвестиційну привабливість.

- Хабаровському краю допоміг переклад експертизи проектної документації в електронний вигляд, а також впровадження пілотної програми з одночасною видачі техумов на підключення до мереж. Хороші показники у регіону і по працевлаштуванню випускників, 74% з них закріплюються на робочих місцях. Провели роботу в Хабаровському краї і по наданню допомоги суб'єктам малого і середнього підприємництва. В цілому регіон ступив вперед за багатьма показниками: ефективність процедур з постановки на кадастровий облік, якості та доступності інфраструктури для бізнесу. Але Хабаровському краю ще є куди рости.

В Амурській області підприємці оцінили гарячу лінію для бізнесу, також в регіоні хороші показники по реєстрації підприємств і права власності. Варто зазначити, що губернатор області повністю перебудував свою роботу, він зустрічався і з представниками бізнесу, і провів роботу в муніципальних утвореннях, визначив близько 60 доручень, спрямовані на підтримку підприємців, і, що важливо, 57 з них на момент опитування для рейтингу, були виконані.

У Єврейської автономної області зросла адміністративний тиск на бізнес, як і в цілому по країні, але вони виросли за якістю підтримки малого і середнього підприємництва. Камчатка виросла за показником реєстрації права власності, а також в регіоні відзначили розвиток інститутів для бізнесу, Корпорація розвитку Камчатського краю одна з найкращих в країні.

Є й у Приморського краю показники, за якими регіон виріс за рік. Це, перш за все, розвиток МСП, бізнес оцінив якість інфраструктури і підтримки. Але оцінка процедури постановки земельної ділянки на кадастровий облік і реєстрацію права власності в цьому році зросли за термінами. Бізнес зазначив, що кількість днів, необхідних для надання цих послуг збільшилася.

Для Чукотки було важливо в цьому році просто потрапити в рейтинг, це теж досягнення.

У Республіки Саха Якутія хороші показники по реєстрації підприємств, постановки земельної ділянки на кадастровий облік, підтримки МСП, вони сміливо можуть розраховувати на місце в першій половині рейтингу, вони вже це показували.

У кожного регіону є сильні і слабкі сторони. За всіма показниками бути першим не вийде, навіть лідери рейтингу інвестиційної привабливості - Татарстан чи Москва - за всіма показниками входять в групу А. За результатами рейтингу, потрібно просто зробити висновки і продовжити роботу.

- Регіони Далекого Сходу традиційно були аутсайдерами рейтингу. На ваш погляд, чи можливо це змінити кардинально? Чи є шанс суб'єктам ДВ потрапити до першої двадцятки?

- Звичайно, але переможцем бути важко. Президент Республіки Татарстан Рустам Мінніханов, виступаючи на ПМЕФ, завжди робить акцент, що вони продовжать удосконалюватися, що складно щороку по багатьом критеріями утримувати лідируючу позицію, адже інші регіони не відстають. Москва зараз знаходиться на третьому місці, Чувашія на другому, а раніше займала сьому сходинку рейтингу, Тульська область другий рік займає четверту позицію.

Вступай в групу PrimaMedia Вступай в групу "PrimaMedia. Важливе" в WhatsApp

ПОСИЛАННЯ З ТЕМИ:

10 нових компаній стали резидентами Вільного порту Владивосток минулого тижня

Центр підтримки китайських інвесторів в ДФО буде відкритий у Владивостоці та Пекіні

Монополія РЖД знову гальмує запуск поїзда з Владивостока в Харбін - інвестор

Розкажіть, що саме відображає рейтинг?
Яким чином збирається і зіставляється інформація?
Рейтинг суб'єктивний?
Методологія рейтингу підходить всім регіонам чи ні?
Чим відрізняється Магадан, Камчатка, Москва, Владивосток, Новосибірськ, коли в будь-якому з регіонів підприємець повинні реєструвати право власності за 7 днів?
Чому підключаються до електромереж десь швидко, а десь підприємцю доводиться пережити бюрократичний кошмар?
Ви покращуєте показники, стоїте на місці або падаєте вниз?
А що далекосхідники пропонували змінити в рейтингу?
Які результати по зміні ділового клімату показали регіони Далекого Сходу?
Які слабкі місця у регіонів Далекого Сходу ви б відзначили?