Квартет Олексія Круглова і Яака Соояара «Могутня купка» (ArtBeat)

виконавці: Олексій Круглов

Російсько-естонський джазовий квартет випустив альбом іузикі російських академічних композиторів, учасників легендарного об'єднання «Могутня купка». Музика Бородіна і Мусоргського, Римського-Корсакова і Балакірєва каже про душу, про подолання, про непізнаване, про остраху, про щастя, про космос. Альбом (Видавництво ArtBeat) робить цю музику кілька більш повсякденній, ніжною і хитромудрої. Создактся відчуття, що в ній завжди були прохолодні балтійські вітру і фрі-джазова свобода. Може бути, це - правда і класики мали на увазі щось схоже, тільки навчені і виховані вони були інакше.

На альбомі є речі, які дуже хочеться виділити. «Старий замок» (з циклу «Картинки з виставки» М. П. Мусоргського) - емоційний центр фонограми. Як і в інших баладах, настрій задає гітара Соояара, а потім співає саксофон. Шикарне соло грає басист Міхкель Мялганд. Річ «Політ джмеля ... або ... прости, Цезар!» (Фантазія на тему «Польоту джмеля» з опери «Казка про царя Салтана» Н. А.Рімского-Корсакова) джазмени грають охоче. Саксофон радісно пірнає в неї - вона дає простір для швидкісної фантазії. П'ятий «кучкистам» - Цезар Кюї на обкладинку і в трек лист не потрапив - це і пояснює назву композиції. Тому, до речі, «Могутня Купка» - це «The Mighty Five» - «Могутня п'ятірка», хоча, іноді її називають - «The Mighty Handful».

Тема «Богатирські ворота. У стольному місті під Києві »(З циклу« Картинки з виставки ») підкорює урочистістю і масивністю, патріархальністю з відтінком задумливою трагічності. «Баба Яга» ( «Хатинка на курячих ніжках (Баба Яга)», теж з «Картинок з виставки») - украшева атональні, що плаче і кричущими фразами саксофона. «Арія князя Ігоря» (Арія князя Ігоря «Ні сну, ні відпочинку змученій душі» з опери «Князь Ігор» А. П. Бородіна) - балада з солірущімі ударними Танел Рубена, настрій тут задає гітара.

Інструмент Соояера співає і малює кордону емоцій, а саксофон пробує їх подолати. Аранжування Яака тактовно зберігають класичний настрій композицій. Прибалтійський джазмен тонко підійшов до російської музики, до музичного простору «кучкистов». Круглов ж, формально підриваючи кордону, заложепнние в творах, одночасно і шанобливий, і переконливий. Він зміг домогтися того, «щоб слухач міг як би з боку подивитися на музику великих російських композиторів». Кілька речей звучать - раптово для Олексія - легко і мелодійно. Слухати їх можна без вікових чи соціальних обмежень - вони будуть зрозумілі всім.

Распевная трагічність - настрій не дуже-то джазове, але публіка не скучити. Музиканти Угра медитативно, але емоційно наповнене. Вони не відлітають у фрі-екзерсисах, зберігають гармонію, іноді затуманюючу її і немов малюючи заново, шукають її коріння.

Високий рівень запису дивує, незважаючи на високий європейський рівень її учасників. Це відчуття виявляється досить об'єктивним - диск потрапив в Europe Jazz Media сhart, що рідкість для вітчизняної музики. А адже в репертуарі артистів є також твори Чайковського, Рахманінова, Свиридова, Прокоф'єва. Значить можна сподіватися на продовження.

@ Олександр Волков

Треклист:

  1. Шехерезада (Тема з першої лінії симфонічної сюїти «Шехерезада» Н. А. Римського-Корсакова)
  2. Половецька танець ( «Половецький танець з хором» з опери «Князь Ігор» А. П. Бородіна)
  3. Старий замок (З циклу «Картинки з виставки» М. П. Мусоргського)
  4. Політ джмеля ... або ... прости, Цезар! (Фантазія на тему «Польоту джмеля» з опери «Казка про царя Салтана» Н. А. Римського-Корсакова)
  5. Богатирські ворота. У стольному місті під Києві. (З циклу «Картинки з виставки» М. П. Мусоргського)
  6. Ноктюрн фа-дієз мінор (М. А. Балакірєв)
  7. Баба Яга ( «Хатинка на курячих ніжках (Баба Яга)». З циклу «Картинки з виставки» М. П. Мусоргського)
  8. Арія князя Ігоря (Арія князя Ігоря «Ні сну, ні відпочинку змученій душі» з опери «Князь Ігор» А. П. Бородіна)

Ідея проекту: Микола 'BigNICK' Богайчук,

Автори всіх аранжувань: Квартет Олексія Круглова і Яака Соояара.

Учасники записи: Олексій Круглов - альт, сопрано саксофони, дитячий саксофон, препарований альт саксофон, свисток, вигуки; Яак Соояар - електро-гітара, електроніка; Міхкель Мялганд - контрабас, бас-гітара; Танел Рубен - ударні,

Записано навесні 2014 року в Талліннської студії Естонського телерадіомовлення.

Запис, зведення, мастеринг: Теет Кехлманн.

Дизайн: Олександр Медведєв ..

Фото: Олександр Нікітін, Ерік Мірила, Тет Кехлманн Микола 'Big Nick' Богайчук, Хейті Круусмаа, з особистих архівів Олексія Круглова і Яака Соояара.

Випусковий продюсер: Микола 'BigNICK' Богайчук.

Рік релізу діє до: 2014