Лад гітари. компенсація

Компенсація ладу гітар по Rauli Parkkali. Інформація про те, як вирішити проблеми з ладом класичної гітари, з'явилася тільки кілька років тому. Ця тема є новою, власне, як і історія гітари з нейлоновими струнами. До цього виробники виготовляли свої інструменти традиційним, звичним для них способом і гітаристи відчували незручності з ладом. Хтось може подумати, що тепер, коли така інформація є відкритою, ситуація дуже швидко зміниться на краще. Однак час іде, а тільки деякі виробники гітар пристосувалися до змін. У магазинах повно гітар, які точно налаштувати не можна.

Переклад фрагмента статті про компенсацію ладу гітари по Rauli Parkkali
(переклад Миколи Руденка).

Гітара не будує - які причини?

Існує багато причин, коли гітара не будує, що перш ніж перейти до наших рекомендацій, буде корисно їх уточнити.

Неякісна або несправна Кілкова механіка підбурює струну при грі. Часто можна бачити, як гітарист налаштовує інструмент навіть під час виступу! (Не завжди причина цього саме механіка. Прим. М.Руденка)

Погана якість струн саме по собі: різна товщина струни по всій її довжині, старіння і зношування струн. Пам'ятаємо, що струни з нормальним і сильним натягом мають різні властивості.

Зношування ладів, плоский лад спотворює тон на відміну від круглого. Помилка висоти на верхньому поріжку або невірна висота струни над 12-тим ладом. Неточність в місці розташування ладів, невірна або, що більш імовірно, зовсім відсутня поправка на верхньому поріжку.

Причиною помилки ладу гітари також є жорсткість струн. Жорсткість матеріалу струни не дає досить їй гнутися безпосередньо біля точок опор, тому на кісточці, опорі на підставці, ці непрацюючі частини струни повинні компенсуватися - струна подовжується.

Також вищі гармоніки, обертони, через жорсткості струн мають тенденцію до підвищення тону (або стають різкіше - не можу перевести однозначно прим. Н.Р.), але ця проблема не така актуальна в порівнянні з іншими.

Крім того, існують резонанси, пов'язані з самою гітарою. Найнижчий по частоті резонанс присутній в межах 90-120 Гц., В залежності від розмірів і форми гітари. Дека гітари і дно коливаються в протифазі, т. Е. В різних напрямках, що призводить до активного руху повітря назовні і всередину через отвір в деці, голосник. Наступна частота резонансу знаходиться в проміжку 150-250Гц., Коли вже дека і дно рухаються в одній фазі.

Наступний трохи вищий за частотою резонанс виникає, коли дека і дно рухаються в різних фазах, але повітря йде в протилежному, зворотному напрямку, в порівнянні з першим резонансом. Ці та інші резонанси призводять до спотворення звуку, коли струна звучить подібно бою маленького барабана!

Ще одна проблема виникає, коли частота наближається до частоти власного резонансу гітари. Тоді струни чи не вібрують нормальним чином і як результат, певні гармоніки швидше загасають, т. Е. Звук збіднюється тембрами, також частота основного тону може почати плавати. Зміна місця розташування ладів не допомагає, тому що коли одні гармоніки потрапляють в тон інші дисонують! Ця помилка виникає на частоті 10Гц. +/- 1-3Гц. Цей ефект може бути знижений лише вдалою конструкцією деки і акустичної системи. Найскладніше зробити гітару, яка буде звучати однаково добре на всіх частотах.

Багато з перерахованих вище проблем вирішуються ретельно підібраною конструкцією гітари і тільки дві останні не мають однозначного рішення. Далі ми сконцентруємо нашу увагу на чистоті ладу гітари і на компенсації. Якщо все компенсації встановлені коректно, тоді вам легше шукати рішення для подолання інших недоліків.

Налаштування гітари - компенсація ладу гітари.

Автор статті "Classic guitar Intonation" (лад класичної гітари) Greg Byers в "Guild of American Lutherie # 47 - 1996" (союз американських майстрів) був виключно інноватівен. У статті він представив розрахунки та результати експериментів з компенсацією класичної гітари. Для тих, хто не знає що таке компенсація: це заходи по подовженню або укорочення струни для того, щоб вона видавала вірний тон. Нижче в таблиці представлені розрахунки в міліметрах для звичайної гітари з мензурой 650мм. зі струнами Augustine Regals with Blue Label Basses

Таблиця 1. Поправки для гітари. струна Поправка на
верхньому поріжку Поправка на
підставці 1-я -0,30 1,28 2-я -0,73 2,14 3-тя -0,97 3,14 4-я -0,53 1,47 5-я -0,45 1, 73 6-я -0,45 2,91

Компенсація на верхньому поріжку потрібна для корекції тони в першій позиції, інакше всі ці ноти завищені. Помилка виникає через витягування струни. Без цієї поправки помилка частоти завжди чути.

Поправка на підставці потрібна для компенсації помилки тони виникає через протягування струни і самої її жорсткості. Жорсткість змінюється при старінні струни і нові струни зазвичай легше налаштовувати.

Якщо мензура гітари інша, ніж 650мм., То і поправки будуть мати інші значення. При довшою мензури натяг струн вище, до того ж знижується необхідність в корекції помилки через жорсткості струни.

Компенсація на верхньому поріжку.

Компенсація на верхньому поріжку (далі просто поріжку) зустрічається також на старих гітарах. Майстри вкорочують накладку з боку порожка на 1мм. і кістяний поріжок виготовляють з пропилами відповідно до таблиці 1.

Компенсація на підставці.

Виконати компенсацію на підставці складніше, т. К. Кісточка на ній пряма і досить тонка (2.5мм.) В порівнянні з верхнім порожком. У таблиці наведено результати вимірів на кісточці при трьох поширених способах компенсації.

Таблиця 2. Порівняння способів поправки на кісточці (підставці) Стор. необ
дімая
компен-
сація А.
пряма
кісточка помилка Б.
корекція
по 1-й і 6-й помилка В.
корекція
по 1-й і 4-й помилка 1-я 1,28 1,28 0,00 1,28 0,00 1,28 0,00 2-я 2,14 1,28 -0,86 1,61 - 0,53 1,34 -0,80 3-тя 3,14 1,28 -1,86 1,93 -1,21 1,41 -1,73 4-я 1,47 1,28 -0,19 2,26 0,79 1,47 0,00 5-я 1,73 1,28 -0,45 2,58 0,85 1,54 -0,19 6-я 2,91 1,28 -1, 63 2,91 0,00 1,60 -1,31

А. Варіант з прямою кісточкою (мається на увазі, що пряма, на якій знаходиться кісточка, перпендикулярна середньої лінії накладки, тобто паралельна габаритам підставки) дає найбільші помилки для 3-й і 6-й струни. Є можливість, знімаючи фаску на кісточці, компенсувати кожну струну, але видалення половини ширини кісточки послабить якість і потужність звуку гітари. Небажаний ефект можна знизити використовуючи більш товсту, широку кісточку.

Б. Цей варіант передбачає точну корекцію по 1-й і 6-й струнах. Проблеми виникають з поправками для 4-й і 5-й струн - занадто велика помилка, від якої потерпають на ладі гітари.

В. Точна корекція по 1-й і 4-й струнах. Хороший варіант, але проблема з ослабленням кісточки залишається, хоча і менш значна, ніж в першому способі.

Рішення проблеми! Кісточка з двох частин.

Якщо розділити кісточку на дві частини і кожну з них налаштувати під своїм кутом, то отримаємо дуже хорошу компенсацію для кожної з струн. Нижченаведена таблиця це добре ілюструє:

Таблиця 3 Кісточка з двох частин Струни Необхідна
компенсація Кісточка
з двох частин помилка 1-я 1,28 1,30 0,02 2-я 2,14 2,15 0,01 3-я 3,14 3 -0,14 4-я 1,47 1,2 -0 27 5-а 1,73 1,75 0,02 6-я 2,91 2,3 -0,61

Помилки компенсації при подвійний кісточці настільки малі, що кісточка не потребує підстроювання. Автор даної статті розмістив статтю про це в "Helsinki Guitar Society Magazine 2-1999" (Журнал гітарного суспільства в Гельсінкі 2-1999) Деякі гітари автора статті були в ремонті у найбільш шанованого майстра Фінляндії Kauko Liikanen. Була проведена заміна кісточки на подвійну, див. Рис .:

Кісточка з двох частин

При перевірці за допомогою електронного тюнера з'ясувалося, що лад гітари дуже точний.

Коментарі М.Руденка

Радикальна стаття для багатьох! Перш за все хочу сказати, що гітарним майстрам, дійсно, треба приділяти увагу налаштуванню вірного ладу на своїх гітарах!

Також, визнаючи гостру необхідність в наявності поправок на гітарі, не хотів би, щоб скориставшись рекомендаціями з цієї статті ви перепсували підставки на своїх гітарах. Спочатку переконайтеся, що ви зможете внести відповідні зміни. Поставтеся критично до того, що відбувається. Можливо, поекспериментуйте, не вносячи глобальних змін.

Зауваження по тексту: розрахунок відштовхується від конкретного комплекту струн. Але ж комплекти відрізняються по товщині струн в залежності від виробника і типу струн. Чи є це відображення об'єктивної реальності !? Але факт необхідності поправок, як такої - очевидний.

Оригінал статті англійською знаходиться за посиланням
www.newmillguitar.com

Микола Руденко

Гітара не будує - які причини?