Ляльковий театр, Гродно

Гродненський обласний ляльковий театр   (Театр ляльок) є однією з головних   пам'яток міста   Гродно Гродненський обласний ляльковий театр (Театр ляльок) є однією з головних пам'яток міста Гродно. Ця найстаріша театральна сцена в Білорусі. Саме на його сцені працювала перша в Гродно професійна трупа Антонія Тізенгаузена.

Будівля театру має багату історію Будівля театру має багату історію. Побудоване в 1772 році архітекторами Мезером і Сакко, воно призначалося для підскарбія надвірного литовського Антонія Тизенгауза. Будівля була пов'язане з палацом Тизенгауза критим переходом. Зал був сформований за «італійської кривої». Представляв собою напівкругле приміщення з амфітеатром і ярусними галереями по периметру. Мав 22 ложі в два яруси, партер і сцену з п'ятьма планами декорацій. У 1859 році після реконструкції обсяг будівлі збільшився. Балкон над входом в театр з'явився під час ремонту в тридцятих роках минулого століття. У 1940 році завдяки надбудові третього поверху став ширшими зал. У 1975 році театр знову реконструювався. Були розширені сценічна коробка і зал для глядачів.

Триповерхова будівля з високим цоколем має в плані складну конфігурацію, завершено 4-скатної дахом Триповерхова будівля з високим цоколем має в плані складну конфігурацію, завершено 4-скатної дахом. Головний фасад асиметричний, оформлений пілястрами. Над входом в лівому крилі великий балкон, підтримуваний 4 колонами, обработанниміт рустом. Бічний фасад оформлений пілястрами, прорізаний прямокутними вікнами з сандриками і трикутними фронтонами в завершенні.

Театр оточений парком Жілібера, який був закладений як ботанічний сад Жаном Еммануелем Жілібером в 1775-1781 роках. Зараз це популярне місце відпочинку городян, хоча від ботанічного саду залишилися тільки деякі дерева-довгожителі.

Цікавий такий факт. У 1802 році під час урочистостей з нагоди створення Гродненської губернії, на яких був присутній Олександр I, в театрі впала штукатурка. Імператор відразу ж виділив на ремонт будівлі 2 тисячі рублів. Для порівняння: один гусак в ту пору коштував 16 копійок.

У 1802-1809 роки в будівлі діяв постійний театр Карлгайнц Дешнер, в 1846-1852 роки постійний дирекційний російсько-польський театр, в 1926-1929 роки виступала трупа віленського театру «Редуту» Ю.Остерви, в 1928-1939 - польський театр ім. Е. Ожешко. У будівлі працювали: в 1940-41 Державний польський театр ляльок БРСР, в 1945-47 Державний російський драматичний театр БССР, в 1947-83 Театр драматичний обласної, з 1984 року театр ляльок.

Сам ляльковий театр значно молодша за нього стін, його офіційне відкриття відбулося в 1980 році Сам ляльковий театр значно молодша за нього стін, його офіційне відкриття відбулося в 1980 році. У 1981 році 25 травня відбулася прем'єра першого спектаклю «Людвіг і Тутта» С. Хрістовского і В. Богача. Це була перша постановка в даному театрі режисера Сергія Юркевича. Сценографія була Леоніда Бикова. На сьогоднішній день репертуар театру нараховує понад 50-ти вистав, як для молоді, так і для дорослого покоління. Особливу увагу, при цьому, приділяється дітям. Театральний репертуар здатний задовольнити смак навіть самого вимогливого глядача, він характеризується різноманітністю жанрів і постановок, число яких збільшується з кожним роком.

В кінці 2012 року закінчено ремонт і реконструкція будівлі театру. Будівля театру перетворилося, облагороджена прилегла територія. 17 грудня 2013 року на оновленій сцені театру для дітей та дорослих показали новорічну "Казку про чарівні годиннику" (за мотивами Г. Ягдфельд). А після вистави всіх гостей запросили на свято біля ялинки "Теленовогодія" і зустріч з справжнім Дідом Морозом.

А 8 лютого 2013 року відбулася урочиста церемонія відкриття будівлі театру після реконструкції, в якій брав участь прем'єр-міністр Республіки Білорусь Михайло Мясникович А 8 лютого 2013 року відбулася урочиста церемонія відкриття будівлі театру після реконструкції, в якій брав участь прем'єр-міністр Республіки Білорусь Михайло Мясникович. Для почесних гостей директор театру Валентина Цигнец провела невелику екскурсію, а головний режисер Олег Жюгжда розповів про творчі здобутки 2012 року. Виступаючи на сцені найстарішого театрального будівлі країни, прем'єр-мініст від імені Уряду підніс трупі театру подарунок і побажав натхнення та нових творчих перемог, а глядачам - позитивних емоцій від вистав Гродненського театру ляльок. Завершилася церемонія переглядом вистави "Пікова дама".

На другому поверсі театру відкрито Музей ляльок. Приблизно сорок ляльок, створених в 1980-х роках найстарішим художником театру ляльок Леонідом Биковим, представили на відкритті музею. Експозиція буде змінюватися. Крім ляльок глядачі зможуть побачити театральні костюми, маски, елементи і макети декорацій, фестивальні афіші і нагороди.

Якщо перейдете по посиланню, то відкриється віртуальна панорама лялькового театру (До реконструкції 2012 року).

Фільм з циклу "Історії Віктора Саяпина" "Гродненський театр ляльок" тут ... (Тривалість 20 хвилин 13 секунд).

Адреса:

230023, Республіка Білорусь, м Гродно, вул. Дзержинського 1/1 Телефон довідки: + 375 (152) 77-37-68 Телефон каси: + 375 (152) 74-59-30 e-mail: [email protected] Сайт лялькового театру: http://www.grodnolyalka.by Офіційна сторінка на facebook http://www.facebook.com/grodnolyalka Офіційна сторінка в контакті http://vk.com/grodnolyalka


подивитись збільшену карту