Ляпін Олександр Федорович (08.11.35-08.07.2016)


Музична творчість Олександра Федоровича Ляпіна - одна з найяскравіших сторінок музичного життя нашого міста Музична творчість Олександра Федоровича Ляпіна - одна з найяскравіших сторінок музичного життя нашого міста. Олександр Федорович - заслужений працівник культури, він першим з композиторів
Новокузнецька став членом Спілки композиторів Росії. Він - автор двох музичних збірок: «Розкажіть нащадкам, ветерани» та «Пісеньки-чудесенка» на вірші Новокузнецький поетів. Кращі хорові колективи Новокузнецька виконують його пісні на вірші С. Єсеніна, С. Кірсанова і ін.

Творча, педагогічна і громадська діяльність А. Ф. Ляпіна відзначена високими урядовими нагородами. За плідну роботу в навчанні і вихованні педагогічних кадрів він в 1975 році нагороджений знаком «Відмінник народної освіти», а в 1979 році за заслуги в області культури йому присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури Української РСР». Серед нагород А. Ляпіна - почесні грамоти Адміністрації р Новокузнецька, Департаменту культури і національної політики Кемеровській області, знак «Відмінник народної освіти», медаль «60 років Кемеровської області».


біографія

Олександр Федорович Ляпін народився 8 листопада 1935 року в м Кисельовську, де і пройшли його дитинство, отроцтво, юність. Перші музичні враження Олександра Федоровича пов'язані з рідною домівкою, де музика була невід'ємною частиною сімейного укладу. Всі члени сім'ї, володіючи хорошими голосами від природи, любили співати. У будинку звучала російська гармошка, балалайка, гітара, баян. Постійним супутником музика залишається для Ляпіна і в шкільні роки. Він учасник шкільного хору, ансамблю шумових інструментів. Багато і захоплено займається на баяні.

Свою першу пісню він написав спільно з одним М. Сосновським в 10 класі. Вона називалася «Море». Це перше юнацьке твір і визначило композиторський шлях і подальшу творчу долю Олександра Ляпіна, пов'язану з жанром пісні, вокальної музики. Після закінчення школи його призивають до лав Збройних Сил. Там він продовжує займатися в художній самодіяльності, грає в оркестрі російських народних інструментів, організовує самодіяльний хор. За час служби в армії він написав кілька пісень, серед яких особливе місце займають ліричні пісні «У знайомого віконця», «Нуль уваги» на слова В. Лушнікова. Після служби в армії А. Ляпін повертається в рідний Киселевск, де з великим інтересом бере участь у художній самодіяльності.

У 1958-1962 рр. - навчання в Кемеровському музичному училищі, по його закінченні Олександр Федорович працює директором дитячої музичної школи № 9 в Новокузнецьку, потім в Новокузнецьку педагогічному училищі № 1, де він веде клас хорового диригування. Набуття самостійності, професійного, творчого зростання А. Ляпіна сприяли роки навчання на заочному відділенні Новосибірської державної консерваторії. З 1977 року Олександр Федорович викладає в Новокузнецьку музичному училищі (нині коледж мистецтв). Ляпін керував хоровою капелою клубу «Будівельник», хоровою капелою «Відродження» культурного центру ЗСМК, був головним диригентом свята «Кузнецька весна».

Безперервне «спілкування» з вокальною музикою, хоровим співом багато в чому визначає подальшу композиторську діяльність А. Ляпіна. Визначальний характер в його пісенній творчості набуває героїко-патріотична і громадянська тематика. Своє втілення вона знаходить в піснях, присвячених подіям і людям військових років: «Розкажіть нащадкам ветерани», «Біля обеліска», «Ветерани», «Про що говорять обеліски» і ін. Значне місце займають пісні, пов'язані з образами Росії, рідного краю , улюбленого міста: «Подих Батьківщини», «Сніги Росії», «Я з тобою, моя Росія», «Пісня про Іртиші», «Пісня про Кузнецькому краї», «місто моє, Новокузнецьк», «Наше місто», «Запсібовскій вальс ».

Міська тематика знаходить своє продовження в піснях, що оповідають про повсякденне трудового життя людей різних професій, їх героїзм, мужність, міцну дружбу, наставництво: «Кузнецьк і Магнітка», «Шахтарська ювілейна», «Марш будівельників», «Якщо дружба міцна». Важливу частину вокальної творчості складають пісні про вічні теми - любові, вірності, відданості: «Солдати не йдуть від улюблених», «Гірка правда», «Очі», «Ох, даремно я закохався, кажуть» і ін.

Багато вокальні твори А. Ляпіна пройшли серйозне випробування на всеукраїнських, обласних, міських конкурсах. На Всеросійському конкурсі патріотичної музики (1979 г.) його пісня «Наше місто» була удостоєна почесного диплома, а пісні «Ветерани», «Кузнецька наша земля», представлені на обласному конкурсі на кращу пісню для масового хорового виконання (1972р.), Відзначені преміями. Пісні «Наше місто», «Місто моє, Новокузнецьк», «Якщо дружба тверда» на конкурсі-концерті на кращу пісню про Новокузнецьку стали лауреатами. На конкурсі серед самодіяльних композиторів міста на кращу пісню, присвячену 40-річчю Перемоги над фашизмом, пісня «Чистого неба вам» (слова і музика А. Ляпіна) отримала першу премію, а в конкурсі на кращий гімн міста Новокузнецька композитор сталобладателем диплома третього ступеня. Олександр Федорович - лауреат обласного фестивалю-конкурсу самодіяльних композиторів «Кузбас - моя необхідність» (2003 рік), дипломант обласного музичного конкурсу, присвяченого 60-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні (2005 рік).

Олександр Федорович Ляпін - композитор і музикант, чиї пісні постійно звучать на радіо і телебаченні, на всіх міських святах і урочистостях. Його ім'я відоме не тільки в рідному місті, а й далеко за його межами. Музика Олександра Ляпіна сприймається відразу. Вона не потребує якихось особливих теоретичних поясненнях. У цієї музики є своя неповторна інтонація, витоки якої в російській фольклорі і міському романсі. Тому ці пісні з таким задоволенням виконуються багатьма співаками і самодіяльними хоровими


твори композитора

  • Співаємо тебе, наше місто-сад! [Ноти]: пісні Новокузнецький авторів / [авт. вступ. ст. І. В. Мороз; сост. Е. К. Яким; муз. ред. В. Г. Баскаков]. - Новокузнецьк, 1986.
    З утримуючі .: Ляпін А. Наше місто; Ветерани КМК; Автомати Чалкова / сл. І. Агафонова.
  • Ляпін А. Розкажіть нащадкам, ветерани [Ноти]: пісні [про Новокузнецьку] / А. Ляпін. - Новокузнецьк: Кузнецкая фортеця, 1995. - 52 с.
    Содерж .: На сл. В. ВАТІС: Ночами не спиться ветеранам; на сл. М. Цуранова: Пісня про орлів; на сл. І. Агафонова: Автомати Чалкова; Наше місто ; на сл. П. Старцева: Чи винен солдатів; на сл. Н. Агєєва
    : У Трептов-парку; на сл. М. Нагнибіди: Розкажіть нащадкам, ветерани; на сл. Н. Брауна: Я з тобою, моя Росія; на сл. Ф. Балкаровой: Очі; на сл. Л. Димової: Дихання Батьківщини; на сл. А. Парпара: Снігу Росії; на сл. А. Ляпіна: Запсібовскій вальс.
  • Ляпін А. Пісеньки-чудесенка [Ноти]: вокальний цикл для дітей / Олександр Ляпін; [Вірші Е. Гольцмана]. - Новокузнецьк: [б. в.], 2002. - 23, [1] с.
    Содерж .: Зима на носі; Біла гостя; Чому бурульки плачуть; проліски; Хто з ким дружить; Лісовий переполох; Коник-музикант.
  • Ляпін А. Встають на зміну сини [Ноти] / А. Ляпін // Шахтарське серце співає: збірник шахтарських пісень композиторів Кузбасу. - Кемерово, 2013. - С. 69 - 73.


Публікації в збірниках і періодичних виданнях

  • «Шахтарська пісня-2014» [Текст] // Наше місто Новокузнецьк. - 2014. - № 4. - С. 20: фот.
    Підсумки міського конкурсу «Шахтарська пісня-2014», в якому взяв участь А. Ляпін з піснею «Встають на зміну сини».
  • Шипілова Т. Композитори разом [Текст] / Т. Шипілова // Кузбас. - 2012. - 18 квітня (№ 67). - З 1.
    У Новокузнецьку драмтеатрі відбувся концерт Новокузнецький композиторів. Звучали пісні і А. Ляпіна.
  • Наш композитор [Текст] // Кузнецький робочий. - 2012. - 31 березня (№ 37). - З 1.
    Заслужений працівник культури Олександр Федорович Ляпін першим з новокузнечан став членом Спілки композиторів Росії.
  • Петров І. Пісні нашого серця [Текст] / І. Петров // Кузнецький робочий. - 2011. - 7 травня (№ 52). - С. 4.
    Новокузнецька композитори М. М. Маслов і А. Ф. Ляпін стали переможцями обласного фестивалю-конкурсу самодіяльних композиторів «Пісні Кузбасівського серця», присвяченого Дню Перемоги.
  • Шабаліна М. «Мистецтву - віват!» [Текст] / Наталія Шабаліна; фото Олександра Бокін // Кузнецький робочий. - 2011. - 14 квітня (№ 42). - С. 9: фот.
    У коледжі мистецтв відбулася творча зустріч з Новокузнецький композитором, педагогом, диригентом, заслуженим працівником культури Олександром Федоровичем Ляпіним.
  • Тюріна Т. Плани на майбутнє будує людина молода [Текст] / Т. Тюріна; фото Валентина Волченкова // Кузнецький робочий. - 2010. - 18 листопада (№ 134). - С. 10: фот.
    У Будинку творчих спілок пройшов вечір на честь 75-річчя Новокузнецького музиканта, педагога і композитора Олександра Ляпіна.
  • Мохонько А. Пісні Землі Коваля [Текст] / А. Мохонько // Клуб. - 2009. - № 2. - С. 16-18: фот.
    Про обласний фестиваль-конкурс композиторів Кузбасу, присвяченому 65-річчю утворення Кемеровської області, в якому взяв участь А. Ляпін з піснею «Ветерани КМК».
  • Масликова Е. До. Творчий портрет А. Ф. Ляпіна [Текст] / Є. К. Масликова // З історії музичної культури Сибіру: збірник статей. - Новокузнецьк, 2009. - С. 4-12.
  • Кулолаева Про. Композитори Кузбасу [Текст] // Кулолаева О. Пісенна культура Кузнецького краю в роботі зі старшими школярами: навчально - методичний посібник / О. Кулолаева; МОУ ДПО «Інститут підвищення кваліфікації» (МОУ ДПО ІПК). - Новокузнецьк, 2008. - С. 29-31.
    Про Володимира Михайловича Піпекіне, Михайла Михайловича Маслова, Олександра Федоровича Ляпине.
  • Владимирова А. «Посвята жінці» [Текст] / А. Владимирова // Новокузнецьк. - 2008. - 11 березень (№ 18). - С. 2.
    У Будинку творчих спілок напередодні дня 8 Марта відбувся концерт Новокузнецький композиторів «Посвята жінці». Звучали пісні А. Александрова, А. Ляпіна, О. Шабельникова, М. Маслова, С. Толстокулакова.
  • Два дипломи [Текст] // Франт. - 2008. - 31 січня (№ 5). - С. 4.
    З перемогою повернулися наші композитори А. Александров і А. Ляпін з обласного фестивалю-конкурсу самодіяльних композиторів «Пісні Землі Коваля», що проходив в рамках святкування 65-річчя Кемеровській області.
  • Ляпін Олександр Федорович, композитор [Текст] // Хто є хто в Новокузнецьку. - Новокузнецьк, 1997. - С. 87: фот.
    Біографічна довідка про А. Ляпине.
  • Мохонько А. П. Його стихія - пісня (А. Ф. Ляпін) [Текст] / А. П. Мохонько // Мохонько А. П. Кузбас музичний. - Кемерово, 1996.. - С. 224-229.
  • Ляпін А. Ф. Я просто люблю хорошу музику [Текст]: [Бесіда з композитором, педагогом, поетом А. Ф. Ляпіним] / А. Ф. Ляпін // Твої проблеми. - 1995. - № 19 (грудня). - С. 3.
  • Тюріна Т. Тяжкість років можна ж і не відчувати [Текст] / Т. Тюріна // Кузнецький робочий. - 1995. - 7 листопада. - С. 4.
    Викладачеві хорового диригування музичного училища, беззмінному диригенту міських зведених хорів на фестивалях «Земля Кузнецька», автору музики багатьох пісень про місто А. Ф. Ляпіну виповнилося 60 років.
  • Анненков В. Музика серця і пам'яті [Текст] / В. Анненков // Ляпін А. Розкажіть нащадкам, ветерани / А. Ляпін. - Новокузнецьк, 1995. - С. 3.
    Про музику композитора А. Ляпіна.

Звукозапису і відеозапису

  • Улюбленому місту [Електронний ресурс]: пісні Новокузнецький композиторів у виконанні Муніципального камерного хору / художній керівник і диригент Заслужений діяч мистецтв РФ Липовій С. А. - Новокузнецьк, 2008. - 1 електрон. опт. диск (CD-ROM). - 390-річчя м Новокузнецька присвячується. - На обкладинці диска коротка довідкова інформація про композиторів О. Є. Звєрькова, А. Ф. Ляпине, А. А. Александрова, С. Б. Толстокулакове, М. М. Маслова.
    З утримуючі .: Ляпін А. Місто моє Новокузнецьк / сл. А. Ликова; Три хору на вірші С. Єсеніна; Частушка / сл. С. Кірсанова; Кажуть, що негарна / сл. А. Прокоф'єва; Російська пісня / сл. Н. Чижова.
  • Дев'ять муз [Відеозапис]: авторська програма. Вип. 84-88 / Олександр замогильно; [НОВО-ТВ]. - [Новокузнецьк: б. в.], 1999. - 1 електрон. опт. диск (CD-ROM).
    Вип. 84. [Огляд композиторських сил міста. Звучали пісні А. Александрова С. Толстокулакова, А. Ляпіна, В. Сірого].
  • Моє місто [Електронний ресурс] / [авт.-упоряд. Е. С. Мисіна]; Централізована бібліотечна система ім. Н. В. Гоголя. - Новокузнецьк, 2008. - 1 електрон. опт. диск (CD-ROM).
    З утримуючі .: [Біографія А. Ляпіна]

Інтернет ресурси

  • У Новокузнецьку пройшов конкурс «Шахтарська пісня-2014» [Електронний ресурс] // Комсомольская правда: [сайт газ.]. - [Кемерово], 21 серпня 2014. - Режим доступу: http://www.kem.kp.ru/daily/26272/3149647/ , Вільний.
    Про композиторів міста, які взяли участь в цьому конкурсі: Олександра Ляпине, Олександрі Александрові, Михайла Маслова, Сергія Толстокулакове, Олені Павлівської.
  • У піснях оспіваний, мрією окрилений [Електронний ресурс] // Департамент культури і національної політики Кемеровській області: [сайт]. - [Кемерово], 21 квітня 2014. - Режим доступу: http://www.depcult.ru/news/3347 , Вільний.
    Про концерті-презентації авторського збірника А. Ф. Ляпіна «У піснях оспіваний, мрією окрилений».
  • Ляпін Олександр Федорович [Електронний ресурс] // Управління культури Новокузнецька: [розділ сайту «Ними пишається Новокузнецьк»] - Новокузнецк.- Режим доступу: http://www.kultura-nk.ru/gord/l/?print , Вільний.
  • Ляпін Олександр Федорович [Електронний ресурс] // Кемеровська обласна наукова бібліотека імені В. Д. Федорова: сайт. Музична культура Кузбасу - Кемерово. - 2001 - 2015. - Режим доступу: http://www.kemrsl.ru/book/muzykalnaya-kultura-kuzbassa , Вільний.
  • Прибиткова А. Композиторська діяльність в Новокузнецьку: Провінційні акценти [Електронний ресурс] // Світ науки, культури, освіти: [сайт журн.] .- Гірничо-Алтайськ, № 3 / 2014. - Режим доступу: http: // cyberleninka.ru/article/n/kompozitorskaya-deyatelnost-v-novokuznetske-provintsialnye-aktsenty , Вільний.
    Про композиторів Новокузнецька: А. Ф. Ляпине, М. М. Маслова, А. А. Александрова, С. Б. Толстокулакове.
  • 1 листопада 2013р. в МАУ «Палац культури імені 50-річчя Жовтня» м Кемерово відбувся заключний етап обласного фестивалю-конкурсу самодіяльних композиторів «Пісні землі Коваля» [Електронний ресурс] // Кемеровський обласний будинок народної творчості та дозвілля: [сайт]. - Кемерово, 8 листопада 2013. - Режим доступу: http://www.nt-kuzbass.ru/1641.htm , Вільний.
    А. Ф. Ляпін отримав Диплом лауреата конкурсу.
  • Перший в Новокузнецьку [Електронний ресурс] // ТВН Новокузнецька: [сайт]. - Новокузнецьк, 29 березня 2012 року - Режим доступу: http://www.tvn-tv.ru/news/culture/pervyi_in_novokuznetsk.html , Вільний.
    А. Ляпін - першим з композиторів Новокузнецька, був прийнятий до Спілки композиторів Росії.

Дата актуалізації: сентябрь 2017 р

Ru/gord/l/?