Легендарний колектив вже в шостий раз виступає в нашій країн, і публіка завжди чекає його з нетерпінням. Цього разу в Ізраїлі буде представлена особлива ювілейна програма.
У першому відділенні будуть показані «Танці народів світу», у другому - одноактний балет «Ніч на Лисій горі», поставлений Ігорем Мойсеєвим в 1983 році на музику Мусоргського та Римського-Корсакова.
Отже, 80 осіб на сцені, яскраві костюми і незвичайна енергія!
Напередодні гастролей в Ізраїлі художній керівник і директор Ансамблю Моісєєва Олена Щербакова зазначила: «80 років тому, в 1937-му році Моїсеєв створив перший в світі професійний ансамбль народного танцю, створив новий жанр народно-сценічного хореографії, в якому працює наш ансамбль. Йому вдалося поєднати основи класичного балету з народною творчістю і звести власний метод художньої обробки фольклору в ранг професійного мистецтва ».
Сьогодні ні в кого не викликає сумнівів, що народні танці - це мистецтво. Цей постулат вніс саме Ігор Моїсеєв, який розглядав народний танець нарівні з танцем класичним. Про Ігоря Моїсєєва і його ансамблі складені тисячі і тисячі легенд: часто повторюють розповідь про те, як на концертах Ігоря Моісєєва в Парижі плакали емігранти, і що йому цілувала руки сама Марлен Дітріх; що після виступів колективу у Франції з'явилася мода на чобітки «козачок», а в Європі після показу номера «Партизани» стали носити баранчикові шапки. У Сараєво потяг, не зупиняючись на вокзалі, поїхав по продовженню колії, де зазвичай ходили тільки трамваї, і підвіз артистів прямо до театру, площа перед яким вже була засипана килимом з троянд. Рідше згадують про те, що у Велику Вітчизняну війну ансамбль дав сотні фронтових концертів. Серед танків Червоної Армії один, побудований на гроші моісєєвців, носив на його борту ім'я «Ансамбль Моїсеєва».
Моїсеєв жартував, що з його життя легше скласти путівник, ніж біографію. Ансамбль неодноразово побував більш, ніж в 60 країнах світу. За рекордну кількість гастролей ансамбль занесений в Книгу рекордів Гіннеса. Цей колектив не зупиняють ні соціальні, ні політичні режими. Визначити точну кількість танців, поставлених Ігорем Мойсеєвим, складно, бо часто з волі хореографа мініатюри виростали в сюїти, танцювальні картини - в одноактні балети. Всього в репертуарі ансамблю близько 300 оригінальних творів, поставлених Ігорем Мойсеєвим. У складі трупи 85 високопрофесійних танцівників-акторів, здатних в лічені хвилини змінити свої образи на сцені. Середній вік танцюристів - 25 років, і практично всі вони випускники першої в світі професійної школи народного танцю при Державному академічному ансамблі народного танцю імені Ігоря Моїсеєва, створеної Ігорем Мойсеєвим в 1943 р Також частиною історії ансамблю є незвичайні костюми. Танцівники вихором проносяться по країнам світу, миттєво змінюючи національні костюми і перевтілюючись в різні образи.
«Державний академічний ансамбль народного танцю імені Ігоря Моїсеєва - перший і єдиний в світі професійний хореографічний колектив, що займається художньою інтерпретацією і пропагандою танцювального фольклору народів світу» - так написано на сайті ансамблю. Що ж стоїть за цими словами? Перш за все, дивне життя Ігоря Моїсеєва, який прожив 101 рік. Того, що вмістилося в його біографію, вистачило б на кілька людей. Перший раз ансамбль приїжджав до Ізраїлю в 1989 році - і замість запланованих спочатку трьох тижнів виступав тут півтора місяця. Пам'ятається, як в один із приїздів ансамблю в Ізраїль, Ігор Моїсеєв запалював свічки в ханукальне світильнику на сцені тель-авівського Гейхал ха-Тарбут.
Ігор Моїсеєв народився в Києві, став балетмейстером Великого театру за все в 24 роки. У 1937-му році йому доручили провести військовий парад, для чого в його тимчасове підпорядкування передали кілька генералів з їх дивізіями. У тому ж страшному 1937-му році Ігор Моїсеєв зібрав першу свою трупу з 35 артистів, велика частина яких були танцюристи-аматори, але у них був талант і величезне бажання танцювати, і це було головним. Так народився перший у світі ансамбль народного танцю. Вражаюче визнання Моїсеєва, що ансамбль він організував «не від хорошого життя», а тому, що його вижили з Великого театру. Молодим балетмейстером він поставив «Спартака», але йому сказали: «танцювати можете, а ставити не дамо». «Для мене це була трагедія. Творчість мені було важливіше виконавства », - згадував Моїсєєв.
У 1995-му Ігор Моїсеєв був удостоєний премії «За особливий внесок у розвиток культурних відносин між США і Росією», яку крім нього отримали тільки двоє людей у всьому світі - Ван Кліберн і Мстислав Ростропович.
«Мене запитують, чим приваблює народний танець? Не бачу більш святкового вигляду мистецтва - говорив Ігор Олександрович Моїсеєв. - Це пластичний портрет народу. Він народжується з навколишнього середовища. І в цьому його відмінність від класичного балету, народженого раціональним розумом. Ми не колекціонери танцю і не наколюємо їх, як метеликів на шпильку. Ми намагаємося розширити можливості танцю, збагачуючи його режисерської вигадкою, технікою ... ».
У першій частині гастрольної програми, яка буде показана в Ізраїлі - «Класика Ігоря Моїсеєва» - золотий фонд репертуару ансамблю: грецький танець «Сіртакі», російський танець «Літо», калмицький народний, танець аргентинських пастухів «Гаучо», в якому троє танцівників в чоботях зі шпорами танцюють на зовнішніх краях стоп - вважається мойсеївська шедевром; «Єврейська сюїта» та інші.
У другому відділенні найближчих гастролей глядачі побачать одноактний, шалено красивий і пластичний балет «Ніч на Лисій горі» за мотивами твору Гоголя, поставлений Мойсеєвим в 1983 році на музику однойменної симфонічної поеми Мусоргського, створену 1867 р в інструментальній обробці Римського-Корсакова - дикий шабаш відьом і чортів. Це справжнє видовище, свято, еротика танцю, це божевільна енергія, владна над усіма. У «Ночі на Лисій горі», де реальність зливається з містикою, задіяні всі види хореографічного мистецтва: класичний і народний танець, модерн, акробатика, трюки. У балеті безліч ігрових партій, в яких артисти ансамблю демонструють свою акторську майстерність і, звичайно, унікальну хореографічну «мойсеївська» школу танцю, де головним завжди було і є виховання танцівника-актора. У виставі моісеевцев все приваблює своєю справжністю, все дивує - і точна безпомилковість виконання, і акторська майстерність, і нестримний темперамент, і музика, і, звичайно ж, костюми. Це найближче до Гоголя твір у плані хореографії. І лібрето до цього балету написав сам Ігор Моїсеєв, поклавши в основу балету свої дитячі враження від українських танців. Балет складається з 2-х картин: народні гуляння на основі народної музики і шабаш відьом на музику Мусоргського. Спектакль вийшов в 1983 році, і радянська цензура спочатку заборонила його до постановки - вже дуже не по-радянськи поводилися відьми на шабаші. Але цензори забули, з ким мають справу: Моїсеєв домігся дозволу, і з цим спектаклем об'їздив півсвіту.
Олена Щербакова: «Хореографа, близького до Моїсеєва немає і в найближчі 200 років не буде. Хореографом, рівновеликих Мойсея минулися треба народитися, цього не можна навчитися. І наступників у нього немає - як не могло їх бути у Пушкіна чи у Толстого. Та програма, яку ми привозимо в Ізраїль - дуже складна, але водночас дуже проста. Протягом 80 років ансамблю задають питання: «Як у вас так легко і добре все виходить?» Ця програма краще всяких публікацій відповість на всі питання ».
Гастролі в Ізраїлі. Державний академічний ансамбль народного танцю імені Ігоря Моїсеєва. Художній керівник - Олена Щербакова.
Розклад гастролей в Ізраїлі:
Тель-Авів, «Гейхал ха-Тарбут»:
5 травня, п'ятниця 21:00;
6 квітня, неділя, 16:30, 21:00.
Хайфа, Центр конгресів, 8 травня, понеділок, 20:30
Єрусалим, «Біньяней ха-Ума, 9 травня, вівторок, 20:30
Замовлення квитків:
каса «Браво» , * 3221 (усі міста)
каса «Леан» , * 8780 (Тель-Авів)
каса «Барак» , 04-8377777 (Хайфа)
каса «Бімот» , * 6226 (Єрусалим)
Організатори гастролей державного академічного ансамблю народного танцю імені Ігоря Моїсеєва в Ізраїлі: Шмуель і Йоав Цемах у співпраці з Урі Офером.
Що ж стоїть за цими словами?«Мене запитують, чим приваблює народний танець?
Протягом 80 років ансамблю задають питання: «Як у вас так легко і добре все виходить?