Все-таки чудова річ - теорія відносності: наскільки вона дозволяє по-різному все оцінювати. Здавалося б, що таке 10 років в історії? Дрібниця! Але, якщо згадати, скільки всього сталося за ці роки - моторошно стає!
У 1992-му році все ще тільки звикали до життя в країні з новою назвою "Росія" і до нового Президента. Не було ні "Нашого", ні "ненашого" радіо - "Я і мій пес слухали М-Радіо", конкурувати тільки з "Європою Плюс" і "Ехо Москви". Клубної культури ще не склалося, і з працею можна було уявити, що в один вечір можна буде розриватися між Чайф в "Звалищі", Чижем в "Б-2" або Гаріком в "Точці". Рок-концерти тоді проходили виключно на стадіонах або в великих ДК, які забивалися до відмови. В основному, це були сольні концерти однієї групи - Аліси, ДДТ або Бригади С, - але бувало і так, що можна було споглядати всіх одночасно, як на концертах пам'яті Віктора Цоя або "Рок проти наркотиків", де виступали по 5-6 груп одночасно.
Окремо в цьому ряду стоїть концерт 16-го травня 1992 року в ДС "Крилья Совєтов", на якому відбулася презентація платівки Все це рок-н-рол. У тому концерті взяли участь лідери практично всіх найбільш відомих на той момент російських рок-груп - Костянтин Кінчев, Юрій Шевчук, Олександр Ф. Скляр, Володимир Шахрін, В'ячеслав Бутусов, Сергій Воронов, - а також відома американська шанувальниця російських рок-музикантів Джоанна Стінгрей . Ідейним натхненником і головною рушійною силою заходу був лідер тоді ще Бригади С Гарік Сукачов.
Шоу увійшло в аннали історії і постійно згадується в рок-енциклопедіях в самому різному контексті. Багато інтерв'ю було присвячено цій знаменній події, і зараз, через 10 років, його учасники раді поностальгувати. Однак точку зору музикантів, а також їхні думки з приводу минулих 10 років і нинішніх планах, ми викладемо пізніше, а для початку послухаємо, що думають з цього приводу люди, колишні "за сценою" - Олександр Ларін, тоді заступник, а нині Генеральний директор "Feelee management" - фірми-організатора концерту, і Сергій Антипов - керівник "Програми 'А'", режисер телеверсії.
Олександр Ларін: - Готувалася тоді ціла пластинка 'Все це рок-н-рол ". Власне пісня належала Кінчева, але Гарік виконав так, як йому цього хотілося, в власному аранжуванні, які робив, природно, Галанін. До того був знятий кліп на цю пісню, режисером був Ваня Калінін, який працював в 'відео', або під 'Погляді ", - точно не пам'ятаю. Спочатку він повинен був зніматися в Північному річковому пароплавстві, але погода була кошмарним, просто жах, - і все переїхали в студію. Це відбувалося так: оскільки в той час мобільних телефонів на руках ще ніхто не мав, то Ваня доїхав до найближчої студії, домовився, і ми переїхали туди. Декорації, які були під рукою, ті і поставили - і в них-то кліп і знімався. Звичайно, як з'ясувалося, в той час було ще реально в один день і в одну годину зібрати всіх, так би мовити, "зірок" рок-н-ролу. Дивно, але все відгукнулися і приїхали в призначений час - і московські, і пітерські, і свердловські. Єдиний, хто дописувався - це Шевчук, але це сталося буквально через два-три дні. Так що протягом максимум трьох тижнів кліп був готовий. І в той час це був "кліп номер 1", можна так сказати.
Потім вже вийшла сама платівка, і вона мені запам'ятається надовго, - вірніше, її виробництво на Апрелівський заводі. Там було дуже важко все робити - через відсутність паперу на обкладинку, целофану, щоб все це закатати: Доводилося купувати папір в одному місці, целофан - в славному місті Володимирі, їхати в той же Санкт-Петербург, нарізати мідні диски, які потім везти в холодильнику і здавати все це на Апрелівський завод, - у мене чомусь було таке відчуття, що ми могли не встигнути цього зробити. А ще виникла думка випустити міньончік під тією ж назвою, не пам'ятаю, 'сорокап'ятка' була або '33'. Здається, все-таки 'сорокап'ятка' - це був взагалі останній в житті такий міньйон! Він вийшов 10 травня, у вихідний, і я отримував його о 9 годині вечора. Я просто на виходив тоді з заводу, незважаючи на свята. Окремі товариші там хотіли заробити, а нам необхідно було «не впасти обличчям в бруд" і встигнути випустити цю вінілову платівку. На щастя, все вийшло і все відбулося, і 16 травня в "Крилах Рад" відбувся концерт-презентація цього диска.
Так вийшло, що це співпало з днем народження Шевчука, але тоді, напевно, і Бутусов-то навіть не пам'ятав про це, або Гарік - просто так співпало, не більше того. Але протягом концерту особливо це не відзначалося, хоча в гримерках були присутні всі, навіть в той час. До того ж, були непогані бари в зоні VIP і банкет був там же, в "Крилах Рад", після концерту - в загальному, було весело, 'молодіжно' і 'по-рокенролльному'! Зараз таке вже навряд чи можливо.
Звукі.Ru: - А чому?
Олександр Ларін: - Ну, ось збиралися вони два роки тому на концерті пам'яті Толіка Крупнова, але тут треба було віддати данину пам'яті музиканта, артиста, одного - це інше. Що ж стосується саме "духу рок-н-ролу" - зараз, мені здається, це неактуально. Тоді - так, причому всі музиканти виступали безкоштовно. Ми забезпечували їх переїзд, проживання в готелі на хорошому рівні, банкет - і все, і тоді це було реально. Зараз вже важко буде зібрати саме в такому складі. Я знаю це, тому що робив уже багато концертів - і Бутусову, і Шевчуку, і Гарику, і Шахрін. Я просто бачу, що взаємини рок-музикантів зараз, через 10 років, стали зовсім інші. Одне приємно: що я не чув ні від одного з них, щоб хтось погано відгукувався один про одного. Проте, я помітив, що, роблячи, скажімо, в Окрайці концерт Аліси, я не бачу тут в гостях Гаріка Сукачова або Скляра, хоча знаю прекрасно, що вони до сих пір дружать, дзвонять один одному, розмовляють, - але і все .
Звукі.Ru: - В цьому винні гроші і проблеми, пов'язані з цим?
Олександр: - Не думаю, що грошові проблеми так вже навалилися на музикантів - немає! Це було завжди, є і буде, і це питання, скоріше, директорів музикантів. Судячи з того, як у них йде спосіб життя - то студія, то гастролі, "то п'ятий, то десяти" - їм сім'ям-то колись приділити увагу, дітям своїм. Тільки, до того ж, раніше всі були на 10 років молодше, "рвали кігтями", "скрипіли зубами" і "перли" вперед! Тепер все стали старше, і з'явилося більше бажання побути разом із сім'єю.
Звукі.Ru: - Чи можна було передбачити тоді, як складеться життєвий шлях кожного?
Олександр: - Тоді дорога була у всіх одна! І недалекі були 'раздвіги' один від одного. За кількістю народу і за якістю глядача вони всі були дуже близькі. І з задоволенням тодішні "алісомани" йшли, і "брігадовскіе" фани, і "чайфовскіе", і "ва-банківські" - все йшли із задоволенням, дружно, ніхто між собою не бився, не лаявся. За кількістю глядачів - приблизно різний було число шанувальників у кожної групи. Зараз це, природно, вже по-іншому, але хто як захотів, той так і повів свою музичну життя.
Звукі.Ru: - А чому в тому 'зоряному' складі не було Гребенщикова?
Олександр: - Наскільки мені відомо, його не запрошували. Гарік ж сам відбирав тих, кого він хотів бачити, і я не пам'ятаю, щоб стояло питання про запрошення Гребенщикова. Кожна пісня, яка звучала на цій платівці, була продумана Гаріком не один десяток днів. І, мабуть, просто для БГ на той момент не знайшлося місця.
Звукі.Ru: - Взявся би ти зараз за організацію концерту, наприклад, в честь 15-річчя тієї події?
Олександр: - Ні, не взявся б, по дуже простій причині - я не бачу реальної можливості зібрати разом всіх музикантів, оскільки у мене за останні півроку пройшли концерти та 'ДДТ', і 'Чайф', і Бутусова, і Гаріка Сукачова. Швидше за все, це можна було б зробити в честь концерту 'Рок проти терору', який був за рік до того. Музиканти згадують той концерт частіше, тому що на "Рок проти терору" виступали всі з групами, а тут була 'Бригада С' і окремо - Шевчук, Бутусов, Шахрін, Скляр і навіть 'Аліса' в повному обсязі. Тому я дуже сумніваюся, що це можна було б повторити через 15 років. Але взагалі, чесно кажучи, я не ставив собі цього питання. До того ж, зараз стільки фестивалів, а подивишся список виступаючих - одні й ті ж. А що там нового? Та нічого, все те ж саме - мало що змінюється! Я не думаю, що зараз це комусь потрібно, та й по бюджету це повинні бути досить пристойні гроші, оскільки зараз на голому ентузіазмі вже нічого не зробиш.
А ось, що сказав з цього приводу Сергій Антипов:
Сергій Антипов: - Це був один з перших великих концертів, знятих Програмою 'А'. Звичайно, бували ще якісь акції, але в Москві, мабуть, вперше був знятий концерт з таким "зоряним" складом. "Рок проти терору" знімав, здається "Взгляд", не пам'ятаю вже. А тут, звичайно, було цікаво знімати різних солістів з однією групою. Я більше не пригадаю нічого подібного - на сцені як великий симфонічний оркестр, і тільки солісти міняються. Досить серйозна робота була пророблена самими музикантами. Було, звичайно, дуже цікаво. Коли ще, наприклад, Джоанна Стінгрей заспіває з 'Бригадою З'? Хоровий спів - знову ж таки, була досить кумедна штука. Була якась атмосфера 'капусника', було приємно, що все це було 'наживо', хоч і репетирувати, але досить несподівано. Тоді був такий підйом рок-н-ролу в країні ...
Звукі.Ru: - Багато хто вважає, що цей концерт, навпаки, завершив якусь епоху: такого 'рок-н-рольного братства'.
Сергій: - Цілком можливо. Після цього були тільки великі фестивалі, коли кілька днів по кілька годин усі вони зустрічаються, кожен уже зі своєю групою, але все якось окремо один від одного. І навіть публіка іноді приходить подивитися тільки на конкретного артиста, а після його виступу йде. Тоді ж публіка була якось більш єдина, хоча чисто "по кадру" я пам'ятаю, що "алісовци", звичайно, виділялися, оскільки заголовна пісня все-таки належала Кінчева, але все одно вони з неменшим ентузіазмом і про "Осінь" кричали ... Тоді не було такого чіткого фанатського поділу, виділялися, в основному, по одязі, а за атмосферою - всі були однакові.
Колись я думав, чим відрізняється "рок-н-рол" від «не рок-н-ролу" - імпровізацією! Напевно, коли фестиваль - я маю на увазі нинішні, типу "Максідромі" - занадто готується, то з'являються вже слова з якогось іншого лексикону - "хедлайнери" і т.п. Тоді такого не було, все було дійсно рівні і разом, а тут вже поділ. Шоу-бізнес заволодів, звичайно, рок-н-ролом, і це не зовсім нормально, це вже ближче стало до поп-музиці. Я не скажу, звичайно, що він "помер", але пішла якась щирість, чи що. Тоді було відчуття, що пісня народжується прямо тут, на місці, і як б не репетирували, але завжди щось нове звучало - якась нота, слово, акорд - у відповідь на реакцію глядача. А нинішні виступи - це нормальна концертна програма, відпрацьована, хіба що переставлені місцями пісні, або трошки збільшено їх кількість.
Звукі.Ru: - В принципі, адже всі вони до сих пір залишилися 'на плаву ". Як ти думаєш, чи можливо було б влаштувати зараз щось подібне?
Сергій: - А їх було тоді всього чоловік десять-п'ятнадцять, і практично всі вони брали участь в тому концерті. Звичайно, не було БГ, Мамонова, який вже на той час особливо не виступав, - мабуть, готувався до театральної діяльності ... Ну, скажімо, половина тодішніх іменитих рок-н-рольників брала участь в концерті!
А зараз їх сотні! Їх разом просто не зібрати. До того ж, треба розділяти вже, хто грає дійсно рок-н-рол, а хто який-небудь рокапопс або попсорок. Іноді складається враження, що та ж Пугачова набагато більш "рок-н-рольний" в своїх концертах, ніж нинішні молоді рок-музиканти (сміється).
Хоча, знову ж таки, що означає "молоді"? Того ж Макса Покровського, скоріше, можна віднести до рок-н-рольщик "старої" формації, хоч і прийшов він на початку 90-х. Або Сплін, наприклад, - до кого віднести? Це можна, напевно, назвати якоюсь "другою хвилею" російського року, а зараз вже пішла "третя". Ось, напевно, той концерт підвів підсумок для "першої хвилі", коли ще не було "зав'язок" з шоу-бізнесом.
Звукі.Ru: - А хто з тих, з кого "молодіжні угруповання брали поганий приклад", залишився найбільш вірним собі, на твій погляд?
Сергій: - Намагаюся згадати ... (замислюється і сміється) - Джоанна Стінгрей! .. Не знаю, в принципі, мені, звичайно, подобається, що робить Сукачов зараз - фільми всякі-різні, але, мені здається, що він зовсім закинув музику. Всі ці спільні заходи з Пугачовою ... Звичайно, експерименти мають право на життя, але, мені здається, він не все ще сказав по музиці! Його пісні того часу, початку 90-х - поки кращі. Я думаю, що він занадто багато часу став приділяти кіно, - але ж цілком міг би влаштувати щось подібне до того концерту. Бутусов ... Занадто серйозні експерименти. Звичайно, вік, сімейне життя - це затягує. Ось Скляр весь час щось вигадує - це дійсно цікаво. У 'Чайф' теж мало нових "шлягерів", вже перепрошую за таку термінологію, мало нових хороших пісень, типу "Поплачь про нього". Звичайно, потік музичний зріс, і важко стало пробиватися навіть і 'літнім', маститим музикантам, не кажучи вже про молодих. Кінчева щось взагалі давно не чути, маю на увазі нового. Мені здається, що розширилася аудиторія тільки у Шевчука. Враження таке, що 'стадіон' Шевчука більше, ніж 'стадіон' 'Чайф', Бутусова або 'Аліси'. Але теж мало нових хороших пісень.
Звукі.Ru: - Може, і час стадіонів вже пішло?
Сергій Антипов: - Пам'ятаю, як мені одного разу перед зйомкою поскаржилася Вероніка Долина, що коли після перебудови став згасати інтерес до бардівської пісні, то вони раптом з подивом виявили, що бувають зали менше, ніж 5 тисяч глядачів. Тепер вони співають по клубам на 30-100 чоловік. Але одна справа - бард, де потрібно особисте спілкування, що називається, "очі в очі", і людині з гітарою, в принципі, достатньо 20 чоловік в залі. Інша крайність - це попсові команди, де, навпаки, чим далі сцена - тим менше видно лажі, що фонограма не збігається, або не той голос. А ось рок-н-рол - щось середнє, але теж - в маленькому клубі не можна, і в 'партерному' залі теж. Ось Шевчук з "Акустика" в "Росії" не дуже вийшов. Все одно "стоячку" потрібна! Тобто не можна, щоб було менше тисячі стоячих місць. Ось "Все це рок-н-рол" був, напевно, одним з перших "стоячих" концертів. Народу це все новиною було, зараз це вже важко уявити навіть, що в "Олімпійському" народ сидить на рок-н-ролі, як раніше сиділи. Народ піднявся з колін, - точніше, з "сідалище"!
Звукі.Ru: - І все-таки, чи можливе повторення того концерту? Скажімо, через років 15 або 20?
Сергій: - Я думаю, що вони зобов'язані це зробити, тому що повинні музиканти йти зі звичного русла - не так, як Сукачов, надовго або назовсім, а зібратися, підготувати все, 'вдарить' і показати тим же молодим, як треба працювати! Все-таки вони це вміють робити, і повинні навчити молодь. Вони повинні показати клас! Думаю, що привід придумати можна, треба тільки постаратися.
А що там нового?Коли ще, наприклад, Джоанна Стінгрей заспіває з 'Бригадою З'?
Як ти думаєш, чи можливо було б влаштувати зараз щось подібне?
Хоча, знову ж таки, що означає "молоді"?
Скажімо, через років 15 або 20?