Ленін і готика: Будинок з'їздів Наркомосу чекає реставрація

Будівля колишнього Будинку з'їздів Наркомосу чекає реставрація. Завдання на розробку проекту робіт із збереження об'єкта культурної спадщини видав Департамент культурної спадщини Москви .

Шестиповерховий будинок в стилі англійської готики було зведено для Московського Політехнічного суспільства, заснованого випускниками Імператорського Московського технічного училища (сьогодні - МГТУ імені Н. Е. Баумана). Будинок звели в 1906 році на кошти учасників товариства, жертводавців і пайовиків. Будівництво обійшлося в 450 тисяч рублів.

Після революції будинок віддали Народному комісаріату освіти РРФСР (Наркомпросу). У ньому в 1919-1921 роках Володимир Ленін неодноразово виступав на конференціях, з'їздах і нарадах працівників народної освіти. Про це нагадує меморіальна дошка на вході.

Конкурс на кращий проект будівлі був оголошений в 1904 році. Призові місця тоді отримали архітектори Адольф Мінкус і Вільям Валькот, завдяки якому з'явився готель «Метрополь». Однак їх ідеї були лише частково втілені в підсумковому варіанті проекту будинку, який доручили розробити інженеру Олександру Кузнєцову.

«При проектуванні за основу був узятий готичний стиль Англії. Так як це перша країна, де відбувся промисловий переворот, що почався в останній третині XVIII століття. Зовнішність готичного замку створюють вузькі вікна, що нагадують бійниці, еркери, а також декоративні башточки. Крім того, перші три поверхи головного фасаду будівлі, що виходить на Малий Харитоньевский провулок, облицьовані темним рельєфним гранітом, а верхні поверхи оформлені рустом (обробкою, що нагадує природний камінь). Дворові ж фасади декоровані рельєфною облицюванням - грубим рустом "під шубу" », - пояснив глава Департаменту культурної спадщини Олексій Ємельянов .

На фасаді над центральним входом в будівлю вибиті літери «П» і «О», що означають «Політехнічне товариство». По боках від головного еркера можна побачити дві висічені дати: «тисячі вісімсот сімдесят вісім» - рік заснування товариства і «1 905» - рік закладки цього будинку.

Перший поверх будівлі був відведений під контори, другий - під зали для ради і загальних зборів товариства, а також під їдальню та бібліотеку. Верхні поверхи призначалися для квартир, які здавалися в оренду.

У 1938 році в будинку розмістився інститут машинознавства як центр фундаментальної науки про машини в складі відділення технічних наук АН СРСР, зараз в ньому розташовується Інститут машинознавства імені О.О. Благонравова.

Благонравова

Будинок Наркомосу - об'єкт культурної спадщини федерального значення, тому перед початком відновлювальних робіт фахівці оцінять стан пам'ятника, вивчать архівні фотографії і документи. Потім власник будівлі повинен узгодити проект робіт по його збереженню з Мосгоранследіем і отримати дозвіл. Тільки після цього підрядник зможе приступити до реставрації. На всіх етапах майстрів контролюватимуть фахівці Департаменту культурної спадщини.

Олександр Кузнєцов (1874-1854) - російський і радянський архітектор, інженер-конструктор, працював в стилях модерн і конструктивізм, спеціалізувався на промисловій архітектурі. Так, за його проектом були побудовані будівлі майстерень Строганівка училища (вулиця Рождественка, будинок 11), корпусу заводу імені Лихачова, комплекс Центрального аерогідрографіческого інституту.

Робота по збереженню і відновленню пам'яток архітектури в столиці ведеться постійно. Наприклад, влітку Мосгорнаследіе видало дозвіл на проведення наукових і дослідницьких робіт для реставрації міської садиби Лепьошкіну на Знам'янці. Вона була побудована в 1890 році в стилі еклектики архітектором Борисом Фрейденбергом, автором проекту будівель знаменитих Сандуновских бань (Сандунов) на Неглинной вулиці.

Павільйон «Космос» або Малий театр: «активні громадяни» виберуть кращий відреставрований об'єкт року

також до реставрації готують і Меморіальний музей художника Аполлінарія Васнєцова. Відновлення чекає і колишній прибутковий будинок Товариства Депре з магазином і винними підвалами, фасади якого виходять на дві вулиці - Петрівку і Неглинну. Приведуть в порядок в'їзні парадні ворота і чавунний фонтан на території Александрінського палацу в Нескучне саду .

Крім того, цього літа завершилася реставрація найстарішого в Москві (перша половина XX століття) чавунного павільйону трамвайної зупинки «Красностуденческая проїзд». А в жовтні почалися відновлювальні роботи гаража Держплану, побудованого за проектом Костянтина Мельникова (1890-1974). це останнє велике будівля , Створене за кресленнями знаменитого архітектора, було зведено в 1936 році і стало символом завершення епохи авангарду і конструктивізму в радянській архітектурі.

Всього в столиці за останні сім років відреставрували понад тисячу об'єктів культурної спадщини.