Лідер-Пресс - Підводне полювання: коментарі фахівців

  1. Про рушниці, рибі і «прозраке» - Олександр Юревич, підводний мисливець з г.Слуцка:
  2. Як шукати рибу - Олександр Киричко, підводний мисливець з міста Кобрина:
  3. Що ж «Рудня» нам готує? - Михайло Марущік, старший єгер водосховища «Рудня»
  4. Критерії пошуку водойми - В'ячеслав Романович, голова Білоруської федерації підводного спорту
  5. Де шукати підводного мисливця? - Валерій Сенкевич, керівник клубу «Капітан Морган», попутно заступник...

На VI Білоруському зльоті підводних мисливців було зареєстровано 73 людини. Ще була група підтримки. В результаті кількість гостей на водосховищі «Рудня» в Слуцькому районі склало близько 300 осіб. Зліт на Рудні проводився третій рік поспіль. Якщо в перший зліт, 3 роки тому, водосховище відвідало близько 500 осіб, то в цей раз приїхали найдосвідченіші підводні мисливці ... і самі закохані в справу рибного лову. Вони багато знають про цей вид проведення часу. Природно, цими знаннями вони поділилися і з нашим виданням.

Про рушниці, рибі і «прозраке» - Олександр Юревич, підводний мисливець з г.Слуцка:

Слуцка:

- Що для вас означає підводне полювання?

- Це, хобі, відпочинок, розвага. Був колись рибалкою. Перейшов в підводне полювання. З дитинства хотілося зайнятися. Займаюся цим 6 років.

- Де берете амуніцію?

- В Мінську. Магазин «Батискаф». Це задоволення не з дешевих.

- У Слуцьку скільки підводних мисливців?

- Це складне питання. Ті, які їздять по змаганнях - з десяток набереться. Насправді їх набагато більше. Наш клуб називається «Слуцький клуб підводних мисливців». Наш девіз: «Мисливці за удачею».

- Що собою являє гарпун?

- Це пневматичну рушницю. Воно і якусь небезпеку тягне. Акуратно потрібно з цим звертатися. Б'є на 2,5 - 3 метри. Арбалети б'ють 4 - 6 метрів. Але арбалети - морське пристосування для полювання. У нас «прозрака» (прозорості водної гладі, прим. Авт.) Немає. Рідкість, коли арбалет використовують. В основному, пневматика, і то не довга. Рушниця 50-55 сантиметрів, наприклад, як у мене. Зараз італійське. Починав з могильовським «Нептуном». Так що рушниці у нас теж виробляють. Наприклад, завод «Зеніт» г.Могілева. Основні неполадки рушниці - «летять» гумки в поршні. Десь пісок потрапляє. Стріли від гарпунного рушниці - різні по товщині: від 1 до 8 мм. Беруть ті, що подобаються. 6-ки можуть об камінь зігнутися, 8-ки довше. Досвідчені мисливці беруть тонший стріли.

- Коли починається сезон підводного полювання?

- Зазвичай, першого червня. Основна рибалка проходить глибокої осені. Коли вода стає найбільш прозорою. Приблизно, місяць до льодоставу. А так влітку вода, то «цвіте», то каламутна.

- Який улов був у вас найбільший?

- Щука - 7,6 кг і сазан - 8,5. Попадається окунь - 1,7, лин - 1,5 і карась - 2,1.

- Як ви дізнаєтеся, що у водоймі є велика риба? Це секрет?

- Це не секрет. Тут може новачкові повезти. Підводне полювання - це праця. Потрібно постійно шукати. Тут треба і затримку дихання тренувати, і потрібно мати хорошу фізичну форму. Наприклад, для «прітопкі» я беру 14 кілограм свинцю. Сам костюм у мене 7 мм завтовшки, легкий, типу пінопласту. Але при пошуку риби доводиться кілька годин бути в воді. І не просто бути, а шукати, бути готовим вистрілити в будь-який момент. Костюми, звичайно італійського або російського виробництва.

Потрібно пам'ятати, що з аквалангом підводне полювання вважається браконьєрством. Акваланг - це дайвінг. Підводне полювання - чисто на затримці дихання.

- Що являє собою процес підводного полювання?

- Приїхав на озеро. Подивився і розрахував - де може бути велика риба. Пливеш і шукаєш. Підводний мисливець повинен бути слідопитом. Риба постійно переміщається.

- Які то суспільно-корисні функції несуть підводні мисливці, крім самого полювання?

- Ми всі входимо в БООР, платимо членські внески. Нещодавно за свої заощадження зариблення проводили. Зібралося 10 мисливців. Купили малька коропа, амура з товстолобиком і зарибили озеро Заболоть в Слуцькому районі. Щороку мисливці зарибнюють водойми.

- Де знайти рибу? Є якісь прикмети?

- Зараз лин весь в траві стоїть. На метровій глибині. Амур зараз ніде не ловиться. Можна взяти тільки глибокої осені, як я за 6 років практики підводного полювання взяв в цю пору року його вагою 1, 9 кг. Він стоїть десь в болоті. Важка риба.

- Що ви скажете про Руднянському водосховище? Яка риба тут присутній?

- Тут є практично вся риба. Тут є хороший сом, короп, окунь, щука. Озеро само по собі дуже важке. Немає місця, де визначено шукати рибу. Вона може бути всюди - саме це і важко. Дно тут з перепадами. «Прозрак» хороший. Середня глибина в ямах - 5 - 6 метрів. Але риба є риба: може і на «струмені» стояти в жарку погоду, і в очереті.

Як шукати рибу - Олександр Киричко, підводний мисливець з міста Кобрина:

Редакція: Олександр Олександрович Киричко став лідером минулорічного зльоту підводних мисливців Редакція: Олександр Олександрович Киричко став лідером минулорічного зльоту підводних мисливців. Зловив коропа вагою близько 5 кілограмів. В цьому році удача не підвела, і його улов також став найбільшим - товстолобик вагою 7,6 кілограмів. Таким чином головний приз зльоту - гідрокостюм поїхав в Кобрин. Також Киричко отримав річний сертифікат на безкоштовну рибалку на водосховищі «Рудня».

- Скільки людей включає Кобринська «діаспора» підводних мисливців?

- Людина 40 -50.

- Підводне полювання, це справа індивідуальна або колективна?

- Кому як подобається. Молодим подобається збиратися разом. Старим мисливцям зручніше ловити рибу індивідуально. Я, наприклад, «одинак». Люблю ловити один, щоб ніхто не заважав.

- Скільки років займаєтеся підводним полюванням?

- З 1992 року. Більше 20 років.

- Уже, напевно, всю Білорусь об'їздили?

- Всю, немає. Постійно об'їжджаю місця тільки в своїй Брестської області.

- Які водойми ви можете назвати?

- Ті, в яких є видимість (сміється). Якщо є вода - риба буде.

- Яка риба попадається?

- Практично вся. Найбільш поширена у нас в Брестській області - щука, лин, короп.

- Скільки разів відвідували зліт?

- Другий раз. З 2015 року. Був в минулому році тут.

- І посіли перше місце?

- Так. Пощастило. Зловив коропа близько 5 кілограмів. Відпрацював за ним чесно, близько 6 годин. Обійшов практично всі озеро. У мене було її довгою 75 сантиметрів. Стріла довжиною сантиметрів близько 60, за 3 - 4 метри можна взяти рибу. Взяв коропа на глибині близько 2,5 метрів. Це було від берега метрів 100. Прозорість була особлива. Він стояв в траві. Один, не в зграї. Там була ще риба, але та швидко ретирувалася. Короп зазвичай зривається за півсекунди, а тут чомусь забарився. Взагалі, на Руднянському водосховище риба лякана. Плавав в різних місцях, і є з чим порівнювати. Коли вона лякана, вона дуже швидко вчиться. Ну а тут сталося щось непередбачуване. Зазвичай, неляканих риба плаває тебе і не боїться, навіть може підпливти ближче, щоб розгледіти. А тут бачив в минулому році п'ять коропів. Так навіть не встиг направити на них рушницю, як вони зникли. Навіть є таке, що коли одну рибу підстрелив на якомусь місці. На тому місці залишається щось, що лякає всіх інших риб - і вони намагаються обходити це місце. Риба вчиться дуже швидко.

Редакція: Крім Киричкове на зльоті відзначився другий учасник - підводний мисливець з Мядель Олександр Купревіч. Він зловив щуку вагою 6 кілограмів. Також заохочувальний приз - маска для підводного полювання, була подарована новачкові - «підводникові». Тетяна Зубач з Мінська зовсім недавно зайнялася підводним полюванням. Просто не можна було не відзначити її сміливість і рішучість у виборі відпочинку, а можна сказати, і способу життя.

Що ж «Рудня» нам готує? - Михайло Марущік, старший єгер водосховища «Рудня»

- Михайло Марущік, старший єгер водосховища «Рудня»

- Є якісь труднощі у вашій роботі?

- Зараз більше немає. Працюю вже тут 7 років, і бувало всяке. Тепер залишилося підтримання порядку на базі відпочинку, боротьба з браконьєрством, розведення цінних сортів риби. Це сом, судак, лин. Є «червонокнижників» - золотий карась. Також є короп, амур, товстолоб.

На даний момент толстолобики у нас від 7 до 10 кілограм. Два роки не бачив, щоб хто-небудь тут зловив білого амура. Вони стали настільки масивні, що просто рвуть гачки. Вони вже не бояться браконьєрів.

В основному у нас клює плотва. На даний момент непогано себе зарекомендував лящ, до 3 кілограмів. Почав обзиватися короп. Він просто відриває гачки, вагою до 10 - 15 кілограм. Його ловлять на «закідухі».

- Які запобіжні заходи на водоймі?

- При їзді на човні, краще мати рятувальний жилет. Все інше залежить від самої людини.

Критерії пошуку водойми - В'ячеслав Романович, голова Білоруської федерації підводного спорту

Критерії пошуку водойми - В'ячеслав Романович, голова Білоруської федерації підводного спорту

- У нас зареєстровано понад сотню підводних мисливців. На зльоті вони в числі зареєстрованих, а також їх група підтримки. Зліт тут не вперше, другий рік поспіль. Компанія ТДВ «УНІВЕРСАЛСЕРВІС» (торгова марка «Слуцький вікна») колись запропонувала провести у них на орендованому водоймищі цей захід. Нам сподобалася ця база відпочинку. Тепер Руднянському водосховище стало традиційним місцем зльоту підводних мисливців.

- За якими критеріями відбиралося місце лоя проведення заходу?

- Це великий хороший водойму з великою прозорістю. Наявність риби, природно. Велика майданчик, на якій можуть розміститися велика кількість людей. А якщо ще й упорядкована, як тут, то тим більше це приваблює.

- Є розвиток у підводного полювання в Білорусі?

- Так звісно. Кількість членів Федерації підводного спорту зростає. Це вказує, що перспектива є. Цей спорт цікавий. Крім того, що рибалка, це і фізичні навантаження. Завдяки змінам в законодавстві, він динамічно розвивається.

Де шукати підводного мисливця? - Валерій Сенкевич, керівник клубу «Капітан Морган», попутно заступник редактора газети «На риболовлю».

- Валерій Сенкевич, керівник клубу «Капітан Морган», попутно заступник редактора газети «На риболовлю»

- Клуб функціонує 14 років. По всій Білорусі у нас підводні мисливці і дайвери. Зареєстровано близько 8 тисяч. Активних учасників трохи менше, але вони є і також присутні на зльоті.

Зліт ми проводимо раз на рік. Ще проводяться змагання з підводного полювання, 3 - 4 рази на рік по Білорусі. Також виїжджаємо на міжнародні змагання: Україна, Польща, Прибалтика.

Перший зліт проводили на Світлогірському водосховище. Теж орендований водойму, теж всі були задоволені. Другий зліт проводили на Браславських озерах. Там були присутні близько 500 осіб. Третій - теж на Світлогірському. Червертий, п'ятий і цей, шостий - вже на Рудні. На Світлогірському просто почалася реконструкція, і довелося шукати нове місце. Знайшли Рудню. Сподобалося нам на Слуцької землі. Наступний зліт де буде - будемо дивитися, так як учасники просять розширити акваторію зльоту. Напевно, на Светлогоском, так як там закінчиться реконструкція. Але це ще не точно.

Але це ще не точно

Мета заходу - зібрати всіх на відпочинок для спілкування. Тут немає змагання. Як бачите, приїхали з дітьми, щоб людина дійсно відпочив. Адже будь-яке змагання - це загострення пристрастей.

Все це проводиться спільно з Федерацією підводного спорту. Вони швидкісне плавання в ластах. Їздимо по дайвінгу на змагання. Ставали по дайвінгу вже чемпіонами і Європи, і світу. Досягнення є.

Всім підводним мисливцям Білорусі міг би побажати більшої згуртованості. Щоб був єдиний згуртований колектив і ... вдалої риболовлі!

Олександр ДАЩЕНКО

Дивіться наш фоторепортаж "Підводне полювання на Рудні"

Де берете амуніцію?
У Слуцьку скільки підводних мисливців?
Що собою являє гарпун?
Коли починається сезон підводного полювання?
Який улов був у вас найбільший?
Як ви дізнаєтеся, що у водоймі є велика риба?
Це секрет?
Що являє собою процес підводного полювання?
Які то суспільно-корисні функції несуть підводні мисливці, крім самого полювання?
Де знайти рибу?