Лингвострановедение як аспект методики викладання іноземної мови

Лінгвокраїнознавство ЯК АСПЕКТ МЕТОДИКИ ВИКЛАДАННЯ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ   Михайлова Олена Володимирівна   вища кваліфікаційна категорія   Ленінградська область п

Лінгвокраїнознавство ЯК АСПЕКТ МЕТОДИКИ ВИКЛАДАННЯ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ


Михайлова Олена Володимирівна
вища кваліфікаційна категорія
Ленінградська область п. Сіверський
МБОУ «Сіверська ЗОШ №3»
англійська мова

Останнім часом у зв'язку з гуманітаризацією і демократизацією шкільної освіти велика увага приділяється пошуку найбільш ефективних методів і форм роботи з учнями. Специфіка предмета «Іноземна мова» передбачає оволодіння учнями комунікативної компетенції, тобто здатністю спілкування іноземною мовою.

Як пише Томахін Г.Д. в своїй роботі «Лінгвокраїнознавство: що це таке?», «знайомство з культурою країни досліджуваного мови було одним із головних завдань ще з часів античності». Як стверджує автор, сьогодні викладання класичних мов теж не мислиться без культуроведческого коментування. [Томахін, 1996, с.22].

Вперше термін "лінгвокраїнознавство" був використаний в брошурі Верещагіна Е. М. і Костомарова В. Г. "Лінгвістична проблема країнознавства у викладанні російської мови іноземцям" в 1971 році. Виникнення терміна було пов'язане з виходом книги Верещагіна Е.М. і Костомарова В.Г «Мова і культура» [М., 1973], де йшлося про використання країнознавчих фактів в процесі вивчення мови, а об'єктом цієї дисципліни стали прийоми ознайомлення учнів з новою культурою. На думку авторів, «під цим терміном слід розуміти таку організацію вивчення мови, завдяки якій школярі знайомляться з теперішнім і минулим народу, з його національною культурою за посередництвом мови і в процесі оволодіння ним» [Верещагін, Костомаров, 1973].

Як пише Маслова В.А, в своїй роботі «Лингвокультурология», проблема співвідношення і взаємозв'язку мови, культури, етносу є міждисциплінарна проблема, вирішення якої можливе лише зусиллями кількох наук - від філософії і соціології до етнолінгвістики і лінгвокультурології. «Мова як найтісніше пов'язані з культурою: він проростає в неї, розвивається в ній і висловлює її. Якщо традиційний спосіб осмислення проблеми взаємодії мови і культури полягає в спробі вирішити лінгвістичні завдання, використовуючи деякі уявлення про культуру », тобто і способи,« за допомогою яких мова втілює в своїх одиницях, зберігає і транслює культуру »[Маслова В.А, 2001. , с. 9]. «Мова -« дім буття духу »- говорить Ю.Н. Караулов. Таким чином, засвоюючи різні лінгвострановедческіе мовні одиниці (безеквівалентної лексики, фонову лексику, фразеологізми) дитина вбирає в себе і культуру.

Культура ж, за визначенням Маслової В.А., - це «сукупність всіх форм діяльності суб'єкта в світі, заснована на системі установок і приписів, цінностей і норм, зразків і ідеалів, це спадкова пам'ять колективу, яка живе лише в діалозі з іншими культурами », це« звід «правил гри» колективного існування ... »[Маслова, 2001, с. 17 - 18].

У своїй роботі «Лингвокультурология» Маслова В. А. підкреслює, що «традиційний спосіб осмислення проблеми взаємодії мови і культури полягає в спробі вирішити лінгвістичні завдання, використовуючи деякі уявлення про культуру ...» [Маслова, 2001., с.9].

В даний час відбулося розмежування понять лингвострановедения, культурознавство, країнознавство, лингвокультурология.

Проблема зв'язку країнознавства з навчанням іноземної мови стала особливо активно обговорюватися в системах освіти різних країн у другій половині 20 століття. Актуальність зазначеної проблеми викликалася не тільки лингвострановедческий, але і соціальними причинами.

Для вирішення проблеми взаємозв'язку країнознавства та іноземної мови важливо спочатку уточнити поняття «країнознавство», бо воно часто по-різному розуміється не тільки в окремих країнах, а й в одній і тій же країні. Слово, відповідне російській «країнознавство», або взагалі відсутня в російсько-іноземних словниках, або неоднозначно або неадекватно перекладається на інші мови, тобто словами і словосполученнями, значення яких не збігається з обсягом і змістом поняття «країнознавство».

Як вказує Фурманова В. П. у своїй роботі «Міжкультурна комунікація та Лингвокультуроведение в теорії і практиці навчання іноземних мов», німецькі дослідники Herde H., Kirsch E., Uhleman H. внесли вагомий вклад в розвиток країнознавчої проблематики, що накопичили плідний досвід з точки зору розробки теоретичних питань. Країнознавство визначається ними як «принцип навчання і одночасно засіб розвитку комунікативної здібності учнів». На їхню думку, об'єктом навчання країнознавства є «суспільний фон», що інтегрує в собі географічний, соціологічний, етнографічний і культурний елементи, а структуру громадського фону складають наступні аспекти: територіально-структурний, історичний, теоретично-концептуальний, інтернаціонально-порівняльний і культурно-мистецький аспекти [Фурманова В.П., 1984].

Країнознавство, на думку Томахина Г.Д., розглядається як «навчальна дисципліна, предметом якої є певним чином відібрана і організована сукупність економічних, соціально-політичних, історичних, географічних та інших знань, пов'язаних зі змістом та формою мовного спілкування носіїв даного мови », Що включається в навчальний процес« з метою забезпечення освітніх і виховних цілей навчання і пов'язана з забезпеченням комунікативних потреб учнів, що реалізуються на мові, що вивчається »[Томахін, 1996].

На думку Щукіна А.Н., країнознавство - це «базисна для методики наука, предметом якої є сукупність відомостей про країну досліджуваної мови». Країнознавчих інформація «забезпечує не тільки пізнавальні, а й комунікативні потреби учнів, сприяючи формуванню комунікативної та соціокультурної компетенції» [Щукін, 1990, с.32].

У словнику методичних термінів «країнознавство» визначається як «суміжна для методики навчання іноземним мовам наука, що вивчає загальні закономірності країни або великих регіонів »[Азімов, Щукін]. У своїй роботі «Методика викладання російської мови як іноземної» Щукін підкреслює, що «будучи науковою дисципліною, в системі, перш за все географічних наук, країнознавство займається комплексним вивченням країн і регіонів» [Щукін, 1990, с.32].

Лингвокультурология як наука на стику лінгвістики і культурології вивчає мову як феномен культури. Це, на думку Маслової В. А., «певне бачення світу крізь призму національної мови, коли мова виступає як виразник особливої ​​національної ментальності» [Маслова, 2001., с.8]. Маслова В. А. пише, що лингвокультурология це «галузь лінгвістики, що виникла на стику лінгвістики і культурології і досліджує прояв культури народу, які відбилися і закріпилися в мові» [Маслова, 2001., с.9]. У словнику методичних термінів лингвокультурология трактується як «наукова дисципліна синтезуючого типу, що вивчає взаємозв'язок і взаємодія культури і мови в його функціонуванні і відбиває цей процес як цілісну структуру одиниць в єдності їх мовного і позамовних (культурного) змісту» [Азімов, Щукін, 1999]. Саме тому об'єктом дослідження лінгвокультурології стає «дослідження взаємодії мови, який є транслятор культурної інформації, культури з її установками і преференціями і людини, який створює цю культуру, користуючись мовою» [Маслова, 2001., с.36]. Ця наука з лягала в кінці 60-х - початку 70-х рр. з метою забезпечення наукових основ введення та активізації даних про країну і культуру мови, що вивчається. Об'єктом лінгвокультурології. є дослідження взаємозв'язку і взаємодії культури і мови в процесі їх функціонування, а предметом - матеріальна і духовна культура в її існуванні та функціонуванні, створена людиною. Т. е. Все те, що складає «мовну картину світу» знаходиться в колі суміжних наук: соціолінгвістики, етнолінгвістики, психолінгвістики, лінгвокраїнознавства, культурології. У той же час, «лингвокультурология, в силу своєї інтегративності і спрямованості до висновків лінгво і етнокультурного характеру, здатна більш чітко, ніж інші фундаментальні науки, які вивчають мову і культуру в їх взаємодії, позначити загальний напрямок досліджень: людина як мовна особистість , Мова як система втілення культурних цінностей, культура як найвищий рівень мови і ін. ». У число об'єктів дослідження включаються також «мовна поведінка, взаємодія релігії і мови, мовний етикет і текст як найважливіша одиниця культури »[Азімов, Щукін, 1999].

У самій тісному взаємозв'язку з лінгвокультурології знаходиться лингвострановедение, так як вони мають загальний предмет дослідження. Як пишуть Верещагін Є. М. і Костомаров В. Г. у своїй роботі «Мова і культура: Лінгвокраїнознавство у викладанні російської як іноземної», «предметом лінгвокраїнознавства є національні реалії, що відбилися в мові (безеквівалентная і фонова лексика)» [Верещагін, Костомаров, 1983], а «лингвокультурология», на думку Маслової В. А., крім цього, «досліджує ще й міфологізовані мовні одиниці (архетипи і міфологеми, обряди і повір'я, ритуали і звичаї, закріплені в мові); пареміологіческій фонд мови (прислів'я і приказки); фразеологічний фонд мови; еталони стереотипи, символи; метафори і образи мови; стилістичний уклад мов; мовна поведінка і мовний етикет »[Маслова, 2001].

На думку Томахина Г.Д., «термін" лінгвокраїнознавство "підкреслює, що цей напрямок, з одного боку, поєднує в собі вивчення мови, а з іншого - дає певні відомості про країну досліджуваної мови" [Томахін, 1996]. Так само ця думка відображена в словнику методичних термінів, де лингвострановедение трактується як «аспект не тільки в практичному курсі іноземної мови, а й в теоретичному курсі методики його викладання» [Азімов, Щукін, 1999]. у методиці викладання російської мови як іноземної термін «лінгвокраїнознавство» виник в 70 - 80-х рр .. Спочатку лингвострановедение трактувалося як «область методики, пов'язана з дослідженням шляхів і способів ознайомлення іноземних учнів з дійсністю країни мови, що вивчається в процесі вивчення іноземної мови і за посередництвом цієї мови. У 90-і рр. Відбулося уточнення змісту лингвострановедения, яке стало трактуватися як «методична дисципліна, яка реалізує практику відбору і презентації в навчальному процесі відомостей про національно-культурної специфіки мовного спілкування мовної особистості з метою забезпечення комунікативної компетенції »[Щукін, 1999].

Однак, «незважаючи на спільність в одному з предметів дослідження, лінгвокраїнознавство і лингвокультурология різняться тим, що перша наука (в своїй філологічної іпостасі) спирається лише на предметно-понятійну сферу культури, в той час як друга являє собою цілісне теоретико-описову вивчення об'єктів як функціонуючої системи культурних цінностей »[Маслова, 2001]. Таким чином, можна зробити висновок, що лингвострановедение є складовою частиною лінгвокультурології, а з іншого боку, лінгвокраїнознавство має багато спільного і з культуроведению, будучи, по суті, його родоначальником.

Культуроведению вважається «навчальна дисципліна, предметом якої є певним чином відібрана і організована сукупність відомостей про культуру мови, що вивчається, необхідних для спілкування на цій мові, і включається в навчальний процес для вирішення освітніх і виховних завдань». Лингвокультуроведение «науково обґрунтовує включення культури в теорію і практику навчання іноземної мови на основі функціональної моделі культури» і визначає такі аспекти в навчанні іноземної мови:

- оволодіння суми знань, що дозволяє отримати систематизоване уявлення про культурну реальності;

- засвоєння правил мовного і немовного поведінки в умовах культурного іншомовного контексту;

- усвідомлення системи традицій, цінностей і норм іншої культури [Фурманова, 1993, с. 32-33].

Таким чином, кажучи про понятійному наповненні термінів, що використовуються в методиці навчання іноземної мови для характеристики того чи іншого варіанту практичного вирішення проблеми соізученія мов і культур, можна зробити наступні висновки:

  1. Культурологія і культуроведеніе є базовими науками у вивченні мови і культури.

  2. Лингвострановедческий підхід спирається на дані і тієї, і іншої наук і інтегрує в собі риси обох.

  3. Лингвострановедение є складовою частиною лінгвокультурології.

Таким чином, лінгвокраїнознавство, країнознавство, культуроведеніе і лингвокультурология є суміжними дисциплінами, але виділяються в окремі галузі знання, завдяки специфіці свого предмета дослідження.

Отже, лінгвокраїнознавство - це аспект методики викладання іноземної мови, в якому досліджуються прийоми ознайомлення вивчають мову з новою для них культурою за посередництвом цієї мови. Навколишнє людини дійсність дана у вигляді природи і культури. Широкий культурологічне тло сприяє як розвитку лінгвістичних навичок і умінь (збагачення лексики, навик перекладацької діяльності, вміння працювати з фразеологізмами), так і знайомить учня з конкретними аспектами іншомовної культури.

Основними об'єктами вивчення на заняттях з лінгвокраїноведення є: безеквівалентная лексика, невербальні засоби спілкування, фонові знання, мовна афористика і фразеологія, які розглядаються на заняттях з точки зору відображення в них культури, національно-психологічних особливостей, досвіду людей, які розмовляють цією мовою.

Згідно лингвострановедческой теорії слова, предметом лінгвокраїнознавства є спеціально відібраний, однорідний специфічний мовний матеріал, що відображає культуру країни мови, що вивчається, фонові і коннотатівние лексичні одиниці, а також невербальні мови жестів, міміки і повсякденного (звичного) поведінки.

На думку Томахина Г.Д., відбір одиниць з яскраво вираженою національно-культурної семантикою є завданням тих розділів лексикології та фразеології, які виступають в якості лінгвістичної основи лінгвокраїнознавства і можуть бути названі страноведчески орієнтованої лексикою [Томахін, 1996, с. 24].

Миньяр-Белоручев Р.К. і Обеременко О.Г. вважають, що одне з перших визначень лингвострановедческого матеріалу вимагає уточнення. Вони вважають, що жести і міміка відносяться до екстралінгвістичним засобів і тому в поняття «лингвострановедческий матеріал» включені бути не можуть. Коннотатівние лексичні одиниці не завжди містять національні семантичні частки, і тоді вони виключаються з лингвострановедческого матеріалу. Особливе місце, як вважають Миньяр-Белоручев Р.К. і Обеременко О.Г., займає безеквівалентная лексика. Вона існує, оскільки позначає національні реалії. Після того, як дані явища інтернаціоналізуються (наприклад, слова: «спонсор», «бридж», «кава»), безеквівалентная лексика знаходить собі еквіваленти в інших мовах (найчастіше кальки) і перестає позначати національні реалії. Лексику, яка несе фонову інформацію, автори називають фоновою лексикою [Миньяр-Белоручев Р.К. , Обеременко О.Г., 1 993, С.20-23].

Таким чином, на думку Миньяр-Белоручева Р.К. і Обеременко О.Г. лингвострановедческий матеріал включає тільки національні реалії і фонову лексику.

Томахін же вважає, що об'єктом вивчення лінгвокраїнознавства є назви реалій, тобто «Безеківалентная лексика», коннотативная лексика, фонова лексика і фразеологізми, фонові знання і лексичний фон.

Вищевикладене дозволяє зробити висновок про те, що одні шари лексики обумовлені соціальними факторами більш очевидно, інші - менш очевидно. Якщо національно-культурний зміст являє собою ядро ​​фразеологічних одиниць, то в іменах власних воно є свого роду конотацією.

Воробйова Є.І., говорячи про зміст лингвострановедческого матеріалу, головним називає фонову лексику. «Взаємне знання реалій мовцем і слухають, що є основою мовного спілкування. Наявність загальних знань є основною передумовою для адекватного спілкування, коли комуніканти належать до різних лінгвокультурних спільнот », - пише Воробйова [Воробйова, 1999].

Фурманова В.П. віділяє следующие розділи фонових знань, Якими винна оволодіті "культурно-мовна" особистість для успішного спілкування в сітуаціях міжкультурної комунікації: 1) історико-культурний фон, что Включає Відомості про культуру Суспільства в процесі его історічного розвитку; 2) соціокультурний фон; 3) етнокультурний фон, что Включає інформацію про побут, традиції, свята; 4) семіотичний фон, що містить інформацію про символіку, позначеннях, особливості іншомовного оточення [Фурманова, 1993].

Одна з найпростіших і зручних моделей, призначених для аналізу специфіки іншомовної культури, була запропонована Х. Хамерлі. Дослідник виділяє: 1) інформаційну (або фактичну) культуру (знання з історії, географії, загальні відомості, якими володіє типовий представник суспільства); 2) поведінкову культуру (особливості взаємин в суспільстві, норми, цінності, розмовні формули, мова рухів); 3) традиційну культуру з "великої літери" (художні цінності) [Hammerly, 1982, 42-56] На підставі аналізу можна зробити висновок, що постійною ознакою приналежності слова або словосполучення до лингвострановедческий матеріалу залишається наявність у них національно-культурного компонента або семантичних часток , відсутніх в інших мовах. Це означає, що кордони лингвострановедческого матеріалу іноземної мови можуть змінюватися від рідної мови учня і залежать від сформованості тезаурусного рівня мовної особистості.

На думку Щукіна А.Н., проблематику лингвострановедения складають два кола питань.

По-перше - лінгвістичний. Він стосується аналізу одиниць мови з метою виявлення укладеного в них національно-культурного сенсу. У зв'язку з цим об'єктами вивчення на заняттях стають: безеквівалентная лексика (тобто лексичні одиниці, які мають рівнозначних відповідників у рідній мові), невербальні засоби (дії, що передаються за допомогою міміки, жестів і мають значення і сфери вживання, відмінні від вживань, прийнятих в рідній мові), фонові знання, характерні для розмовляють російською мовою і забезпечують мовне спілкування на цій мові, мовна афористика і фразеологія, які розглядаються з точки зору відображення в них культури, национальн -психологічних особливостей, досвіду людей, які розмовляють нерідною мовою.

По-друге - методичний, який стосується прийомів ведення, закріплення і активізації специфічних одиниць національно-культурного змісту, які з досліджуваних на заняттях текстів. [Щукін, 1999, с.33]

Отже, при засвоєння лингвострановедческого матеріалу в учнів формується лінгвокраїнознавча компетенція, під якою розуміється цілісна система уявлень про національні звичаї, традиції та реаліях країни досліджуваного мови, що дозволяє витягувати з лексики цієї мови приблизно ту ж інформацію, що і його носії, і домагатися тим самим повноцінної комунікації. Таким чином, засвоєння лингвострановедческого матеріалу є необхідною умовою формування комунікативної компетенції.

  1. Азімов Е.Л., Щукін О.І. Словник методичних термінів. Теорія і практика викладання мов. Санкт-Петербург, «Златоуст», 1999, 472 с.

  2. Верещагін О.М., Костомаров В.Г. Лінгвокраїнознавчі теорія слова. M, 1980, c .5-7.

  3. Верещагін Є.М., Костомарова В.Г «Мова і культура» М., 1973.

  4. Верещагін Є.М., Костомаров В.Г. Мова і культура: лингвострановедение в викладанні російської як іноземної. 3-е изд. М :, +1993.

  5. Воробйов В. В. Російська мова в діалозі культур. М., «Ладомир», 2006. - 286 с.

  6. Воробйова Є.І. Зміст і структура поняття лінгвокраїнознавча компетенція вчителя іноземної мови. М., 1999, с 3-6.

  7. Гальскова Н.Д., Гез Н.І. Теорія навчання іноземних мов, М., «Академія», 2006, 336 с.

  8. Гальскова Н.Д. Сучасна методика навчання іноземних мов -М., Аркто-Глоса, 2000., 333 с.

  9. Єлізарова Г.В. Культура і навчання іноземних мов. - С-Пб., 2005, 351 с.

  10. Караулов Ю.Н. Російська мова та мовна особистість - М., 1987

  11. Кулахметова М.М. Форми реалізації країнознавчого і лингвострановедческого компонентів на уроці англійської мови в середній школі .// Іноземні мови в школі. №5, 2005.

  12. Ляховицкая М.В. Методика викладання іноземних язиков.-М .: Вища школа, 1991, С.14-16.

  13. Маслова В.А. Лингвокультурология. - М., 2001., 203 с.

  14. Миньяр-Белоручев Р.К. Методика навчання іноземних мов або лінгводидактика? Іноземні мови в школі. 1996 року, №1, с.6-11.

  15. Миньяр-Белоручев Р.К. , 0беременко О.Г. Лингвострановедение або "іншомовна культура"? Іноземні мови в школі. №6, 1993, С.20-23.

  16. Миролюбов А.А. Культуроведческого напрямок в навчанні іноземних мов .// Іноземні мови в школі. №5, 2001..

  17. Московкін Л.В., Юрков О. Є. Комунікативна компетенція: визначення, склад, проблеми навчання. Збірник наукових праць під. Ред. Щукіна А.Н. М., Филоматис, 2006, с.199.

  18. Нові Державні стандарти з іноземної мови. 2-11 класи, М., 2004.

  19. Сисоєв П.В. Мова і культура: в пошуках нового напрямку у викладанні культури країни мови, що вивчається .// Іноземні мови в школі. №4, 2001.

  20. Томахін Г.Д. Культура країн англійської мови // Іноземні мови в школі. №№1,3,4,6, 1999..

  21. Томахін Г.Д. Лингвострановедение: що це таке? // Іноземні мови в школі. №6, 1996, с. 22-27.

  22. Томахін Г.Д. Теоретичні основи лінгвокраїнознавства - Автореф., Дис ... д-ра філол. наук.-М.1984

  23. Фурманова В.П. Міжкультурна комунікація та Лингвокультуроведение в теорії і практиці навчання іноземних мов. - Вид-во Мордовського ун-ту, 1993.

  24. Щукін О. М. Методика викладання російської мови як іноземної. М., 1990, с. 32-35.

  25. Щукін О. М. Навчання іноземних мов., М., Филоматис, 2006, 480 с.

  26. Hammerly H. Synthesis in Second Language Teaching // Second Language Publications, 1982

РЕСУРСИ по ЦІЙ ПРОБЛЕМИ в ІНТЕРНЕТ:

  1. http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Linguist/maslova/index.php

  2. http: // www. dissercat. com / content / teoreticheskie - osnovy - lingvostranovedeniya - na - materiale - leksicheskikh - amerikanizmov - angliisk

  3. http://www.znanieplus.ru/freecat/ref-3509.html

  4. http://www.dissland.com/catalog/teoreticheskie_osnovi_lingvostranovedeniya_na_materiale_leksicheskih_amerikanizmov_angliyskogo_yazik.html

  5. http://www.bestreferat.ru/referat-39453.html

  6. http://www.dissercat.com/content/metodika-formirovaniya-osnov-mezhkulturnoi-kommunikativnoi-kompetentsii-u-mladshikh-shkolnik

  7. http://www.lib.ua-ru.net/diss/liter/108002.html

  8. http://otherreferats.allbest.ru/languages/00021761_0.html

  9. http://www.razym.ru/7889-shhukin-an-obuchenie-inostrannym-yazykam-teoriya.html

  10. http://www.lit-info.ru/shop/book/1-2-6/1090830/1089552/inostrannyj-yazyk-obuchenie-inostrannomu-yazyku.htm

  11. http://www.twirpx.com/file/232865/

  12. http://playerbook.ru/inyaznau/15775-shhukin-a.-n.-obuchenie-inostrannym.html

В своїй роботі «Лінгвокраїнознавство: що це таке?
Методика навчання іноземних мов або лінгводидактика?
Лингвострановедение або "іншомовна культура"?
Лингвострановедение: що це таке?