Театр танцю «Гжель» в екстремальних умовах показав Китаю російську душу
«Гжель» під шубою. Масні гуляння в композиції «Зима» танцювали при сорокаградусної спеки. Фото: Андрій Ільїнський
випробування сценою
- На вулиці спека за сорок, а ми в шубах танцювати будемо, - підбадьорюють один одного перед концертом на центральній площі Хейхе хлопці з державного академічного театру танцю «Гжель». - Ну, нічого, впораємося. Де наша не пропадала.
Вони можуть легко станцювати на лісовій галявині, на баржі, що пливе по річці, і на руїнах Римської імперії; на величезній кремлівської сцені і на маленьких підмостках провінційного театру. І найскладніші акробатичні трюки виконають, і такий хоровод заведуть - око не відвести.
- Якось раз нам довелося виступати на ковзанці під час льодового шоу, - згадує головний балетмейстер театру танцю, заслужений працівник культури РФ Валентина Слиханова. - Правда, був постелений лінолеум, який постійно ковзав. Уявіть: каблучок одного танцюриста трохи за лінію вийшов - і пішло-поїхало. Вся композиція покотилася, розсипалася. Але ж ні, витримали, впоралися, не потрапили в лід особою. Літали, як і на нормальній сцені, і не розбилися. Чим складніше майданчик, тим більше вона згуртовує. У балеті як у мушкетерів: «Один за всіх і всі за одного».
1988
- рік заснування театру «Гжель». Колектив створив народний артист Росії Володимир Захаров
Чи не упустили свою гідність і на цей раз, хоча по техніці безпеки складні акробатичні номери в церемонії відкриття в Хейхе «Російсько-китайської ярмарки культури і мистецтва» потрібно було відразу ж скасовувати. Як розповіла директор театру танцю «Гжель» Марина Кукліна, сцена не відповідала заявленій технічному райдеру. Ні, вона добре освітлена і оснащена. Одне маленьке «але» - покриття. На підлозі сцени лежав нічим не прикріплений палас. Але це ще півбіди. На килимовому покритті зяяли величезні діри.
- Краще б ніякого килима взагалі не було, - заявляє Марина Кукліна. - Ось уявіть, каблук туди потрапив. Або, наприклад, матроський танець «Яблучко» ми на руках танцюємо - палець в дірку ковзнув ... Результат сумний: травми, зламані кінцівки. Але ж у нас балет - цих хлопців ноги годують! Наші композиції масові: на сцені разом шістдесят чоловік може бути - і кожен артист один від одного залежить. Ми, звичайно, відразу ж про це заявили китайській стороні. Ті запевнили, що все усунуть. Перед концертом приходимо - ще гірше. Палас цвяхами стягнули. Так ось, після першого нашого танцю він буде порваний на шматки.
Тримайся, хлопці!
Вирішили танцювати. На свій страх і ризик. Чи не позбавляти ж свята численну російську делегацію і населення Хейхе, адже зазвичай на площі збирається мало не все місто. Перед початком національного свята - розминка і розтяжка прямо на китайській набережної Амура. Тут же і входження в образ. Поруч зі сценою розташувався наметовий табір - гримерки, роздягальні та костюмерна під відкритим небом. Зліва - для російських артистів, праворуч - для китайських.
Розминатися доводиться в будь-яких умовах. На цих гастролях - прямо на набережній Амура. Фото: Андрій Ільїнський
- Завжди хвилюємося перед виступом, - ділиться Валентина Слиханова. - Сюди ми привезли понад 60 великих валіз з костюмами. На сольному концерті в інституті Хейхе ми виконали чотирнадцять танців, серед них і наш фірмовий «Казкова гжель». На церемонії відкриття нас попросили станцювати три: «Зима», «Яблучко» і мотиви «Жостово». І це не просто хороводи або танець - це цілі театральні постановки, де ми показуємо російські народні традиції і промисли. Є ліричні композиції, сольні номери, де якраз і розкривається наша культура.
1400
кілограмів - загальна вага костюмів і реквізиту, які «Гжель» привезли в Амурську область і Хейхе
«Гжель» звикли дивувати і не тільки лихими танцями, плавними хороводами, унікальною хореографією. Дивують і яскравими, самобутніми костюмами. Це вже само по собі твір мистецтва. Наприклад, жіночі головні убори - кокошники - суцільно з напівдорогоцінних каменів і справжнього перлів. У скарбничці ансамблю понад дві тисячі костюмів - на кожну дівчину він шиється індивідуально. Враховуються не тільки зростання, вага, але і зовнішні дані артистки. Одне жіноче вбрання створюється майже два роки. Та й в матроському танці «Яблучко» безкозирки і гюйс - справжнісінькі, флотські.
Матроський танець «Яблучко» танцюють руками і ногами. Майже літають по сцені, виконуючи складні акробатичні трюки. Фото: Андрій Ільїнський
- Навіть за три композиції можна мовою танцю дати уявлення про Росію, - вважають керівники театру. - Ми намагаємося в одному слові «Гжель» осягнути неосяжне. Якось один італійський імпресаріо поділився, що для нього концерт російських народних ансамблів перетворювався в один довгий танець, де тільки сарафани змінювалися. Про нас же сказав, що кожна композиція - окрема історія.
Яскраві самобутні костюми - візитна картка ансамблю. Вони розшиваються перлами і напівкоштовними каменями. Фото: Андрій Ільїнський
Під час церемонії відкриття керівники театру «Гжель» сиділи, затамувавши подих. Вони тримали кулачки за свій ансамбль. Слава богу, і на цей раз «Синій фарфор» витримав, не розбився. Тримаючись один за одного і страхуючи, хлопці показали вищий клас. Ні російські, ні китайські глядачі так і не помітили, що танці були на вістрі ножа. Російське золото вищої проби!
«Чоловіка та дружину в пару не ставлять - щоб не лаялися в танці»
Тут шанують не тільки традиції, але і сімейні узи. На гастролі виїжджають всім складом, хоча це і не вигідно в наш час. Половина колективу - чоловіки. Тому є кому важкі сумки тягати. Хлопці виховані, страхують не тільки на сцені, а й під час поїздок завжди руку подають, чим викликають здивування в Європі. Ну а дівчата завжди допоможуть укласти сценічні наряди, не пошкодивши складну структуру тендітних головних уборів. Тут костюмер - один на всіх і кожен сам собі перукар і гример. У колективі народилося чотири сім'ї, підростає шестеро дітей.
Є такий вислів: хочеш навчитися танцювати - йди в «Гжель», там навіть слона навчать козачка танцювати. Фото: Андрій Ільїнський
Людмила Синицина вже тринадцять років в ансамблі, потрапила сюди після Воронезького хореографічного училища. Закінчила Академію слов'янської культури, яка існує при театрі «Гжель», - вчилася і паралельно танцювала. Тут вона майже відразу ж зустріла свого майбутнього чоловіка Євгенія Шаповалова. Їх пара стала однією з перших в ансамблі. І це вітається. Молода сім'я відразу отримує окрему кімнату в гуртожитку.
З чоловіком всі тяготи гастролей легше переносити. Фото: Андрій Ільїнський
- Це дуже зручно - працювати на одній сцені з чоловіком, - посміхається Людмила. - Завжди підставить своє плече. Хоча у нас існує правило не ставити чоловіка і дружину в пару, щоб не лаялися в танці. Зате з чоловіком всі тяготи гастролей легше переносити. Ми весь час у колективі живемо. У відпустку ансамбль йде весь разом. І через деякий час починаєш дико нудьгувати по колегах. Тут у нас і хороша школа. Ми називаємо її «Школа виживання». У Москві є такий вислів: хочеш навчитися танцювати - йди в «Гжель», там навіть слона навчать козачка танцювати.
Фоторепортаж з Міжнародного фестивалю дивіться ТУТ і ТУТ .
Матеріали по темі
«Лезгинка» на два береги: гарячі хлопці з Дагестану станцюють в Благовєщенську і Хейхе 28.03.2019, 17:47 На концерті російсько-китайської дружби в Благовєщенську покажуть фаєр-шоу 07.08.2018, 14:49 Російська сенсація в Хейхе: «Берізка» привезла на Амурської-китайські гастролі тонну багажу і емоцій 05.07.2018, 9:55 Китайські байкери, фан-клуб «Берізки» і танець левів: хроніки Російсько-китайської ярмарки в Хейхе 30.06.2018, 13:05 Кулінарне шоу і «Берізка»: в Благовєщенську закрили Російсько-китайську ярмарок (фото) 30.06.2018, 10:10 Китайські кухарі влаштують шоу для благовещенцев 29.06.2018, 10:44 Ярмарок культури і мистецтва відкрилася в Піднебесній (фоторепортаж) 28.06.2018, 17:38 Знаменитий китайський диригент Фейхо Цзяо: «Я знаю, що таке лихі 90-е в Росії» 28.06.2018, 12:25 На Міжнародному ярмарку культури в Благовєщенську Василь Орлов заговорив китайською мовою (відео) 27.06.2018, 22:18 Легендарний ансамбль «Берізка» виступить на церемонії відкриття Російсько-китайської ярмарки 27.06.2018, 10:21 Володарі змій: 12 китайських майстрів запустили над Благовіщенському повітряних зміїв 26.06.2018, 18:36показати ще