Магістр: модний тренд чи показник професіоналізму?

Популярність магістерських програм зростає не тільки серед випускників вузів, але і серед досвідчених фахівців і навіть керівників і власників бізнесу.

У минулому році в магістратуру надійшли 7654 людини. Це більш ніж в два рази перевищує показник 2010 року.

За європейськими стандартами. Магістратура - це другий рівень вищої освіти. Перший, базовий рівень - бакалаврат. Раніше магістратура особливої ​​цінності дійсно не мала і розглядалася тільки як проміжна ступінь на шляху до аспірантури. Значення магістратури посилило входження Білорусі до Європейського простору вищої освіти (так званий Болонський процес).

Поступово змінюється ставлення до магістратури і у роботодавців, і у самих майбутніх магістрантів. Модифікація загальнодержавного класифікатора спеціальностей і кваліфікацій і єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника робіт і професій, швидше за все, врахує зарубіжний досвід, відповідно до якого посада керівного працівника вимагає наявності магістерського ступеня.

Бакалаврат забезпечує загальні знання і навички, які потім поглиблюються за спеціалізацією магістерських програм. Зростає інтерес бізнес-структур не до академічної, а до практико-орієнтованої магістратурі, яка дозволяє сформувати у фахівця аналітичне мислення і організаційно-управлінські компетенції.

Якісна відмінність магістра - здатність до самостійного управлінській роботі: аналізу, систематизації, моделювання, прийняття рішень, а також готовність створювати і впроваджувати нові ідеї, що дозволяють вирішувати завдання управлінської та інноваційної діяльності.

Магістратура - це розвиток кар'єри, шанс поглибити свої компетенції. Це і нова цінність на ринку праці. Якщо фахівців, які мають вищу освіту, у нас досить багато, то фахівців з дипломом магістра поки не вистачає. Вчений ступінь «магістр» зовсім недавно прийшла до нас з Європи і Америки, там високе звання Master of ... цінується дуже високо.

Прихід на білоруський ринок зарубіжних компаній збільшив потребу в магістрах на ринку праці. При прийомі на роботу наймачі також все частіше звертають увагу на наявність диплома магістра у претендента.

За оцінками фахівців ринку праці Європи, співробітник зі ступенем магістра заробляє на 30% більше. За даними Financial Times, 89,9% випускників магістратури мають перевагу на ринку праці в США.

Популярність магістратури пояснюється можливістю поліпшити кар'єрне і фінансове становище і випускника університету, і досвідченого фахівця, і керівника, якому не вистачає системних знань для ефективного управління бізнесом.

Чи не обмежитися вузом. Наявність диплома магістра само по собі не є гарантією остаточного успіху, однак, безумовно, відкриває значно більші можливості для працевлаштування і подальшого кар'єрного зростання. У більшості випадків магістри починають свою професійну діяльність з більш високих позицій, ніж фахівці, що пройшли першу сходинку вищої освіти.

З іншого боку, в умовах напруженості на ринку праці бакалаври вважають за доцільне вступити до магістратури і за час кризи зробити додаткові інвестиції в свій людський капітал. Випускники магістратури бачать різницю між своїми знаннями до і після. Вони впевнені в собі, усвідомлюють свої можливості і, природно, претендують тільки на хороші посади і високі зарплати.

Підвищити компетентність. У зв'язку з швидкими змінами, викликаними новими технологіями і глобалізацією ринкових відносин, знання застарівають значно швидше, ніж раніше. Сьогодні навчання протягом усього життя не просто модна концепція, а нова реальність, усвідомлювана багатьма фахівцями і керівниками. Навчання в магістратурі дозволяє поповнити резервуар знань, причому зробити це системно, і отримати вагоме підтвердження досягнутого рівня - диплом магістра.

Для хорошого фахівця, який завжди буде затребуваний на ринку праці, важливо поєднання фундаментальної підготовки та актуальних інструментальних знань і навичок. Саме це і включає в себе підготовка за магістерськими програмами: фундаментальну освіту і дисципліни практичної спрямованості.

На магістерських програмах працюють, як правило, викладачі з практичним досвідом в бізнесі. Навчається має можливість вибрати тему дисертації, яка буде найбільш корисна для його професійної діяльності, а все практичні завдання і проекти виконуються на основі реальних даних, що дає можливість використовувати їх результати в роботі компанії або підприємства. При цьому більше 90% магістрантів навчаються без відриву від виробництва.

Отримати нову професію. Магістратура передбачає можливість змінити сферу діяльності: можна отримати ступінь бакалавра за однією спеціальністю, а потім пройти підготовку в магістратурі вже по іншому освітнім напрямом.

При вступі до магістратури люди все частіше стали міняти і вуз, і спеціальність. Це відбувається з різних причин: розчарування в отриманої спеціальності або бажання підвищити свою цінність на ринку праці після отримання додаткової суміжною спеціальністю. Наприклад, магістратуру по бізнес-спеціальностей вибирають ті, чиє освіта не передбачало підготовку з управлінських і економічних дисциплін.

Термін навчання в магістратурі коротше, ніж при отриманні другої вищої освіти, і становить від півтора до двох років.

Успішне закінчення магістратури дає можливість вступити до аспірантури або на програму PhD в Європі і США.

Успішне закінчення магістратури дає можливість вступити до аспірантури або на програму PhD в Європі і США

Навчання виправдала очікування

Діана ЛЕБЕДЄВА, 25 років, юрисконсульт, керівник власного бізнесу Діана ЛЕБЕДЄВА, 25 років, юрисконсульт, керівник власного бізнесу

закінчила магістратуру Інституту бізнесу і менеджменту технологій Білоруського державного університету за фахом «технології управління персоналом».

- На час вступу до магістратури я кілька років працювала юрисконсультом у великій енергетичній компанії, а також займалася власним бізнесом - організацією і проведенням свят. Вирішила продовжити навчання, так як мені подобається отримувати нові знання. Хотілося якомога більше дізнатися про все, що пов'язано з обраною спеціальністю, та й продовжити атмосферу студентського життя. Однак головне, що мені було потрібно, - це навички для побудови ефективної команди у власному проекті.

На роботі вступ до магістратури не афішувати: спеціальність, по якій я працювала, і спеціальність в магістратурі різні, точок дотику було мало. Правда, отримані знання все одно виявилися корисними: розширення кругозору і кордонів власних компетенцій завжди позитивно впливає на всі сфери життя, навіть не торкаючись їх безпосередньо. Зате під час побудови власного проекту набуті знання дуже знадобилися!

Окремої згадки заслуговує викладацький склад магістратури: «смачна» подача теорії, максимум практики, використання величезної кількості інтерактивних методик навчання, неймовірна енергетика і любов до свого предмету. Мені, як людині, яка до моменту вступу до магістратури вже мав досвід навчання в двох вузах Білорусі, вже повірте, є з чим порівняти.

Після закінчення магістратури ефективність роботи над власним проектом збільшилася в рази. Плюс мені самій запропонували стати викладачем в ІБМТ БГУ .

В цілому очікування від навчання в магістратурі однозначно виправдалися. Тут викладачі, адміністрація та студенти - союзники і партнери, а саме це є живильним середовищем для ефективного вирощування професіоналів нової формації і служить відмінним каталізатором для створення тієї самої творчої атмосфери.