- Комплексна інформація по кожному документу для надходження (мотиваційний лист, есе для бізнес-шкіл,...
- Комплексна інформація по кожному документу для надходження (мотиваційний лист, есе для бізнес-шкіл,...
Дуже багато хто питає, як можна вчитися в магістратурі за кордоном безкоштовно? Наскільки це дійсно можлива, наскільки навчання якісне, і найголовніше - де?
Наприклад, в Німеччині, в країні з найсильнішою системою вищої освіти, де державні вузи надають безкоштовне (або майже безкоштовне - за символічну плату від 150 до 700 євро в семестр) навчання як для самих німців, так і для іноземних студентів.
При цьому в Німеччині досить багато магістерських програм не тільки на німецькому, а й англійською мовою. І студент без знання німецької мови цілком успішно зможе не тільки вчитися в магістратурі, а й навіть знайти місце для подальшої стажування або роботи в Німеччині.
Як це зробити, розповідає Ніна Орлова, яка після закінчення магістерської програми з маркетингу в University of Applied Sciences Mittelhessen, встигла попрацювати в штаб-квартирі adidas в Нюрнберзі, і тепер відповідає за інтернет-маркетинг в стартапі від Rocket Internet GmbH в Мюнхені. До вступу до магістратури Ніна отримала диплом світового економіста в Санкт-Петербурзькому державному політехнічному університеті.
Чому після навчання в Петербурзі ти вирішила поїхати вчитися в магістратуру саме в Німеччині?
Під час навчання в СПбДПУ я їздила на семестр за обміном у Регенсбург. Це був мій перший міжнародний досвід навчання. Саме тоді в Регенсбурзі я познайомилася з багатьма людьми, які були там не просто з обміну, а вчилися на постійній основі. І я зрозуміла, що все це реально. Тобто, якщо раніше поїхати вчитися за кордон здавалося чимось неможливим, то там я побачила, що все це можна реалізувати.
Після семестру по обміну я повернулася в Росію, отримала свій диплом спеціаліста Світової Економіки і почала працювати. Оскільки під час навчання я пару років працювала помічником бухгалтера (part-time), то вирішила продовжувати кар'єру в фінансах. Знайшла місце в хорошій компанії в фінансовому відділі і зрозуміла, що це ... не моє. Після чого втекла в туризм - в той час Cheap Trip відкрив свою першу філію в Пітері, я випадково дізналася про це. Досвід там згадую дуже тепло: неймовірні колеги, багато інформації про подорожі, і робочий процес був поставлений так, що часто можна було подорожувати (а не тільки 4 тижні в році). Але в якийсь момент я вирішила, що хочу більшого, що хочеться знайти місце, де я зможу докласти знання економіста і вільна англійська мова.
Коли я зрозуміла це, то був момент якоїсь розгубленості, коли усвідомивши, що мені потрібно щось ще, я все ще не розуміла що. В один з таких вечорів я пішла в гості до подруги (з якої їздила в Німеччину по обміну) »скаржитися на життя». І вона, за чаєм, так дуже просто питає чому б мені не поїхати вчитися до Німеччини на магістерську програму. Освіта майже безкоштовне, є програми англійською. Треба тільки добре підготувати документи.
У той же вечір я окрилена прийшла додому і стала шукати програми, які мене можуть зацікавити. На той час мені вже давно був цікавий маркетинг і я знайшла 2 цікаві мені програми по маркетингу англійською - в Берліні і Гиссене. Самим основним критерієм пошуку програми був фокус на маркетинг. Тобто мене не цікавив менеджмент (для мене це означало, що там будуть фінанси, а на фінанси у мене вже сформувалася алергія).
До Берліна мене не взяли (пізніше виявилося, що туди брали тільки людей із середнім балом 5.0, у мене був 4.3). І так і я опинилася в Гиссене (зі мною до речі навчалося багато хлопців, які також не потрапили в Берлін). У місті, про який я нічого не знала до цього, крім того що там проживає 70 тис. Людей і він недалеко від Франкфурта.
Як ти займалася питаннями надходження? В який момент ти подавала документи?
Документи подавала навесні. На підготовку відклала пару місяців, але навіть їх здавалося дуже мало. Так як я подавала документи в перший раз, то тонкощів надходження до Німеччини і оформлення папірців я не знала.
З мотиваційним листом мені допомагала моя подруга, у якої вже був досвід надходження і написання мотиваційних листів, і також 2 друга - native speaker'a. Зайняло все це багато часу і сил. Я не можу сказати, що у мене був поганий англійська, але написати мотиваційний лист - це абсолютно конкретний skill. Це як з резюме: можна написати так, що навіть коли ти начебто нічого не робив, а виглядає як «вау». Так ось, я цього не вміла. На написання та редагування есе у мене пішло дуже багато часу. Плюс, це був мій абсолютно перший досвід написання подібного листа, тому я трохи боялася, до кінця не розуміла як писати. Благо мені пощастило з друзями і спільними зусиллями ми створили моє мотиваційний лист.
Комплексна інформація по кожному документу для надходження (мотиваційний лист, есе для бізнес-шкіл, рекомендаційні листи, резюме), про те, як вибрати програму і підготувати грамотно всю заявку - в онлайн-курсі від наших експертів «Успішне вступ до магістратури за кордоном» >>>
Що означає вчитися в Німеччині в магістратурі?
Перший основний момент навчання в Німеччині очевидний - це те, що ти будеш вчитися з німцями. І це дуже сильно впливає на багато що. Я не можу говорити про всіх німців і всіх програмах, але вчитися з німцями непросто. Тут є кілька моментів: по-перше, майже будь-яка програма поставлена так, що все одно найбільша частина оцінки - це іспит, де треба просто визубрити мільйон термінів. По-друге, в самій Німеччині серед німців вважається, що студенти економічних спеціальностей і юристи дуже competitive, тобто скаржитися професорам, просити їх завищити оцінки або занизити іншим групам / студентами - це нормально, і я особисто була свідком цих процесів в своїй групі. Ну і третій важливий момент: німці - бюрократи.
Таким чином, ти будеш багато вчитися і багато зубрити. Співвідношення креативу до зубріння на моїй програмі по маркетингу було десь 1:25. Також всі комунікації завжди будуть дуже складними, довгими і нудними. І тут можна додати професорів, які дуже часто говорять на так званому «німецькому англійською». Тобто випадково в одному реченні використовувати німецьку структуру з англійськими словами, перекласти англійською неперекладне німецьке вираз - це трапляється часто.
Взагалі магістерські програми в Німеччині я б розділила на два види: закриті і відкриті. Закриті програми - це коли у тебе вже є сформований навчальний план на 2 роки з усіма предметами. З мінусів: відсутність вибору. З плюсів: у тебе є кістяк групи - хлопці, з якими можна познайомитися і зблизитися.
Відкриті програми - це коли у тебе є кількість кредитів, які треба набрати дисциплінами, тобто ти сам створюєш своє портфоліо предметів. Є, звичайно, ряд обов'язкових дисциплін, але при цьому є ряд інших предметів, які ти вибираєш за своїми інтересами. З плюсів такої програми, наприклад, велика гнучкість в складанні програми, з мінусів - те, що дуже складно знайомитися з людьми, тому що немає кістяка, немає певної групи.
А що стосується викладачів - були ті, хто поєднують наукову діяльність з роботою в індустрії?
Оскільки я навчалася на маркетингу, то абсолютно всі викладачі були практиками. Правда практика з великим досвідом в Німеччині, і це накладає відбиток. Говоритимуть про Німеччину і з точки зору Німеччини.
Який був формат занять?
Були лекції, семінари, рішення бізнес-кейсів, групова робота, проекти і презентації, і це все по кожному предмету. Оцінка зазвичай складається з різних показників по кожній частині роботи - це на розсуд викладача. Ну і плюс іспит, звичайно, який «важить», як мінімум, половину оцінки.
Що було найкориснішим з усього досвіду навчання?
Робота в проектах, однозначно. Це дуже важко, але це найкраща практика перед тим, як реально почнеш працювати. Чим приємно освіту в Німеччині - воно намагається дати тобі якісь базові знання, і коли ти приходиш на роботу, ти вже не новачок, а вже досить багато чого знаєш. У Німеччині тебе вчать мови твоєї спеціальності, дають знання, які ти реально будеш використовувати. Тебе максимально готують до роботи.
А хто з тобою вчився на програмі?
По-основному, німці. Іноземців нас всього було 5 чоловік.
Чим тобі сподобалася твоя програма і взагалі навчання в Німеччині?
На мій погляд моя програма була дуже зручно організована: рік ти посилено вчишся, потім стажування, потім написане магістерської. Плюси її були в тому, що ок, один рік ти працюєш, але потім вільний переїхати куди завгодно в Німеччині для стажування. Таким чином, ти не прив'язаний до одного місця. Також ти отримуєш найцінніше - практичний досвід - і він є частиною навчання. На жаль, з пошуком стажувань школи не допомагає, ну а якщо допомагає, то тільки німцям. Таким чином, свої стажування я знайшла виключно завдяки своєму нетворкінгу. Але безумовно, взяли мене туди, тільки тому що я вивчала саме маркетинг.
А під час навчання тобі вдалося ще вчити німецьку?
Так, це можна було робити, але курси були вечорами - з 6 до 8. А основна навчання у мене була іноді до 7 вечора, тому я не кожен день встигала. Але в цілому, я вважаю, що за рік мені все одно вдалося значно поліпшити свій рівень німецької. Але при цьому, звичайно, навчання англійською все одно з'їдає основну частину голови.
На студентське життя залишався час?
Так, звичайно, але в-основному, у вихідні та в-цілому, моїми друзями стали іноземні студенти, хоча пара німців-друзів у мене теж є.
Чому ти не подавала в DAAD на стипендію?
У DAAD подалися кілька моїх знайомих, у яких резюме краще, ніж у мене, і ніхто з них не отримав цю стипендію. І я вирішила, що буде просто нераціонально витрачати час і гроші на подачу документів на DAAD.
Якщо говорити в загальному, кому б ти порадила вчитися в Німеччині?
Я точно можу порадити Німеччину для тих, хто хоче отримати практичний досвід, тому що влаштуватися на дуже цікаву стажування в класній компанії тут після закінчення навчання, навіть без німецького, цілком реально. І робота в Німеччині - це те, за що я сильно вдячна своїй програмі. Без цієї програми і цього навчання я б не змогла потрапити на такі стажування і в такі компанії. Це реально гігантський і дуже цікавий досвід.
Наскільки я знаю, в інших країнах дуже складно знайти стажування після закінчення (в Великобританії або Франції, наприклад). Тому я однозначно рекомендую Німеччину для навчання - тут відкривається дуже багато можливостей!
Сподобалася стаття? Вам можуть бути цікаві:
- Огляд необхідних документів для вступу
- Як вибрати кращу для себе магістерську програму і вуз
- Особистий досвід навчання в бізнес-школі в Німеччині (Frankfurt School of Finance and Management)
Комплексна інформація по кожному документу для надходження (мотиваційний лист, есе для бізнес-шкіл, рекомендаційні листи, резюме), про те, як вибрати програму і підготувати грамотно всю заявку - в онлайн-курсі від наших експертів «Успішне вступ до магістратури за кордоном» >>>
Сподобалася стаття?
Підпишіться та отримайте найкориснішу інформацію про вступі до магістратури за кордоном!
Наскільки це дійсно можлива, наскільки навчання якісне, і найголовніше - де?Чому після навчання в Петербурзі ти вирішила поїхати вчитися в магістратуру саме в Німеччині?
Як ти займалася питаннями надходження?
В який момент ти подавала документи?
А що стосується викладачів - були ті, хто поєднують наукову діяльність з роботою в індустрії?
Який був формат занять?
Що було найкориснішим з усього досвіду навчання?
А хто з тобою вчився на програмі?
Чим тобі сподобалася твоя програма і взагалі навчання в Німеччині?
А під час навчання тобі вдалося ще вчити німецьку?